Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Arsenal83

Čo by ste urobili, keby ste ostali sám visieť vo vesmíre? Asi by ste sa unudili k smrti. Cuarón vám dal šancu toto zažiť za hodinku a pol. Film vhodný pozrieť len na veľkom plátne pre aký- taký zážitok zo zvukových a obrazových efektov. ()

nash.

Na zážitek z Imaxu, který bral dech a vyvolával závrať se samozřejmě nedá zapomenout. Technicky dokonalá podívaná, která slovům „jako bych tam byl“ dala zcela nový význam. Kupodivu i na obrazovce je to stále výborný kosmický survival postavený na klasické premise, že když se něco může podělat, tak se to podělá, takže pro ty, kteří nestihli kino, napínavý do poslední minuty. Stále úchvatný dlouhými záběry, promyšleným střihem, dokonale budovanou atmosférou. Kosmicky velkolepý, přitom současně nečekaně komorní, a obě roviny fungují na výbornou, za což si velké části zaslouží dík výtečná Sandra Bullock. U scény kdy posílá vzkaz dceři jsem měl znovu v očích slzy, a je to pro mě, teď, kdy nejsem oslněn tou velkolepou podívanou, asi nejsilnější moment filmu. ()

Slarque

Alfonso Cuarón patří k mým oblíbeným režisérům a tento katastrofický film odehrávající se stovky kilometrů nad našimi hlavami je další zářivou ukázkou jeho talentu. Už jen ten na oko neexistující střih by způsoboval poklesnutí čelisti, ale nejde o žádnou exhibici, jen se tak máme větší šanci dostat blíž k pocitům hlavní hrdinky. Sólo pro dva herce v technicky dokonalém 3D je pro mne jedním z filmů roku 2013! ()

Bachy

Tudíž a jelikož protože - Gravitace je spíš fyzicky náročný zážitek než emocionální bomba, pokud tedy nepíši blábol. Je to silné, jinačí a odlišné a taky úžasné. Spíše jako připoutat se k centrifuze. V podstatě bych mohl jen odkázat na komentář Toma Hardyho, jenže to by byl příliš populární. Souhlasím se vším až na to 3Dčko, protože vidět ty eskapády ještě ve 3D, praskla by mi hlava a odvrátil bych pohled ke svým botám. Opravdu to u mne bylo až na hranici možností. Cuarónův velký film si bezpochyby říká o ještě větší plátno. Tudíž ještě jednou - je to zatraceně intenzivní, sice jinačím způsobem, než mám rád a Potomci lidí zůstali neotřeseni, ale což. Ještě alespoň zmínku si ta paní Bullocková zaslouží. Ano, nevěřil jsem jí, ale SPOILER je ostříhaná!, takže to nakonec funguje. Díky bohu. Tudíž...každý film dává zážitek jinačí, ačkoliv já tenhle většinou nehledám, užil jsem si ho. ()

Rocky62

Po deseti letech jsem byl nucen obětovat návštěvu kina a díky Bohu se ta nekřesťanská suma za lupen nakonec vyplatila. Gravitaci je skutečně nutné shlédnout na velkém plátně a pokud možno ve 3D, neboť takovýto audiovizuální orgasmus by se doma u televize rozhodně nekonal, ale již k věci. Jsem přesvědčen, že byl tento žánr obohacen o vzácný příspěvek, který je momentálně těžkým konkurentem pro díla stejné kategorie (Apollo 13, Vesmírná odysea) a jeho velká šance stát se v budoucnu legendárním kultem je nezpochybnitelná. Místy až poetické pohledy na matičku Zemi mají největší podíl na zkrášlení vizuálu. Bezútěšná pustota vesmíru je ukázkově mystická obzvlášť z pohledu první osoby protagonistů, k jejichž prvotřídním výkonům nelze namítat vůbec nic. Skrze film je divákovi náležitě také prezentován pokrok ve filmové technologii, který možná není revoluční, ale je vyladěn do nejmenšího detailu. Sugestivní pasáže bez střihu pěstují v divákovi značnou zvědavost, jakým směrem se bude film nadále ubírat. Gradace je totiž nemilosrdná a tempo filmu v některých chvílích infarktové. Ambientní zvuky jsou bezesporu brilantním doprovodem pro celé survival dobrodružství. Řešit v tomto případě fyzikální nelogičnosti je absurdní, neboť tato adrenalinová jízda...tedy spíš let skýtá tolik předností, že nějaká kritika z tohoto hlediska jde zcela mimo. Pravděpodobně film letošního roku a ojedinělý zážitek, který se z hlavy jen tak nevypaří. 90% ()

classic

FILM GRAVITY, režiséra Alfonsa Cuaróna, sa dá v podstate ľahko DODRBAŤ, a to konkrétne z viacerých dôvodov, nie je tu DEJ, hrajú tu len dvaja herci, potom už len hlavná hrdinka, Sandra Bullock, ktorá zápasí o holý život v tichom vesmíre, kde ťa nikto nebude počuť vrieskať ! Alebo, film nemá ani 90. minút, čo je na SCIENCE - FICTION, trochu málo. Čo sa ale nedá nikdy v živote spochybniť, je vynikajúca vizuálna stránka filmu, ktorá do detailov sprostredkuje návštevu nekonečného priestoru tak, ako sa TO nikomu ešte nepodarilo. Gravitáciu si jedine a najlepšie vychutnáte v KINE, s čo najväčším plátnom s ostrým a kryštalickým obrazom + ZVUKOM, ktorý má takú neuveriteľnú SILU, že som absolútne z toho paf, či KAMEROU, ktorá ROTUJE o stošesť, a ja mám normálne VERTIGO ! Ak ste túto možnosť spred dvoch rokov prepásli, tak to mi je ľúto, ešte jestvuje jedna alternatíva - prehrávanie cez BLU - RAY, ktoré je na druhom mieste po kine, zabudnite na vykopávku ako je DVD, alebo nejaké napodobeniny torrentov, nie je šanca, verte mi, slabá náplasť !!! Kde sa vlastne zašíval vizionár Alfonso Cuarón ? Children of Men bola predzvesť, čo má prísť ! Komu sa nelení, tomu sa zelení, Alfonso to pochopil na 100. % , obsadil dve superhviezdy, Sandru Bullock a vtipkujúceho Georga Clooneyho, pričom Sandra nie je moja obľúbená herečka, no výnimka potvrdzuje pravidlo a Sandre rola náramne SADLA + sa na ňu vynikajúco pozerá, i keď pri tom všetkom vzdychá, aký by bol SEX vo vesmíre ? Clooney je celkové spestrenie, ktorý tomu dodáva veľkú pohodu, no astronauti nezažívajú uvoľnené situácie, ale aj tak... Som rád, že dvorný kameraman režiséra, konečne premenil, lebo kamera je, labužnícka vec pre obdivovateľov najlepších záberov, ktorých je tu požehnane ! Priznám sa, že i ja som bol kritický voči Gravitácii, no mením názor, zaujalo ma to, ako pred dvomi rokmi v KINE, tam to bolo iné kafe, teraz premýšľam nad kúpou blu - ray, ktoré mi dáva šancu si zopakovať zážitok spred nejakého toho času. 7. oscarov: kamera, strih, réžia, zvuk, vizuálne efekty ... hm... škoda, že sa taktiež voľakedy nedocenilo Kubrickové 2001 : Vesmírna Odysea... Film, ktorý sa divákovi dostane pod kožu, pozor, nielen 2001... , ale aj GRAVITY ! ()

Happens

Vizuální ráj pro oči. Naprostá nádhera a krása vyžadující větší plátno, ponořeni do absolutna vesmíru a jeho mírně primitivních zákonů odlišných od našich na naší matince Zemi. Vnořen do temna bez gravitace a kyslíku. ()

Chrustyn

Cuarón je jedinečný a neskutečně perfekcionistický režisér a dokázal to svým předchozím snímkem "Potomci lidí", kteří se zařadili do mé osobní TOP 10. I díky tomu jsem začal režiséra pečlivě sledovat a jak jsem se dozvěděl o natáčení dalšího filmu, ihned jsem zpozorněl a neodradilo mě ani to, že by se mělo jednat o příběh dvou astronautů "ztracených" ve vesmírné prázdnotě. Věděl jsem, že se bude jednat o neobvyklé dílo a že Alfonso i toto téma natočí tak, aby upoutal i strhl. A výsledná podoba taková je. "Gravitace" je neskutečně odvážné dílo v řadách mainstreamových snímků a i z daného tématu Cuarón vytěžil maximum a nedokážu si představit, že by mohl být film lepší. Omezení byla velká, ale režisér si s tím poradil a dokázal ze snímku vytěžit maximum emocí i dechberoucích scén, které opět posouvají dále možnosti digitálních triků. Stačí jen pouhý pohled na vesmír či Zemi a divák žasne, ale když dojde na akci, je to něco co doposud nebylo vidění v žádném filmu. Není zde sice tolik velkých trikových scén jako v "Avatarovi" nebo posledních "Transformerech", ale jednotlivé scény jsou vyvedeny k až pedantské dokonalosti, které pomáhá i minimum střihů (úvod má nějakých 15 minut bez přerušení). Bohužel se však nejedná o dokonalý film, ačkoliv nemá výrazné chyby. Hlavní chybou tak pro mě zůstává fakt, že většina filmu je zaměřena na oba (ve své podstatě vlastně jen na jednoho) astronauty a jejich boj o přežití. Sandra Bullock v mých očích předvádí svůj nejlepší herecký výkon, který byl náročný i fyzicky a Clooney nebyl dlouho tak sympatický a chlapácký, jako zde. Je tedy radost na oba koukat i je poslouchat, ale jsou zde části, které (až se to bojím napsat) jsou nudnější a výslednou podobu i nadšení nepříjemně brzdí. Přesto se jedná o dílo, které tu nebylo a určitě už nikdy nebude a já nebudu váhat s projekcí na DVD, která mě možná přesvědčí, že to maximální hodnocení si "Gravitace" přeci jen zaslouží. Film jsem viděl před týdnem a stále ho mám v hlavě a i to něco znamená. Nemůžu se dočkat dalšího Cuarónova snímku, ať už bude o čemkoliv. Mám totiž podezření, že je Cuarón génius. *** co jsem očekával, se stalo. DVD projekce a zvyšuji na maximální hodnocení. Film není bezchybný, ale už nikdy nevznikne podobný a děkuji Cuarónovi za nevšední zážitek. ()

klerik

Solídny vesmírny triler. Prvá plovica jednoznačne robená pre veľké kiná. Sandra prekvapila, režisér opäť nič nepokazil (a opäť ho limitoval scenár, i keď tentokrát jeho vlastný). Film má pôsobivé scény, ale keďže to najzaujímavejšie je na začiatku, postupne akosi vyšumí do stratena... Ak si spomeniete na najlepšie scény z MISIE NA MARS (záchrana kozmonauta) a ČERVENEJ PLANÉTY (požiar) tak tu máte to isté, len ako celovečerák, a nenudíte sa pri zbytočnom zvyšku... ()

SeBig

Některý scény mě v tomhle filmu vážně dostali, děj vás vtáhne přímo do filmu a já jen můžu litovat, že jsem na to nešel do kina. ()

Lenny.M

Tento film považuju za jeden z nejlepších sci-fi počinů, co se týče efektů. Není to ani tak o příběhu, jako o tom, užít si tu atmosféru a vcítit se do hlavní postavy. Nicméně tento film je nutno vidět v kině, na obrazovce doma to ztrácí veškeré kouzlo. ()

korbitch22

Vizuálně podmanivé, naprosto skvěle odehrané, odrežírované, podpořené naprosto úžasným soundtrackem a slepené imbecilním scénářem.Takovou porci nesmyslů, šílených náhod a neskutečně naivních scén jsem neviděl snad ani ve Star Wars.Typická ukázka filmu, kdy skvěle natočíte scénáristické zvratky a přesto to může fungovat, jelikož vše ostatní kromě scénáře je dokonalé na 100%, bohužel nemůžete přehlédnout tu podsattnou věc...že je to vlastě píčovina....dokonalá, filmařská píčovina....70%. ()

Ghoulman

Balada o zrození a smrti. O tom, že někdy je potřeba nejdříve zemřít, abychom se mohli znovu narodit. Vše zahaleno ve famózním a dechberoucího technickém hávu. Jen menší připomínka pro ty, kteří zde píší jaký je Gravitace bezduchý akčňák. Ne všechny obsahově bohaté filmy musí být explicitní ve zjevování své „hloubky“. Gravitace je myšlenkově bohatší než například Interstellar, je však nutné mít oči otevřené. ()

mcb

Vizuální spektákl v klasickém slova smyslu, který ve vší své jednoduchosti a čistotě ukazuje sílu velkého plátna a možnosti filmových vyjadřovacích prostředků. Ty se už za více než století existence vyvinuly natolik, že muselo automaticky dojít k jejich umírnění - Gravitace však opět připomněla, s jakou lehkostí, grácií a zcela bez exhibice se dát v několika (přesněji patnácti) desítkách záběrů odvyprávět survival příběh astronautky snažící se přežít v nehostinném vesmíru. Alfonso Cuarón zkrátka po dlouhé době stvořil "podívanou", která příkladně demonstruje to, o co se kinematografie pokoušela od svých počátků - a to vtáhnout diváka do obrazu a nechat ho zapomenout na okolní svět. Gravitaci se do daří znamenitě, a to nejen díky imerzivnímu třetímu rozměru (a samozřejmě IMAX plátnu, bez něhož by bylo snímek hřích vidět), ale také brilantní technické práci, kde střih, kamera (promyšlené střídání POV shotů, detailů, velkých celků a "jízd"), zvukový mix, hudba a vizuální triky fungují v těsné symbióze, která útočí na všechny divákovy smysly. Vesmír zkrátka ještě nikdy nebyl tak tichý a nebezpečný - ztracená půda pod nohama a stav beztíže bezproblémově vytváří až nepříjemné pocity závratě a stísněnosti, díky nimž se nelze nevcítit do titulní postavy (mimochodem velmi přesně hrající Sandra Bullock) a prožít si s ní devadesátiminutový teror opředený klišovitým, byť emocionálně funkčním backstory. Navíc se i při prvním zhlédnutí derou na povrch postřehnutelné detaily, které vyvracejí fakt, že jde jen o technicky brilantně natočený survival bez přidané hodnoty. O tom bude ale muset napovědět až druhá projekce, na kterou se těším přibližně stejně jako na tu první. Alfonso zkrátka s tímto minimalistickým blockbusterem bere dech. Doslova. ()

Marze

Úkolem filmu není poučovat, bojovat ani konejšit, nýbrž naplňovat diváka úžasem. Jen profesní vtípky narušují ryzí krásu a ryzí ticho pohádkové krajiny; až je člověku líto, že se má rozbít běžným příběhem o boji za přežití. Trosky ruského satelitu dramaticky změní náladu ve zlomku vteřiny; od té chvíle je jasné rozdělení úloh: ona panikaří, on věcně řídí včetně nejčastější věty hollywoodské historie "Musíme odtud vypadnout". Ale jak a kam, když podle pravidel katastrofických thrillerů zůstali bez posádky i lodi sami? Jistě, hraje se modelové schéma s "vybíjenou" hrdinů a vydatnou pomocí zákona schválnosti, podle něhož se protivenství zásadně řetězí. Voda, oheň, kyslík, palivo, přístroje; na cokoli sáhnou, všecko selhává. Putování kosmem navíc vyjeví, jak husto je dnes už mezi hvězdami, přičemž bitva trvanlivosti americké, ruské a čínské značky slibuje jedno malé překvapení. Ale úsměvné detaily si člověk vybaví teprve dodatečně, pohlcen způsobem vyprávění, při němž tají dech. K vrcholům patří téměř milostný "tanec" na lanech, která spoutají dvě siluety ve skafandru unášené beze zvuku nekonečným prostorem, nebo bezmoc v zajetí propletených padáků vracejících plavně a neúprosně záchranný modul do bodu brzké zkázy. Mlčení naopak pomáhá, což platí zejména pro Bullockovou. Když jí v krajních situacích poskytne Cuarónův scénář delší promluvy, jinak nezvykle zkázněná herečka sklouzne přece jen k jisté dávce patosu; třeba nádherný nápad se vzdáleným psím štěkotem zbytečně láme v sebedojímání. A Clooney? Ten přece nezkazí nikdy nic, i když jeho hrdina si hned dvojnásobný podraz od režiséra nezasloužil, aspoň v očích hercových četných ctitelek. Po pravdě tu však herci nerozhodují. Hlavní roli v Gravitaci totiž zosobňuje lidský pud sebezáchovy, jenž se o to hůře probouzí uprostřed nádherného majestátu věčnosti, s níž by bylo tak lákavé, snadné a očistné navždy splynout. Cuarón jako by sděloval, že tváří v tvář té opojné tajemné kráse si sám připadá maličký - třebaže natočil opravdu velký film. ()

VenDulin85

Hodina od zhlédnutí- učím se znovu dýchat tak, jak předtím, tzn. naplno. Počas filmu jsem totiž dýchala velice mělce, se Sandrou, i když jsem si říkala, že to dělat nebudu. Jenže ono to jinak nešlo!! Když jsem viděla záběry na Zemi, první reakce byla- jak laciné.. ale když ono je to tak nádherné, Cuarón moc dobře věděl, co dělá, těch 90 minut uplyne neskutečně rychle, a když sečtete rychlé a zároveň malé nádechy + tu vesmírnou nádheru... jste uchváceni. Víte, jak vypadají kapky slzy při nulové gravitaci? Víte, že nesmíte nic pustit z rukou, protože vám to prostě odpluje? Víte, že... ne, škoda slov :-). Moje spolusedící elfka prohlásila při titulcích- já bych na to šla znovu.. mrknu na hodinky a povídám- můžeš, za čtvrt hodiny se hraje další představení.. ale já už bych to neudýchala. ()

lillien

Jeden z filmů, který absolutně nemá smysl vidět jinde než v kině. Miluju survivaly a mám hrůzu z otevřených prostor, takže za sebe můžu říct, že téma mi sedlo a spousta okamžiků mě udržela v dokonalém napětí. Nejsem odborník z NASA, čili kašlu na to, jestli bylo nebo nebylo viděné pravděpodobné. Já jsem byla devadesát minut všemi smysly ve vesmíru a to není za necelý dvě kila vůbec špatný obchod! Sandra v jedné ze svých nejlepších rolí. Měla jsem ji už na černé listině za některé její komediální šaškárny a tímhle si to Buldok absolutně vyžehlila. Možná by to s více herci byl působivější a akčnější nářez, ale do mé nálady se one woman dráma s občas zaštěkajícím Cloonym (stárne ten chlap vůbec?) strefila dokonale. Prostě jsem jen čuměla s otevřenou tlamkou a děkovala, že jsem se nikdy nechtěla stát kosmonautem. ()

Stanislaus

(UCI Kinowelt, Potsdam, Deutschland, 29.10.2013) Téměř celý měsíc jsem se dokopával do kina na Gravitaci, na kterou jsem se těšil už od prvního traileru, protože jsem věděl, že zažiju v kině něco nezapomenutelného, nevídaného, ale prostě něco, co musím stoprocentně vidět v kině, protože tam tento okázalý snímek po právu patří. Abych řekl pravdu, tak jsem vůbec nevěděl, co bych měl očekávat, nicméně jsem byl s výsledkem opravdu spokojený. Gravitace nabízí dechberoucí vizuální scény, které jsou doplněny naprosto úžasnou a magickou hudbou. Sandra Bullock byla jako Dr. Stone výborná a přesvědčivá - mám jí rád jako herečku a rozhodně jí nic nezazlívám za účast ve Slečně drsňák, jako mnozí. Jelikož jsem viděl film kompletně v němčině bez titulků, tak jsem přece jenom nerozuměl slovu od slova, ale pointu každé scény jsem pochopil, i když v tomto případě šlo spíše o onen bezprostřední pocit, který na mě sálal z plátna, navíc ve 3D. Prožíval jsem s hlavní hrdinkou všechny nástrahy a strasti, které byly po celou dobu ve vesmíru přítomné. Některé scény ve mě vyvolaly pocit strachu, při jiných se mi zasklily oči, nebo mi vyvolaly úsměv ve tváři. Zkrátka film, který nebude snad dějinami kinematografie nikdy zapomenut, já ho budu na paměti do konce života - a jak se říká "naděje umírá poslední" - tím bychom se měli všichni řídit. ()

rollman1

Shodl jsem se sám se Sebou, že to na plný počet nebude. Ikdyž je film audiovizuálně dokonalý a nemá v tomhle ohledu žádnou chybu, je tam pár nedokonalostí, které film posouvají spíše k monstrózní čtyřce než ke slabé pětce.Týká se to hlavně těch až moc nereálných věcí (klidně mě ukamenujte, že každý druhý film není reálný), ale jde o to, že tento se ta tváří a tak by měl trošku na realitu hrát. Jinak k tomu nemám nic negativního. Pitbulová zahrála na jedničku a v její situaci už bych to asi vzdal a plul někde vesmírem až na Neptun, ochutnat zdejší pivo. Taková normální nedělní vyjížďka. Hudba také dokonalá, stejně tak atmosféra. Myslím, že 7/10 je tak akorát. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)