Poslední vymítání ďábla

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone
  • ivan bohatyr

Hlavně sem čekal něco úplně jiného, v duchu sem chtěl a představoval si něco mezi Constantin a V moci ďábla, to věřím by mohl být hrubý film, ale přitom je to jakejsi pámbučkářskej podvodnickej dokument. Hlavně všechny "fakta", co dostáváme, můžou být velice lehce zfingovány (že začně vřít voda, tak to mají strašně jednoduše udělané - záběr na studenou vodu, střih, záběr na vařící vodu, !hmm super no! nebo závěrečná vatra, pár skřeků a zběsilý útěk, no koho to nadchne, mě určitě ne), není čemu věřit, já sem nevěřil ničemu, ani titulkům, to je hlavní důvod proč film nezaujme. Hororu se musí aspoň z části věřit, aby vyvolal u diváka strach, v tomto sem hercům nevěřil ani nos mezi očima, všechno vyumělkované, vymyšlené, nahrané - naprd - zde je ten problém. Není to jenom tím, že sou ukázány triky jak obrat věřící o peníze, je to prostě v tom filmu, že divák pozná, že je to blbost hned od začátku. Abych tomu teda úplně neškodil, tak po hoďce to aspoň trochu nabralo očekávaný spád, no však ale právě proto dávám ty dvě hvězdy, víc si to ode mě nezaslouží, bře jinak tam nebylo nic. Jako horor dost neobstojné.(30.11.2010)

Už kvůli konci se "realistické" ztvárnění naprosto vytrácí. Ne, nemyslím to co snímá kamera, ale to, jak by se ten záznam dostal na veřejnost?! Když to teda má být realistické... Nasrat na filmy alá dokument, doufám že tenhle trend co nejdříve zmizí v propadlišti dějin. Samotný film mě nijak zvlášť neurazil, ani nenudil.(17.1.2011)

• SOLOM.

Nikdy jsem se netajil tím, že styl found footage nepatří a nikdy ani patřit nebude mezi mé oblíbené hororové odvětví. Mezi filmy natočené „ruční kamerou“ se dá samozřejmě najít i také (Kanibalové, REC, Cloverfield), které jsou na mém žebříku oblíbených filmů velmi vysoko, ale většinu jim podobných z duše nesnáším (Záhada Blair Witch, atd..). Vymítání ďábla v této podobě jsem však ještě neviděl a tak jsem tomu samozřejmě chtěl dát šanci. Jméno režiséra ani samotní herci mi nic neříkali, ale nešlo nepostřehnout jméno producenta (Eli Roth). Nejsem sice nikterak zběhlý ve filmech s exorcismem coby hlavní náplní příběhu, ale několik kousků s touto tématikou jsem už viděl. I proto mě příliš nepřekvapovalo, že s originalitou to tu bylo dost na štíru. Scénáristé vsadili na osvědčenou kostru příběhu a jediné co přidali jako bonus, byla ta zdlouhavá zpověď na začátku. Jenže nudné a hlavně dost nezáživné dialogy nejsou pro dobrý rozjezd zrovna tou správnou ingrediencí. Popravdě jsem se začal nudit a nervózně pokukoval po časomíře. Vzhledem k tomu že celková délka filmu nebyla zrovna moc dlouhá, trvalo docela dost dlouho, než se něco pořádného začalo dít. A to je sakra špatně, když jde o horor. Nakonec jsem se ale nakonec i já dočkal několika „krvavých/strašidelných“ momentů, kterých tu ovšem bylo jako máku. 40%(26.7.2017)

Horor podle mého gusta. Dobrá, není to tak přímo horor jako napínavý thriller. Dokumentární styl nám umožňuje se k postavám víc dostat a situace vnímat tak, jako by se to stalo nám. Máme zde nábožensky založeného pastora, který ovšem nevěří v Boha, ale dělá to, protože vlastně nic jiného od svého mládí nedělal a je v tom dobrý. Pak tu je dívka, která je údajně posedlá ďáblem, avšak film nás učí nedívat se na vymítání středověkýma očima, ale očima moderního člověka, znalého vědy, psychologie a medicíny. Konec se někomu může, někomu nemusí líbit. Já si film užila každou sekundu a jsem jedině pro oživení starého žánru vymítání. Exorcism Of Emily Rose (V moci ďábla) a The Last Exorcism jsou pro mě dva z nejlepších hororů na toto téma. PS: Může obsahovat SPOILER - Podle některých komentářů usuzuji, že někteří vůbec nepochopili smysl filmu. Celé vymítání je jen hra pro "pacienta" s potřebnými rekvizitami a ono vymetení ďábla je jen psychologická hra a placebo... nebo si snad myslíte, že se vymítá doopravdy, pohybuje se nábytek a slyšíte ďábla mluvit? Kněz ji "nepodvedl", jen dělal to, co se dělá u každého vymítání, jenže bohužel poprvé v životě narazil na někoho, kdo byl skutečně posedlý ďáblem. A já myslela, že jsou zde inteligentní uživatelé...(13.12.2010)

Jako nápad a zpracování určitě skvělý. Záhada Blair Witch vyvolala naprosto stejné reakce, kladné i záporné, ovšem tohle je trochu jiný level (ne)reálného hororu. Už jen samotná Ashley Bellová si zaslouží hvězdičky navíc, zahrané v podstatě dokonale. Začáteční atmosféra filmu graduje do skutečně hororových rozměrů. Perfektní děsivou atmosféru ovšem zničí konec, který je podle mě absolutně nedotažený a kdekomu může celý film totálně pokazit, tak jak se to stalo mě. Každopádně vymítací šou v podobě Marcuse, je přesným odleskem toho, jak ve státech chápou náboženství, jedna velká show. Určitě za jedno shlédnutí pro upřímný strach to stojí, ten konec si musíš přebrat po svym. Pochopitelně v originálnim znění, je atmosféra tak min. o 30% lepší.(23.6.2012)

• - Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)

• - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)

• - Již během otevíracího víkendu film v kinech v USA utržil téměř 10násobek svého rozpočtu (1.8 miliónů dolarů). (HellFire)