Poslední vymítání ďábla

Scénografie:

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone

Jako nápad a zpracování určitě skvělý. Záhada Blair Witch vyvolala naprosto stejné reakce, kladné i záporné, ovšem tohle je trochu jiný level (ne)reálného hororu. Už jen samotná Ashley Bellová si zaslouží hvězdičky navíc, zahrané v podstatě dokonale. Začáteční atmosféra filmu graduje do skutečně hororových rozměrů. Perfektní děsivou atmosféru ovšem zničí konec, který je podle mě absolutně nedotažený a kdekomu může celý film totálně pokazit, tak jak se to stalo mě. Každopádně vymítací šou v podobě Marcuse, je přesným odleskem toho, jak ve státech chápou náboženství, jedna velká show. Určitě za jedno shlédnutí pro upřímný strach to stojí, ten konec si musíš přebrat po svym. Pochopitelně v originálnim znění, je atmosféra tak min. o 30% lepší.(23.6.2012)

Až vás posedne ďábel, démon nebo jiná potvora anebo strašně moc budete svému okolí tvrdit, že vás něco posedlo, zavolejte odborníka na slovo vzatého v oboru vymýtání reverenda Cottona Marcuse a budete mít minimálně o popularitu postaráno. Právě totiž natáčí dokument o exorcismu a případ dívky Nell z křesťanské rodiny údajně posedlé démonem, má být jeho úplně poslední, protože s touhle nevděčnou prací hodlá praštit. Reverend se chápe krucifixu, svěcené vody a odborné knihy o démonech a s celým štábem odjíždí na odlehlou farmu kdesi v zapadákově v Louisianě tam, kde lišky dávají dobrou noc, nebo spíše v tomto případě tam, kde démoni dávají dobrou noc. Nebudu nic předstírat a rovnou napíšu, že film celou dobu balancuje na hranici frašky, ale umí si tak dokonale vyhrát s divákem, že se to takto sofistikovaně a "autenticky" nepodařilo ani jednomu z jeho předchůdců. Pokrevní příbuzní jako je jednička "Blair Witch" nebo oba díly "Paranormal Activity" jsou oproti tomuhle díla, která si jen na horor hrají.Tady se tvůrci do toho razantně opřeli a jsou od počátku geniálně ironičtí a naprosto jim nedělá potíže šíleně zmasakrovat kočku nebo diváka nalákat do pasti, kdy přestane rozeznávat realitu od fikce a bude mu vsugerováno, že se tyto hranice naprosto stírají. To, že tento horor si s divákem manipuluje, jak chce, je prvek, kterého výše zmíněné filmy nedosáhly a možná je to tím, že se producentsky na filmu podílel i hororový znalec Eli Roth, který nějakým způsobem režírujícího Daniela Stamma dotlačil k ironizujícímu pojetí a současně ve filmu zachoval všechny nezbytné hororové ingredience. Výběr neznámých herců je velmi trefný a představitelka posedlé dívky Ashley Bell už jen svým pichlavým pohledem dává tušit, že do role nebyla vybrána náhodou. Bavil jsem se skvěle a každou chvíli film přidával na obrátkách a vždy přišel s něčím neotřelým v rámci svého velmi trendy "home video look" žánru.(3.12.2010)

• Nivenx

Nedalo mi to a musel jsem se na toto vymítání podívat. Mě žádný díl ujít nesmí, ale tohle moc bolelo. Kameramanovi bych kolikrát rád jednu vrazil, jelikož když už nějaká akce byla, tak byla zkažená. Viz. zabití kočky. Realičnost kamery prostě vymítačovi nesluší a rozhodně ne takhle! Dále pointa a příběh celkem ušel, i když nic moc. A vymítač, který neumí vymítat, to mohli vymyslet opravdu jen tady. Dávám celkově 25% a to jen za tu posedlou holku a za konec, jak spálili to d'ábelské dítě! Už nikdy více!(27.6.2012)

Největším problémem je překvapivě hudba. Ta přeci nemá v podobně koncipovaném filmu ("autentický" live-horor ala Blair Witch nebo [REC]) co dělat! Je pak velmi rušivým elementem, když rádoby opravdové záběry z rukou rozklepaného kameramana "kazí" melodické lekačky a drnkání na struny/hraní na klavír. Jinak moc nemám, co bych vytknul. Dlouhé uvedení do děje v podobě hodinových kecaček mi nevadilo, když to má šťávu a slušnou atmosféru. Mohl bych přísahat, že skrze oči mladé Nell se chvílemi opravdu díval démon; tvůrci nemohli vybrat lépe. A ten konec... Celkově povedený horor, kterému by méně slušelo více. Silné tři.(5.8.2011)

Překvapení, film od kterýho jsem nic nečekal, a věděl jsem o něm snad jen to že ho produkuje Eli Roth který ale do scénáře nijak nezasahoval. Takže jsem čekal film od začátečníka. Dostalo se mi celkem příjemné pokoukání, jen se mi zdálo že se Stamm snaží možná až zbytečně všechno vysvětlit. Film je "Found Footage" což jsem si poslední dobou oblíbil, ale tady mi strašně vadilo že tu byla přidána hudba což strašně kazilo atmosféru, která byla i tak dost mizerná. Film není moc strašidelný ale lekací scény působily dobře a hlavní herečka Bellová působila dobře. Nečekal jsem něco dalšího jako Vymýtač ďábla, ale dostal jsem aspoň po dlouhý době kvalitnější film na téma vymítání.(15.3.2012)

• - Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)

• - Plakát k filmu byl zakázán ve Velké Británii po obdržení několika stížností uvádějících, že se jedná o příliš urážlivý a hrubý obrázek. (Mrs.Blue)

• - Ashley Bell, představitelka posedlé dívky, natočila všechny své scény s nepřirozenými polohami a ohyby těla bez použití jakýchkoliv triků. Je totiž hypermobilní. (oje)