Poslední vymítání ďábla

Scénografie:

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone

Nejpodařenější "dokumentární" nízkorozpočtový horror od Blair Witch. Kdybych se dokázal u filmu bát, bál bych se možná místy u tohohle, a to hlavně zásluhou fantastického výkonu, jaký předvedla Ashley Bell - ten její fejs je fakt... divný. A cynický pastor-podvodník (Patrick Fabian) mě pro změnu dobře pobavil (tedy hlavně na začátku). Konec filmu mě pak přímo pohladil po duši... ach, ti zatracení tmářští a krvelační jižani... A propos - jak si tak pročítám zdejší komenty, spoustě lidem najednou hrozně vadí třepetavá kamera. Je zajímavé, že u "vysokorozpočťáků" si téhle moderní zhovadilosti skoro nikdo nevšimne. Já ruční skákavou kameru bytostně nesnáším, ale u tohohle druhu filmů se přece jaksi předpokládá...(11.2.2014)

Na prvni pohled tuctovej exorcistickej film, kterej se jen snazi prizivit na modni rucni kamere, ale ono je to cely trochu jinak. Vrchni knez totiz naopak exorcismus neuznava a snazi se ho odhalit jako podvod. Sice to jede v predvidatelnejch kolejich, takze nejdriv radoby cool knez ma plnou drzku kecu a 45 minut se absolutne nic nedeje a nasledne se dostavi demon. Nicmene neni to uplne jednoznacny a film predklada i jiny mozny vysvetleni. Konec je sice trochu prepalenej, ale prijemne otevrenej. Co se tyce rucni kamery, atmosferu vytvari jen minimalne, oni to tvurci totiz prepiskly a vetsinu casu tak jen sledujete jakysi smouhy a rozmazany zabery. Nicmene urcita pusobivost se tomu v druhy pulce odeprit neda, takze 3*.(30.11.2010)

Rozpočet $1,8miliónaTržby USA $41,034,350Tržby Celosvetovo $67,738,090Tržby za predaj DVD v USA $6,856,504 //počet predaných kusov 420,176║ opäť výber z domácej filmotéky ale aspoň že z toho lepšieho súdka, dej nie je až tak nudný ako podobné výkvasy a občas to ma aj nádych nejakej tej atmosféry, napätia, len škoda že vo finále to neprišlo na nejakú pointu a nechalo to len voľný priebeh ako sa tvorcovia zasekli, zlý záver troška sa čudujem že sa z tejto témy Američania ešte neprejedli /40%/(16.1.2011)

Největším problémem je překvapivě hudba. Ta přeci nemá v podobně koncipovaném filmu ("autentický" live-horor ala Blair Witch nebo [REC]) co dělat! Je pak velmi rušivým elementem, když rádoby opravdové záběry z rukou rozklepaného kameramana "kazí" melodické lekačky a drnkání na struny/hraní na klavír. Jinak moc nemám, co bych vytknul. Dlouhé uvedení do děje v podobě hodinových kecaček mi nevadilo, když to má šťávu a slušnou atmosféru. Mohl bych přísahat, že skrze oči mladé Nell se chvílemi opravdu díval démon; tvůrci nemohli vybrat lépe. A ten konec... Celkově povedený horor, kterému by méně slušelo více. Silné tři.(5.8.2011)

Předně musím říci, že pseudodokumenty ručkou fakt nemusím. Logicky člověka napadne řada filmů Kanibaly počínaje, přes BVP, Monstrum... a Paranormal Activity konče. Mnohé z nich, jako třeba BVP či Paranormal jsou hloupé odpady, zde jsem měl alespoň pocit, že film je něčím zajímavý. Pohybuje se na hraně skutečného a imaginárního a člověk pořád netuší, kam se přehoupne. Jsem rád, že kamera nelítá ze strany na stranu. Nevýhodou ručky ovšem je, že divák vidí jen to, co mu někdo ukáže. Co se může jevit jako zajímavé, má tak své mouchy. První část je poměrně nudná, k závěru se ale začne příběh rozjíždět. Zabíjení kočky má pěkné grády a Nell se umí úžasně zkroutit. Konec jsem trochu tušil, ale pozorného diváka by neměl překvapit, jelikož náznaky o kultu a sektě se objevily hned zkraje. Určitě nemá cenu srovnávat s nedostižným Friedkinovým Vymítačem, úplně špatné to však rozhodně není.(28.4.2013)

• - Ashley Bell, představitelka posedlé dívky, natočila všechny své scény s nepřirozenými polohami a ohyby těla bez použití jakýchkoliv triků. Je totiž hypermobilní. (oje)

• - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)

• - Ve scéně, kdy Nell Sweetzer (Ashley Bell) na otázku: “Kde je Nell?“ odpovídá: “V ohni.“, herečka improvizovala. Replika původně ve scénáři nebyla. (jurama525)