Poslední vymítání ďábla

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone
  • tron

„Je to len 16-ročné dievča, dokážeme ju premôcť.“ – „16-ročné dievča a 16-ročný psychopat sú dve rozdielne veci.“ Snaha sa cení. Dvojnásobne, ak máte slabosť pre satanské horory (OMEN, ROSEMARY MÁ DIEŤATKO). Trojnásobne, ak máte slabosť pre „vymetačské“ horory (EXORCISTA, V MOCI DIABLA). Štvornásobne, ak uznávate Eliho Rotha (ktorý toto tu produkoval). Prekvapivo ale budú relatívne spokojní aj tí, ktorí jeho hororový štýl neuznávajú, keďže tentokrát je to (v porovnaní s HOSTELMI) nečakane vážne, dospelé, seriózne a tvrdé. Resp. aspoň sa to tvrdo tvári, v skutočnosti je to ale dosť mäkké. Postavy sú priemerné, herecké výkony v lepšom prípade tiež. Príbeh slabý, atmosféra prekvapivo tiež. K samotnému „vymetaniu“ dochádza len občas a rozhodne to so spomenutými, desaťročia starými, klasikami nemá nič spoločné. „Dokumentárny štýl“ tomu mal dodať realistickú atmosféru, ale osobne mi už tieto „dokumentárne filmy“ začínajú prekážať kvôli vizuálnej neprehľadnosti (častokrát viac vecí počujeme, než ich vidíme, čo ma ruší, film by sa mal vyjadrovať skôr obrazom, než zvukom, nie?). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(22.12.2010)

Príbeh bol natočený z trocha iného ako obvyklého uhlu. Oceňujem, že v ňom nebolo zobrazené žiadne zabíjanie zvierat i keď bolo naznačené a aj kvoli tomu som znížila svoje hodnotenie. Veľkým plusom bolo napatie, ktorým tvorcovia nešetrili, plus nepredvídateľnosť počas celého deja tiež zasluhuje nejakú tú hviezdičku naviac. Keď to zhrniem vyjde mi z toho málinko nadpriemerný horor, ktorý má síce príšernú kameru v štýle Blair witch, ale rozhodne nenudí.(3.5.2015)

• grogodil

A ja som sa sťažoval na amatérsku kameru pri Paranormal Activity. Po tomto človek totiž naozaj docení tú kameru na statíve, keď človek nemusel špúliť oči neustále ako tu, v snahe zaostriť na tie rozmazané šmuhy, čo sa v sprievode tajomných pazvukov mihajú pred očami. Toto rozostrené neatmosferické čudo, ktoré sa akosi do posledných minút nie a nie rozbehnúť toho pritom veľa dlží staručkej a vynikajúcej Blair Witch a o prehľadnej ručnej kamere sa môže zase veľa učiť od španielkeho REC.(27.12.2010)

• RasputincZ

Zklamání. Současný fenomén točit horory na obyčejnou ruční kameru za účelem získání co možná největší reálnosti je sice obdivuhodný, ale cítím se tím už být trochu přesycený a The Last Exorcism to odnáší nejvíce. Původně jsem byl dost zvědavý, jak bude tento styl fungovat ve vymítačském subžánru a mohu říct, že zrovna zde mi to vadilo nejvíce. Atmosféru to až na jednu noční scénu vůbec nenazovalo a do poloviny filmu se prakticky nic neděje. A divně otevřený závěr vše jen podtrhnul. Někdo se snažil o závěrečný efekt v Záhadě BlairWitch? Opět to nefungovalo tak, jak asi tvůrci zamýšleli... Opravdu hořké zklamání.(3.12.2010)

• hladass

To, že tenhle kus nepokrytě vykrádá mnohem úspěšnější horory, by mi ani tak nevadilo... Že nemá prakticky žádný děj a herci jsou neskutečně otravní, mi docela vadí, ale dá se to ještě přežít... Ale co mě neskutečně sere, je (dnes velmi moderní) forma pseudodokumentu, kterou byl film natočen... Sralo mě tu už u BWP (který považuju za jeden z nejhorších filmů všech dob) a sere mě to čím dál tím víc... Kdyby to mělo alespoň (vzhledem k tomu, že má jít o horor) atmosféru, ale ne... Prostě laciná a naprosto zbytečná sračka u které jsem zase zbytečně promrhal hodinu a půl mého života...(18.11.2011)

• - Již během otevíracího víkendu film v kinech v USA utržil téměř 10násobek svého rozpočtu (1.8 miliónů dolarů). (HellFire)

• - Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)

• - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)