Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Chegi

WOW! Strhující drama předem prohraného boje za spravedlnost, boje jedince proti systému v období všeobecného strachu a nechuti. Orwellovský pocit tísně mě neopustil po celou dobu sledování víc jak tříhodinového opusu Agnieszky Holland. Skvělý filmový počin, u kterého jsem nemohl věřit tomu, že se opravdu natočil u nás a s našimi herci - umíme dělat kvalitní filmy, jen se musí chtít. ()

klúčik

Film , ktorý ma v tomto roku dostal. Atmosféra, výprava, kamera a v neposlednom rade herecké výkony , no - je to výborne urobený film. Jednoznačne 95%. ()

Zagros

Hořící keř je výborná minisérie o době po upálení se Jana Palacha a nastupující normalizaci. Není to žádné pohodové pokoukání, ale silné drama o jednom z nejhnusnějších období naší historie. Z mého pohledu tomu velmi prospěl nadhled zahraniční režisérky v podobě Agnieszky Hollandové. Nedokáži to přesně definovat, ale je to znát a líbilo se mi to. Skvělé je i obsazení a herecké výkony, zejména Táňa Pauhofová a Martin Huba podávají výtečné výkony. K obsahu se dá jen zopakovat, že normalizace byl hnus a zvrácené charaktery některých lidí se pod krytím nedotknutelného komunismu projevily. Co se nám nehodí do krámu, to se nestalo, nebo to bylo úplně jinak (studený oheň apod.). Očividná inspirace Sovětským svazem. No a k hodnocení… dvanáct Českých lvů je bez debat zasloužených a hovoří za vše, za mě k maximálnímu hodnocení scházelo jen málo. ()

Kanca

Hodnocení po prvním díle: Na Hořící keř jsem se dlouho těšila a netrpělivě jsem ho očekávala. Ovšem po prvním díle musím říct, že nejsem tak nadšená, jak jsem očekávala, že budu. Samozřejmě čin Jana Palacha a doba, ve které tento čin spáchal, je tragická a strašlivá sama o sobě, ale nějak jsem měla pocit, že záběry kamer, hudba a výrazy některých herců chtěj tu tragičnost podtrhnout víc, než je zdrávo. Na druhou stranu Agnieszka Holland si tuto dobu sama prožila, takže to zobrazila zřejmě tak, jak to cítí/cítila ona sama. No jsem zvědavá na další pokračování. Po druhém díle: Musím přidat jednu hvězdu. Z té všudypřítomné beznaděje, pronásledování a zastrašování mě vyloženě mrazilo! Naprosto věrohodně natočeno! Po třetím díle: Už dodám pouze to, že Hořící keř je snad nejpovedenější televizní projekt, který tu kdy byl....100%!!! ()

Castorr

Hodnocení po první části nelze dát méně než 5*. Příběh Palacha je na tolik zajimavý a tragický, že si to zasloužilo natočit dřív. Konečně ho na plátna (obrazovky) přivedla mezinárodně uznávaná Holland, což jsem byl mile překvapený. Skvělé herecké výkony se špičkou českých herců v čele s Trojanem a na pozadí jedinečná hudba, která vtáhne diváka do děje. Musím zmínit i výbornou kameru. Jsem nadšený z pořádného českého filmu(seriálu) a nemůžu se dočkat pokračování... ()

Rapikk

Takto kvalitní český projekt se rodí jednou za generaci. Herecké výkony, scénář, režie, dialogy, kamera... Žádné námitky, je to perfektní. Ale o to tady vůbec nejde. Hlavním záměrem tohoto projektu bylo lidem připomenout to, na co by se zapomínat nemělo. Zhruba půl roku po invazi sovětských vojsk se československý národ dokázal dostat do letargie a hluboké ignorace. Češi a Slováci už přijali události z 21. srpna, zlo zvítězilo. Lidé potřebovali vidět vzplanout odvážného mladíka, aby se znova probudili do hořké reality. Hořící keř úžasně popsal nejen tehdejší události, ale hlavně dokázal zhmotnit strach. U této minisérie musí mráz přejíždět po zádech snad každému. Zejména při scéně, kdy se StB snaží vychytrale dostat chudáka matku Jana Palacha do blázince. Děkuji HBO, režisérce Holland, hercům i všem ostatním, že se rozhodli natočit Hořící keř. Český a slovenský národ nesmí nikdy zapomenout na hrůzy doby těžkého socialismu. Nikdy. ()

jakeer

Nebudem hodnotiť tu dobu, ale samotnú autentickosť filmu (čomu ste sa viacerí nevyhli, vrátane legendárneho verbala). Pri každom filme by sa mal divák odosobniť. A pravda je taká, že táto miniséria bola nakrútená úžasne. Jednu hviezdičku som síce ubral za celkovú dĺžku a rozvláčnosť (dalo sa to nakrútiť aj kratšie, s dvojtretinovou stopážou), ale ajtak to bolo výborné a človeka to núti k zamysleniu, že prečo v našich dvoch krajinách nemôže vyzerať každý film takto? To naozaj musí prísť americká produkcia v zastúpení HBO, aby ten film (či seriál) nejako vyzeral? Chápem, že prachy sú prachy, ale nechápem prečo tí istí herci hrajú v jednom filme takto fantasticky (pôsobia prirodzene, autenticky) a v iných filmoch zas hrajú ako patetickí roboti... Holt, neostáva nič iné, len veriť v to, že európska HBO sa podujme na viacero podobných projektov z nášho prostredia. P.S. Pauhofová hrala úžasne ()

Kovaja

Kdo nezná minulost-ztratí se v minulosti!!!!!!!!Film pro HBO ktery ukáže světu že tenhle národ má koule!!!!Povinně bych tenhle klenot pouštěl žákům než opustí Základní školu.Protože je ostuda když se dnešních mladých lidí zeptáte kdo to byl Palach,co se stalo v '68,'89 apod.a oni plácaj kraviny.Výborné herecké obsazení,ucházející stopáž.Bravo!!!! ()

Scevola

Na to ze to bol "lokalny snimok" to malo az prekvapujuco dobre prevedenie. Pohlad do spolocnej ceskoslovenskej historie, ktory vykresluje ako fungovala komunisticka masineria. Toto by sa malo pustat na hodinach dejepisu, aby mala aj nova generacia "osobnejsiu" skusenost z byvalym rezimom. Co sa tyka filmoveho prevedenia, tak nebyt slabsej prostrednej casti, tak by som dal plnu znamku. 8/10 ()

B4TM4N

Typický morálně-politický kýč, který je u nás zvykem o minulém režimu točit - tentokrát díky hostující režisérce dokonce svůdnější, než obvykle. Památka a nepopsatelné sebeobětování Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se coby dobrovolné lidské pochodně (či starozákonní hořící keř - nerozumím, proč tato symbolika) snažili alespoň na chvíli politicky emancipovat otupělé masy, je zde pošlapána lživě hřejivým překroucením do studentských nepokojů roku 89. Neboť pokud by tento oslí můstek ve filmu nezazněl, vyjevila by se teprve v celé své hrůze realita roku 69: a to sice naprostá apatie většinové společnosti, která o ní ovšem rozhodně nechce slyšet. Proto tvoří Palach pouze počáteční a konečné uvozovky filmu, je redukován do role nikdy neexistujícího fetiše boje za práva a svobodu kolektivního vědomí. Zbývající mezilehlé tři hodiny jsou pak vystaveny jako klasické soudní drama se sympatickou právničkou hollywoodského typu v čele solidního ansámblu našich předních herců. Opět můžeme sledovat souboj člověka se soukolím byrokracie podpírané jednou správnou stranou. Zde se však naneštěstí ukáže lichost všech těchto jednoduchých obžalob bolševismu: pokud jsme seznámeni se současnou situací v našem současném systému, a podíváme se třeba na výbornou Nemoc tretej moci od Piussi (pravda, mapující situaci na Slovensku - ale ono není vůbec kulturně vzdálené), zjistíme, že aparát za posledních 40 let ani nezměnil argumentaci (vykázání "nesedících" apod.). Hořící keř nepřináší do diskuze o naší minulosti vůbec nic, pouze ukazuje, že je možno točit lépe než Hřebejk. Divím se, že takový myšlenkový kastrát pozůstalí autorizovali, neboť opět pouze v symbolické rovině opakuje selhání mas jejich chlácholením, že to "nakonec přece dopadlo". ()

F.W.Colqhoun

Lidé jsou taková zvířátka. Starají se jen o sebe, nanejvýš o své mladé. Nakonec vždycky udělají, co se jim řekne. [Igor Bareš jako mjr. Dočekal]. K tomu, jak resp. jak dalece televizní projekt polských tvůrců přesahuje cokoliv v českém biografu za kdo-ví-jak-dlouhou, se už někteří i docela povolaní lidé vyjadřovali. Skvělé herecké výkony, výprava a kamera padají na vrub českým a slovenským dovednostem. To je ale jen menší díl toho, co činí Hořící keř tak výjimečným zjevem. Scénáristický debutant Štěpán Hulík poskytl prvotřídní materiál a vedení filmu (jako) z jiného světa vykazuje kvalitu scházející kterémukoliv zavedenému českému tvůrci. Možná i proto, že čeští filmaři ztratili smysl pro byť jen předpoklad přesahu, který Agnieszce Holland zjevně neschází, ležela vděčná látka tak dlouho ladem. Bez předpokladu tohoto smyslu by byl pokus o zachycení souznění Palachova gesta, které by dnešní étos současné české kinematografie spíše než čímkoliv jiným počastovala nejraději "diagnózou", s hlubokým obecným zoufalstvím, naprosto nemožné. Divácké reakce hezky demonstrují, jak je v televizním a filmovém světě všemožných Pelíšků [i v Keři pěje Goťák a není to taková prča] a Vyprávěj taková přesahující reflexe potřeba. PS Vojtek skutečně hraje! ()

Merkin

Jan Palach byl bezesporu a také doslova zapálený pro nejen svoji věc a podobné filmové uznání na úrovni si jistě zasloužil. Trochu mě mrzí, že to byla až polská režisérka, kdo se ujal role vysekávače poklon, když totiž pominu národní kontext, zůstává tu fakt, že tak rozporuplná a záhadná postava českých dějin si doslava říkala o zpracování v delší tématický celek, čehož nikdo z Čechů nevyužil, bohužel. Musím uznat, že kamera, kostýmy i postavení jednotlivých scén, to vše na mě působilo profesionálně jako u jiných minisérií HBO a dodalo českému prostředí jakýsi světový nebo alespoň západní šmrnc. Ovšem žádný snímek nelze uchránit, když pokulhává scénář. Ten se snažil podat vše informativně, s jakýmsi nadhledem, jako by snad ani nešlo o významnou část dějin, spíš šlo jen o výčet bezduchých vět z povinnosti. Žádná z postav, snad kromě maminky první pochodně, nepůsobila skutečně, vydávaly ze sebe jakési naučené formulky o tom či onom, dokonce ani rozbolavěným studentům jsem nevěřila, že to myslí vážně. Tím nechci znevažovat dobu nebo snad zlehčovat tehdejší poměry, které jsem díkybohu nezažila a pevně doufám, že ani nezažiju. Hodnotím zde film a nikoliv časové období, které zachycuje, a bohužel podobný scénář nevrhá dobré světlo ani tam, kam zcela jistě zamýšlel (Palacha nevyjímaje) Zkrátka a dobře jsem nevěřila ani jedinému slovu a jakkoliv nemám ráda vulgarity, myslím, že tentokrát má Verbal úplnou pravdu (též Aki, Vitex a Kajda:) Proto 3 hvězdy. ()

panWolf

Doporučil bych všem rusomilům a bolševikům,kteří se pouštějí do diskusí na novinkách. Bohužel se mi to z těchto stránek asi nepovede. :-( ()

ti88na

Na filme, by som našla niekoľko nedostatkov a objektívne by som musela dať o jednu hviezdičku nižšie hodnotenie, ale téma ktorou sa Hoříci keř zaoberal sa ma dotkla. Najviac tým, že niektoré praktiky využívané mocou sú stále aktuálne a nevymizli, hoci už prešlo 25 rokov od revolúcie, ktorá k nám mala priniesť demokraciu. Veľkou výhodou je aj to, že nič podobné, čo by sa zaoberalo podobou témou som nevidela, takže film mal pre mňa aj informatívnu a výpovednú hodnotu. ()

p.sojka

Tak počin je to skvělý. Filmově to nedrhne a šlape to víc než dobře. Tolik ke zpracování. Pochopit důvody však nelze skrze film. Aby nevznikaly zmatky ...Jinak je samozřejmě dobře, že tohle vzniklo. Ale mělo by se o tom učit - a ne učit se to promítáním filmů. Uvidíme co se vyloupne po třech dílech. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)