Da Vinciho démoni

• USA Da Vinci's Demons (více)
USA, (2013–2015), 25 h 49 min (Minutáž: 49–59 min)

Tvůrci:

David S. Goyer

Hudba:

Bear McCreary

Tom Riley, Elliot Cowan, Laura Haddock, Eros Vlahos, Gregg Chillin, Blake Ritson, Lara Pulver, Rosemary Rance, Rowena Diamond, Julian Seager, Allan Corduner (více)

Série(3) / Epizody(28)

Středověká Florencie je domovem mladého Leonarda da Vinciho. Umělce, odvážného vynálezce a svobodomyslného rebela. Jeho osudem je nejen odhalit tajemství prastarých učení, ale i zasáhnout do mocenských intrik, jichž se stane svědkem... (TV Prima)

Babous

První díl se mi líbil hodně. Bylo to atmosférické, silně stylizované a s moc hezkou hudbou. Na druhou stranu kdo čekal kdovíjak věrný obraz Da Vinciho, bude zřejmě zklamán. Těším se na další díly. Tak jsem mrkl i na další díly a stala se z toho příšerná slátanina. Nevyužitý potenciál. Palec dolů. ()

marrjaana

Vemte Sherlocka(klidně zrecyklujte i herce), přidejte trošku daVinciho kodu, špetku Borgiu, a protřepte, nemíchat. No a z toho všeho vám vznikne kupodivu vážně dobrej serial. I po druhé serii nadšení přetrvává. Zamilovala jsem se do Riaria. Na konci třetí serie na nás vrhli jedno nečekané překvapení bez jakéhokoliv upozornění a víceméně i bez důvodu, ale jinak to přežili všichni komu jste celou dobu fandili a ti komu jste přáli smrt tak ty taky potkala...( ok s Gulianem mně naštvali, ale toho mi zabili hned v první serii, takže do konce třetí jsem se s tím smířila) I když myslím, že oproti první dvěma byla ta třetí hodně slabá... ()

Arkanoid

Podľa názvu som očakával rozpoltenú osobnosť, ktorá holduje dosť intenzívne určitým závislostiam, no dostal som dobrú dušu s brilantným mozgom s celkom častými zastávkami v jej hlave. Pár vybočení zo slušného života je spomenutých, ale nie je im venovaná nejaká významná pozornosť. Seriál sa točí hlavne okolo Da Vinciho a mocných vo Florencii, Ríme a Taliansku 15. storočia. Postavám na začiatku chýba hÍbka, získavajú ju až v priebehu seriálu, no intrigy, manipulácia a aj postavy viac bavia v Borgias, ktorých rozmach sa začal ešte za Leonardovho života. Jednotlivé epizódy majú charakter ako kriminálne prípady, kde geniálny detektív so svojimi citeľne menej inteligentnými pomocníkmi, korí sú tam, aby mohol detektív vysvetľovať, čo robí a inak je ich funkcia krovie, vyrieši záhadu a na konci sú všetci šťastní. Tu je tou záhadou chýbajúci vynález, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť určitú situáciu. V tomto seriáli, pri riešení takýchto záhad a niekedy aj mimo nich vyniknú surreálne obrazy a predstavy v Leonardovej mysli, ktoré momentálne nemajú na seriálovom poli obdobu. Tvorcovia si našťastie, aj keď neskôr, uvedomili zbytočnosť krovia a začali ho rozvíjať a dávať mu väčšiu hodnotu. Zamrzí aj krátke využitie zaujímavých postáv ako napr. Dracula. Seriál nie je číslo 1, ale určite má čo ponúknuť. Hodnotenie za série I.-II. 80%. III. séria: časti 03x01 - 03x02: Do seriálu zavítala nová atmosféra. Šialená brutalita, ťaživý smútok a prehlbujúca sa mizéria. V oboch častiach zomreli postavy, ktoré mohli mať ešte zaujímavý vývoj, ale ich smrť má na zvyšné postavy väčší emocionálny dopad, ako by mohol mať rozvoj ich charakteru. Navyše šlo o postavy, ktoré by ďalej slúžili len ako pomoc dôležitejším postavám, čiže ťah scenáristov je logický a správny, keďže takto poslúžili viac. Leonardo prvýkrát nestíha vymyslieť niečo geniálne a bezbranne sa necháva unášať novovzniknutým peklom, snaží sa len prežiť. Seriál Da Vincis Demons sa ani v tretej sérii nezbavili veľkej dávky predvídateľnosti, vďaka čomu môžu v hodnotení figurovať len na pozícii lepšieho, nezabudnuteľného béčka. ()

DavidS.

Pilot nám zatím ukázal Da Vinciho jako smažku a obouruč šermíře s nadáním spíše pro kouzla, který jako dospělý jinoch dělá stále kejkle ve Verrocchiově dílně...Taková pohádková renesanční verze Merlina, co v mládí zabloudil k madoně ve skalách, potřeboval by psychoanalýzu a rovnou by se vrhl na portrét medicejské milenky...Co by jeden čekal od Goyera, který má na svědomí dubový kolík do srdce třetího Blada...A nemusíte být ani kunsthistorik...Více vidět a vědět netřeba... ()

see_sawandrew

1. The Hanged Man: O rozjezdu je toho hodně co říct, ale protože chci komentovat každý díl, pokusím se stručně. Seriál je jednoznačně fiktivní a paralel se skutečním Da Vincim, papežem Sixtem IV. nebo spiknutím Pazziů ve Florencii využívá spíše k pobavení znalců, nehledejte v něm tedy žádné historické přesnosti. První díl rozdmýchává příjemně nekonvenční fantasy, kde podobně jako v GoT není nouze o erotiku nebo násilí. Pojetí Leonarda zase připomíná Formanovo barvité líčení Mozarta jako geniálního a podivuhodně neomaleného hejska. Vlastně všechno podléhá stylizaci, od postav přes výpravu až po (sice digitální, ale přesto) krásné jízdy kamery nad Florencií nebo zpomalené detaily pohybu ptáků, působící dojmem, že je snad někdo natočil vysokorychlostní kamerou. A hudba McCrearyho je třešnička na dortu. Zatím okouzlující, a pokud se seriál neutopí ve vlastní provokativnosti, možná se stane mým letošním seriálovým favoritem. 85% 2. The Serpent: Parádní scéna večírku nádherně dokresluje postavu hraběte Riaria, kterou si začínám pořádně vychutnávat. Pokud byl první díl hlavně představovačkou hlavního hrdiny, Had je zcela v režii záporáků. Díky akčním scénám stoupá i dynamika a cliffhanger si opět schovává to nejlepší. Jen tak dál. 90% 3. The Prisoner: Zarámovaná epizoda o intrikách a hranicích, kam až soupeřící zrůdy dokážou dojít. Leonardo tentokrát trochu housovatí, ale hlavně že to funguje. Každopádně nejlepší scény zase pojistil Ritson. 80% 4. The Magician: Puzzle začíná hýřit konkrétními tvary a Florencie se začíná topit v pěkném průšvihu. Jsem strašně zvědavej, kam tohle všechno povede. Seriál si zatím drží milou nepředvídatelnost, a snové scény jsou jako vystřižené z áčkových hororů. Scéna ve věznici byla nádherná. 85% 5. The Tower: Přituhuje, a tentokrát se do potíží dostává sám Leonardo. Zatím nejnapínavější, a přitom nejemotivnější epizoda. 90% 6. The Devil: Zatím nejslabší. Jakmile Leonardo řeší jen svou linii a není v konfrontaci se zbytkem Florencie, docela to drhne. Nikdy jsem neměl rád epizodičnost seriálů a ani v tomhle případě na tom nic měnit nebudu. Navíc byla tahle vycpávková epizoda poněkud křečovitá ve snaze bořit historické (Sixtus IV.) či fikční konvence (Drákula). 70% 7. The Hierophant: Výhybka opět přehozena, a tentokrát na doposud nejlepší epizodu. Těžkotonážní náklad odhalení a zvratů, okořeněný skvělým herectvím všech přítomných. Tohle byla jízda a už se těším na season finale. 95% 8. The Lovers: Několik parádních scén mi prostě nenapraví dojem z té přemíry náhlých failů. Já sakra chci, aby takovej seriál měl logiku. Že byl nesmrtelnej Drákula, to dokážu v rámci žánru pochopit, ale aby postavy přežívaly takováto zranění, a to jen z důvodu protahování dramatizace, to zkrátka nechci nikde. Navíc motivace některých postav taky místy připomíná dort pejska a kočičky. Ne. Tohle nebylo dobrý season finale. 60% Celkově teda zatím za čtyři, na druhou sérii se podívám rád, ale Da Vinci's Demons si u mě udělalo solidní vroubek. 2. série pokračuje v solidní kvalitativní laťce první řady, mnohdy ji dokonce převyšuje a přestože se nevyhýbá občas nesmyslným časoprostorovým teleportům a zkratkovitým dějovým liniím, celkově se obstojně drží logických mantinelů. Zápletky jsou zajímavé, postavy skvělé a lépe prokreslené než v první sérii. Pro mě je opět jednoznačným favoritem hrabě Riario v podání výborného Ritsona, který svou démonickou postavu dokázal perfektně polidštit a dostat v podstatě na Leonardovu úroveň. Opět to potvrzuje, že záporáci mají často mnohem složitější osudy než přímočaří klaďasové. 85% () (méně) (více)

Hanys_

Po 3. díle končím. Historický, konspirační a dost ujetý (ve smyslu stupidní) seriál, ze kterého by slavný Leonardo asi neměl moc radost. 3.5/10 ()

miksacka

Geniální svéráz přelomu 15. a 16. století Leonardo Da Vinci dosáhne všeho, čeho jen chce. Někdy kvůli jeho inteligenci, které občas nerozumí ani on sám, někdy díky jeho prostořeké puse, ale vždycky proto, že nezná hranice a pokud je zná, nebojí se je překročit. Líbí se mi jeho moderní účes, kostýmy herců, i prostředí, ve kterém se seriál odehrává. Mám ráda Giulina Mediciho, ale opravdu se nemusím dívat na nahatého papeže uprostřed jednání s Girolamem Riariem. ()

bloodcountes

Vyborna vec, pokud nechcete seriozni historickou sagu. Jsem naprosto presvedcena, ze skutecny da Vinci by se u toho hodne nasmal. Neznala jsem prakticky zadne herce a presto me udrzeli, chvili jsrm si zvykala na ten Leonarduv odpornej moderni uces a postupne objevovala velmi pusobive herectvi Blake Ritsona. Digitalnim pozadim se nikdy nenechavam odradit, tam svoje rozlisovaci schopnosti proste nerozvijim a mam klid. Hudba vynikajici a titulky taky skvele. Animace myslenkovych pochodu v "palaci mysli" inspirovane Sherlockem od BBC jsou skvele. Dej je napinavejsi, nez s cim bych se v klidu spokojila, takze pro me je to fakt mazec...A hlavne velka spokojenost. Tesim se na 3.radu. ()

geimz

1. séria : 70% Pilot odštartoval veľké očakávania, ktoré po ôsmich dieloch naďalej ostávajú len očakávaniami. Da Vinci trpí prevažnou väčšinou nedostatkov moderného seriálu - jednorozmerné postavy (snáď až na Giuliana, ktorého mali tvorcovia potrebu zabiť 2x), preplácaný a mierne stupídny dej, v niektorých situáciách ťažko uveriteľné počínanie postáv - áno, na mysli mám mimo iného zajatie Riaria a jeho nezlikvidovanie, napriek tomu, že je v podstate hlavný záporák série - a mnoho iného. Vyzdvihnúť však musím výber hercov, ktorým role sadli excelentne, snáď až na výnimku Lorenza, ktorý mi svojim akcentom niekedy pripomínal smiešnu a nepodarenú imitáciu Tyriona z GoT. Napriek všetkým spomenutým mínusom sú však Da Vinciho Démoni pozerateľným oddychom - s vypnutým mozgom a popcornom v ruke. Uvidíme, či ma o rok presvedčí druhá séria, že stojí za to. ()

Movie Gourmet

Americká kabelová televize STARZ se po veleúspěšné originální sérii o Spartakovi pokouší navázat na Spartakův úspěch dalším původním seriálem, který je podobně laděn. S historií moc podobnosti nečekejte, místo stárnoucího fousatého Da Vinciho čekejte moderního mladého nagelovaného "týpka", kterému nechybí jak úžasné vize a originální nápady ani přítomnost krásných žen. Seriál opět staví na intrikách mezi mocnými italskými rody a církví, které bojují o moc. Ne tak kvalitní jako Řím nebo The Borgias ale přesto koukatelné. Jistě si své publikum najde. Po první sérii Verdikt: 3* a 70 %. Řekl bych, že druhá série je snad lepší míněno napínavější a možná propracovanější než první série. Hlavně intriky jsou tu jakoby lepší. Je tu více poodhaleno, první série byla pouhým rozjezdem a uvedením postav. Těším se na třetí sérii. Byl jsem spokojen. ()

Ant_Antony

To, že se Leonardo vylíže z každé bezvýchodné situace nějakým tím vynálezem, je vcelku pochopitelné. Ovšem jeho schopnost, postavit doslova cokoliv běhěm "pár minut" v průběhu druhé sezóny začíná celkem otravovat. I tak se ovšem jedná o jedno z mála pozitivnách zjevení na seriálové scéně. ()

mira007

Životopis da Vinciho to opravdu není, ale když se člověk od toho odpoutá tak je to dobrý historický akční seriál s parádní výpravou, trochou erotiky, a dokonce občas i malým poučením historických reáliíí ( pro neznalce historie ) Ovšem druhá řada to celé zabila. ()

Murphy722

Výsměch historie, nabubřelá manýra. Uvidíme jaké budou další díly, ale první hodnotím **. Da Vinci by America - Hezounek, nagelované číro, heterosexuál, ještě ke všemu vegetarián, feťák ujíždějící si na opiu. No je mi líto těch lidí, kteří se na to podívají a budou ve lži žít tím, že to tak skutečně bylo! A největší hlína je ta, že ve Verocchiově ateliéru je obrovská hlava David od Michelangela, který na Piaza della Signoria ještě nestál!!! ()

Illy

Je to moderní a možná pro někoho nepřijatelná slátanina. Pro mě po pěti dílech nehorázná zábava, spojená s Assassins Creed.... Tudíž jsem neobjektivní, beru to jako jeho pokračování po tom co jsem dohrál všechny díly, shodou okolností zrovna když seriál začal.......... konec serie a JÁ CHCI OKAMŽITĚ DALŠÍ!!!!!! ()

xtraper

Vynikající seriál, který by se dal zařadit i do škatulky mysteriózní/historický. V seriálu je obsaženo sice pouze období Florentské, kde je Leonardo ještě mlád a více zde vystupuje, nejen, jao umělec - malíř, vynálce, konstruktér , ale také jako zdatný bojovník s vatikánskou mafií známou také jako církev. Nejde ani tak o to, že se autoři nedrží striktně historie a Leonardo je spíše vyobrazen více jako odvážný hrdina-šermíř, než jako usedlý vědec, ale zeména o to že autoři diváka drží stále v nějakém napětí, akci, nového zvratu a to celých 8 dílů. Je těžké kritizovat seriál z absence historických faktů, dodnes není Leonardovo dílo zcela rozluštěno, v podstatě se ještě mnoho neví, co dalšího Leronardo objevil vynalzl a napsall. Největší nepřítel pokroku církev, ho donutila, aby své vynálezy, objevy a rukopisy šifroval a ukrýval. Církev v tomto oíhledu byla nekompromisní. Jediný způsob, který znala bylo mučení a trýznivá smrt. Možnosti Vatikánu byly jsou a budou prakticky neomezené. Byla by velká škoda, kdyby tento seriál nepokračoval. Jednoznačně dávám 5*. ()

BlackHood

Pilot 80%, trochu nuda. Prvních pět dílu byla taky nuda, řešila se tam jen politika. Konec první série byl pak zase lepší, a druhá série byla skvělá, dobrodružná a napínavá. 90 % Ale třetí... Ta je sračka. ()

mateas.matt

Svizne, povedene. Serial dle meho gusta, plny zapletek, zvratu, snad jen par nudicich dilu a celkove spousty oblibenych postav - kdyz ne na zacatku, ke konci ano. Snad jen, k uplnemu konci musim uznat, ze takovy Lorenzo me zacal pekne stvat svoji dutohlavosti... a to celou dobu pusobil celkem inteligentne. Co musim vytknout, tak onoho Architekta a jeho celou "Jednotu". Trosku prehnana vymejvarna, rekl bych. ()

barteca

Skvostná výprava, scénář rozehrávající konspiraci, mystiku a velmi dobré herecké obsazení činí se seriálu po dvou dílech velmi napínavou a přitažlivou záležitost. Už 3.řada baví stále. ()

Goyerův sci-fi Cliffhanger

Goyerův sci-fi Cliffhanger