Bílá královna (TV seriál)

The White Queen

Velká Británie, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 10x60 min)

Předloha:

Philippa Gregory (kniha)

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes, Robert Pugh, Eleanor Tomlinson, Rupert Graves, Elinor Crawley, Simon Ginty, Veerle Baetens, Leo Bill, Emily Berrington, Dean-Charles Chapman, Lize Feryn, Michael Marcus, Faye Marsay, Sonny Ashbourne Serkis, Tom McKay, Pixie Davies, Eloise Webb, Madeleine Harris, Christophe Haddad, Otto Farrant, Ben Lamb, Isabella Blake-Thomas, Michael Jenn, Rudi Goodman, Michael Maloney, David Shelley, Nick Hendrix, Frances Tomelty, Caroline Goodall, Eve Ponsonby, Elsa Houben, Nick James, Elke Andreas Boon, Pieter D'Hondt, Raoul van Kammen, Vildan Maksuti, Martin Turner, Adrian John Haydn Eason, Tom De Beckker, Joey Batey, Cedric Tylleman, Truus de Boer, Ben-Ryan Davies, Ben Van den Heuvel, Joren Seldeslachts, Rupert Young, Guy Flanagan, Andreas Perschewski, Steven de Schepper, Arthur Darvill, Shaun Dooley, Freya Mavor, Ashley Charles, Ted Allpress, Ed Brody, Nina Van Rompaey, Kenji Tielemans, Nicholas Croucher, Andrew Gower, Arthur Droeshaut, Patrick Brennan, Galyna Kyyashko

Gina Cronk

Ben Lester

Kostýmy:

Nic Ede

Přestože jsem se v druhé polovině série trochu ztrácela v tom, kdo s kým a za kolik, a měla nutkání po 8. díle, kdy naposled vydechne král Edward (Max Irons - čerstvě v mém TOP 10 a momentálně na vrcholu žebříčku mých idolů), to vypnout, vydržela jsem až do konce. Ačkoli bylo jasné už od začátku, jak to dopadne, bylo zajímavé sledovat všechny ty pletichy dokola. Také oceňuji, že jsem byla ušetřena pohledu na useknuté hlavy - opravdu nemusím vidět vše. Škoda, že druhá série nebude :((14.3.2014)

Dějiny Války růží smrsknuté do deseti dílů, zbavené Shakespeara a sledované očima ženských postav. Poměrně zajímavá a po prvotních rozpacích musím říct, že povedená kombinace. U prvního dílu jsem to z té přehršle romantiky a sexu a absence napětí a děje chtěl skoro vzdát. Naštěstí tento seriál zrál jako víno, ve kterém byla utopena jedna z postav :-) Rozjíždí se tu poměrně solidní intriky a díly baví od začátku do konce. Z toho ten poslední je naprosto strhující. Ocenil bych sympatické herce, hezky zvládnutou výpravu (s vyjímkou prvního dílu, tam vypadalo všechno divně, jak z nějaký pohádky) a taky historickou přesnost, protože až na drobnosti (Buckinghamovo povstání proti Richardovi III. proběhlo v roce 1483 a ne jako v seriálu 1484) všechny události seděly (no a čistý zuby, umytý vlasy a nestárnutí postav zkrátka musíme skousnout). Trochu mě mrzela absence bitev. Až na jednu amatérsky vypadající potyčku někdy v půlce a závěrečnou bitvu u Bosworthu, tady žádné nečekejte. Ale bitva na Bosworthském poli (i když se odehrává v lese) je opravdu hodně působivě natočená, až mi bylo skoro toho RIcharda líto. (Hezký byl odkaz na slavnou repliku z Richarda III. - "Sežeňte královi koně.") No a celkově mě z postav nejvíc bavil asi právě Richard III., který nebyl díky bohu vykreslen jako krvelačné monstrum, ale jako ambiciózní vladař, který se choval tak, jak to bylo v jeho době v politice zcela běžné.(23.9.2015)

Celkom príjemné seriálové prekvapenie, hlavne z pohľadu vykreslenia jednotlivých postáv a ich hereckých predstaviteľov. Okrem krásnej R. Ferguson tu jednoznačne dominuje Amanda Hale, ktorej výkon v kontexte jej postavy Margaret Beaufort bol často až šmakózny, radosť pozerať. Asi tak nejak som si ju vždy predstavoval. Ani čo sa týka "palácových" intríg si nemôžem sťažovať. Zaujímavá šachová partia, ktorá trvá cca dve desaťročia, poskytla dostatok záživnosti a len minimum nudy. Samozrejme, niektoré diely ma bavili menej a iné zase viac, ale vo všeobecnosti som ani raz nebol sklamaný, hlavne keď si k tomu pripočítame aj peknú výpravu. Tiež sa mi páčilo ako umne tu boli výmysly a rôzne čáry-máry v podaní žien Riversových zakomponované do reálnych historických udalostí, vidno, že autorka predlohy sa v danom pomerne chaotickom období anglických dejín vyzná dokonale a čo je hlavné, nechýba jej ani veľká dávka fantázie ako dať tejto zaujímavej téme punc lákavého populizmu, takže tento seriál si určite užijú aj neznalci, dokonca aj tí, ktorí dejiny nemajú moc v láske. Veľká spokojnosť. Slušný nadpriemer. 80/100(8.11.2017)

The White Queen patří mezi ty více realištičtější historické seriály, což nemusí být na škodu - ale tím pádem se nezbaví občasného sucharského syndromu, kterému chybí šťavnatější příběh. Zvlášť úvodní epizody se rozbíhají dosti pomalu, než se začně něco zajímavého dít. A pak vám bude líto, že už je konec. Příběh rivality mezi "rudou" a "bílou" růží mohl být využit mnohem lépe, ale na epičtější bitvy nebyl rozpočet. Kostýmy jsou ale skvělé; lokace hrají jednu z hlavních rolí a hlavní a vedlejší postavy jsou výborně vybrány a zahrány. A nakonec se možná i něčemu z té historie přiučíte, i když je děj víe založený na fikci, nežli faktech.(20.4.2014)

Doporučuju se na to podívat před Tudorovci, protože je královna dobře doplňuje coby jejich prequel. Kvalitativně to ale jde o stupínek níž, je to celé takové... holčičí. Pár uhlazených tvářiček s perfektním chrupem, hodně achání, ochání a zvlhlých pohledů, hlavně mě ale štvaly neustálé vsuvky s čarováním a magií, které někdy přechýlily žánr z historického dramatu na fantasy. Stejně je to ale příjemná lekce historie, takže... je ne regrette rien.(9.3.2015)

• - Ben Stephenson, finančný kontrolór a zmocnenec BBC pre drámu, uviedol, že popularita drám odohrávajúcich sa v stredoveku, ako Tudorovci (2007), Piliere Zeme (2010) a Game of Thrones (2011), umožnila jednoduchšie získavanie finančných prostriedkov pre medzinárodnú koprodukciu The White Queen. (01Zuzana10)

• - Roku 1674 sa počas rekonštrukcie Tower našli dve detské kostry. Dnes sú uložené vo Westminsterskom opátstve, ale stále nie je potvrdené, či patria strateným princom. (HelenaGray)

• - Počas natáčania sa na parkovisku v Leicesteri našla kostra Richarda III. Podľa analýzy mal skazené zuby a zomrel na zranenie hlavy. Šokujúcejšie bolo zistenie, že s jeho predkom Edwardom III. nenašli žiadnu zhodu. V praxi to znamená, že niekto v hlavnej línii musel byť nemanželský a jeho ďalší potomkovia nemali nárok na anglický trón. (HelenaGray)