Bílá královna (TV seriál)

The White Queen

Velká Británie, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 10x60 min)

Předloha:

Philippa Gregory (kniha)

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes, Robert Pugh, Eleanor Tomlinson, Rupert Graves, Elinor Crawley, Simon Ginty, Veerle Baetens, Leo Bill, Emily Berrington, Dean-Charles Chapman, Lize Feryn, Michael Marcus, Faye Marsay, Sonny Ashbourne Serkis, Tom McKay, Pixie Davies, Eloise Webb, Madeleine Harris, Christophe Haddad, Otto Farrant, Ben Lamb, Isabella Blake-Thomas, Michael Jenn, Rudi Goodman, Michael Maloney, David Shelley, Nick Hendrix, Frances Tomelty, Caroline Goodall, Eve Ponsonby, Elsa Houben, Nick James, Elke Andreas Boon, Pieter D'Hondt, Raoul van Kammen, Vildan Maksuti, Martin Turner, Adrian John Haydn Eason, Tom De Beckker, Joey Batey, Cedric Tylleman, Truus de Boer, Ben-Ryan Davies, Ben Van den Heuvel, Joren Seldeslachts, Rupert Young, Guy Flanagan, Andreas Perschewski, Steven de Schepper, Arthur Darvill, Shaun Dooley, Freya Mavor, Ashley Charles, Ted Allpress, Ed Brody, Nina Van Rompaey, Kenji Tielemans, Nicholas Croucher, Andrew Gower, Arthur Droeshaut, Patrick Brennan, Galyna Kyyashko

Gina Cronk

Ben Lester

Kostýmy:

Nic Ede
  • dr.fish

Výpravné? Kde? Bitva proběhne tak, že se zpocený Eduard opře o strom. Historické reálie? Všichni v tom 15. století chodí vyfiknuti jak na ples, nikde psi, špína, fekálie. Nádobí naleštěné, okna zasklená tabulkami metr na metr. Romantiky je dost, na mě až příliš. Nesympatický Eduard Oslizlo. Zasloužilo by si to zodpovědně zpracovat, ne jako cajdák pro znuděné dámy. 40%(17.10.2016)

• Jinny

Příběhy tří žen, kterým je anachronicky vnucovaný větší vliv na historické události, než jaký skutečně měly. Každá z nich vzbuzuje určité sympatie jenom v těch nejzranitelnějších momentech. Ze tří hereček svůj part zvládá nejlíp Rebecca Ferguson. A jak je bohužel zvykem, zvýraznění ženských postav jde částečně na úkor jejich pánských protějšků. Bohužel nejvíc Bílou královnu sráží dolů scénáře. Ponechám stranou vyslovené hlouposti, jako je volný prostor pro intriky královny v klášteře nebo "zázračně zachráněný" princ. Do deseti dílů se tvůrci především snažili dostat až moc událostí. Výsledkem není bohatý děj, ale to, že postavy nejsou rozvíjené, ale často jenom mluví o tom, s kým se spolčil králův bratr a jak velké šance má nějaký Tudor na trůn. Tyhle postavy zkrátka jenom těžko budí nějaký záchvěv emoce, když jim usekávají hlavu nebo k tomu dávají rozkaz. A nepřekvapivě pak seriál končí bitkou, kterou (ha, spoiler) vyhraje nějaký týpek, se kterým jsme strávili minimum času a jeho triumf vskutku není happy end, jelikož se na trůn dostal přes čtyři mrtvoly, z toho dvě děti.(24.9.2015)

Dějiny Války růží smrsknuté do deseti dílů, zbavené Shakespeara a sledované očima ženských postav. Poměrně zajímavá a po prvotních rozpacích musím říct, že povedená kombinace. U prvního dílu jsem to z té přehršle romantiky a sexu a absence napětí a děje chtěl skoro vzdát. Naštěstí tento seriál zrál jako víno, ve kterém byla utopena jedna z postav :-) Rozjíždí se tu poměrně solidní intriky a díly baví od začátku do konce. Z toho ten poslední je naprosto strhující. Ocenil bych sympatické herce, hezky zvládnutou výpravu (s vyjímkou prvního dílu, tam vypadalo všechno divně, jak z nějaký pohádky) a taky historickou přesnost, protože až na drobnosti (Buckinghamovo povstání proti Richardovi III. proběhlo v roce 1483 a ne jako v seriálu 1484) všechny události seděly (no a čistý zuby, umytý vlasy a nestárnutí postav zkrátka musíme skousnout). Trochu mě mrzela absence bitev. Až na jednu amatérsky vypadající potyčku někdy v půlce a závěrečnou bitvu u Bosworthu, tady žádné nečekejte. Ale bitva na Bosworthském poli (i když se odehrává v lese) je opravdu hodně působivě natočená, až mi bylo skoro toho RIcharda líto. (Hezký byl odkaz na slavnou repliku z Richarda III. - "Sežeňte královi koně.") No a celkově mě z postav nejvíc bavil asi právě Richard III., který nebyl díky bohu vykreslen jako krvelačné monstrum, ale jako ambiciózní vladař, který se choval tak, jak to bylo v jeho době v politice zcela běžné.(23.9.2015)

Navzdory střízlivější výpravě jde nepochybně v rámci žánru o poctivě natočenou záležitost. Svou rozmáchlostí mě to připomnělo výpravnější Tudorovce. Jak je snad z předchozího popisu patrné. Nechť si vezme česká veřejnoprávní televize ponaučení z toho, jak se opravdu dělá historická adaptace, která nese v sobě onu jiskru slušné kvality a divácké poutavosti, jež našim seriálům citelně chybí. V jistém ohledu bych strašně rád viděl i v české seriálové krajině takto zfilmovaný český seriál o Karlu IV, který tu docela chybí. Zkrátka tak trochu jako třeba monumentální seriál F. L. Věk či další seriál Lekár umierajúceho času.(10.7.2016)

The White Queen patří mezi ty více realištičtější historické seriály, což nemusí být na škodu - ale tím pádem se nezbaví občasného sucharského syndromu, kterému chybí šťavnatější příběh. Zvlášť úvodní epizody se rozbíhají dosti pomalu, než se začně něco zajímavého dít. A pak vám bude líto, že už je konec. Příběh rivality mezi "rudou" a "bílou" růží mohl být využit mnohem lépe, ale na epičtější bitvy nebyl rozpočet. Kostýmy jsou ale skvělé; lokace hrají jednu z hlavních rolí a hlavní a vedlejší postavy jsou výborně vybrány a zahrány. A nakonec se možná i něčemu z té historie přiučíte, i když je děj víe založený na fikci, nežli faktech.(20.4.2014)

• - V pokračovaní The White Princess (2017) je postava Lady Margaret Beaufort preobsadená herečkou Michelle Fairley, ktorá je známa ako pani Starková z Game of Thrones (2011). Pôvodne ju, v desiatich epizódach seriálu The White Queen, stvárnila Amanda Hale. (HelenaGray)

• - Aj napriek tomu, že po skončení prvej série mnoho fanúšikov čakalo pokračovanie, The White Queen sa druhej série nedočkalo. Podľa tvorcov to nikdy ani nebolo v pláne. (lilina133)

• - Dieťa, ktoré umrelo Isabel Neville (Eleanor Tomlinson), počas plavby v Calais, bolo v skutočnosti dievčatko. (HelenaGray)