Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

KafuR

Žádné velké novoty, ani ambiciózní příběh, sedmé Hvězdné války jsou na jistotu sázícím ohlédnutím za předchozími epizodami, kdy něco si vzaly odtud, něco odtamtud a s tímto materiálem pak tvůrci dvě hodiny připravovali půdu pro další díly. Nutno ovšem říct, že tato nezávadná cesta respektující a oživující předchozí epizody těžko fanouška série urazí, a tomu zbytku aspoň připomene, proč jsou SW tak populární. Nové postavy si v příběhu své místo našly sebevědomě a společně se zručnou režií tak položily nadějné základy již třetí generaci tohoto fenoménu. ()

Whitebeard

Ačkoliv nijak velkej fanoušek Hvězdných válek, tohle mi kupodivu docela sedlo. Ku prospěchu filmu jsou vtípky a celkem fungující vztahy mezi postavama. Co mi teda hrubě nesedlo je mladičkej, nevýraznej a rozhodně ne charismatem oplývající generál Prvního řádu. Tady se někdo při castingu trochu seknul. Naopak původní moje předpokládaná achillova pata filmu – černoch, se ukázal jako jedno z mých největších překvapení. Solidní výkon! Celkově malinko slabší, ale povedenej restart ságy, podobně jako nedávno Star trek. Takže suma sumárum slabší 4*. Mno a v prosinci se můžeme chystat na zatím skvěle vypadající Rogue one :) ()

Paulusek

Od prvního momentu sedmé epizody cítím skoro z každého záběru Disneyho. Otravný iritující robot BB-8, kdyby měl ještě uši úplný Mickey Mouse. K tomu se ještě přidává nový Sith lord bez jiskry. Jsem vděčný, že sem na to nebyl v kině. Velké zklamání. ()

bjukenenen

Smutné. Možná nejsmutnější film poslední dekády. Asi pokus o restart pro novou generaci diváků. Ale tím, že tvůrci vykrádají původní trilogii anebo tím, že se pokusili o rasovou a genderovou vyváženost, výsledku moc nepomohli. Nálet stíhačů mi přišel jako naprostá kopie útoku na Hvězdu smrti, včetně hlášek a výrazu tváří. 1* za návrat starých (a tím myslím fakt starých - nechápu, jak mohl HF přežít natáčení) známých z původní trilogie. ()

Cryptkeeper

Totálně zbytečné ztvárnění "pilotu" obsaženém ve 136 minutách. Všechno působilo tak nějak hrozně lacině a uměle. Smutné,že vyspěleji a propracovaněji působil už díl Star Wars: Epizoda IV z roku 1977. Bohužel,vizuální efekty dnešní doby a další vychytávky z tohohle důstojného následovníka legendární klasiky neudělají. O příběhu a hereckém obsazení nemluvě. ()

papaprochy

Až příliš nostalgické pokračování kultovní série, kterému šlo jen o to diváka nezklamat. Tato snaha je v podstatě patrná v celém filmu, od "vykradení" Hvězdy smrti, napodobení masky Dartha Vadera na hlavě Kylo Rena (která tady neměla navíc žádný hlubší smysl, snad jen napodobení dědy), znovuvzkříšení konfliktu otec/syn a našlo by se ještě pár dalších. K tomu se přidala jedna (neznámo proč) Sílu ovládající žena a jeden afroameričan a film byl na scéně. Celou stopáž se tak divák bojí pouze o Sola, Chewieho a nestárnoucí partičku robotů (s přidaným BB-8) a Finna ani Rey nijak zvlášť neřeší. Snímek však zachraňuje pár scén, v čele s Hanem a Renem na můstku a poté s Rey a Lukem na skalnatém ostrově. To však nestačí ke čtyřem hvězdám.. Navíc mi do očí bijí některé nelogičnosti, které doufám budou vysvětleny v následujících dílech. Nevidím totiž zatím jediný důvod, proč by Stormtroopeři měli být lidé a ne klony (jinak by totiž nevznikla zápletka) a proč by měla jakákoli cca dvacetiletá dívka mít vyrovnaný souboj s Kylo Renem. Prostě film, co nezklamal, ale zároveň nijak zvlášť nenadchnul. ()

Plechpetr

Síla se probouzí. Jen by to chtělo probudit se na nějakém jiném nápadu a ne se zas honit za rádoby další hvězdou smrti. Přece jen těch možností jak to celé vodpálit znovu byla celá řada. Co by ještě opravdu stálo za zvážení je herecké obsazení, které nejen zklame, ale taky pohřbívá celý film v základu. Ovšem fanoušek SW musí být blahem bez sebe už když vidí oblohu na které poletuje pár kulervoucích řádků a tak i ja přepálím a fláknu tomu 4 razítka. ()

AxelWers

Asi pod vplyvom silnej pôvodnej trilógie, tu som mal pocit, že niekto vyčmuchal, aké Hviezdne vojny sú výnosné a chcel to využiť. Dej v podstate pokračuje tak, že Impérium sa nepodarilo až tak úplne zničiť a temná strana Sily ešte stále má silu. No dobre, tak zase ideme od začiatku, temnu stranu treba zničiť, aj za cenu obete, ktorá mohla mať aj dôstojnejší koniec. Ale Daisy Ridley bola celkom zlatá. ()

PEZ

Viete aké Youtube video sa zapísalo do Guinessovej knihy rekordov pre najväčší počet vzhliadnutí v priebehu prvých 24 hodín? Toť trailer na The Force Awakens (dnes už je na štvrom mieste). Pravdupovediac neveril som, že sa ešte dakedy dočkáme nového filmu zo sveta Star Wars. A nakoniec ich pribúdne kopa. Ok, očakávania boli enormné. A ono to nakoniec JJ vcelku zvládol. Najmä prvé pozretie poskytuje veľa dobrých scén - jednak návrat niektorých známých postáv, druhak úspešné zopakovanie pôvodného SW feelingu, skvelé triky (s minimum CGI) a objavenie Daisy Ridley (to je samostatná kategória). Má to aj spád a na prvýkrát si divák nevšimne toľko negatív. Po druhom a treťom pozretí som zvažoval ísť na 3*, ale ako bývalý veľký fanúšik pôvodnej ságy budem zhovievavý. :) Pre fanúšikov povinnosť. ()

papaguy

Pozoruhodné, jak Abrams dokázal opsat čtyřku, aby to vypadalo jako nový film:-) Ostatně i Lucas sám říká, že vlastně vypráví stále stejný příběh dokola. Vysoká porce zábavy, poctivé zpracování a sympatická posila džedájů pro změnu v sukni způsobí, že fanoušci rádi prominou, do kina zajdou, vezmou děcka, i stavebnici a sušenky s logem koupí. ()

bararich8

Nové Star Wars nepřinášejí nic moc nového. Role Daisy Ridley se povedla. Lehký humor většinou fungoval. Příběhově celkem nuda a pořád samý happy end víceméně. Moc jsem od toho nečekal, takže výsledek není kdovíjak špatný, ale neřekl bych, že je rozumné z tohoto světa ždímat více tímto způsobem, 3,5*. ()

Hpatrik

Abramsova solidní filmařina a velmi povedený restart série (ačkoliv se nepovažuji za fanouška), ale i kdyby tohle nestačilo, tak určitě parádní sci-fi. Obsazení nových postav se povedlo na výbornou, příběhově víc než uspokojivé, do toho správný poměr akce a dialogů, a mírné odlehčení v podobě několika vtípků, narážek a hlášek, naprosto nezbytné pro moderní sci-fi určitě potěší. Lepší čtyři. ()

Darckol

Ono takto (geniálny úvod, však?)... Film zlý vôbec nie je! Má to akciu, humor, príbeh, napätie a všetko čo človek k zážitku potrebuje. A navyše dávku nostalgického pátosu - ktorý je zároveň aj problémom. V závere som usúdil, že zážitok ako taký sa vezie v tieni staršieho (a lepšieho) predchodcu. Podobnosť mi až príliš bila do očí :/ Preto ,,len" 8,0/10. ()

geek.ondra

Velké nakopnutí slavné ságy s neskutečnou energií a výbornou režií J.J. Abramse. Emoce, děj, postavy. Všechno funguje. Velká mainstreamová událost 8/10 ()

KUFI

Musim predeslat, ze z cely SW sagy jsem videl asi 15 minut z toho prapuvodniho prvniho dilu, nez me stupidita a laciny kostymy jak vystrizeny z dederonskyho pornofilmu donutily film smazat. Inu chtel jsem vedet, proc je to tak kultovni. Za zvedavost se holt plati. A az ted jsem se k SW vratil s Force awakens. A jenom kvuli tomu, ze jsem poridil novou OLED TV (LG CX) a hledal neco kde by vynikla cerna a moch tak otestovat nejvetsi prednost OLED technologie. Takze to melo bejt logicky neco z vesmiru ve 4K HDR. A volba padla prave na tuhle volovinu. Vic jak mesic mi trvalo, nez sem to dokoukal. Pokazdy sem po cca 15 minutach usnul a pak se tejden nutil k pokracovani projekce. Je to totalni filmovy dno, to je bez debat. Nejvic me trigroval prestarlej Ford s tou babou (nevim kdo to je ani jak se jmenuje) a jejich gerontogeni sceny. Ty sem musel preskakovat. Cernousek, ta zrudna vopice/yeti a picka v prosteradlech nemlich to samy. A proc dve hvezdy? Jedna je za triky, ktery jsou tradicne u techhle "trhaku" na spickovy urovni a za Snokeho v podani Serkise, kterej digitalnim charakterum umi vdechnout zivot jako nikdo jinej. Byla to jedina postava ktrera mi byla sympaticka a nepral sem ji smrt. ()

Kultak

Universum Star Wars je mnohem rozsáhlejší než těch šest filmů. Hromada knížek, her, komiksů - stovky příběhů, na kterých postavit film. No ale my jsme Disney! Tak to teď všechno pěkně hodíme do koše a okopírujeme epizode IV. Dnešní divák je stejně tak vymletý, že si ani nevšimne, když tam dáme dost CGI. Hlavní Rej nesmí mít charakter, aby se s ní dokázal ztotožnit doslova každý. Vlastně ať ta holka radši ani moc nemluví. No pak by to chtělo trošku CGI výbuchů... No a černocha... Teplýho! Teplýho černocha! Pak pár CGI výbuchů... Záporák by mohl být třeba Vader, toho má každý rád, ne? Mrtvý? Aha, tak mu dáme trochu jinou masku a řekneme, že je to třeba jeho synovec nebo tak... Pak pár CGI výbuchů... Hvězda smrti by měla být větší, aby bylo jasno, že je ještě horší než ta druhá... No a nebudeme do toho motat nějaký spirituální mumbo jumbo - Rej prostě vezme lightsaber a na první dobrou ztříská WannaBeVadera. Výcvik netřeba, škola stejně nikoho nebaví.... CGI výbuch, střih a titulky! ()

Razzor_82

"Síla je v mé rodině věčná." Osvěžující restart do pohádkové galaxie. Skvělé propojení mladé krve se starou klasikou. Harrison Ford je zase sakramentsky originálně vtipný. Přichází neokoukané postavy. Záporák Kylo Ren, zrádce řádu Finn a půvabná Rey. Jejich souboj zasněženém lese je naprosto magický. Nádherné efekty a ohromující triky.  Vyzdvihuji především plynulý děj a dobré tempo. Nalezení Luka Skywalkera na konci skutečně pomalu probouzí sílu. 8/10 ()

Komar55

Vcelku slušný remake původních Star Wars, který však značně postrádá originalitu příběhu a jakékoli prokreslení hlavních i vedlejších postav. Dohromady však příjemný akční film, který člověka zabaví. 6/10 ()

kondor77

Mohl to být skvělý film, kdyby tam nehráli žádní bílí heterosexuální muži, samozřejmě s vyjímkou záporáka, toho MUSÍ hrát bílý heterosexuální muž, naštěstí vypadá a chová se jako gay a tak i tato komunita si zde najde někoho s nímž se může identifikovat. Staří známí z původní trilogie úplně zbyteční, tak jako film. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý