Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

dawnie

Nikdy jsem nebyla úplnej fanoušek, nebo jsem se k tomu nedostala... ať je to jakkoliv, půlnoční premiéra i samotnej film na mě asi přenesly ten pravej Star Wars vibe. Nečekala jsem, že to bude mít takovej účinek, smála jsem se a ochala celý dvě hodiny. Jen tak dál... ()

fallanga

Film to není vyloženě špatný, ale není to to pravé Star Wars. Mám z toho pocit, jakoby JJ vzal Star Trek a přidal tam Sílu a lightsabery. Nemá to tu správnou atmosféru. Navíc, je tam tolik špatných věcí. Nepovedená kopírka předchozích dílů. Je tam přeskinovaný Darth Vader (který je navíc totální looser), přeskinovaný Darth Sidious, přeskinovaná (a hodně overpowered) Hvězda smrti, přeskinovaná Cantina band, přeškinovaný R2-D2, okopírované a předvídatelné momenty a mnoho dalšího. Doufám, že je to pouze rozjezd a stejně, jako u obou starších trilogií, budou další 2 díly mnohem lepší než tento. Protože tohle není Star Wars. Ale aspoň tam nebyl Jar Jar, za to chválím. ()

Hoolit

Podobná zápletka a tak nějak je tam cejtit ta nostalgie (když Poe ničí velkou vesmírnou stanici jako Luke Hvězdu Smrti), ale pořád to baví. Je to zábavné, má to akci a herci rozhodně vědí jak hrát. Pěkný režisérský počin. Podle mě zasloužené tři hvězdičky. ()

arajnoha

Bylo tam úplně všechno. Nostalgie rozhodně nebylo nazmar, ať už hereckými výkony nebo vybavením lodí tak i nové postavy a lokace přesně zapadají do konceptu. Celý film je jedno velké "historie se opakuje". SPOLIER--- - Velice příjemně mě potěšila scéna boje s lightsabery na rozpadající se planetě, zvlášť fakt, že ani jeden z bojovníků žádný bojovník s velký B nebyl. Nikdo si na něj ani nehrál a šlo spíš o uvědomění situace. Hlavní postavu zbožňuji od prvního momentu, je to opět taková ta divácká naděje, rysy a hodnoty světlé strany v jedné osobě, konečně ženské.Původní osazenstvo "povstalecké flotily" vyhnalo slzy z očí--- Byl to hodně silný zážitek a těm, kteří říkají, že nostalgie a vtípků narážejících na minulost tam bylo až moc, uvědomte si, že tak to bylo ve staré trilogii ve všech epizodách. Semivtipné kultovní hlášky Han Sola, nekorektní C3PO nebo i maličkost jako typ písma v hledáčku digitálního dalekohledu, který byl použit snad ve všech dílech. 6/5 ()

Withree

Podobně jako Jurský svět si to až přespříliš půjčuje od svých předchůdců, zejména Nové naděje. To ale neznamená špatný film. První půlka taková komediální roadmovie, kde hlavně září Boyega s robůtkem BB-8. Postava Oscara Isaaca se na plátně sice objevuje sporadicky, ale jde z něj cítít ten klasický "hanovský" feeling. Záporáci Hux, Phasma nemají tolik prostoru, Kylo Ren s tváří a hlasem Adama Drivera je velice zajímavě napsán, jeho nejistota a nevyzrálost čiší z plátna v obrovské míře a bude velice zajímavé, jakým směrem se bude tato postava pobírat dále. A úplně největší hvězdou je Daisy, doufejme že nová herecká stár. Hlavním problémem filmu je, že na ploše 136 minut se prostě nedají vykreslit všechny nové charaktery s takovou hloubkou, jakou by zasluhovaly. Staří pardálové typu Hana, Žvejka a Leii zase dostanou jen minimum prostoru pro popis časové bubliny mezi ROTJ a TFA. Abrams se prostě držel, na rozdíl od Star Treku, v pevně daných hranicích, asi z popudu Disneyho, nevím. Každopádně jako úvod do staronového světa je Síla zfilmovaná na jedničku. ()

cyright odpad!

Nechápu, jak z tohoto filmu mohl být nadšený kterýkoli trošku duchaplný fanoušek Star Wars. Abrams možná umí točit ploché líbivé blockbustery, ale neumí točit a hlavně psát silné příběhy. A SW vyžadují kostru silného a promyšleného příběhu, mystického přesahu a tajemna, vyžadují sobě vlastní druh kladného patosu a rafinované hrozby - a teprve na tyto věcí se balí akce, napětí, případně i humor. NIKOLIV NAOPAK, jak to předvedl Abrams, který zcela neoriginálním způsobem podojil unikátní filmovou značku, jejíž prvky neuvěřitelně zploštil do úsměvných povrchních zkratek (Záporák je prostě slaboučký ichtyl bez charismatu a hrozby; celý První řád je jen uměle vytvořená záporná frakce, která přes porážku svého impéria nesmyslně disponuje mnohem větší a silnější dokončenou zbraní, než byla po desetiletí budovaná Hvězda smrti; totálně stupidní puzzle hvězdné mapy, jejíž kousek neleží v žádném známém vesmíru, ale pak najednou - ach ten zázrak - dokonale pasuje do známé mapy vesmíru! Průlet koridorem při finálním útoků stíhaček byl již jen freudovským symbolem bohapustého a nadbytečného znásilnění análního otvoru Lucasovy ságy Star Wars). Všeobecná slaboduchost příběhu je tak kompenzována trapným až obscénním kopírováním epizody IV a zbytek filmu je uhňácán z kopy akčních scén, kterým nelze příliš vytknout, ale vlastně ani za nic pořádně chválit. Tvůrčí impotence je krásně demonstrována v jedné věci: jediné, v čem si film dovolil být originální a svůj, jsou dva neuvěřitelně blbečkoidní přídavné světelné paprsky na Kylově meči. Ani ta hudba film nepozvedá. Je sice hezká, ale chybí jí svébytnost a již zmíněný patos a zejména vhodné načasování. Díky tomu se většina silných scén citelně míjela účinkem. Celkově jde o velmi hloupý, zcela nenápaditý a po všech stránkách těžce podprůměrný SW film. Dokonce epizoda I byla oproti němu veledílem a až nyní plně doceňuji schopnosti Lucasova vypravěčského umu a přemýšlivosti. Když už jsme u toho, i Clone Wars seriál byl příběhově silnější a např. počítačové hry KOTOR 1 a 2 jsou oproti tomu naprostým mistrovským dílem. Nepočítám-li Sola, tak jediným pozitivem epizody VII je Rey, jejíž postava je aspoň dobře obsazená, což však film nezachrání od nebetyčné ostudy a trapasu.... No, jsem zvědav, kam až se film ze stávajících 85% den po premiéře propadne, až se lidé oklepou z počátečního bludného nadšení. ()

Hellierer

Tak já jsem celkem rozčarován. Star Wars epizoda VII je opravdu spíš takový úvod a připravení půdy pro rozmáchlejší další epizody. Jak je zde napsáno chybí tomu jakékoliv emoce, jakákoliv osudovost. Čekal jsem něco víc, něco nového. V podstatě jde o Novou Naději přes kopírák s pár nápady. Final fight byl naprosto skvělý a přesně u něho sem si říkal, takhle to má být, takhle to má vypadat. 45% ()

junglewar

Všechno dobrý, nenechal jsem se unášet na hype vlně a udělal jsem dobře, jelikož jsem to viděl bez nějakých falešných nadějí. A ted si budu vychutnavat teorie a podrobné informace o postavách. Vadila mi snad jen jedna věc a to ten typický obří marvelovský záporák. Bude fajn to rozebrat v hospodě. :D Nicméně kult pokračuje a to je kolosální skvělost!! ()

Simomon

Nekolik poznamek k filmu: Ustredni story je fajn; vizual super, ma to "star-wars feeling" ..ALE! Recyklace epizody 4,6 je zrejma- hlavni postava narazi na pisecny planete na droida, kterej ma dulezitou zpravu; padouchove maji velkou kulatou planetu, ktera umi nicit jiny planety, ale staci ji trefit na jedno misto a tim exploduje...) Velkym zklamanim je politika toho sveta- Imperium bylo porazeno, znovu mame demokracii ale zaroven Odboj. Existuje k tomu nejaky vysvetleni krome toho, že je Leia chronicka odbojarka? :STREDNI SPOILER: Jak je mozny, ze se postava X nauci ovladat Sílu za minutu? Copak J.J. Abrams nevidel jak Luke Skywalker musel podstoupit vycvik u Yody aby se naucil ovladat silu? Do toho zaporacky postavy jsou strasne plochy- jejich motivace neni vysvetlena. Navic zaver je dost predvidatelnej a ve filmu je nesmyslne moc humoru.. POSLEDNI SLOVO: Epizoda 7 nabízí víc otazek nez odpovedi a doufam, ze v dalsich epizodach bude vse dovysvetleno.. Takze remeslne vyborny, film rozhodne nenudi. Ale optikou fanouska star wars jsem vlastne zklamanej. 3.5/5*. EDIT: Po druhym promitani porad stejne rozporuplny dojmy. Samostatne film funguje, ale v ramci SW sagy moc ne. ()

eMatt

Sedmý díl hvězdné trilogie měl snad největší marketingovou kampaň za posledních pár let. Naplnil však očekávání? Musím odpovědět, že pro mne pouze částečně. Film pokračuje ve stylu původní trilogie a nebojí se z ní sebrat hned několik prvků pro zápletku, hudba naprosto vynikající a filmově, jak se na takový rozpočet sluší, dobře odvedená práce. Ovšem je tu několik problémů - nedokázal jsem se spojit s žádným s hrdinů, kteří po celou dobu vesměs postrádají jakýkoli osobní vývoj. O Síle a jejích vrtoších se zde dozvídáme méně než kdy jindy. Promyšlenost a rafinovanost, která se nesla každým dílem, zde chybí. Naštěstí zde alespoň scénář dává smysl... Ve finále bych řekl, že za kupu peněz vznikl film, který má potěšit skalní fandy, má v sobě několik zajímavých nápadů, ale vesměs nic nového nepřidává. ()

DarthFailord

Tak jsem se dočkal!! Už dlouhé roky jsem se na žádný film netěšil jako na Star Wars: Force Aweakens. S velkým očekáváním se samozřejmě pojí riziko velkého zklamání...už v prvopočátku jsem byl na pochybách, když se ke značce dostal Disney. Ale pak jsem si vzpomněl na Piráty a uklidňoval jsem se, že to dobře dopadne. Když film dostal do rukou J.J.Abrams, už se moje pochyby začaly rozptylovat úplně. Vždyť tento pán mě dokonce naučil mít rád Star Trek, který jsem do té doby z duše nenáviděl. Ale to co přišlo...to co předvedl...to překonalo všechny má očekávání. Vtiskl novému galaktickému eposu nezapomenutelný náboj, ale zároveň nevypustil nic, co do Hvězdných Válek patří a co je pro ně ta jedinečné. Připravil pro diváka jedinečnou jízdu, která se musí líbit téměř každému. Po vizuální stránce filmu není co vytknout. Poctivá řemeslná práce a až do krajních hranic vyhnané použité kulisy namísto CGI působí skvěle realisticky a to, co působilo monumentálně už v minulých dílech, je tady pozvednuto na novou úroveň. Padlé Destroyery na Jakku jsou prostě fantastické. Stejně skvěle působí obrovská plejáda postav a tvorů z celé galaxie, které byly poctivě namaskovány a ani v nejmenším nepůsobili směšně a trapně. Místa na která se ve filmu podíváme jsou do detajlu propracované a světy jsou oku lahodící, barevné a vskutku propracované. Lety a jízdy na čemkoliv v sobě mají neskutečnou energii a člověk si připadá, že by ty věci zvládnul řídit také, s jakou jemností, grácií a dynamikou jsou letecké scény zvládnuté. Po herecké stránce je film také skvostný. Ústřední dvojice funguje skvěle a hláškující Finn udělal z toho, co by v jiných filmech působilo jako trapný, nucený humor, příjemné odlehčení vážných scén. Celkově Star Wars mělo vždy problém s humorem (hlavně epizody 1-3), ale tady to prostě sedlo jak prdel na hrnec a kolikrát jsem se přistihnul jak se culím jak hloupej Honza. Daisy Ridley si rozhodně vysloužila titul herecký objev roku. Její britská angličtina skvěle osvěžila již tak široké spektrum jazyků v tomto universu. Harrison Ford s jeho chlupatým kámošem jsou zpět a jsou prostě fenomenální. Je skvělé vidět, že i po desítkách let, kdy role Hana Sola vystřelila Harrisona do nebes filmových pláten vše funguje úplně stejně, ne-li ještě lépe. BB-8 je skvělým průvodcem celým filmem a za nic nezaostává za svým větším plechovým pípajícím kolegou R2-D2. A nakonec tu máme Kylo Rena. V masce velmi působivý záporák se skvělým hlasem. Bez masky již trochu horší, ale zvládnutelný image. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že koukám na mladého Jan Krause smíchaného s úlisným Severusem Snapem z Harryho Pottera. Co mě velmi nadchlo byla surovost, s jakou nám Abrams servíroval fakta. Prostě diváka vždy postavil do hotové situace a bez toho, aniž by se obtěžoval vysvětlit jak se to stalo, to v tom filmu pristě bylo. Viz třeba světelný meč v oáze. Kdy tam prostě je a na otázku Hana Sola kde se tam vzal se dočkáme jen odpovědi: " To je dlouhý příběh, to necháme na jindy." Takových scén je ve filmu hromada a je až překvapivé jak to funguje. V jakémkoliv jiném filmu by tohle divák ani kritika nepřijmula a film by působil velmi necelistvě. Ale tady vše funguje jako švýcarské hodinky. Hudba je opět monumentální a i přes absenci nějakého nového motivu skvěle doplňuje celý film a je přesně taková jako u Star Wars očekáváme. Jediné, co bych filmu lehce vytknul je, že celý jemně shazuje řád Sithů. Vždyť jak se může měřit člověk co drží poprvé světelný eč s pánem Sithů...Ale to už je jen kosmetická drobnost a věřím, že v dalších dílech nás čeká větší nálož soubojů rytířů Jedi a Sithů.. Celkový dojem z filmu je ultimátní a jsem přesvědčený že zaslouženě zlomí většinu rekordů. Za mě totálních 100%!!! Díky J.J.Abramsovi za to, že nepokazil něco, co milujé desetimiliony lidí. Díky za to, že aždá generace má své důstojné epické vyprávění, které se odehrávalo kdysi dávno, v předaleké galaxii... DÍKY! () (méně) (více)

travin

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens jsou spíše koncentrací toho, čím Star Wars jsou, nežli nové Star Wars. Ovšem skvěle vytváří podhoubí pro další díly, které do série pravděpodobně vnesou opět něco nového. Chytré. ()

Mik_e

Abramsi, ty lišáku jeden, máš štěstí, oslovení Jar Jar ti o kousek uniklo ! Natočil jsi svižnou, vizuálně skvělou podívanou, která v zásadě nenudí - a divák se i dočká několika dojemných a skoro až silných scén. Věděli jsme, že to dokážeš - Hvězdný války jsi udělal docela úspěšně i ze Star Treku, ale to sem víceméně nepatří. Takže jo, potěšilo především vytvoření starých modelů pomocí nové technologie, občas je to skutečně pastva pro oko divákovo. A film odsýpá, takže pod tři jít nejde..nad ovšem taky ne. Kurník, svůj původ chlape fakt nezapřeš !! Impérium přijalo formu jakési Třetí říše (??), příběh teda žádej Oscar a navrch je to celé multikulti ******, která pošlapává původní zákonitosti Star Wars universa čím dál víc, a všem je to už asi jedno. Hlavně, že jsou tam ty Lajtsejbry a Sokol tisíciletí, žejo. Ale koukat se na to dalo, zábava taky v zásadě byla, takže peace. ()

Pilník

Skvělá věc, nostalgie...příběh sice předvídatelný, ale to se dalo čekat pro fanouška paráda... Jediné zklamání je finální souboj, jinak co se efektu i postav týče, tak skvělá práce !! Radši jsem se v kině počural, než abych od toho filmu odešel. ()

Sweat55

Abrams přivedl Hvězdné Války opět k životu a povedlo se mu to dokonale. Noví herci jsou "trefa do černého,, a stáří známí se vrátili v plné síle. Nové Star Wars mají všechno, co by důstojné pokračování mělo mít. Propracovaný příběh, zajímavé postavy, úžasná prostředí a hlavně skvělou atmosféru. Sice to není dokonalý film, ale nemá k tomu daleko. Jenže mám pocit že už sem to někde viděl. ()

ShenkI

Doufám že druhý díl bude teda lepší. 4 hvezdy jen s rezervou, protože to je první díl další trilogie a chtěli nejspíš oslovit i lidi co SW tolik neznaj. ()

Jazz06

Vizuálně je to naprosto famózní. Příběhově je to dobré, ale v podstatě epizoda IV trošku jinak. I tak ale nostalgie přebije všechno a parádně jsem si film užil. Herci jsou skvělý, všechno funguje. Všechny nové postavy jsem si zamiloval. Zvlášť Daisy Ridley je naprosto úžasná. Je vidět, že si to všichni herci užívali, že mohou být v něčem takovém. Abrams dokazuje, že je skvělý režisér. To, jak jsou jednotlivé scény (a zvlášť ty akční) snímány, je dokonalé. Tohle Lucas u "nových" epizod nikdy nedokázal. ()

AspireHD

Musel jsem si dát nějakou chvíli, abych si srovnal své pocity. Je dost možné, že ještě své hodnocení změní, něco smažu a nebo něco naopak připíši. Každopádně stále jsem ještě trochu na vážkách. Patřím mezi fanoušky Star Wars, který četl hodně knih, hrál spoustu her a viděl skoro všechny seriály, které souvisí s tímto universem - proto jsem tento film vyhlížel strašně dlouho a nemohl se ho dočkat. Přišel jsem do kina, usedl do sedačky a vychutnal si půl hodiny stupidních reklam, které postrádají jakýkoliv nápad nebo humor. Poté už však začal samotný film, klasickými úvodními titulky, na které jsme všichni zvyklí! Začalo to skvěle. (spoiler) Fakt se mi zalíbila úvodní scéna, kde Kylo Ren ukázal svou velkou sílu, když zastavil střelu z blasteru, což je první velká chyba tohoto filmu. Kylo Ren se od začátku až do konce jeví jako postava, která má silné psychické problémy, které souvisí s velkou výbušností a nekontrolovatelností vzteku, protože si vše bere až moc osobně. Je ukazován jako silný sith, který dokáže více jak předchozí Vader. Ale ve finále? Proč má problémy bojovat s Finnem, který držel světelný meč podruhé? Proč s ním vede vyrovnaný souboj? To je naprostý nesmysl, který mě trochu vytočil. (/spoiler) Musím Abramsovi přiznat, že si s tím pohrál fakt skvěle. Grafické zpracování bylo neskutečné - ještě stále nevím, kde byl Andy Serkis. Hudba byla opět velmi podařená, čemuž se ale nemůžeme divit - John Williams nemohl zklamat. Čemu bych chtěl dát obrovské plus? Určitě Daisy Ridley, která zahrála Rey. Rey si prošla ve filmu velkým vývojem, když začíná jako naivní holka, která hledá různé věcičky v padlých lodích impéria a končí jako odhodlaná bojovnice, která jde dobrodružství naproti! Pak však přišel závěr filmu. Každý tu nadává na otevřený konec, ale co si stěžujete? Zase tak extra otevřený konec to nebyl. Naopak mi přijde, že to bylo dobře uzavřené. Otevřený konec by to byl ve chvíli, kdyby dotyčná osoba na tu druhou osobu například zaútočila. Tak se proberte a nekritizujte takový nesmysl. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý