Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Lacike

Najprv zopakujem svoje dojmy z epizódy 7 a 8 potom čo som si ich pozrel tretíkrát a nechce sa mi prepisovať moje staré megadlhé komenty. Epizóda 7 je prakticky remake epizódy 4. Nevadí mi to lebo je to vydarený remake, ktorý aj po opakovanom pozretí vo mne vyvoláva pocity nostalgie toho, keď som prvý krát vydel Star Wars ako malý chlapec. Sadli mi aj nové postavy a odpratanie Hana pôsobí vlastne logicky, takže už prebolelo. Sralo ma len to jak novým postavám hneď všetko vychádza bez akéhokoľvek výcviku a ten sitcomovský Disneovský humor, keď sú hlášky pridané do scény nasilu, aby odľahčili vážnu scénu namiesto toho, aby nejaká hláška vyplynula zo situácie. Ale čo už. S tým sa treba v dnešnej dobe zmieriť. Stále je to špičkový diel za 8/10. Moje dojmy z epizódy 8 sa neustále menia. Po prvom pozretí som bol v šoku z toho, čo Rian Johnson spravil s mojím obľúbeným vesmírom. Ale postupne som tomu prišiel na chuť a dnes oceňujem, že sa sága niekam pohla a iba otrocky nekopírovala ako sedmička. Najviac sa mi páči, že postavy konečne dozreli a poukázalo sa aj na to ich bezhlavé konanie, ktoré im síce v sedmičke vždy vyšlo, ale tentoraz na to doplatili životom vedľajšie postavy. Poe dospel z kovboja na chlapíka, ktorý musí viac premýšľať a radiť sa s ostatnými, Fin prestal zbabelo utekať a prevzal zodpovednosť, Rose prestala smútiť a našla nové životné šťatie, dokonca aj Luke sa dal dokopy a Mark Hamill, aj keď tou epizódou opovrhuje, tak tam podal svoj životný výkon. Namyslený nerozhodný fracek Kylo Ren si konečne vybral svoju stranu sily a rozhodol sa, že nebude poskokom nikoho ale skutočný badass a Rey konečne prestala hľadať otcovský vzor a tiež sa postavila na vlastné nohy. K tomu nejaká tá kritika boháčov a morálne posolstvo pre chudákov, že Jedim sa môže stať každý. Záver spretrhal väzby na všetko staré, jasne definoval nové postavy a ponechal dvierka pre akékoľvek nové dobrodružstvo otvorené dokorán. Jak ja som sa tešil, čo nové a originálne vymyslia v deviatke. Lenže Disney sa posralo z odozvy na odvážnu osmičku a deviatka sa ju snaží resetovať a neustále vysvetľovať, že je všetko úplne inak. To je prvá chyba. Druhá chyba je neskutočná uponáhľanosť. Stane sa v nej toľko a dočkáme sa toľkých odhalení, že to nevyzerá na posledný diel trilógie, ale ako nová trilógia scvrknutá do jedného dielu. A to proste nemôže fungovať. Nie je čas absolútne na nič. Neustále sa skáče z jednej scény na druhú. Obľúbená postava zomrie. Ani nestihneme smútiť a už je živá. Prichádzajú nové postavy, ktoré sa na chvíľu mihnú a hneď sa stratia. Cameá starých postáv fungujú len preto, že ich už poznáme a máme radi, ale vo výsledku sú pre dej zbytočné. Fanservis v podobe vracajúcich sa postáv (Imperátor) alebo prostredí (zničená hviezda smrti) pôsobí už otravne. No a tie šialené odhalenia pôsobia jak z telenovely. Ty nie si nikto, ty si prapraprapotomok tramtarará.... Džejára. V tom zbrklom podaní takéto závažné odhalenia, ktoré treba budovať, vôbec nefungujú a tak ma to len rozosmialo. Rovnako ako odpravenie Goebbels Huxa. Hej ja som ten špión. Prásk. Bol špión. A hneď ho nahradíme novou zápornou postavou, ktorá nemá čas sa nijako vyprofilovať. Potom, jak v minulej epizóde postavy dozreli, som čakal, že na ten ich vývoj nejako nadviažu a hlavne ho zúročia a nie že ho zahodia a Rey bude stále hľadať svojich rodičov a Kylo Ren si nájde nového pána, ktorému bude robiť podržtašku a znova si nasadí helmu. Ostatné postavy tu sú len do počtu, takže ich už nestihli príliš zhovadiť. Proste sa na nich vysrali a ich príbehy ostali otvorené. Finn tu mal behom série trikrát nábeh na romantickú líniu a ani raz to nevyužili. Asi bude gay. Pravdepodobne to chcel v tomto diely povedať Rey ale nestihol to. :-) Poe Dameron definitívne ukázal, že nemá na to byť cool jednorozmerný derabák akým bol Han Solo. Na to je príliš nudný. Finálne vyústenie bolo tak úmorné, že mi už bolo ukradnuté a nič som pri ňom necítil. Namiesto toho, aby to vygradovalo do nezabudnuteľného zážitku, tak som bol rád, že už to mám za sebou. Nechcem ale končiť negatívne. Takže ku kladným aspektom. Scény s mŕtvou Carrie Fisher pôsobia dokonale. Vôbec nevidno, že to je trik a jej odchod bol takmer dojímavý. Potešil návrat Hana (aj keď nedával zmysel) alebo Lukea. Film má tak dravé tempo, že nenudí a divák ani nemá čas premýšľať nad všetkými tými nezmyslami. Prachy na filme vidno a akcia je stále špičková. Nebavil ma len ten finálny digibordel, ktorý bol už na mňa príliš CGI a WTF. Celkovo to je teda čistý priemer, ktorý ma nenasral ale ani nepotešil. Sú aj horšie diely (sterilná E3). 5/10. () (méně) (více)

BoPo

Star Wars: Síla se probouzí bol celkom úspešný začiatok Disney éry. Sázka na istotu, ktorá kombinovala nostalgiu, nové technologické možnosti a čerstvú hereckú krv. Všetci sme však verili, že nasledujúce časti budú odvážnejšie, že dodajú svoj vlastný príbehový rozmer. Nestalo sa. Vzestup Skywalkera je vrcholom tohto čisto marketingového snaženia. Postavy sú otravne hrdinské, detinskými momentami sa nešetrilo, tak ako návratmi pôvodných postáv/hercov. Väčšina udalostí pôsobí ako prekopírovaná pôvodná trilógia, ktorej len niekde dodal špičkový facelift. Najzaujímavejšie postavy celej novej trilógie, Kylo Ren a Rey, totálne stratili svoju zaujímavosť. Stali sa z nich tuctové súčasti veľkého kolosu. SW si na záver tejto púte neodpustili svoje najväčšie hriechy minulosti. Zasa sa tu rozbieha incest, zasa jeden zásah môže všetko zničiť, zasa otravné, necharizmatické postavy (Finn, Poe Dameron) dostávajú nehorázny časový priestor. Užite si bitevné orgie, kúpte si nejaký ten merchandise a navždy prestaňte snívať o tom, že SW niekedy prekročia svoj prapôvodný tieň. ()

st.ranger

Disneyho gerontí trilogie je konečně u konce a nutno říct, že bude lepší dělat, jako kdyby nikdy neexistovala. Ucelenost této trilogie ani nefunguje, protože se viditelně nikdo na začátku nedohodl, k čemu bude trojice filmů směřovat, takže když se Rian Johnson rozhodl udělat nějaké kroky v E8, zásadně tak ovlivnil způsob, jak mohla pokračovat dějová linie. K tomu stupidita ve formě dvou McGuffinů, patetický závěr, ústupek uřvaným fanouškům po epizodě předešlé a oživování mrtvých. ()

Agatha

Nevim co všichni čekali že dostanou, ale já byl spokojen. Star Wars (skoro) vždycky končili happy endem, takže nic jiného se podle mě ani nedalo očekávat. Tak to prostě má být. V modrých číslech to ale nemá co dělat.. Jen jestli už nejsme všichni moc nároční na požadavky... ()

MoiJe

Rozprávajú zásadne v premúdrelých frázach. Pôvodní herci sú tu nadbytoční. Miznutie mŕtvol mi nedáva žiaden zmysel, ani prečo mal tak maý dosah. A vôbec, celé mi to nedáva veľmi zmysel. Ale tak nenudila som sa, je to farebné a furt sa niečo, akokoľvek nezmyselné, deje. ()

OndwaK

Pocity z premiéry jsou ještě velmi čerstvé, ale myslím že stojí za to si je napsat. Ač jsem nejen milovník Star Wars, ale také poněkud nepopulárních sequelů, The Force Awakens i The Last Jedi ve mně zanechaly velmi silné pocity i přes svou přehnanou opatrnost v rukou Abramse a chyb z odvážnosti Johnsona. I když tam občas něco vrzalo, cítil jsem se být ve svém oblíbeném a uceleném vesmíru a s novými sympatickými hrdiny. A to, co se ve filmech dělo, ve mně vyvolávalo nějaké emoce, ať už strach, napětí, radost, nebo dojetí. Poslední díl ale bohužel... nic. A podle mě to nebude tím, že jsem o dva roky starší. A čím tedy? Usilovně hledám, co se mi na filmu líbilo. Řemeslné provedení a výprava byly znamenité, stejně jako tempo filmu, alespoň ze začátku. Herecké výkony až na výjimky slušné a někde i výborné, dokonce i v rámci ústřední dvojice hrdinů. A humor byl také skvělý, vkusný a neotravoval, ani nikde nenarušoval vážnou atmosféru. Bohužel toto nejsou věci, na kterých se dá postavit opravdu dobrý film. Ten totiž potřebuje především příběh. A příběh je zde opravdu definitivní kámen úrazu. Ať už se jedná o úvodní hledací mise, donekonečna se opakující tropy, předvídatelnost, nebo naopak rádoby překvapení, která nedávají smysl - hlavně co se týče (zdánlivých) konců několika důležitých postav, vše působí velmi nastaveně, uměle a jak zde mnoho lidí píše, příliš opatrně, jako by chtěl J.J. v tomto závěru jedním seknutím světelného meče přetnout všechna pouta s předchozí epizodou a zároveň odpovědět na všechna tajemství, kterými nás naopak sám zahrnul v epizodě sedmé. Bohužel to ale nefunguje. A jak by také mohlo! Samotný závěr, na který jsem asi víc, než kdy předtím, čekal opravdu celý film je pak na můj vkus příliš disneyovský a pohádkový a navíc podkopává váhu hlavní dějové linky původní trilogie. Anakin Skywalker totiž v Návratu zachránil NEJEN svého syna... A o tom to podle mě celé bylo. The Rise of Skywalker působí jako hezky natočené a zajímavé propojení mnoha fanfikcí, ale má v sobě příliš velké množství chyb. Opravdu by pro takto očekávanou a světoznámou ságu s nejvěrnějšími fanoušky v celé galaxii bylo přístě vhodné si udělat námět pro celou trilogii na začátku a nedávat to dohromady až "za jízdy" - je to totiž opravdu, ale opravdu znát. Místy to bylo, píšu to velice nerad, daleko trapnější, než cokoliv z Prequelů. 65% ()

vurhor

Rise of the Skywalker je zcela bezpochyby tím úplně nejohavnějším Star Wars snímkem všech dob. I všechny tři prequely oproti němu vypadají jako něco od Ingmara Bergmana. Ono to vlastně už jako Star Wars nepůsobí, spíš to působí dojmem extrémně laciné a trapné fan fiction, která má naprosto katastrofální scénář, hloupé dialogy, nulový character development a bez jakékoliv autorské inovace. BAF! Palpatine je zpátky. Jak? Nevíme. Prostě je zpátky. Bez jakýchkoliv předchozích náznaků. Deal with it. A čirou náhodou si vytvořil mega velkou flotilu lodí, přičemž každá z nich má kanón se silou jedné Hvězdy smrti. Rey sice hraje velice sympatická herečka, ale její postava je opravdu strašně špatně napsaná. Nemá žádný development, nepotýká se s žádným vnitřním bojem, nedělá chyby, je ve všem dokonalá. Být hlavní postavou Kylo Ren, který byl pro mě tou nejzajímavější postavou celé nové trilogie, bylo by to daleko koukatelnější. Film mi navíc potvrdil, že J. J. Abrams je neskutečná divácká děvka. Celý film se zoufale snaží zavděčit všem fanouškům tím, že jim předhazuje jednu fan service za druhou. Ignoruje mnohé dějové linky z předchozího dílu a místo toho se snaží divákovi zavázat oči růžovou páskou, aby viděl jen to hezké a nostalgické. Celý snímek je tak studený, prázdný bordel bez věrohodných emocí, který vytváří tečku za smutnou novou etapou populární série, kterou už mnozí přestali brát vážně. Jo, a The Last Jedi se tak stává nejlepším dílem celé trilogie. Jednoznačně. Ten Rian Johnson to měl natočit celý, ten se aspoň nesnažil vykouřit každému SW fanouškovi pinďoura. 1* ()

JohnCZ

Bezpříběhové Star Wars. Doposud jsem uznával jak Abramsův "remake" epizody IV., stejně tak Johnsonův "fandomem" nenáviděný krok úplně jiným směrem. Do hry se opět vrací Abrams a servíruje nevýrazné cosi, co mi spíš připomínalo slabší epizody Clone Wars, než epický závěr Skywalkerovic ságy. Celé je to nesoustředěné, bezemoční, neuspokojivé a naplno se projevuje, že to vlastně vlivem neustálého přepisování scénáře a kvůli čachrům v produkci nemá žádnou tvůrčí vizi. A že se tak stalo právě u Star Wars mě mrzí velice. ()

joehot

V podstatě shrnutí té celé nové trilogie - a zároveň i Disneyho přístupu k franšízám. V mnoha ohledech pěkné (hlavně řemeslně), nějaký ten fanservis a rozvoj mytologie k tomu, slušná dynamika, takže to hezky odsejpá. Ale to vypravěčtví je tak líný, plný děr a oslích můstků a nesmyslností a prapodivných vývojů postav, že vám to prostě nemůže udělat radost, pokud od toho čekáte víc než jen hezké obrázky. ()

Skrk

Nechuť. Od vynikajícího začátku, kde převládalo napětí, atmosféra, která se dala krájet a jeden obří návrat, to pokračovalo k absolutnímu dnu, kde jsem nevěřícně kroutil hlavou, jak to ten Jar Jar Abrams kurví snad ještě víc jak Johnson. O scénáři ani nemluvim. Příšernost, která sází na děti, má u prdele logiku a směšnost jí není cizí. Postavy, i ty zbytečně navíc (až na Daisy a vynikajícího Adama Drivera a digi McDiarmida) prázdné, nevýrazné a jen tam tak poskakují nebo fňukají. Při nevýraznym a místy komickym konci zbyly jen oči pro pláč a pocit, že bych se měl panu Lucasovi omluvit za hejtování 1.-3. epizody. Nejspíš si to celé zrekapituluji. ()

corpsy

Takmer žiadne finále nejakej filmovej série, ktorej príbehy na seba nadväzovali, nikdy nedokázala zadosťučiniť všetkých fanúšikov. Niektorí by pridali toto, niektorí by chceli vidieť hento, niektorí by vyškrtli tamto. A nanešťastie, sa musím pridať k jednej z týchto skupín. Nebol som ohúrený a ani som nedostal to, čo som v kútiku duše čakal, čo sa STAR WARS týka. Dostal som len vyšperkovaný blockbuster, ktorý opäť pripomína, že by ľudia mali chodiť do kín a nie ich sledovať v TV (akokoľvek veľká je ) a na ajfónoch. Ale budem milosrdný, hlavne kvôli tomu, že to proste všetkým nemohlo šmakovať a je mi tak trochu ľúto, že už Skywalker sága skončila(?) a že skončila takto. ()

Suzie05

Za mě opravdu nejhorší StarWars díl, takže pořád docela slušná podívaná. Je to ale velká škoda, protože příběh je našlapaný pomalu od první scény, ale celé je to tak strašně předvidatelné a očividné. K žehlení nebo k vaření je to ovšem výborná kulisa. ()

Peterssen

Ani chvíli jsem se necítil přilepený k plátnu - postavy nevýrazné, děj žádný, drama a napětí nulové. Pouze se přeskakovalo mezi akty, hrdiny a prvky ze staré ságy, které byly do filmu nacpané většinou jen aby byly... Normálně by šlo o průměrný plytký Bčkový sci-fi, ale s takovou "značkou", možnostmi a rozpočtem je to málo! ()

sidzej

Najepickejšie finále v dejinách kinematografie. Vďaka ti Abrams za kompletný fanúšikovský servis ako sa patrí. Nech vás sila sprevádza. (videné v 4DX) ()

ConanVJ

Tak za mě opět spokojenost i když jako celek vidím tuto trilogii jako nejslabší. Akce je zde poměrně hodně a je pěkně natočená, efekty bez vad na kráse a příběhově to také není zas takový průšvih jak jsem čekal po všech těch recenzích. Ukončení příběhu povedené. Opět potěšili postavy z původních filmů. Za mě 80% :) ()

berny2468

Pro mne velké zklamání. Ale ne, že by to bylo úplně špatné. To zas ne. Ale ten potenciál, který jsem viděl nebyl naplněn ani z daleka. Jakákoliv Osudovost na kterou jsem se těšil (potažmo alespoň logika) nebyla žádná. Přitom to začalo velmi dobře. Vcelku dobrý prolog. Nabralo to skvělé tempo, které se ale udržet nepodařilo, ačkoliv to začalo trochu třeba jako Infinity war, které to zvládlo. A pak už to nedokázalo pořádně zaujmout. Ačkoliv některé momenty jsou možná jedny z nejlepších v sérii, ale v celku se jaksi ztrácí. A na finále ve stylu hra o trůny s8/ Endgame bylo hodně vidět jak je celá série nesoudržná. ( Už jsem jen čekal, kdy Rey řekne:,,Já jsem Iron man" a nebo přiletí Drogon zničit Sithský trůn). Od Abramse jsem si dosti sliboval, ale zklamal mne. Ať už na vině byl nedostatek času či cokoliv jiného - tohel si prostě série/značka jako Star wars nezasluhovala. Ikdyž jak říkám, některé momenty byly skvělé.... 40%. ()

Adasin

Až do teď jsem doopravdy netušila, jak moc se mi Star Wars dostaly pod kůži. Ani nevím, kdy naposledy jsem zažila tak velký zklamání (proti tomu je zklamání z novýho Hellboye nic) a na*rání. Triky, akce a super, to bylo epický, i když to bylo deus ex machina (hudba už tak super nebyla), ale ten příběh... PROČ? Co to jako mělo bejt?!?! Na konci jsem se chytala za hlavu a hystericky se smála, to už jsem nemohla. Po Tronovi Disney poslal do p*dele další značku (i když jinak). Bravo! 4/10 ()

fannah

Nejhorší star wars konečně známe. Režie asi Zdeněk Troška a dialogy asi taky. Dvě hvězdy za dvě dobrý scény. Nechoďte na to prosím. ()

Sten2

Kremace Star Wars v přímém přenosu. Konec série, která neměla co nabídnout. Všechny, ale opravdu všechny nové charaktery jsou strašně nezajímavé. Temné strana je strašná nuda a prakticky zde neexistuje. Nedokážu pochopit, jak někdo může vzít tak obrovskou značku a začít točit první díl a nemít vymyšlený zbytek. Vždyť je strašně vidět, jak je to celé bez konceptu, bez komplexnosti. To si skutečně Disney myslel, že bude stačit nostalgicky pomrkávat na diváky neustálým připomínáním staré série. Je strašná škoda, že Disney zavrhl námět na novou trilogii, který měl (a možná ještě má) Lucas v šuplíku. Moc mě mrzí, že Disney neměl ty koule a nenatočil trilogii o Darth Plaqueisovi. Palpatin jako jeho žák, který ho zabije (sám se o tom zmiňuje v Ep. 3). Darth Plagueis by experimentoval s Midichloriany a podařilo by se mu zrodit Anakina (jak je zmíněno v Ep. 1). Mladý Palpatin, zrod Anakina, spousta rytířů Jedi, návaznost na kapitoly... vždyť by to bylo 1000x zajímavější než to, co se vypotilo za poslední roky. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy