Clona

• Velká Británie The Lens
Česko, 2014, 6 h 8 min (Minutáž: 52–53 min)

Scénář:

Marek Epstein

Kamera:

Jan Cabalka

Kryštof Hádek, Vica Kerekes, Viktor Preiss, David Novotný, Rostislav Novák ml., Taťjana Medvecká, Jan Hartl, Simona Prasková, Jordan Haj, Jenovéfa Boková (více)

Epizody(7)

Clona je příběhem, v jehož středu stojí postava mladého policejního kameramana Romana (Kryštof Hádek). Ten svou práci, kterou mu dohodil jeho otec (Jan Hartl), vnímá jako jednoroční výplň, kterou je nucen absolvovat po neúspěšných přijímacích zkouškách na vysokou školu. Při jedné z prvních akcí se však situace fatálně zvrtne a banálně vyhlížející výjezd se změní v tragédii, při níž pod koly ujíždějícího automobilu umírá Romanův otec. Touha vyřešit otcovu vraždu, napínavá policejní vyšetřování a Romanův vztah k Lence (Vica Kerekes) i vlastní matce (Taťána Medvecká) jsou leitmotivy celého seriálu. (Česká televize)

Marty7CZ

Po pátým díle konstatuju: ČT opět trefa do černýho!!! Velmi poutavý, skvělá kamera, atmosférická hudba, sympatický tváře. 85% ()

viviak

No teda nič moc. Prvy diel som cely cas rozmyslal, ze o com tento serial chce byt, kam chce smerovat(popis som necital). Až po 30 minute som zacal ziskavat aky taky obraz, ale moj predpoklad nebol spravny a rozhodli sa ist nudnym stereotypom najviac s dost chybami. Vica je bohyna, ale priznajme si ze jej uloha je tu absolutne nulova, jedine, co sa mi paci na jej postave je to, že hovori po slovensky, na madarsky prizvuk som zvyknuty, ale ked obcas zatrepe cesky, oh moje uši! Hadkova postava ako hlavna(dajme tomu) tiez nic moc, beha po budove s kamerou, tak určiteee, to je logika bože. Ostatne postavy uplne mimo. Sceny predvidave, vela krat primitivne dialogy a o dalsom radsej pomlcim. Ono pozerat to zatial budem, len ci mi to vydrzi, to je otazne...kedze som to nevypol asi len kvoli hadkovi a vice, kedze su to moji oblubenci. zatial 45% 3. diel No to bola zas fraška. Hupacia siet v izbe ako srsly? Dolezite indicie k dolapeniu pachatela som vedel skor ako vysetrovatelia-pruser! No a ten koniec-chces videt doklady ne?-unbelievable!!! Zatykanie este ktomu prepalene a amaterske. bože! 4. diel Zatial najlepsi. Uvodnych 10 minut však bolo priehladnych a vykonstruovanych. Zapleltka ako tak fajn. Psychouš Borek by sa mal dat liecit-hrozne napisana prepalena postava. Hadkova postava je tam tiež stale dost zbytocna, kedze tam len pobehuje s kamerkou, aspon ze dnes ho zakomponovali celkom dobre do deja a natocil pachatela pri "čine"...no som zvedavy, ako to bude pokracovat. 5.diel Hrozne cosi. Naozaj mi to pripada, ze pri tom serialy dokonca clovek aj ohlupne. ABsolutne nic sa tam nedialo, dej umelo natahovany, nelogicke sceny, hrozne dialogy.no proste katastrofa...este ze to ma len 7 dielov, tak uz to nejak doklepem. 6. diel diel opat ncim nerekvapil, a ani som to uz necakal, okrem predvidavosti a klasickych blbostok z predoslych dielov pridal aj detinskost, ked borek siel s pikou z pumpy na vacere(co bolo uplne jasne) a nikola sa zahvala ako 15 pubertiacka a zatiahla do toho hadak. Taktiez ideme do restiky-haha krčma 3.cenovej kategorie. Aspon ten koniec som mal ake take nadeje ale aj to, jednuducho strih a hned nemocnica. velmi zle! 7. diel Opat velmi zly diel, cely cas som pozeral, kolko este ostava do konca, lebo asi po 15 minutach ma to uz absolutne nabavilo. Opat hlupe, skolacke dialogy a sceny. Jednoducho nie. Strata času tento serial. Celkove hodnotenie ledva 40%. ()

Godhaj

,,Prepač, chovam sa ako krava.“ ,,Mně se to líbí.“ Viktor Preiss sice poskládal partičku z místních detektivů, ale dívat se na jejich počínání na obrazovce je utrpení. Nevím věru, co vytknout dříve. Určitě ale chatrný děj, který předčí kdejaká ta nejobyčejnější německá či americká kriminálka. Epstein vytvořil scénář, kde snad ani jediná replika nepůsobí přirozeně. Proč se ale divák musí setkávat s nesympatickými postavami, které se vůbec nesmějí, jen smutně čumí (např. Kerekesová a její znuděný výraz během jízdy autem mě vytáčel k šílenství), protože tohle má přece být drsná kriminálka. Kamera, která si hraje na bůhvíco a snaží se experimentovat i tam, kde by stačilo ji prostě postavit do kouta a zmáčknout rec. Takhle mě z těch všech nemožných kamerových úhlů bolela hlava a hlavně jsem neviděl postavy, protože mi ve výhledu bránila polička, či kytka, což přišlo asi kameramanovi náramně podařené. Buď zvukaře, nebo herce bych poslal k šípku, protože taková smršť neidentifikovatelného mumlání se jen tak neslyší. Když to shrnu, tak nejlepší výkon jsem asi podal já sám, neb jsem tento ohavný paskvil dokázal dokoukat s největším sebezapřením až do konce. ()

DadysGirl

Obsahová stránka je sporná... minimálně u některých případů... Ale!!! Vizuálně nadprůměrné... Herecky jakbysmet a hudebně velmi dobré... Rozhodně by to po této stránce mohlo konkurovat zahraničním produkcím... ()

Plastík

Celý pilotní díl mi znechutilo kouření cigaret snad v každém záběru. Nechápu, co to mělo znamenat. Kouřili jako zjednaný a mě to ovlivnilo tak, že se už na to dívat nikdy nebudu. Stejně i tak sem přestal sledovat seriál "Cirkus Bukowsky". A stejně to nemělo logiku, tak co? Beru si míč a jdu ven ()

Něrpa

První díl byl docela dobrý. Automobilová honička byla hodně úsměvná, zrzka mě už začíná otravovat, Novák ml. je asi pokus o vtip a to celé vyšetřování bez komentáře. Ale jinak docela dobré, a Hádek mi ani nevadil. Ovšem druhý díl nám už klesá do bahna. Kamera je epileptická, úplně každý záběr jen na efekt a mám problém sledovat děj, ale ten je naštěstí hloupoučký. Zatím sestupná tendence. Edit po sérii: Už mě serou všichni a další série už půjde mimo mě. ()

Olafson

Zvláštní seriál, který je o ničem nebo spíše tom, jak všichni rozervaně kouřili jako bohatí kupci. Od dob Kristiána snad větší reklama na kouření ani nevznikla, možná je Tomáši Řehořkovi líto, že reklamy na cigára už v televizi neběží. Zejména jsem se přistihl, že při sledování v podstatě jenom počítám cigarety hlavnímu hrdinovi a čekám na nějakou odhalenou scénu té maďarské veverky - má přijít už ve třetí epizodě, takže potom to asi vzdám.. Dobrá zpráva ale je, že Rostislav Novák je naprostý dvojník Jamese Hetfielda, takže až budou v Hollywoodu točit něco o Metallice, tak Rostík je jasná volba. http://www.youtube.com/watch?v=nYSDC3cHoZs ()

Davanity odpad!

Po zhlédnutí několika epizod musím říct, že je to veliké zklamání. Rádoby umělecká kamera, která se nehodí a je ve většině případech příšerná, stejně tak dialogy a silně pokulhávající příběh. Poté, co jsem si zvykla na Případy prvního oddělení a dokonce se mi zalíbili. Je tohle absolutní odpad. Nechápu tyhle pokusy o světovost. Rádoby umělecké záběry nevyváží nudný, nelogický příběh. Opravdu mě irituje chování hlavních postav i postavení celého vyšetřování, kdy dělají nesmyslné kroky (např. Z rukávu si vytáhnou jméno mrtvoly, která to shodou okolností opravdu je, nezjisti si nic o jejím manželovi a první kam jdou místo do jejího bytu je její pracoviště.) Myslím, že pan Epstein by se už nikdy neměl pokoušet o detektivní příběh ani v náznaku. Dokud si nezjistí jak takové vyšetřování vypadá. Bohužel seriál s každou epizodou klesá na úplné dno a ani poměrně dobré herecké obsazení ho nezachrání. ()

Romeroo

Do Případů prvního oddělení to má daleko jako Clona ke svému originálu za velkou louží, ale na české poměry celkem zajímavé, koukatelné. Charismatický Novák na jedničku, tedy aspoň pro mě. ()

Kacer

S přibývajícími díly je seriál snesitelný, občas už není klíčem k řešení případu blbá kamera, díky které by Kryštof Hádek asi odhalil i tajemství smyslu života ... Ze sedmi dílů byly koukatelné dva (šestý a trochu pátý), úplně stupidní nebyl ještě čtvrtý. Ve všech ostaních dílech jen sledujeme temné záběry a nesrozumitelné dialogy (ve zmiňovaných dílech je to stejný, ale alespoň se tam něco děje). Kriminálka Anděl byla o úroveň výš, ačkoliv herecký potenciál byl přibližně stejný. Tady se k Viktoru Preissovi role šéfa nehodí. ()

teba

Hned na začátku jsem se musela přeorientovat na zcela jiný styl vyprávění - zatímco nedávno uvedené Případy 1. oddělení se soustředily především na způsob odhalení autentických případů, zde jsou případy spíše na druhé koleji, seriál se více zaměřuje na postavy detektivů (tedy především Hádka). Co se scénáře týče, přišlo mi dost komické, že fotograf/kameraman, který má většinou jen "zůstat v autě a nepřekážet", rozluštil většinu případů dříve než elita policie. Poměrně dlouho jsem si zvykala i na styl snímání - asi šel ruku v ruce s názvem díla, protože divákovi ustavičně ve výhledu něco (velice umělecky) zaclánělo. Navíc mi chybělo objasnění záhady kolem postavy Viktora Preisse - byl to gauner, nebo se mi to jen zdálo...? Ale dala bych šanci i druhé sérii, třeba ty mouchy vychytají :o) ()

DJ Kritik

Že to nebol strhujúci akčný film, to sa dalo čakať. Takže som skutočne dostal TV seriál, ktorý mi spríjemnil večerne posedenie. Mňa to bavilo. Vidieť tie postavičky ako sa motajú a žijú celkom obyčajný život. ()

DanielaE

Souhlasím s moha výtkami zde, avšak: OK, zabili tátu, aby mohl nejen u policie zůstat, ale stát se lepším a ještě lepším policistou. Na druhou stranu měli "zabít" matku? Nebo "oblíbeného strýčka z dětství"? B) Ano, motivace zločinců nejasná, jsou to padouši a přitom nechají evidentního čmuchala naživu, jakkoli zmláceného. C) kamera je "efektní", ale daleko víc mě štvaly ty rozmazávačky u Kriminálky Anděl. Tady mi to zatím příjde jako dobrá náladovka. Zajásala jsem nad Hartlem v řídké roli "ne-idiota", bohužel mu to vydrželo jen půl hodiny než "ho zabili". V kontextu světových kriminálek je to samozřejmě nedokonalé, v kontextu české tv tvorby zatím velmi, velmi dobrá trojka. ()

SB

Zatím nebudu hodnotit, ale po skvělých Případech 1. oddělení působil 1. díl nerozhodně, vykonstruovaně a místy spíš jako náborovka k cajtům. ()

krivkin

Viděl jsem zatím jen dnešní 2. epizodu (právě viděno) a jsem nadšen! Bravo, jen tak dál, příští týden se určitě koukám znovu. Dialogy jsou docela přirozené, postavy civilní, příběh dostatečně atraktivní (bankovní přepadení maskující ještě větší bankovní loupež), určitě velmi dobré. Jak vidím zdejší Spáčilky a Rejžky, měl bych být jen rád, že jsem byl ušetřen 1. epizody, ale 2. epizoda mě nutí si ji stejně najít a shlédnout. Jen tak dál! P.S. A za tu muziku v titulcích palec hore :-) ZZ Top nebo co, pořád dumám nad názvem skladby.... Po 3. epizodě už se rozmýšlím nad 5 hvězdami, fakt je to dobré. Příběh, postavy, dialogy, přiměřená akce - perfetto, co víc už lze od 50 minut seriálu chtít?! Tak po 6. epizodě stále mezi 4 a 5, jsem zvědav na konec. ()

Stauff

Mně se to prostě líbí. Kašlu na nějakou tu nelogičnost. Život taky není zrovna logický. Hezky se na to kouká, baví mě to a těším se na další díl. ()