Clona

• Velká Británie The Lens
Česko, 2014, 6 h 8 min (Minutáž: 52–53 min)

Scénář:

Marek Epstein

Kamera:

Jan Cabalka

Kryštof Hádek, Vica Kerekes, Viktor Preiss, David Novotný, Rostislav Novák ml., Taťjana Medvecká, Jan Hartl, Simona Prasková, Jordan Haj, Jenovéfa Boková (více)

Epizody(7)

Clona je příběhem, v jehož středu stojí postava mladého policejního kameramana Romana (Kryštof Hádek). Ten svou práci, kterou mu dohodil jeho otec (Jan Hartl), vnímá jako jednoroční výplň, kterou je nucen absolvovat po neúspěšných přijímacích zkouškách na vysokou školu. Při jedné z prvních akcí se však situace fatálně zvrtne a banálně vyhlížející výjezd se změní v tragédii, při níž pod koly ujíždějícího automobilu umírá Romanův otec. Touha vyřešit otcovu vraždu, napínavá policejní vyšetřování a Romanův vztah k Lence (Vica Kerekes) i vlastní matce (Taťána Medvecká) jsou leitmotivy celého seriálu. (Česká televize)

mira007

Takovej pokus o zdlouhavou severskou kriminálku ... no byl jsem zvědavej jak to dopadne, ale ono to bylo nijaké ale tak jinaké až mi to přišlo zajímavé. Oceňuji, že se tady někdo pokusil o trochu jiný styl , ale něco tomu chybělo. To je snad první film, kde režisér nesvlékl Vicu... možná bych pak dal o hvězdu víc. ()

ArthasKarfa

Tak tohle mi sedlo, obyčejný kluk, obyčejný život a obyčejné sny.....práce u policie z pohledu zrcadlovky a mladého začínajícího fízla Kryštofa Hádka, napínavé, české a hlavně zábavné.....doporučuji podívat se a zamilovat se do krásné Vici Kekeres, nebo do malebných záběrů z našeho krásného hlavního města. ()

Garch

Tomáš Řehořek má Oko a ti dobří u něj chtějí hrát, to nebude jen tak: Fajn Hádek, krásná Vica, unavený Preiss, nefotbalový Novotný, i nasraný La putykář a seriálový běžec Novák se neztratí. Marek Epstein dodal hodnotný scénář. Snad by to sneslo trošku méně snahy o uměleckou realističnost s rozkývanou kamerou a lépe dotažené dialogy (původně jsem chtěl vynechání nesmyslných, ale ty budou asi nejvíc reálné, při cestách policistů autem :). Případy a vyšetřování jsou asi na vyšší úrovni reality, než je standard SCSI..... ....// ...PS: Po druhém shlédnutí dávám čtvrtou. Komu je to moc, pusť si Primu. ;-) ....Když bude víc prázdného pindání, bez reálného podkladu (Tosim, Radek99...), šel bych i vejš. ()

IvcaSammet

53%? ... Jako proč? ... Příběh naprosto úžasný, scénář vynikající, herecké výkony bombastické! Je sice pravda, že kamera byla trošičku slabší, ale celkový dojem to rozhodně nekazí. Taky je pravdou, že je příběh od reality docela daleko, ale to se mě právě naopak hodně líbí. Dát menší hodnocení než to nejvyšší je prostě blbost. Velkým překvapením pro mě byl někdy až opravdu hodně vtipný scénář, podle pilotního dílu jsem čekala spíš něco smutného a depresivního. Dalším, a možná taky největším, plusem tohoto seriálu je jednoznačně Kryštof Hádek ... Jeho výkon je prostě ohromný!! Tímto seriálem u mě snad překonal i Ivana Trojana, který se u mě už od mala drží na samém vrcholu žebříčku ... Takže za Kryštofa přidávám onu pomyslnou šestou hvězdičku a řadím seriál do mé TOP desítky a to rovnou na vrchol, co se týče české scény ... Česká televize by mohla dostat rozum a místo sra*ek jako je První republika natočit druhou řadu tohoto vynikajícího seriálu ... ()

Jeremiah

Pokud bych hodnotil filmařské provedení - dobrý. Pokud budu hodnotit s pohledu reálnosti - pohádka ! Po zkušenostech s prací naší POLICIE vím, že valná většina policistů je u "sboru" pouze z finančních důvodů a problémy ostatních lidí je obtěžují / stejně jako většinu současných státních zaměstnanců a politiků /. Kde jsou ty doby, kdy práce u "četnictva" bylo posláním, stejně tak jako lékaře, učitele a nejnižšího kléru. Proto nechci hodnotit tento seriál a hejno jemu podobných pohádkových fikcí. Protože, co si budeme nalhávat, kolik skutečných viníků je za mřížemi ? ()

noelcoward73

Clonu jsem musel hodnotit až po třech zhlédnutých dílech. Dlouho jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem dal 4. Ale po 5. díle jsem musel hodnocení snížit. Důvodem je pomalé tempo a některé nelogické situace. Někdy jsem netušil, jak vyšetřovatelé dospěli ke svým závěrům. Asi bych šel s hodnocením ještě níž, ale díky Vice Kerekes to neudělám. Líbilo se mi, že mohla mluvit slovensky, což je jazyk, který vždy rád slyším. ()

MickeyStuma

Detektivní seriál tentokrát s hlavní postavou mladého kameramana zaznamenávajícího vše, co se kolem případů děje. I když v ruce drží hlavně kameru, i on musí absolvovat tvrdý policejní výcvik, což mu zrovna moc nejde. S kamerou si však výborně rozumí. Všechny epizody jsou uzavřené, takže co díl to případ. Jen určité postavy se přirozeně vyvíjejí. Atmosféra je temná a místy napínavá, což bylo podpořeno i vynikající kamerou. Kryštof Hádek mi však ve své roli onoho kameramana nějak nesedl. Chyběla mu policejní drsnost a vůbec celá policejní nátura. Nepomohlo ani to, že hlavně on s každým případem nejvíce pohnul. Seriál byl celkově pojat zase trochu jinak a ne zrovna špatně. Škoda tak málo dílů. ()

HappyDeath

Kde nic není ani smrt nebere. Není to nejhorší ale zdá se mi to zbytečně ploché a určité naprosto nelogické kroky pachatelů - např. v jednom z prvních dílů jak u Romana objevili zapnutou kameru a pak ji roztřískali ale SD kartu už nevytáhli!!! Ten scénář mohl být zřejmě daleko lepší.... škoda. Hold případy 1. oddělení nasadili laťku moc vysoko. Ještě by mě teda ale zajímalo, jak pan kapitán přišel ke své funkci, když to všecko vlastně vyřešil 25ti letý kameraman. Pokud ho fakt vzali na tu školu, tak mu tu mordpartu nechají rozpustit. ()

Drom

Ano, viděl jsem to. Já sem taky viděl kde co. Ano, zapláclo to čas. Jako ostatně kde co. Ano, bylo jednodušší nechat Youtube vybírat než vymyslet něco sám. Ale to neznamená, že to bylo nějak úžasný. Tedy... na začátku jsem mohl doufat, rozjelo se to slibně. Vždycky když se něco špatnýho stane Janu Hartlovi, kterého nenávidím od dob Návštěvníků a jeho songu o dálnici (ten song je tak hroznej, že není ani na youtube, jak se zdá), tak je to dobrej začátek. Jenže... chvilka chaotického přemýšlení mezi dvěma písmenkovými průjmy ...bylo to takový plochý, nevěrohodný. Naprosto jsem se nedokázal ztotožnit ani s jednou postavou. Bylo mi ukradený, jak to dopadne, bylo mi jedno, jak se vyvinou jejich vztahečky a bylo mi šumák všechno ostatní. A hlavní buchta, Vica Kerekes, byla děsná příslušnice plemene dělajícího bů (jako obvykle?). Zkrátka všechno takový... bez invence. I když nedomrdlý je možná vhodnější odborný termín. Dobře, dobře, dvě, protože celkový zpracování nebylo něco, na čem bych našel vyloženě něco odpudivýho. Ale bylo to jak velikonoční vajíčko v půlce podzimu. Jo, má správnej tvar, jo, je hezky malovaný. Ale je uvnitř vyschlý. ()

anitae

Další zapomenutelná kriminálka, která mě zárověň ale ničím ani neštvala. Zapomenutelný Hádek, Preiss, Kerekes i Novák. Slabé 3* ()

stratocasta

Řehořek se očividně bojí, aby mu něco neuteklo (třeba expoziční čas), takže radši nechá pro všechny případy (2. oddělení) pořád jezdit kameru, a to i ve chvílích, kdy bych si rád prohlídnul Vicy Vyjímající se Výstřih. Odlesky jako od Pepka Baye a "Picture Enhancing Technology" z Blade Runnera pro případ, že Epstein neví, jak dál. Vnadící potenciál na příští díl v záporných hodnotách. Koukal bych na to jen abych mohl odhalovat jakou náhodou tvůrci posunou jednotlivý zápletky dál, ale mám na tuhle lenost celkem vysoký ISO. ()

crackonosh

Hodnocení, které možná budu několikrát přepisovat, ale i tak: od Clony jsem nečekal nic, protože česká krimi se obvykle potácí v tragických (filmově, obsahově) polohách. Ale první díl na mě fungoval skoro na výbornou. Může za to především režie společně s kamerou. Efekty a filtry mi tady nevadí, k žánru patří a jsou pořád ještě na horní hranici únosnosti; nevyznívají trapně, spíše ryze filmově, a to je dobře. Po doku-televizním přístupu veškeré české konkurence, která ve své doslovnosti prakticky nikdy nefunguje, to je najednou snímání a stříhání s velkým smyslem pro kompozici, napětí, drama. Řehořkův přístup sice působí trochu okázale, protože je v rozporu s českým seriálovým standardem, ale v jistém slova smyslu je nesmírně úsporná. Nevidíme žádné zbytečné dialogy, žádné zbytečné zdravení postav, žádné nadbytečné scénky příchodů, odchodů, vysvětlujících voice-overů. Několikrát mě příjemně překvapilo, kolik toho zůstává nevyřčeno postavami. Stačí chytrý záběr a chytrý střih, abychom pochopili různé souvislosti. Bavil jsem se celý díl a s napětím čekám, jestli přijde zklamání, nebo zůstane laťka stejně vysoko. Dobrý Hádek. ///////// Druhý, třetí a čtvrtý díl to rozmělňují, příběh na sebe skoro vůbec nenavazuje (co se stalo s tou zmizelou bývalkou?!) a ubylo chytré režie a nadstandardní kamery, která se mi tak líbila v první části. Škoda, jde to do kelu. ()

Henry Morgan

Zatím jsem naprosto spokojený, dostávám, co jsem očekával. Herecky mi to vcelku sedí, i když občas jsou ty emotivní výboje na hraně a trochu mimo v kontextu toho, jak se herci prezentují jinde. Nicméně se mi to líbí a dostávám zábavu adekvátní mým potřebám a inteligenci korelující s únavou po prvním pracovním dni . Těší mě, že Kerekes tu hraje a není zde jakousi ozdůbkou a jsem zároveň rád, že mi Hádek prokázal čest stát se zajímavým kriminalistou a ne jen nudným, okoukaným, trochu komickým klukem. Takže co? Takže dobrý! ()

Ergon

Oproti jiným českým kriminálkám se Clona vyznačuje akcí, kdy se vyšetřovatelé pouštějí bezhlavě do nebezpečí, což místy působí dost amatérsky až komicky. Hlavní postava Romana (Kryštof Hádek) mi tu úplně nesedí - ten jeho mladistvý vzhled není vhodný pro roli policajta. Naopak slovenka Vica Kerekes je k nakousnutí. Skvělá práce kamery - radost pohledět na některé, hlavně akční, scény. ()

Inozuka

Klišé na entou. Dialogy jakoby opsané z amerických moderních krimi seriálů, rádoby umělecké, zazrněné záběry, rychlý střih a pod .... celé dost mimo. Přitom Kryštof Hádek podle mého pojal roli hodně dobře a asi jako jedinému jsem mu jeho postavu i věřil, totéž platí o Medvecké. Vica Kerekes je alespoň hezká, ale zbytek ubohost. No dobrá, pár záběrů dobrých (nohy ve sprše), jedním okem se to dalo sledovat a občas i celkem fajn hudba. I když po případech 1. oddělení totální propadák, přesto dvě hvězdy dávám (hlavně za Hádka). ()

MELODY

Má to chyby, ne že ne: nedotažené konce, zvuk žádná sláva, laťka uvěřitelnosti nasazena sakra nízko a fakt nevím, proč ta kameramanova ekvilibristika. Na druhou stranu poslední, co jsem viděla, byl Špindl 2 a ve srovnání s ním je Clona super cool biják! ()

coco.brice odpad!

nuda...klišé...proč někdo něco takového vůbec točí?chápu,že složenky se platit musí...a je třeba dát lidem práci..ale kdo se na to má pak proboha dívat?:-) ()