Clona

• Velká Británie The Lens
Česko, 2014, 6 h 8 min (Minutáž: 52–53 min)

Scénář:

Marek Epstein

Kamera:

Jan Cabalka

Kryštof Hádek, Vica Kerekes, Viktor Preiss, David Novotný, Rostislav Novák ml., Taťjana Medvecká, Jan Hartl, Simona Prasková, Jordan Haj, Jenovéfa Boková (více)

Epizody(7)

Clona je příběhem, v jehož středu stojí postava mladého policejního kameramana Romana (Kryštof Hádek). Ten svou práci, kterou mu dohodil jeho otec (Jan Hartl), vnímá jako jednoroční výplň, kterou je nucen absolvovat po neúspěšných přijímacích zkouškách na vysokou školu. Při jedné z prvních akcí se však situace fatálně zvrtne a banálně vyhlížející výjezd se změní v tragédii, při níž pod koly ujíždějícího automobilu umírá Romanův otec. Touha vyřešit otcovu vraždu, napínavá policejní vyšetřování a Romanův vztah k Lence (Vica Kerekes) i vlastní matce (Taťána Medvecká) jsou leitmotivy celého seriálu. (Česká televize)

argenson

V některých detailech z práce kriminalistů to má docela slušnou snahu dotáhnout kvality Případů 1. oddělení. Což se sice nezdařilo, navíc mi úplně nesedělo herecké obsazení počínaje tím, že Štofin Hádek nikdy nebyl můj favorit. Ale jinak to vůbec není špatný. ()

MartinezZ

Nebylo to úplně blbé, jen na můj vkus přespříliš umělecké. Neposedná kamera, umělecky amatérské záběry, světla, filtry, zvuk... a místy pěkná nesmyslnost dění a rozuzlení. Oproti Případům 1. oddělení mi to celkově přišlo jako slabota. Třeba to bylo ultrarealistické a do oddělení a do akce se fakt může dostat každé trdlo, co prodělá PT, základní výcvik a umí natáčet na digitální zrcadlovku, a jehož matka po smrti otce policajta svého syna raději nezabije sama, než aby šel umřít taky k policii. Přišlo mi to prostě poněkud nesmyslné, byť ty samotné případy nemusely být špatné - jen kdyby byly jinak zpracované. Bude-li nějaké pokračování, tak zřejmě již bez mé divácké účasti. ()

Siegmund

Viděl jsem 4. díl tohoto seriálu. Velmi se mi nelíbila zejména kamera. Hromada tmavých záběrů! Bylo téměř pravidlem, že se kamera dívala na místo děje tak, že část obrazovky byla něčím zastíněná. Že by to mělo v divákovi vyvolat dojem skryté kamery? Velmi negativně hodnotím i zvukový doprovod. Nemohu napsat hudební, protože se nejednalo o hudbu, ale jen jakési děsivé nijak neopodstatněné hučení a dunění. ()

blackrain

Rozhodovala jsem se mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Vyhrála moje slabost pro Rostislava Nováka a křehkou Vicu Kerekes. Parta okolo Viktora Preisse byla zajímavě poskládaná. Když jsem prvně viděla, co provádí Hádek s tou zrcadlovkou a jak jí drží, tak jsem myslela, že mě omejou. Proboha, proč jí pořád používá k natáčení.Dejte mu někdo kameru. Hodně jsem se těšila na Medveckou s Hartlem. Bylo moc příjemné je zase vidět na obrazovce. ()

type_B

[EDIT] díl 1: Zavání mi to průšvihem. Když auto srazí fotra, aby měl synáček motivaci zůstat u polišů a pustit se do vyšetřování na vlastní pěst, říkám si, jestli se scénárista nevrátil myšlenkově na začátek 90.let do hájemství béčkových krimi akčňáků. Btw. takové ty kamerové triky à la severské detektivky už mně začínají lízt krkem. Logické lapsy v ději nebo vyšetřování by mi tak úplně nevadily, kdyby jednání postav nebylo imbecilní. Palec nahoru za Hartla, je to frajer. Škoda že jeho postava v prvním dílu natáhne bačkory, no. Díl 4: Šmankote panno! Díl 5: Poor craftmanship. Díl poslední: *škoda slov ()

Rosalinda

Tak vrchol filmařského umění a studnice neotřelých nápadů to rozhodně není, ale i přesto se nestydím napsat, že mě to svým způsobem fakt baví. Ráda se podívám. A herecky velmi dobré. ()

Ice.dog

Po případech 1. oddělení další pokus České televize o krimi seriál, tentokráte z jiného soudku nicméně oproti dříve jmenovanému počinu se Clona jeví jako hodně slabý odvar. Akce nicmoc, herci naopak dobře vybráni, nicméně samotný scénář jim nedává mnoho šancí na vyniknutí. Na české poměry koukatelný seriál nicméně hodně mu chybí a lecos přebývá od nelogického přechytračelého vyšetřovatele koumáka Hádka, který se svým všemohoucím fotoaparátem, ačkoliv všude překážel, vše nakonec rozkousl až po ne příliš využitý potenciál Viktora Preisse. 55% z toho 15% jenom za zrku alá Veni, Vidi, Vici nebo Vica)) ()

vegetol.mp

Zábavný, nicméně velmi naivní a nevěrohodný seriál, který bohužel v každém díle funguje podle stejného mustru. Špičkoví kriminalisté něco přehlídnou a totální zelenáč je díky tomu může tahat z průšvihu. Chápu, že je potřeba hlavního hrdinu nějak aktivně zapojit, ale to to fakt nešlo trochu víc uvěřitelnějším způsobem? Pak je taky velmi vtipný, jak šéf vydá nějaký rozkaz a celý oddíl ho v čele s hlavním uchem začne porušovat. Na konci epizody náčelník zdůrazní, že už se to nesmí opakovat a v dalším díle se to opakuje:) Ok, u Smrtonosný zbraně nebo Policajta z Beverly Hills se s tím počítá, ale tady??? Naštěstí je Clona zábavná a řemeslně i herecky solidní. Na jedno podívání OK, ale nic zásadního se od toho čekat nedá. ()

kajas

Vynikajícímu "Prvnímu oddělení" tento seriál bohužel nesahá ani po kotníky. Nesympatické herecké výkony (a to jsem se po zjištění obsazení opravdu těšila), nuda, šeď. ()

M.i.k.e

po prvním díle těžko hodnotit.Uvidíme co ze Clony nakonec vyleze,nicméně teď nejvíc trpí tím,že vystřídala výbroné Případy 1.oddělení.První díl se navíc sice snažil být vizuálně efektní (podobně jako novácká Kriminálka Anděl),ale nakonec dojel na efektivitu a určitou nelogičnost,podpořenou navíc vyšetřováním ala Kriminálka Miami.Zatím pouze 40% ()

rakovnik

Na současnou tvorbu celkem slušný krimi seriál. Potěšující je nejen vynikající obsazení, ale také pěkná kamera. Sice je vyšetřování v podání Romana poněkud zmatené, jeho vztah k Lence pofidérní, ale seriál jsem zhlédl od začátku do konce, a to je v dnešní době opravdový úspěch. ()

bourec

Přiznávám, že i přes neskutečně toporný hraní Rosti Nováka, a zbytečnejch pokusů Kryštofa Hádka o vztah s Vicou, to byl zdařilej počin. Dobrá hudba, solidní případy na úrovni, což se o řadě českejch krimi serošů nedá vůbec říct. Myslím, že to můžu pochválit. 80%. ()

zette

Kriminalni serialy jsou me nejoblibenejsi, Clona je ale hodne spatny pocin. A to predevsim ve scenari, ktery postrada logiku, prirozenost a je maximalne neduveryhodny. Romanovo jednani je uplne mimo misu, uz od jeho prichodu k policii. Kerekes je atraktivni devce, kolik ale ma nas policejni sbor v radach slovensky hovoricich kriminalistu? Herecke vykony nejsou z nejhorsich, nejvice bych vsak ocenil Tatjanu Medveckou v mensi roli. Na technicke strance serialu si dali tvurci zalezet, podle me uz to je ale misty takove predimenzovane a "prirozenejsi" obraz by nebyl na skodu. Nad Rehorkem hul nelamu, ma velky potencial, mel by se vsak zamyslet, jaky scenar zpracovava... ()

filmharmony

...já nevím, máme tohle opravdu zapotřebí? ...hádkování a trojanování a hrůzování... ale musím trochu upravit celkový dojem... je to mizérie, ale ještě ne úplná katastrofa... na rozdíl od Případů 1. oddělení nepoctivé... ()

ceskyhonza

Jedna * za Vicu, na nic jiného se v tom koukat nedá. První díl ještě nějak scénáristicky, tou "zápletkou" šel, ale co nám předvádí dál, to je opravdu nehorázné. ()

papaJA21

Docela to ušlo, scénář mohl být klidně depresivnější a promyšlenější, veskrze tmavé scény jsou dost otravné. ()