E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

javak810i

Poeovu předlohu, musím se přiznat, neznám. Avšak tento film mě zaujal už po zhlédnutí prvního traileru, který ovšem bohužel poodhalil možná více, než by bylo zdrávo, a podstatná část zápletky tak přišla o svůj moment překvapení. To ovšem nic nemění na tom, že se jedná režisérsky o velmi dobře zmáknutý snímek, který vyniká svou atmosférou a soudě dle obsazení i nepřekvapivě skvělými hereckými výkony. Vytkl bych mu snad jen občasnou kýčovitost a pár klišé momentů. Zarytým fanouškům Edgara by také mohl chybět nějaký hlubší hororový aspekt. Ovšem já jsem celkově spokojen. 4 hvězdičky. ()

Riddick77

Předvídatelné, roztahané a bez jiskry či nápadu, což je vzhledem k tematice recepce "šílenství" na přelomu 19./20. století opravdu škoda. Předloha (Poe) jistojistě vybízela k odvážnějšímu přístupum, kdy by byl mnohem lépe využit onen klíčový motiv "výměny rolí". Nerad to říkám, ale dokonce i Kate Beckinsale má na víc. Případné uvedení do kin je holý nesmysl. 4/10! ()

JJ.Gibson

Možná jsem malinko myslel, že se nám rýsuje druhý Prokletý ostrov a i když to ze začátku tak opravdu vypadalo, tak se poměrně brzy vše změnilo. Rozhodně Eliza Graves zaujme a tolik zvratů a převratů, které by dávali pokudivu smysl jsem dlouho neviděl a určitě si tento snímek zaslouží uznání a pozornost diváka. Hlavní protagonisté jsou velmi dobří. Ben Kingsley je vážně skvělý! Mrzí mi, že Kate Beckinsale jedná jakoby v jedné rovinně a její postava je taková bez hloubky. Celková atmosféra Stonehearst Asylum je sice temná, ale mohla být o něco ještě více skličující. Ale jinak jsem spokojen, rozhodně zajímavé... ()

Sidonka

Zdejší hodnocení sice spadá do slabšího nadprůměru a časem půjde s procenty možná ještě níž, já bych ho přesto divákům vřele doporučila. Jako většina filmů inspirovaných kvalitní předlohou dojíždí na to že pro hororové a thrillerové fanoušky tam je "nějak moc řečí a teče tam málo krve" a intelektuálové budou protestovat proti tomu, že to není dostatečně chytré, protože tuhle viděli na půdě lékařské fakulty erudovanější dokument a tohle je prostě blábol. Někdo se možná podiví nad tím že scénář není psán přesně podle Poa a že je to překvapivě volně inspirované jeho textem! Přitom všem možná někomu unikne to zásadnější, takzvané: co tím chtěl básník říci. A možná zase jinému diváku přijde jednání a motivace hlavní postavy nelogické a ona je to jen logika psychicky narušeného jedince, který prostě uvažuje jinak. Dílo není natolik geniální a mnohovrstevné aby uspokojilo všechny, ale proti házení do průměru protestuji. Třeba proto, že film připomíná jak je nebezpečné a nevděčné když vidíme bezpráví, vzít spravedlnost do svých rukou. Jak je těžké nezneužívat moc, která nám byla na jistý čas dána. Jak je nefér když si někdo dělá někdo kariéru na úkor níže postavených nešťastníků. Je to psáno rukou spisovatele, který se stal inspirací pro tolik tvůrců , že se nám možná příběh může občas jevit jako klišé a přesto nás nakonec překvapí. Je to příběh pro běžného konzumního diváka a na jakou míru byl ušitý, tak ho hodnotím. Žádnou artovou pecku, která vstoupí do dějin, jsem nečekala. Ne, nejsem žádný velký film.kritik a za mudrce se nepovažuji, přesto si občas při čtení zdejších komentářů povzdechnu: " Sakra, lidi, trochu zdravého selského rozumu by vám při psaní komentů vážně občas neškodilo." ()

golfoxovox1

Rozhodně zajímavý námět i dějové zvraty a pohled na to, kdo je blázen a kdo je normální, základní otázku, kterou z principu subjektivity nelze exaktně zodpovědět... Překvapila účast mnoha známých herců :-) ()

PKD

Na viktoriánskou dobu a Poea trpím, takže u mě za 4. Navíc, je zde opět charismatický Ben Kingsley, tož tak. Byť se to (jak velmi erudovaně píše kolega Flipnic) předloze nemůže rovnati. Ale za tu výpravu, obsazení a tak, to za ty 4, dám. A též za fakt, že takovýchto filmů (na které by se dalo koukati a nebyly debilní) zasazených do 19.st., zase tak moc není. Hudba 50% ()

erased

Co se atmosféry týče, nepochybně vzdává Stonehearst Asylum autoru své předlohy všechnu čest. Jenže i když jsem ji nečetl, je až moc jednoduché vypíchnout největší nedostatek filmu. Neoddiskutovatelná kvalita většiny Poeových povídek leží totiž z velké části v tom, čím jsou: povídkami. Stejně jako ony se tento film v úvodu vytáhne se skvělou premisou, kterou je nějakou dobu radost objevovat a prozkoumávat, jenže to jednoduše není dost silný základ na dvouhodinový film, po chvíli se tedy omrzí, a místo aby skončil v nejlepším, film se vleče a vleče. Nakonec se sice to dlouhé čekání na závěr vyplatí, protože vzpomínky Kingsleyho postavy jsou skvělou třešničkou, jenže kromě pár povedených scén je to čekání naplněné jen plky, které zpříjemňuje pouze výtečné obsazení, jehož ústy jsou ty prázdné repliky pronášeny. ()

kaylin

Zajímavé herecké obsazení, zajímavá předloha, ale v konečném důsledku nic, co by dokázalo udržet mou pozornost. Snímek je skvěle stylizovaný, to sanatorium je nádherně děsivé, ale ani tak to nestačí, aby "Eliza Graves" spadala mezi ty snímky, které skutečně stojí za to vidět. Přišlo mi to neskutečně zdlouhavé. ()

Tirion

Velmi nepřekvapivý film. Ve špatném slova smyslu. Ono vlastně není, co vytknout. Ale ta šablonovitost a plochost je až děsivá. Všechno je tak nalajnované, jak kdyby to Anderson točil podle příručky. Herecké výkony jsou fajn a stylizace dokonalá, ale scénář je suchý a vyčpělý. Uplně stejně by šel natočit nějaký Pes Baskervilský nebo něco podobného, jen přejmenovat postavy a bylo by to to samé...Těžkej průměr a jasná snaha nešlápnout vedle bez snahy být originální. ()

blackrain

Atmosféra viktoriánského blázince byla opravdu dokonalá a to i s těmi pověstným léčebnými metodami, které byly nelidské. Musím říct, že mi z některých nebylo moc dobře po těle. Kate Beckinsale a Ben Kingsley mě nepřestávají překvapovat tím, co dokážou zahrát. Zvláště pak Kingsleymu jsem toho šílence sežrala i s navijákem. Pořád jsem si říkala, co za tím vším vězí. To bylo ale překvápko. Byla to skvěle rozehraná šachová partie. Není to ale film, který bych vyhledávala nějak často. ()

Rakosnicek77

Tak co říci k filmu, ze kterého mám takové rozporuplné pocity... Na jednu stranu jsem byl napnutý jak kšandy v očekávání co z toho nakonec bude, na stranu druhou byl scénář opravdu hodně děravý a film chvílemi plul na vlně nelogiky. Přesto všechno jsem se ale celkem bavil :-) Závěr byl nakonec také celkem překvapivý, takže můžu honorovat slabší čtyřkou :-) ()

topi

Americká produkce zasáhla a místo toho, aby vznikl temný film s pořádnou atmosférou, tak se natočil film pro co největší počet diváků s klasickým americkým happy endem. Tohle téma a povídku stokrát lépe utvořil a natočil k obrazvu svému mistr nejpovolanější a to Jan Švankmajer v jeho filmu Šílení, kde se povídkou Archa bláznů nechal inspirovat a předělat ji s tou pravou atmosférou, která k Poemu patří. Tenhle americkej pokus není sice nejhorší, ale chybí mu ta zvláštní a jedinečná duše, která v knize nebo ve zmíněném filmu Jana Švankmajera je. ()

movieband

"Co tím získáte? - Zadostiučinění pomáhat těm v pekle. Víte, ze všech utrpení si nedokážu představit větší, krutější, než je šílenství, pane. Víte okrade člověka o rozum, o důstojnost, o jeho duši. A to dělá tak pomalu, bez výčitek smrti." 90% ()

italka63

Zákoutí lidských duší na přelomu roku 1899 do nového století v chladném, obrovském sanatoriu, kde zdánlivě nové léčebné metody nesou podivuhodné výsledky. Inteligentní a šarmantní doktor Lamb v podání Bena Kingsleyho a nový, mladý přicházející lékař z Oxfordu, který zde má vykonat svoji první praxi. Krásná žena Kate Beckinsale, trpící kdysi záchvaty a tyranizujícím manželem a celé panoptikum mentálně narušených lidí. Ale nic není jak se zdá. Ani ten skvělý Michael Caine, trpící s ostatními v podzemním žaláři. Skvělá atmosféra, ve které se snažíte dostat do tmavých chodeb lidské duše a utrpení, abyste tam nalezli alespoň malý paprsek světla svým soucitem a pochopením. Zkrátka se mi to líbilo. ()

slunicko2

Malá lekce základů psychiatrie aneb Jak udělat ze šťastného koně zoufalého pacienta. 1) Film začal jako thriller, v půlce se změnil na zajímavou psychologickou hru jen s minimem napětí. Konec je pro změnu akční. Zaujme druhá překvapivá a vtipná pointa. 2) Po zhlédnutí snímku fakt netuším, kdo je kdo. Když se tak dívám kolem sebe, na televizi, na internet, do novin, fakt nevím. Believe nothing that you hear. And only one-half of what you see. 3) 35letý Edgar Allan Poe uveřejnil v roce 1845 povídku The System of Doctor Tarr and Professor Fether (v češtině Metoda doktora Téra a profesora Péra), která se stala volnou inspirací pro film. Povídku najdete zde společně s anglickým audiem - doporučuji pro studenty angličtiny. 4) Film byl natočen v Bulharsku. 5) Well to... bring them back to their senses, radí příchozí nový lékař Edward. Doktor Lamb na to: And make a miserable man out of a perfectly happy horse? ()

Helo

Elizo, má drahá paní, tos mě tolik milovala, žes mi oko vydloubala? Nebo jsi jen měla špatné spaní... ()

stration

Příjemná filmová lahůdka, která sice díru do světa neudělala, nicméně velice příjemně pobavila. Hlavně díky hereckým výkonům (jen Michael Caine měl až moc málo prostoru), dobrému scénáři a pasující hudbě. Jedinou výtku bych měl k pointě, která tady už byla a celou dobu jsem si říkal "snad to tak neskončí". Skončilo, takže překvapení nulové. No, co už. Ale i tak jsem se nenudil a příjemně strávil dvě hodinky u kvalitního filmu. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd