Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

Foogas

Typickej americkej feeling-good blockbuster. Koukatelný to je, ale přidaná hodnota veškerá žádná. Chybí tomu nějakej ten kulervoucí wow efekt. Nebo aspoň syrová survival atmosféra. Náznak realismu nebo psychologie. Rozhodně však nesmí chybět klišé, nereálná pohádkovost a slaďoučkej happy end. Všichni krásně spolupracujou, vytahujou na povrch tajný technologie a používaj dosud nepoužitý postupy. Nebo. Píšeš snad SMS nebo komentář a zároveň si ho pro sebe čteš nahlas, pěkně plynule? Asi ne. Herecký obsazení je plný znamejch tváří z kalendáře, ale ten, kdo by to měl táhnout, tedy Matt Damon, nepředvádí vůbec nic. Koncert se nekoná. Ze scifi-kousků poslední doby je mnohem lepší volba Moon, Gravitace či Interstellar. ()

Horoman

Asi jsem viděl jiný film. Klišé střídá klišé a neustále víte co se stane za 5 minut. Ve druhé třetině film ztratí tempo a vy čekáte na finále a .. ()

rigby

Strhující film z vesmíru, který je někde jinde, než většina dalších velkofilmů z posledních let (myslím tím zcela nezajímavou a nudnou Gravitaci, kterou většina vzývá). Pokud se divák smíří s nepravděpodobnou zápletkou, tak ho čeká nevšední podívaná z dílny velmistra amerického filmu Ridleyho Scotta. A to stojí za to. Matt Damon mi byl konečně sympatický a držel jsem mu palce, aby se mu podařilo vypěstovat co nejvíce brambor. A zdařilá záchrana to celé jen úspěšně završila. Američani jsou prostě nejlepší zemí na světě a pro jednoho člověka obětují veškeré prostředky a úsilí a dokáží nemožné. Jak dojemné. Ale v tomto případě to funguje. ()

mouzi

No, hezke 3,5 *. Totalne mi totiz znicily naladu ty davy lidi na celem svete, ktere nezajima nic vic, nez jestli se Marecek v poradku vrati domu. To byla cira demence a Scott si to mohl odpustit. ()

gu-staff

Pro toho, kdo četl knížku (a líbila se mu), to možná bude stejné zklamání jako pro mne. Rydly se drží předlohy poměrně věrně, takže začátek je opravdu našláplý. Ale zhruba v polovině spadne filmu řetěz a diváka může otrávit neustálé kupení problémů na sebe...cca 30 minut tam probíhá jako ve videohře: přijde problém - vyřeší se problém - přijde další problém - vyřeší se další problém, přijde třetí problém - vyřeší se třetí problém...a to je trochu nůďo...Damon hraje skvěle, nicméně občas je ten jeho nadhled a zdánlivá bezstarostnost už přes čáru. Nabízí se srovnání s Gravitací, která sice funguje na stejném principu (co se týká problémů a jejich řešení), ale vítězí délkou a kontinualitou (myšleno, že jí nespadne řetěz). NIcméně po Prometheovi je to přece jenom skok dopředu. Těším se na dalšího Aliena... ()

garvon

Takový Robinson na Marsu rozšířený o dějovou linku na zemi, kde se ho všichni snaží zachránit. Na film se příjemně kouká, člověk hltá každou vteřinu na Marsu a s nadšením očekává, jak si zase hlavní hrdina poradí s novým problémem. Hrdina je chytrý sympaťák, který s divákem komunikuje skrze kameru pro nahrávání deníku. Občas prohodí nějakou méně či více trapnou (vtipnou) hlášku. A samozřejmě je to americký film, takže všechny postavy jsou hrdinové ochotní se obětovat a celý svět sleduje osud hrdiny na Marsu a bla, bla. Film je to rodinného typu, takže sprostá slova jsou vypípávána. Co mi vadilo byly neustále se opakující záběry na lidi v řídícím centru jak všichni skáčou radostí a objímají se kdykoliv se něco povede, tomu samozřejmě předcházejí záběry na obličeje hlavních protagonistů, kteří projevují radost více či méně odměřeně v závislosti na svém postavení. Poslední půlhodinka mi přišla delší a zbytečně protahovaná. Celkově je to dobrý film, na kterém si snad každý najde něco čím ho osloví. ()

marrrrian

Človeku ani nevadí, že opustenému astronautovi všetko ide tak nejak od ruky a v deji je len poriedko sekvencií zobrazujúcich krízové situácie z jeho marťanského života. Keď nejaká nakoniec príde, je dostatočne pútavá - či už ide o dianie na Marse alebo na Zemi - aby na seba strhla divákovu pozornosť po dlhých minútach sledovania vcelku idilického kolonizovania Marsu. Nechýba humor, Matt Damon utiahol svoje sólo a záver, aj keď nijak bombastický, je s prihliadnutím na v podstate pokojný dej príbehu výborne vygradovaný. Predlohu som nečítal, ale to sa dúfam v blízkej budúcnosti zmení. ()

ZetDaElO

Po veľmi dlhej dobe veľké spektakulárne filmové dobrodružstvo, ktoré nepotrebuje depresiu ako hlavný námet. Skvelý Jason Bourne a.k.a. MacGyver a ešte lepší Ridley Scott sú zárukou vynikajúcej zábavy, ktorej neuškodí ani stopáž ani ABBA v soundtracku. V tomto prípade divák odpustí aj patetické nezištné medzinárodné priateľstvo medzi národmi. Zostáva už len tešiť sa na ďalšie Ridleyho sci-fi príbehy a potom už len na skutočné chipsy dovážané priamo z Marsu. 9/10 ()

Leuan

Další výchovný hollywoodský eintopf. Patos a množství správné vlaječky v závěru na úrovni téměř armageddonovské. Interstellar mě zklamal, tohle též. Způsob vyvolání zklamání a i načasování přicházelo v různou minutáž a jiným způsobem. Při závěrečných titulcích však míra trpkosti dosahovala stejné úrovně. Četné scény připomínají Apollo 13 - odlehčit, co vyhodíme, je to moc daleko, jak přiblížíme, jak vyrobíme něco, jen ze surovin, které tu máme. Vyřešení jedné zásadní otázky v přepravě je podána v takové jednoduchosti, aby to pochopilo i pětileté dítě. Zahraniční vztahy leštíme tentokrát s Číňany. Jsou kamarádi (s větším množstvím zelených než v samotném U.S.), už nejsou fuj-free-Tibet/abolish the death penalty/democracy/freedom of speeech. V pravidelnosti se objevuje správné vtipkování, odlehčující děj, nemoc dnešních filmů. Astronauté jsou spolek rychlých šípů, kdyby to náhodou někdo z předešlých snímků zapomněl. Horší než Moon, horší než Gravitace. ()

Bezejmený

Pocitově příjemný snímek o tom jak přežít několik set dní sám. Matt je perfektní, především během jeho nahrávání poznámek, ale není v tom sám. Ostatní se i na malém prostoru neztratí, zvláště pak vědátor Donald Glover, nebo Kate s Mackenzie na které se pěkně dívá. Vizuálně je film nádherný, což u Ridleyho nepřekvapí. Měl jsem chuť okamžitě se projít po Marsu a objevit nějakou horu :-). Nápady hlavního hrdiny či vědců na Zemi i jejich realizace bez problémů uvěřitelná. Akroát nechápu, proč u filmových vesmírných lodích musí jedna část (ta největší) neustále rotovat. Musím říci, že jsem byl poněkud skeptický k filmu trvajícímu přes dvě hodiny postaveném na jednomu člověku, ale po jeho shlédnutí se mé obavy ukázaly jako naprosto chybné. Skvělá práce. ()

marekspanel

Tak za prvé Ridley Scott a vtip? To bych nečekal a rozhodně to funguje kupodivu. Po otřesném výplodu Exodus je zase zpátky ve formě a nejen to, opravdu to bylo velmi zábavné a chytré. Do jaké míry by byly možnosti přeživšího skutečné to se nehodlám přít, no rozhodně by měl asi větší šanci, než když by ho třeba napadl obrovský medvěd, ležel několik dnů s krvácením v mrazu a ještě spadl ze skály, ale to je jenom "kdyby" pro srovnání..Matt tu předvádí docela výrazné momenty a vynikající úškleby až z toho dostal globovku a zaslouží si jí rozhodně! Role mu sedla jako facka 5-letému fakanovi a nejen jemu, i Jeff Daniels byl doslova přísný, jak jsem ho neměl příležitost ještě vidět. Má to své mezery, jako v některých fázích urychlený děj, ale kontexty se netrhají, jen si je člověk musí do-představit. Napětí je taky výrazné, i když konec lehounce urychlený a více méně předvídatelný. Odpustil bych si ty globální hysterie na náměstí, což bylo trochu přehnané, nicméně k takovému blocku to asi už po americku patří a dojímá seč jsem se snažil být imunní. Není to čistá 5*, ale tak mě to překvapilo a pobavilo a ještě pár dnů jsem nosil některé nabyté myšlenky v hlavě-jeden člověk z 9 miliard je někde zašitý a vynaloží se velké úsilí a peněz na jeho záchranu, jsme humánní společnost, která je ale zároveň tak pokrytecká, že tím zakrývá svůj sebedestruktivní soubor chování... ()

Sharlis

Najprv na rovinu: Film EXTRÉMNE taží z toho, že sa odohráva v netradičnom prostredí. Okrem Gravity tu nie je moc kvalitných (a vysokorozpočtových) snímkov z vesmíru a už vôbec nie z Marsu, ktoré by pojali dej realisticky bez nadprirodzených a iných fantasy pičovín, ktoré sa teraz tlačia do všetkých sci-fi z "outer space". Tiež konečne film z "outta space", kde nehrá hlavnú úlohu nejaká šeredná či stará cickaňa. Tie teraz všetky hrajú fantasy... tož tuto hral Matt Damon a vo svojej one man show rozhodne nesklamal. Bál som sa, že ma bude film nudiť, ale naopak dej ma grády, súcitil a plne som chápal Marka Watneyho. Síce sa občasne dočkáme "izotopovaných mocnín zalomených svetlom, ktoré tvoria HCO ultratetris", kde si len poviete whatever, asi to tak bude ako hovorí, ale väčšina (nazveme to) odborných scén je i stručne vysvetlená a tak si človek neznalý nepripadá ako idiot. Každopádne skončím tam, kde som začal: Ak by sa niečo podobného odohrávalo inde ako na Marse... neviem či by to bolo červené :-) Ale je, tak za mňa zdravé 4*. Potešil i Jeff Daniels. Okrem neho a Damona sú ostatní herci nevýrazní a ani dej sa ich netýka a tak to "hviezdne" obsadenie je sčasti aj zbytočné, ale tržby a popularitu filmu to určite dvihlo. ()

fafejt001

VELMI vydařené a Ridleyho skvělý zářez . KNIHA je sice o něco lepší , ale i tak parádní kousek . Mělo to parádní průběh , jen ke konci to jakoby ztrácelo trochu dech . V každém případě jsme si , my milovníci dobré scifi , pošmááákli . To sakra , joo. Takže poctivých čtyři a půl .BRAVOOOO . . . . ()

ElisR

Dalo by se přežít na Marsu a když jo, tak jak? Scifi film Marťan nám krásně vyobrazil, jak by se dalo přežít na Marsu, vše samozřejmě s nadsázkou a nereálností. Skvělý výkon Matta Damona, který stvárnil hlavní roli. Zajímavý příběh, ve filmu se nacházeli i vtipné momenty, vše nebylo řešeno tak vážně. Skvělý zvrat děje, když se protrhla jeho jediná šance na přežití, když přišla bouře. Konec, kdy Damon lítá ve vesmíru už je lehce přehnaný, ale pokud film shrnu, jedná se o povedený snímek ()

tomino28

Fantastický příběh o životu na rudé planetě, kterého se ujal zkušený a prověřený velikán Ridley Scott, naplnil očekávání do něj vložená. Vizuál, příběh, obsazení - to všechno se tady parádně doplňuje a utváří skutečný filmový zážitek. Plusem v tomto případě je, že filmová realita je tak přitažená za vlasy, že se ani nemůže brát příliš vážně, o čemž vás film několikrát přesvědčí celou řadou vtípků. Je zkrátka vidět, že být celou věčnost sám miliony kilometrů od domova nemusí být tragédie. Navzdory dramatičnosti příběhu působí Marťan pohodově, na druhou stranu ve vás zřejmě nevyvolá tolik emocí, jako například výborná Gravitace. ()

Matonny1012

Na to akú dlhú má stopáž tento vydarený projekt som sa ani chvíľu nenudil veľmi dobré natočené scifi ktoré v pohode konkuruje Gravity alebo Interstellar. 8/10. ()

mirra_cze

Skvělý film od někoho, o kom jsem si již myslel, že je senilní blázen (klidně mě za ten názor sežerte). Pan Scott ale velice příjemně překvapil a na rozdíl od pomalu senilnějícího Spielberga ukázal (konkrétně War Horse, doplněný o šílené sebeukájející "bonusy" na BD - to jako fakt?), že to má v hlavě stále zcela v pořádku. Marťan je dobře a svižně natočený, nevyužívá okaté berličky a neuvěřitelné náhody, ale staví příběh, stejně jako kniha, na uvěřitelném progressu zapomenutého a později již "jen" osamělého astronauta na vzdálené planetě. Film je krásně ironický a díky dokonalé sebeironii hlavního hrdiny jsem byl ochoten klidně přimhouřit oko nad patetickou "pozemskou vložkou". Matt je samozřejmě skvělý a Jeffa Danielse mám prostě rád :) ()

Oggy007

Tohle byl R. Scott? Pulka filmu tezka nuda, teda az na par vyjimek, u kterych uz clovek stejne tusi, jak dopadnou. Ano, bylo zajimavy sledovat, jak si M. Damon poradi s prezitim, ale trochu malo na film, ktery tady ma hodnoceni pres 80%. Ale pokud chce clovek videt kravu, ktera pri kazdym okamziku buli do kamery, tisice lidi na namestich po celym svete, ktery nemaji nic lepsiho na praci nez sledovat zachrannou misi, na Times Squere jeste ke vsemu kazdy v ruce vlajecku USA, aby se videlo, jaky jsou patrioti, pak nevidim duvod proc se na tento film nepodivat. Pro me obycejny prumer. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)