Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

miselin36

osobne urcite odporucam tento film pozriet, stoji to za to, je tam aj trochu toho napatia, trocha zabavy, Matt Damon v tejto ulohe vyznie az prekvapivo dobre, po dlhsom case som bol v kine a nelutujem..a co sa tyka cinskej linky, nuz taka je realita musime si zvykat ze dnes je Čína vazne vsade:) ()

Saxos

Hodně dlouho jsem filmu plný počet nedal. Popravdě můžu přiznat, že od Armageddonu s Bruce Willisem tj. rok 1998, mě žádnej film s kosmickou tématikou nějak zvlášť nenadchnul. Proto jsem i zde k sledování přistupoval s určitou skepsí. Příjemné překvapení. První kolonizátor Marsu Mark Robinson Crusoe Watney mě bavil i bez Pátka. Klady: Scottova režie; udělat film o jednom herci je vždy sázka do loterie a tady to vyšlo i bez nudy, vtipné hlášky, zas tak špatnej playlist mu tak šéfová nenechala. ()

Tempest

Celkem dobrá scifárna z nedaleké budoucnosti. Během expedice na Marsu vypukne velká bouře a při evakuaci základny se ztratí jeden z astronautů, o kterém si všichni myslí, že zahynul. Přežije, ale vypadá to, že nemá šanci dožít se záchrany. Krok za krokem sledujeme jeho boj s nehostinnou planetou a úsilí Země o jeho záchranu. Těžko říci, zda je to všechno reálné, třeba pěstování brambor mě připadalo až moc jednoduché. Ale co, film to byl docela dobrý, scenérie Marsu naprosto uchvacující a herecké výkony byly fajn. Nevím, jestli bych se na to podíval znovu, ale za ztrátu času sledování tohoto filmu nepovažuji. ()

HouseFan

Po technické stránce dokonalý film na kterém je málo co vytknout, nicméně po stránce příběhu pokulhává. Postrádá svou vlastní osobnost či jakéhosi „ducha.“ Ridley Scott se od posledně polepšil i když Vám nyní místo nejasného prequelu k Vetřelcovi, jen narychlo přelouskal knihu, kterou byste si jinak nepřečetli. Moderní MacGyver se probojoval na filmová plátna i když pod pseudonymem a dokáže Vás přimět i občas obdivně pokynout hlavou, ale jinak jste vše už mohli vidět jinde. Marťan rozhodně není k zahození, jen je to takové tělo bez duše a duše bez těla. ()

LencaN

Ano, na začátku Matt Damon zůstal samotný na Marsu, s omezenými zásobami, s nulovou komunikací s kýmkoli na Zemi, ale stejně to byl ten nejpozitivnější snímek o vesmíru, co jsem zatím viděla. O napětí jsme ochuzeni nebyli, bylo to všechno pěkně gradované, žádné emocionální vydírání, slzy se mi v očích objevily tak jako tak. Snažili se zachránit jednoho človíčka ztraceného kdesi v dálce, který se snaží zajistit si potravu do další mise cílené na Mars. Lidé soucítili, fandili, nespali, aby splnili svoje úkoly a počítal se každičký den. Ale co mě dostávalo nejvíc byl ten humor. Vůbec bych to v takovém tématu nečekala a nakonec to bylo na filmu to nej. Vypadalo to krásně, kulisy, ty rakety, skafandry atd. všechno super. Kamera taky dobrá, nádherné záběry na tu krajinu Marsu. Herci perfektní, Damon si to musel užívat, měl tady prostoru habaděj i ostatní sestava byla kvalitně vybraná - známé, ale zatím ne příliš okoukané tváře. Výběr hudby, respektive disko výběr skladeb jedné Damonovy kolegyně tomu dodával grády a korespondoval s vtípkama. Ale dlouho jsem se ani u komedie tak dlouho neusmívala, až mě začínaly bolet tváře. Hláška o Elrondu byla famózní. Bylo to jiné než Gravitace i Interstellar, ale to se mi právě líbilo. To lehčejší podání. Sice musel prožívat beznaděj, ale ta vůle a snaha se zachránit a zjistit, co všechno dokáže, když nemá co ztratit, to bylo velmi motivační. ()

veverysiak

Ďalší skvelý kúsok Pána Režiséra, zase scifi, ale žánrovo úplne iné, na aké sme u neho zvyknutí, toto je o charaktere a nezlomnosti, ktoré zvádzajú zdanlivo beznádejný súboj s neodvratne sa blížiacou smrťou, síce hrdinskou a priekopníckou, ale predsa len smrťou, hádam sa ani nedá predstaviť viac bezvýchodiskovejšia situácia ako zostať osirelý na nehostinnej ďalekej planéte s hovadsky malou špajzou a značne priškrteným kyslíkom, navyše nádejný reskjú tím sa nezadržateľne rúti celý bez seba domov a medziplanetárne stroje akosi nedokážu na šmyku urobiť otočku a mydliť opačným smerom, Matt sa tohto všetkého zhostil ako sa na správneho Amíka patrí a dokonca pridal aj značnú dávku humoru, takže iný ako šťastný koniec neprichádzal do úvahy, takže 85%. ()

Richi007

To co jsem čekal, jsem asi i dostal. Matt Damon hraje čím dál tím líp. Věk mu asi svědčí. Téma je skoro nové nebo ne často opakované a zpracování je zajímavé. Jediný, co mě rozesmálo nebo spíš vyděsilo, byla až ta velká moc fikce, že ten modul (pozor spoiler) může vyletět nahoru jen pokrytý plachtou. Tvl to bylo dost přitažený za vlasy. Jako nejsem astronom ani aerodynamický fyzik, ale to by ho prostě zabilo. ()

Fajung

Ťažko zrovnávať, ale ak zoberieme k porovnaniu iné novodobé TOP scifíčka, tak čo sa týka výpravy Marťan je pre mňa o triedu lepší ako Gravitácia a o triedu horší ako pompézny Interstellar. Každopádne tento snímok si nájde svoju uznanie a svojich fanúšikov, a to hlavne pre svoju originalitu, prepracované prvky deja, pekné myšlienky a výborného výkonu Matta Damona. Ak mám niečo vytknúť, tak chýbalo mi v tom viac epickosti z rúk Ridleyho Scotta, a filmu dochádzala šťava v poslednej štvrtine. Tak tiež tie americké vlajky a logá NASA na každom kroku boli už skôr volaním o uznanie USA, ktoré dnes prežíva krízu, nakoľko sa dostáva pravda na povrch o ich "hrdinských" činoch po celom svete. Mierné sklamanie 75%. ()

jecmen2

Dost mě překvapilo, že si nikdo z filmového štábu nestěžoval na to, že jim ten marsovský písek během natáčení lezl všude a že cesta tam a zpátky je pěknej voser :-) a teď vážněji... Po skončení snímku opravdu čekáte "This movie was dedicated to Mark Watney, he spent XXX days on Mars all alone". Je to natočeno čistě, srozumitelně a příjemně. Čekáte drasťárnu (třeba jako Gravitace), ale dostanete pěknou červenou nálož s překvapivou kopou humoru. Líbilo se mi, že se film přímo vrhnul do akce a nepitval se zbytečně v začátku. Celou dobu filmu Markovi fandíte, aby se vše dařilo, do posledního okamžiku. Prostřihy Mars x Země byly skvělé, máte představu, co přesně se v jakou dobu komu honí hlavou, co se děje, jaký je pokrok. A nemohu pominout takový báječný soundtrack! Mé devadesátkové (a starší) srdce zaplesalo! A pokud tomu někdo bude vyčítat amerikanismus, srdíčko a národní zapálení, což s oblibou také dělám, tak mu připomenu, že ten film vznikl s pomocí NASA, a to je přeci jedna velká americká hrdost. Tady to musí stranou. Pro mě jeden z nejlepších filmů 2015. ()

sv.augustin

Příjemně se doplňuje s knihou. Kniha je zábavnější, film má zase lépe vygradovaný a delší konec. Ale oboje jsou to jednoduché jednohubky, nic víc nic míň.(budete si je sice možná pamatovat, ale znovu se k nim vracet nemusíte, tedy já alespoň ne) ()

Awerin

Několik miliónů kilometrů od domova, sám a bez možnosti návratu-asi toto bych odpověděl, kdyby se mě někdo zeptal, o čem Marťan vlastně je. Líbilo se mi, že začátek nebyl tak zdlouhavý, rovnou se šlo "na věc". Vymyslet film tohoto tipu, ve kterém vlastně příliš akce není a de facto se tam toho moc neděje, ale i tak vás to nenudí-no, to asi dá zabrat. Jak už jsem řekl, ve filmu jsou zkrátka části, ve kterých se nic moc neděje, ale zato jsou doplněny vtipnými hláškami, u nichž se nedá nesmát. Všechny grafické efekty byly vážně suprové a vzhled Marsu taktéž. Film bych hodnotil asi 90% a to kvůli tomu, že tam byly spousty nereálných věcí, které se ale daly přežít. ()

Dusty

V posledních letech mě Ridleyho počiny jenom sklamávali, a proto jsem rád že po dlouhé době zas konečně natočil parádní snímek, herecký obsazení v čele s excelentním Mattem Damonem je více než luxusní a Mars je prostě úžasný. Těším se na další Ridleyho film, snad to bude taková pecka jako Marťan :). 4* ()

XI-XAO

Film balancuje někde na hraně mezi Trosečníkem a Apollo 13, pouze s tím rozdílem, že tady k dokonalosti něco chybí (a není to jen Tom Hanks, protože Matt Damon se celkem předvedl). Celá první polovina filmu je perfektní, poměrně vtipná a dobře šlape, ale postupně se film stává zdlouhavým a plánování nadšenců z NASA na záchranu Matta se časem změní v nudu. Oproti tomu zpáteční cesta tvůrcům někam kompletně uletěla. Nicméně má film i své unikátnosti. Ridley Scott v Marťanovi nezabil ani jednu z postav, a že měl k dispozici pořádný materiál v podobě Seana Beana, který doposud zařval snad v každé své roli. Jediný, kdo tedy během filmu přišel k úhoně, bylo pár řádek brambor. Už nám ten Ridley asi vážně stárne. ()

Raylo

Po skvělé Gravitaci a famózním Interstellaru jsem se na Marťana opravdu těšil. Můžu s klidem říci, že z kina jsem odešel spokojený. Byl jsem příjemně překvapen, že Marťan není ani tak one-man show, jak jsem očekával, ale naopak ukazuje sílu spolupráce a kolektivního řešení problému. Herecké obsazení bylo velmi příjemné, zejména Matt nám všem znovu dokazuje, že na to prostě má. Záběry na Mars a na vesmír pak samozřejmě byly pro milovníka této tématiky jako jsem já pastvou pro oči. Celkově tedy spokojenost, Ridley Scott šel s tímto snímkem na jistotu a nezklamal. ()

bonovox

Výborný film. Rydley Scott natočil jednoznačne svoj najlepší film za posledné roky a hlavne po hroznom Exodus je to príjemné konštatovanie. Výborný Damon a hlavne celková atmosféra je hlavnou devízou tohto filmu. Výborná je aj kamera, výprava a hlavne hravá réžia s nápaditým scenárom, možno po druhom pozretí zvýšim na 5 hviezd. PS: po druhom pozretí zaslúžených 5 hviezd. ()

JiV

Pééécka. Fajn, že se nijak zvlášť nehrálo na dojímavou notu a nebyla z toho limonáda. Přestože od začátku tušíte, jak to asi celé bude probíhat a jak to dopadne(o napětí se myslím filmaři ani nijak zvlášť nesnažili), tak film baví. Baví vás příhody nejlepšího botanika na Marsu, jak se snaží přežít. Prostřihy na Zemi, kde se řeší, jak ho zachránit, to jen oživují. Záběry Marsu - nádhera. Triky - cože, oni to netočili na Marsu a ve vesmíru? Zkrátka bezvadně natočená oslava "touhy přežít" a "touhy pomoci člověku v nesnázích" na pozadí vesmírného dobrodružství. Koho bavilo Apollo 13 či Gravitace, bude ho bavit i toto. ()

JakubM_32

Knížku jsem přečetl hodně rychle a nemohl jsem se dočkat filmové podoby. I když nemám rád srovnávání, zrovna u tohoto kusu se naskýtalo. Fakt mě zajímalo, jak budou řešit 70% deníkové formy předlohy a přetvářet je do filmové podoby. Nakonec jednoduše, většinu z nich shrnuli a přeskočili. Ale efektivně, to se musí nechat. Tvůrcům se povedlo vystihnout pozitivního a srandovního Watneyho, všudy přítomné brambory i přístup lidí z NASA. Super-americký (a dost průměrný) konec asi nešlo udělat jinak. Nejde o filozofování nad samotou na Marsu, jde o zábavný nápaditý pohled na myšlenku "jsem sám na Marsu, rád bych to nějak přežil a dostal se zpět." ()

Katjushkator

Ridley Scott se po Prometheovi opět vrací do vesmíru, tentokrát ovšem v mnohem stravitelnější formě. Jindy nevýrazný Matt Damon si mě tentokrát plně získal svým realistickým pojetím trosečníka osamoceném ve vesmíru. Boj o přežití podává film s nadhledem a s vtipnou lehkostí. Dvouhodinový snímek nemá žádné hluché místo, bavila jsem se od začátku do konce. SPOIL: Příjemně překvapilo, že Sean Bean přijde pouze o práci, nikoli o život. ()

kolly13

Botanika na Marsu s Mattem uběhne jak voda. Celkově velice sympatický film, který mě vyloženě popudil jen snad vlezlým patetismem čínsko-amerického paktu, což je jako samotný fakt, a plus riziko více životů, kravina jak svět. Mohl si to excelentní Ridley odpustit a přidat trošku opravdového sci-fi, pak by pět hvězd bylo na místě. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)