Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

Kub21

Tak tohle se mi opravdu líbilo a myslím,že se to muselo líbit každému člověku,protože tam bylo úplně vše.Nikdo by neřekl,že půjde do kina a bude se tam dívat,jak se sází brambory o přežití,ale díky tak dobré režii by vás to bavilo.Nejvíc se mi líbilo to,že režiséři se nesnažili nacpat do filmu mnoho romantických okamžiků.U mnoha filmů se stane,že se díváte na Sci-Fi,ale najednou ke konci zjistíte,že to bylo víc romantický.Takový film jsem hledal už dlouho,krásně se na to dívá a přemýšlí,když vidíte budoucnost,k tomu vás mozek donutí se ptát "Jak to funguje?".Rázem znovu přemýšlíte.Nemám rád filmy,které popisují budoucnost úplně nepravdivě,např.všechno co bylo doposud bílé je modré a červené.Takové filmy mám na mysli.Opravdu mám rád filmy,jenž se nám snaží ukázat,jak to na Zemi bude vypadat za dvacet let,ale ne vždy se to podaří.Toto je případ,kdy se to podařilo s úctou.Nemůžu hodnotit jinak. ()

smlom8

Poněkud rozporné dojmy. Scénář vypreparován z knižní předlohy přesně ve stylu scénky z Restaurantu pana Septima: „Aranžmá do večera a na tohle? Vždyť to hraje nejmíň 30 nástrojů!“ „No..napíšete to jen pro tři, Trochu to proškrtáte a na flétnu bude hrát ten houslista“. Vpodstatě mám stejné dojmy ze Scottova filmu asi jako u Promethea. Technicky precizní, vizuálně působivé scenérie červené Jordánské pouště, děj švihá plynule do konce. Jenomže co chtít na filmu natočeném podle předlohy kde „hrdina poté co ujel 2157km a snědl 317 brambor, zjistí že se mu baterie dobily jen na 83%, takže nestíhá SOL 539“ … v tomto technokratickém vyprávěcím pohledu knihy je film znatelně lepší, resp. naštěstí úplně jiný, v ostatním bohužel knihu dosti věrně kopíruje. Leč už pro knihu platí trefná kritika, že „nevzbudit strach a emoce u opuštěného člověka na povrchu cizí planety je“ je stejný prohřešek jako punkerská adaptace Shakespeara v Národním divadle. Čili „proč ne“. Dnešní „plochá fastfoodová“ doba Marťanovi najde svoje fanoušky, ale kouzlo žánru je pryč, „bradburyovská“ filosofie žádná, „zemeckisovská“ psychologie Trosečníka nikde. Zbývají čísla a obrázky, prosolené rádoby vtipnými hláškami (symbolizujícími onen nekonečný optimismus hlavní postavy). Pro mě teda málo. Ale Matt tu hraje dobře , jeho zdejší Mark i předchozí Interstellarový Dr.Mann jsou odlišní a přitom uvěřitelní :-) --- p.s.: Parodovane fletnove trylky z Vetrelce v tichych pasazich hudby - tu je už jen takovy Ridleyuv vodotisk pro fajnsmekry :-) Vcetne vizuálu uvodnich titulku :-) ()

Ironhead

Po delsi dobe opravdu kvalitni film od pana Scotta a sem za to opravdu rad ;) K povedene predloze (konecne zajimavy scenar) se totiz pridava profesionalni zrucnost a laska ke sci-fi zanru pana rezisera. Za mne 4 a 1/2 hvezdicky. Originalni pribeh a skvely Matt Damon. ()

Kozlowski8

Považován za mrtvého, zůstal po nouzovém odletu ostatních členů expedice, na Marsu zcela sám a pokud chce ještě někdy vidět Zemi, musí zde přežít velmi mnoho dnů, než přijde pomoc...Nesporně zajímavý námět i zpracování, Matt Damon se taky činil, přesto jsem se trošku nudil a čekal jsem více i co se vizuální stránky týče. 70%. ()

Jack_F.

Sice je ten vztah Číny a USA debilně úsměvný, ale je mě to totálně jedno. Všichni herci sympatičtí(Johnsnová, nebo jak se jmenovala, tu bych na nějakou dobu nepustil z cockpitu), Ridleyho vizuál perfektní, emočně mě to taky dostatečně trochu ždímlo. Na co si stěžovat, další velmi povedené sc-fi. Já bych sice měl depku již první den..no neměl protože bych zhebnul..ale i tak bych asi hůře snášel fakt, že jsem sám asi milion let, že vážím 40 kilo i s postelí a že mi za tu dobu i vypadaly zuby(to v té lepší variantě..nechtěl bych si trhat zub nebo tak že jo)..jo a ta dieta by asi taky trošku pochroumala moje čakry a byl bych pěkně nasraný.. vlastně celkově to náš Marťan zvládl jako by to byl robot naprogramovaný na 80% humoru....ne.. to byl jinej film..:) Ač to rozhodně nebyl jeden z "tohle se skutečně stalo" příběhů, tak žeru tu pozitivitu a jak je to filmařsky promakaný. ()

pan_ponozka

Jedním slovem: hovadina. Já jsem asi ve škole zrovna chyběl, když se probírala gravitace na Marsu, ale tak nějak bych si tipnul, že to nebude tak úplně stejný. Písek se sype, pytle lítaj vzduchem a rukavičky tenký jak hlásek vlka, co klepe na dveře kůzlátek. Ale tak hlavně, že to vylepšilo americko-čínské vztahy. O to přece jde. Abychom se mohli všichni společně plácat po ramenou. Tuhle ona, tuhle on, tady černoch, tady ťonk (pardon). Že by mi po 50 dnech osamotě, bez kouska náznaku záchrany, nehouklo? Korunu celé šaškárně nasadilo přikrytí modulu plachtou, stejnou, jakou dávám večer na auto před nočním mrazem, abych ráno nemusel škrábat okna. A kdyby to nevyšlo, tak kašlu na auto. Udělám si díru do rukavice a na IronMana do práce doletím. Juhůů. ()

blekekeke

Ten pocit, že praskne sklo a jste v prachu. Šílený pocit z nekonečné prázdnoty. V celku šíleně sugestivní zájezd na Mars. Uvěřitelný snímek se vším všudy. Tedy trochu to opět kazila všude přítomní Amerikanizace, ael co. Marťan je prostě skvělý film o skutečně neskutečné příhodě na Marsu. ()

HellsAngel

Návrat zblúdeného syna vyšiel na jednotku. Nehovorím o Markovi Watneym, hlavnej postave príbehu, ale o Ridleym Scottovi. Vrátil sa späť do sedla a celá filmová obec sa môže radovať. Marťan je remeselne skvelo natočený a svižne napísaný film, schopný publikum pobaviť, no zároveň i dojať. Damon exceluje, o tom niet pochýb. Celkovo to síce nieje bezchybné (mám na mysli hlavne ten záver), ale čert to ber! Remeselné majstrovstvo Scotta spojené so skvelým scenárom od Goddarda je kombinácia par excellence. ()

r007

Navzdory vynikajícímu Mattu Damonovi dávám jen tři hvězdy. Možná je to tím, že sci-fi není můj oblíbený žánr, a snad to bylo scénářem, který mi dovolil během filmu odbíhat od tématu a přemýšlet, zda to či ono by ve skutečnosti bylo možné. Takže mě to nevtáhlo tak úplně do děje. Ale vydržela jsem až do konce, který mě ovšem dorazil . použít díru v rukavici jako trysku? Are you kidding me? ()

allegria

Možná jsem při svém hodnocení trochu ovlivněná oblibou sci-fi, přesto se mi z tohoto žánru líbí jen některé lahůdky - toto je jedna z nich. Věrohodné, výborně zahrané, napínavé, dojemné... Film jsem viděla více než jednou, ale ráda bych si čas od času připomněla znovu, že člověk, když se ocitne v natolik kritické situaci, nemusí umřít na záchvat paniky, ale zkusí situaci řešit... Je to možná naivní iluze, ale přesto: smíření a pak víra a snaha o řešení - jako návod k přežití. ()

Salvator

Film z nedaleké budoucnosti je velkým zážitkem. Krásné exteriéry Marsu a sázka na lidskou jednotu - členové posádky spolu nesoupeří, ale drží za jeden provaz - dokáží doslova přikovat k sedačce. A co víc, Sean Bean se dočkal konce filmu živý. ;o) ()

ProfChudak

Ako malému mi Marťankovia liezli na nervy, ale Marťan ma silno bavil... Je to neotrelé, je celkom vtipné a dokáže to i zarytom odporcovi prírodných vied (a botaniky - tak je to naozaj veda, či nie?) vzbudiť záujem. A asi by ma celkom bavilo len kukať ako krastú marťanské krumple, ale i to čo nastalo potom bolo fajn, i keď s predvídateľným záverom, ktorý trochu preťahuje. No predsa, veľmi pozitívne (teda až na to vtieranie sa Číne každým filmom čo to dá), i bez zbytočných dojákov. ()

jopal

Nie som odbornik na kozmonautiku, ale pre mna velmi nedoverihodne... No a predstava 100% klicivosti "kozmonautisticko - americkych" GMO zemiakov 10x prepranych a chemicky osetrenych, aby nezhnili a neklicili (!) je u mna minimalne rozporuplna. To 20 rokov stary Armagedon bol uveritelnejsi, pribehovo napaditejsi a postavovo rozvinutejsi. ()

Eridan

Jen málo filmů je tak dobrých, že mám chuť na ně koukat víckrát po sobě. Marťan je jedním z nich. Je tam několik momentů, kdy mrazí v zádech a slzy jsou do očí. Rozhodně doporučuji všem příznivcům sci-fi a dobrodružství, je to must-have. ()

Sentinel

Kdyby to bylo o hodinu kratší, tak bych milerád lupl 4 hvězdy. Takhle jen spokojené 3* za film, který je sice precizní, ale na můj vkus až moc nudný. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)