Reklama

Reklama

Bohéma

(seriál)
Trailer
Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Hrají:

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

(více)

Diskuze

PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
Tryskomyš

Tryskomyš (hodnocení, recenze)

Aha, tak už jsem to našla - Lili je jediná vymyšlená postava herečky v Bohémě, kombinace českých protektorátních hvězd. Je pražská Němka, jejíž osud připomíná život Nataši Gollové.

Tryskomyš

Tryskomyš (hodnocení, recenze)

Nevíte náhodou někdo co je to za postavu ta Lili Krallová. Nikde jsem ji tu nenašla.

quido.morava

quido.morava (hodnocení, recenze)

Shakaar

ale to nemel byt historicky hrany dokument, je tam dost fikci... podle mne to melo vystihnout dobu a jeji atmosferu v oblasti kinematografie, a to se myslim povedlo, jenze hodne lidi je z toho zmatenych

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Těch dobových nesrovnalostí je tam dost, já jsem si všimnul třeba toho, že Frič rozhodně nebyl alkoholik, protože měl paradoxně alkohol zakázaný. Zadruhé, Věra Chytilová nemohla dělat klapku V dovolené s Andělem, protože na to prostě neměla vzdělání, Famu začala studovat asi tak o 4 roky později, ale na filmu se účastnila jako herec v menší roli. Ale čert to vem, takových věcí se tam prostě najde, spíše než to bych kritizoval celkově jak byl seriál pojatý. Vynechal bych například zbytečnou dějovou vložku z 68. roku. Dále mi vadilo dějová nepřehlednost v seriálu. Na začátku epizody například byl konec roku 48, na konci 50. léta. Nepřehledné byly dále jednotlivé mezi přechody ve scénách, buď to bylo z důvodů časových nebo finančních, ale spíše to tak režije chtěla s rukou špatného scénáře, kde vyskytovali prostě mnoho postav, které ve skutečnosti měli jen pár minut na epizodu. Hercům rovněž bylo sem tam špatně rozumět a navíc často děje na sebe přímo nenavazovali a předpokládali že si to člověk domyslí. No a sem tam po zbytek minut byly vyplněny přehranými výlevy typu zásahu gestapa které své oběti mlátili naprosto stejným způsobem (doslova). Námět dobrý, nevadila by ani ta fikce, ale bylo to špatně natočeno, zpracované, možná více způsobem jak to bylo Českého Století, kde si Sedláček vymyslel taky kupu nesrovnalostí.

na příspěvěk reagoval quido.morava

rcbn

rcbn (hodnocení, recenze)

Ach jo, nevyužít takový potenciál a takové téma. To je pak škoda těch excelentních hereckých výkonů (Javorský, Plesl, Dlouhý, Stach).

na příspěvěk reagoval dashwoody

Bluntman

Bluntman (hodnocení, recenze)

Za to, že někdo nevyznával stranickou linii, si mohl sám. Padesátá léta, šup, a byl s ním či s ní zinscenovaný proces. Za gramatiku a ideologickou zaslepenost jhr může kdo? 

jhr

jhr (hodnocení, recenze)

kyskia

Pro kolaboranty a podporovatele prvorepublikových pravicových stran, které byli po válce zakázány to veselé nebylo, ale mohli si za to sami.  

kyskia

kyskia (hodnocení, recenze)

spočiatku ma to veľmi nudilo, potom ma to pomaličky zaujalo, ale ako čítam iné komentáre, nie je to historicky verné, čo znižuje úroveň tohto seriálu, ja som nechcela vidieť "román", ale historicky verné portréty prvorepublikových hercov

ale v niečom to pre mňa má prínos - doteraz som si myslela, že roky 1945-1948 boli ešte slobodné, nuž ako vidím práve na osudoch prvorepublikových hercov, tak ani veľmi nie, a rozhodne nie pre všetkých

na příspěvěk reagoval jhr

Cerhenak

Cerhenak (hodnocení, recenze)

Musím pochválit kostyméry filmu jak dokázaly třeba udělat z pana Javorského pana Buriana ale jinak je celkové dílo takové spíš z dnešní doby i když je to historie

Grundlik

Grundlik (hodnocení, recenze)

Musím říct, že až na pár světlých chvilek, se seriál plahočí tak nějak od ničeho k ničemu. Postava Lili je mi hodně nesympatická a není to samotnou herečkou... ale tím co jí scénář strčil do huby. Škoda.

V pátém díle jsem doufala, že si někdo alespoň vzpomene na Svitáka, ale nezaznamenala jsem nic... přitom tenhle příběh mohl dát trochu šťávy do toho utrpení. 

Rozhodně si mohli s příběhy "kolaborantů" více pohrát. 

quido.morava

quido.morava (hodnocení, recenze)

Bez ohledu, co se děje a vykládá kolem tvůrců seriálu, kolem Sedláčka apod., po čtvrtém dílu jsem tohoto názoru:

- aspoň nějaká sonda to historie prostředí kinematografie a části kulturní obce té doby
- přestože to asi nebyla veselá doba, tak je zde přehnaně patetická atmosféra
- naprostý chaos v postavách a souvislostech, chybí pojítko i oddělovač skutečné historie od fikce
- nesourodé herecké výkony (někteří herci úžasní, jiní naprosto out)
Nicméně, budu to sledovat až do konce - přinejmenším ze zvědavosti

lupuscanis

lupuscanis (hodnocení, recenze)

Grundlik

Moc děkuju za vstřícnou reakci. ad 1) Příliš často tu narážím na jedince, kteří to o tom "v pořádku" v souvislosti se "stát za svým dílem" nějak neberou na vědomí. Respektuji, co říkáš i o potřebě kritického oka autora, byť ten pohled sám nesílím. Myslím, že u toho můžeme klidně zůstat. ad 2) Nechce se mi pouštět si ten rozhovor právě teď znovu, budu ti důvěřovat. Nemám důvod se s tebou přít, raději řeknu něco k věci, protože mi to téma připadá zajímavé, to ale neznamená, že bych v něm měl jasno."Jaké tváře si doba vybírá", to jsi řekla hezky. Vybírají si různé doby různé tváře podle toho, jak moc je daná doba vystavena válce, nebezpečí, nejistotě? Nebo je to smyšlenka? Jsou Hitler a Stalin divné ksichty, ano, to jsou, proč jim tedy masově podléháme? Souvisí to s těmi tvářemi? Nebo je to třeba v intonaci hlasu? Někde úplně jinde? Má cenu kvůli takovým otázkám točit film, resp. seriál...? Já nevím, co je charizma, člověk si ho neosvojuje, na tom se shodneme, a přece, z vlastního okolí znám idi, kteří když byli mladí byli obyčejní, ale jakmile se jim vepsal do tváře život, máš z nich silný pocit, že v nich něco je. Jak to je? Máš, nebo nemáš? Setkala ses ty s něčím takovým? Hned se mi vybaví i filmy maďarského režiséra Bély Tarra, který do svých filmů dosazuje nikoli herce, ale kumštýře (malíře, muzikanty, spisovatele, zkrátka lidi, kteří něco opravdu tvoří...) a ono je to v těch jejich tvářích vidět, maj to tam vepsaný, ovlivňuje to to, jak tyhle filmy působí.... (PS: hm, určitě teď plácám páté přes deváté, ale snad mne tu nikdo neukamenuje, výhodou je, že to částečně vysvětluje mou shovívavost vůči myšenkovému bloudění pana režiséra, já si velmi cením toho, když tvůrci mluví alespoń zajímavě, když se "dopustí myšlenky", mšli by ještě k tomu mluvit spořádaně? To už myslím chceme po nich trochu moc... :). 

Grundlik

Grundlik (hodnocení, recenze)

lupuscanis

Tak za 1) proč by se měl zpovídat za to co natočil? o tom jsem nemluvila. To že si stojí za svým dílem je naprosto v pořádku. Na druhou stranu pohlídnout kritickým okem na vlastní dílo je docela zdravá záležitost - pro každého.

2) Napřed mluvil o tvářích té doby. Jaké tváře si ta doba vybírá. Pak následovalo to s tím Hitlerem a Stalinem, že se dnes divíme jak takové obličeje mohli uchvátit davy. Až po té je řeč o tom, že herce formují jejich role.  Já se jen pozastavila nad tím, že trochu plete páté přes deváté... zrovna on, přece určitě ví, že charisma je něco co lze jen sotva získat, nebo převzít. Buď máš, nebo nemáš. To že se hercům do tváře a duše otiskují jejich role... je už věc druhá, která nemá s charisma nic společného. Silné charisma může mít kde kdo... a nemusí kvůli tomu hrát Ceasara ;) 

na příspěvěk reagoval lupuscanis

Ozzy2

Ozzy2 (hodnocení, recenze)

Bluntman

Převzal ho?: Převzal.kdyby byl frajer a stál si za svým názorem, tak by Ovarův řád odmítl.To, že ho převzal v mikině není žádná rebelie, spíš buranství.Měl buď přijít v obleku, nebo vůbec.

Rugero

Rugero (hodnocení, recenze)

Postava kterou hraje Vlasáková tak osouloží snad pulku Prahy, sem zvedav koho poteší zítra.

major.warren

major.warren (hodnocení, recenze)

Já sem s tímto seriálem naprosto spokojen. A, že ho točil Sedláček z toho taky nejsem nadšený,

ale musím říct, že on i všichni herci a ostatní lidé ze štábu včetně scenáristky Terezy Brdečkové odvedli vynikající výkon:-).

Bluntman

Bluntman (hodnocení, recenze)

Kaufman

Byl na slavnostní (před?)premiéře, pochopitelně film chválil, protože je to společenská konvence (ať už si o něm myslel cokoliv). A Renč točí cokoliv pro kohokoliv. 

lupuscanis

lupuscanis (hodnocení, recenze)

Grundlik

Tváře, které jsou veřejně, tváře politiků, herců a jejich charizma. To myslím nebyla banální ůvaha. Pokud si vybavuju, mluvil S. o tom, že ho zajímá, jak se role postupně otiskují do tváře herců a přímo do nich, do jejich těla, chování, ba charakterů - určitě i ty si vzpomeneš na poznámku o Luďkovi Sobotovi a hěkání před zrcadlem v šedesáti, kdy už je na všechno pozdě. Souvisí tohle s Bohémou? No to zatraceně souvisí. Z toho rozhovoru jsem pochopil něco, co je zčásti cítit z té série samotné, ale nevěděl jsem, nakolik je to S. záměr, jakou má pro něho váhu. Z ducha té divné a nebezpečné doby S. zajímá, co je za těmi tvářemi, které v těch protektorátních filmech vystupují?  Čím v té době procházejí? A pokud víš, co je to vesměs za filmy, v jak obrovském kontrastu jsou (či nejsou) jejich osudy s tím, co předváděli na plátně? To ti opravdu připadá jako ůnik od Bohémy...? Nebo tobě a ostatním trochu vadí to, že S. nepřijal roli někoho, kdo se má zpovídat za to, co právě natočil a jak? (mimohodem, hned jsem si při tom vzpomněl na Triera v Cannes a poděšenýho novináře, který na skutečnost, že Trier věnoval Antikrista Tarkovskému reagoval otázkou: "How dare you...?" - tedy, "Jak jste si mohl dovolit...?!")

na příspěvěk reagoval Grundlik

Kaufman

Kaufman (hodnocení, recenze)

Bluntman

Jo no, Renčovu Lídu Baarovou pokládá za vynikající film:-D

 

Kdyby to neřekl tak mu Renč nenatočí předvolební spot pro druhé období:-)

na příspěvěk reagoval Bluntman

Grundlik

Grundlik (hodnocení, recenze)

Netuším zda Alice Nová byla opravdu v době války těhotná, ale pokud ne, tak to zbytečně přeháněli... zdlouhavé a až příliš srdcervoucí, no kam se hrabe Ordinace.

 

Škoda, že z Lili se zatím snaží udělat za každou cenu super kladnou postavu. A pobavila, že zrovna tahle postava mluví o Mandlové jako o obyčejné kurvě :D

A ještě jednou velká škoda, že pro Mandlovou vybrali tak unylou herečku, žádná šťáva... ani pudr pod nosem to nezachránil, pokud to teda byla Mandlová protože mi ty holky tak nějak splývají v jedno.  

na příspěvěk reagoval Kaufman

Bluntman

Bluntman (hodnocení, recenze)

Kaufman

A co, že Sedláček byl vyznamenán Zemanem? Celé předávání záměrně sabotoval tím, že si vzal flícovou mikinu, sám se v různých rozhovorech vyjadřoval, že Zeman se v kultuře moc neorientuje, respektive ji nerozumí, o čemž svědčí i ona vyznamenání (jedno populistické, např. Renč, jedno podle ocenění, mapování tuzemského prostředí a historie atd. - např. Sedláček).

na příspěvěk reagoval Kaufman, Ozzy2

Grundlik

Grundlik (hodnocení, recenze)

Kaufman

nechtěla jsem to říct tak natvrdo :D Ani se mi nechce pátrat za co tak mohl vyznamenání dostat. Mno  ale to sem nepatří.

na příspěvěk reagoval Kaufman

Grundlik

Grundlik (hodnocení, recenze)

bero

Musím se přiznat, že mi Sedláček nepřijde nijak otevřený ani těmi svými kec...řečmi sympatický. Brdečková alespoň na rovinu řekla, že potřebovali na začátek vytočit emoce na maximum, a Štěpánek se pro to hodil. Přišlo mi, že rád naznačuje, že ostatní jsou blbci....  taky rozhovor tak nějak směřoval co nejdál od Bohémy.  Kritizoval jiné seriály - ale sám na ten svůj kriticky nepohlédl. Taky jsem nepochopila to jak říkal, že my dnes nechápeme jak mohli Hitler a Stalin, s těmi svými obličeji, ovládat masy... a vzápětí mluví o charisma.  Za mě to prostě tak nějak znuděně protlápal...  a na konci se pochválil, že má úspěšné projekty :)  

na příspěvěk reagoval Kaufman, lupuscanis

lupuscanis

lupuscanis (hodnocení, recenze)

bero

Díky. Hodně zajímavý. Nemyslím nutně rozhovor jako celek, ale rozhodně způsob, kterým "o tom" Sedláček mluví.

Uživatel bero smazal svůj příspěvek.

fabecc1222

fabecc1222 (hodnocení, recenze)

Dneska mi to přišlo lepší, málo Arnošta! :). Scény s Nového rodinou asi zatim nejlepší.

Uživatel lupuscanis smazal svůj příspěvek.

bero

bero (hodnocení, recenze)

gonga

Říkala,že si nechá změnit doklady,že bude Češka a říkala to v okamžiku kdy uviděla proti nim ty dva v uniformách...a že hned následovala kontrola,v té době naprosto běžná věc....asi to bylo,jako když jedeš v autě a uvidíš benga a hned se díváš jestli máš pás a rozsvíceno....rozsvíceno myslím vozidlo,bo podle příspěvku je evidentně zhasnuto :-)

na příspěvěk reagoval lupuscanis

Reklama

Reklama