Bohéma (TV seriál)

Drama / Životopisný

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 6x72 min)

Tereza Brdečková

Petr Koblovský

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Bárdos, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček, Vladimír Polívka, Petra Jungmanová, Tomáš Pavelka, Rostislav Novák ml., Filip Kaňkovský, Simona Prasková, Pavel Batěk, Petr Stach, Gabriela Mikulková, Aleš Procházka, Dana Černá, Jan Novotný, Adéla Petřeková, Martin Myšička, Aleš Bílík, Claudia Vašeková, Lenka Vlasáková, Annette Nesvadbová, Gabriela Míčová, Renata Visnerová-Prokopová, Jiří Ployhar ml., Petr Jeništa, Jan Hájek, Jiří Racek, Zdeněk Tyc, Filip Čapka, Radek Koula, Jiří Král, Zdeněk Rohlíček, Miroslav Babuský, Zdeněk Bohata, Jiří Čapka, Michal Dalecký, Zuzana Decastelo, Martin Finger, Dana Gregorová, Kateřina Jebavá, Helena Kramářová, Kateřina Kuřátková, Vendula Manfredi, Zdeněk Pecháček, Petr Pěknic, Miroslava Pikolová, Jiří Polydor, Barbora Pospíšilová, Tomáš Racek, Jan Šimůnek, Vojtěch Švejda, Jiří Dědeček, Tomáš Sýkora, Tomáš Kořének, Michael Dymek, Miro Grisa, Zdeněk Janál, Petr Macháček, Petr Marek, Ondřej Nosálek, Lubor Novotný, František Skřípek, Johana Švarcová, Miloslav Mejzlík, Marie Durnová, Hana Frejková, Ladislav Hampl, Roman Krása, Jan Kružík, Ján Sedal, Zdeněk Tomeš, Vilém Udatný, Eliška Jansová, Adriana Bajtková, Pavlína Balner, Petr Bláha, Josef Carda, Karel Hanzálek, Marie Hladíková, Jakub Krejča, Václav Legner, Vladimír Marek, Robert Mrzena, Marek Pospíchal, Erika Stárková, Jaroslav Synek, Petra Tenorová, Maya Vondráčková, Jiří Wohanka, Pavel Rímský, Zdeněk Maryška, Radek Valenta, Dmitry Matus, Ivan Lupták, Petr Dohnal, Petr Drahorád, Michael Drahoš, Milan Enčev, Sergej Grigorenko, Pavel Hasmuk, Gustav Hašek, Tomáš Chlud, Rita Jasinská, Michal Jelínek, Petr Jirsa, Stano Jurík, Kateřina Laštovková, Jiří Kovář, Petr Kroutil, Pavel Kryl, Tomáš Malík, Jiří Masáček, Richard Jaroslav Müller, Kristina Pereverzeva, Alexander Podolkhov, Miroslav Saic, Jaroslav Šimíček, Anna Valterová, Zdeněk Hruška, Karel Dobrý, Tomáš Havlínek, Libor Baselides, Martina Černá, Jiří Černý, Anastázie Dobrodinská, Jana Gerleová, Michal Gulyáš, Táňa Hlostová, Josef Horák, Miroslav Hruška, Leoš Juráček, Ivan Kočí, Jakub Laurych, Vít Roleček, Marta Falvey Sovová, Justin Svoboda, Vanda Švarcová, Robert Tyleček, Tereza Vacíková, Luděk Žilka, Lucie Vopatová, Tereza Blažková, Petra Johansson, Pavel Kovář, Lenka Burianová, Martin Ešpandr, Ivan Sochor, Marek Dobeš, Tomáš Chmel, Rudolf Štěpán
  • Skuby47

Neskutečná nuda. Už jen fakt, že jedni herci hrají jiné mnohem známější herce, je absurdní. Stejně tak to, že představují situace, které se odehrávají jen v hlavách tvůrců a vůbec neodpovídají skutečnosti. Kdo ví, jak to tehdy bylo. Většina aktérů a pamětníků už nežije a i oni by sotva mohli pravdivě popsat tehdejší poměry ve světě filmu. Vyložili by si je tak, aby z toho vyšli čistí. Kdo ví, jak by se kdokoliv z nás zachoval v situaci, kdy by šlo jemu či jeho rodině o život a pokud by nebyl hrdina, tak jestli by se mu to dalo vyčítat. Je to takové šturmování do boje, když bitva už skončila. Viděla jsem kompletně jen jeden díl a byla to ztráta času.(20.2.2017)

• zette

Serial, ktery me svym nametem zaujal a na ktery jsem se tesil. Bohuzel, ne vsemu deni se da z historickeho hlediska verit. Nejvetsi slabiny vsak vidim v jiste nezazivnosti a utahanemu deji, kteremu nepomahaji ani kostrbate dialogy... Spousta hereckych vykonu je pro me zklamanim a tak Javorsky v roli Buriana je ozdobou cele teto historicke serie. Celkove jsem zklamany, nevyuzity potencial.(4.2.2017)

Pozitivum seriálu vidím v tom, že se snaží věrným a byť hodně schematickým způsobem se snaží ukázat herce slavných jmen - dalo by se říci naše rodinné stříbro, tak trochu v jiném světle. Generace našich dnes už pradědů a dědů to věru neměla jednoduché. Po krvavé válce je čekalo budování republiky, pak válka druhá - ještě krvavější a když člověk myslel, že už je pokoj, přišli komunisté a radostná budovatelská léta padesátá... tedy radostná jen pro někoho. V těchto dějinných vlnobitích nebylo snadné svoji bárku udržet na vodě s čistým svědomím pro běžného člověka natož pro tehdejší celebrity. Ony sice byly také jen lidmi, ale zároveň byly stromy do nichž ,,bouchají blesky''. Byly vidět, určovaly tón módy, chování, národ je miloval. Ale lid je nevděčné publikum a od ovací neměl nikdy daleko k házení shnilých vajec a zeleniny. Ba co víc. Český národ úspěchy moc neodpouští a když je možnost podržet souseda, tak jedině tak mu podržet hlavinku pod vodou... A pád celebrit, to je úplně to nejlepší. Vždyť na tom je vidět, že i ony jsou obyčejné a zranitelné. A tak nás seriál zavádí do těch napjatých let, kdy se tříbily charaktery a kdy nebylo jednoduché být slavným a oblíbeným. Javorský nám skvěle zahrál Vlastu Buriana a já opravdu občas žasl nad tou podobou ne jen vizuální, ale mimiky, kterou musel Javorský asi sakra cvičit! U Buriana jsem rád, že se konečně širší veřejnosti předvádí, že nekolaboroval a spíše naopak, využíval svého vlivu u Němců k lecčemus dobrému pro lidi a odboj. Bohužel na pošpinění jeho jména mělo velký vliv i zámořské vysílání V+W, kteří bez potřebných informací vycházeli jen z toho co se říkalo, případně ze samotných prezentací Buriana... Kdo překvapil byl Marvan, který uměl držet tempo v kterékoliv době bez vážnější újmy... Dodnes obdivuji odvahu O. Nového, který neopustil svoji židovskou manželku a nerozvedl se... Zpracování třicátých a čtyřicátých let se velmi podařilo, na rozpočtu se asi moc nešetřilo a tak interiéry i exteriéry působí opravdu dobově. To vše jsou vlastně flasbacky a reál 1968 mně moc nebaví. Nebaví mně ani znázorňování dobového natáčení, dnešní herci tam působí nepřirozeně (snad kromě Javorského) i jejich mluva přizpůsobená tehdejšímu způsobu intonace. A jestli mně něco ve filmu opravdu sere (pardon) tak je to neustálá potřeba pana režiséra ,,vyznamenaná mikina'' ukazovat v každém díle alespoň jeden holý chlupatý pánský zadek. Proti gustu žádný dyšputát (někoho to třeba vzrušuje ..), ale to - že Miloš Havel byl gay netřeba vysvětlovat jeho holou řití na obrazovce s holou řití jeho milence... On už hambatej Dr. Edvard Beneš mně vyděsil v Českém století, tam jsem to ale považoval za jakýsi režisérský úlet. Nyní vím, že to byl záměr díky rejžově zálibě v pánských pozadích... Jestli mohu poprosit, tak když zadeček, tak příště třeba Judyt Bárdos než ten Pleslův (nic proti Jaroslavu Pleslovi! ).... Sečteno podtrženo, zatím průměr a baví mně se na to koukat, což se mi u serošů ČT kromě Kosma a Světa pod hlavou už dlouho nestalo. ---- Dodatek k poslednímu dílu ---- Javorský byl neskutečný a jeho smutná postava Vlasty Buriana zamyšleně hledící do vln bazénu (patřícího mateřské školce), který kdysi býval jeho, stejně jako tak zahrady a vila mně opravdu dojala. Znovu jsem si musel odplivnout nad rudým morem a nejen padesátými léty. * * *(23.1.2017)

• Marthos

(2/6) Bohéma je fakt průser. První dva díly stačí úplně k tomu, aby měl člověk jasno. Prej strhující příběhy filmových hvězd, pche. A zatím je to jenom šílenej sestřih všelijakých klepů a historek ze zákulisí, posbíraných patrně po všech možných i nemožných memoárových škvárech. Brdečková si se scénářem nedělala těžkou hlavu a sesmolila prvotřídní blábol podle právě žádaného sezónního střihu, stylizovanou podívanou bez fantazie, prázdné šablony, kterým schází emoce, šarm a jiskra v oku. Nudné, utahané stíny slavných herců a hereček. A aby toho nebylo málo, k dokonání absolutní zkázy seriálem co chvíli probleskují naprosto příšerné flashbacky ze srpna 68, které jsou zbytečné a vyvolávají jenom laciné asociace. Mohl bych pokračovat donekonečna, ale má to vůbec smysl? Co má tenhle prapodivnej seriál vlastně objevovat? Dávno objevené? Pokřivené charaktery těch, co žili ve vypjaté době? To sotva, spíš pimprlové divadýlko se špatnými herci (s výjimkou Vladimíra Javorského v roli Vlasty Buriana) a ještě mizernějším režisérem. Jedna hvězda (rána) z milosti.(28.1.2017)

Je ťažké hodnotiť toto dielo. Ukázalo nám život, niektorých hereckých hviezd počas obdobia od rokov 1930 až po 1955. Aká to bola doba?? Hrozná , ale v každej dobe sa nájdu ľudia, ktorí sú proti, ktorí sú za a ktorí len prežívajú. Nebudem nikoho hodnotiť , mne to neprináleží. Ja len viem, že seriál mal svoju atmosféru a herci ukázali svoje herecké majstrovstvo. Páčili sa mi Jaroslav Plesl, Petr Stach, Vladimír Javorský. Aj preto dávam 70%.(20.2.2017)

• - Natáčení začalo v pražském divadle ABC, které představuje Divadlo Vlasty Buriana uzavřené v roce 1943. Natáčelo se také v Teplicích a v Krušnohorském divadle, nebo v Regionální knihovně, kde místní ředitelna zastoupí pracovnu Emila Háchy. (grill2)

• - Vlasta Burian (Vladimír Javorský) si rozšíření svého pozemku o tenisový kurt nevymohl protekcí u německých úřadů, ale povolení (o které žádal už od roku 1939) dostal od českých úředníků, nacisté mu naopak povolení zrušili. (raininface)

• - Projev herce Zdeňka Štěpánka (Michal Dlouhý) v rozhlase nezazněl ve dnech Mnichova, jak je uvedeno v seriálu, ale o přibližně deset dnů dříve, protože jím reagoval na britsko-francouzské ultimátum z 21.9.1938. (raininface)