Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

Danthare

Jsem mile překvapen. Po zhlédnutých třech dílech musím říct, že jsem dostal to co jsem očekával. Příjemný pohled do zákulisí ČS/Protektorátního filmu prozatím v době naší historie nejtěžší. Pravdou je, že osob v tomto zákulisí bylo hodně a pro orientaci v ději je důležité mít alespoň trochu povědomí o hercích, režisérech a době, a když toto máte, je pro Vás seriál příjemným pokoukáním. Po vizuální stránce je seriál výborně sladěn a je vidět, že na kostýmech, rekvizitách i materiálu nebylo šetřeno, což se na kvalitách obrazu odráží. K dokonalosti schází silnější scénář, který by lépe ukázal divákovi "kdo je kdo" a zamezil neznámému divákovi tápat v tom hlavním, a to je v představitelích jednotlivých rolí. Kameraman věděl co dělá, ale ten střih je mnohde zmatečný a ruší, škoda. Za mne celkovývh 75%, zatím. ()

kitram71

proč má seriál přívlastek "životopisný", když je tam kolik nesmyslné fikce? za mne velké zklamání, zbytečnější počin za naše peníze už jsem dlouho neviděla :/ ()

garry odpad!

Připadá mi to takové mrtvé. Rozvláčné, smutek, někteří herci se upachtěně snaží, některé herečky jsou jen ramínka na kostýmy, scénář na nic. Na rozdíl od Protektora (2009) který byl opravdu silný. ()

pafka

Nechapu, dej je dost neprehledny, diky kupe figur - a vy stale tapete, kdo je kdo, tak tvurci tam namatlaji jeste dalsi dej v roce 1968. To bych je vzal klackem, fakt. To vubec nebylo potreba. Jinak rozhodne obohacujici serial, ze ktereho vyplyva jedno. Vlasta Burian si zaslouci celovecerak. A to bez debat. Za druhe, medalili za herecrtvi si odnasi J.Plesl, ktery snad mel nejlepsi filmovou roli, co jsem kdy videl a pan Javorsky, ktery na co sahne, to je skvele. Ale nakonec stale si rikam, mnoho psu, zajicova smrt. A je to skutecnost, nebo fikce? Umeni... to neni. ()

sharka.68

Aby si člověk uvědomil,jak moc politika a různá období ovlivňují charaktery lidí, bylo vykresleno velice dobře. Jak zamává s těmi,co jsou v určité době na výsluní i za cenu různých ústupků a manévrování,jak to všechno lze překroutit a vyložit jak se kterému režimu hodí...děkuju, základní potenciálo to mělo,jen to mohla Tereza Brdečková mnohem lépe zpracovat (podrobněji) bez skoků sem tam a Robert Sedláček líp kočírovat.... protože tohle téma o bohémských filmových hvězdách si zasloužilo víc...snad příště.... PS: Michal Dlouhý exceloval, škoda, že ho nemohl vidět Vladimír....a hluboké koření patří i Vl.Javorskému. A díky P.Stachovi za Maca Friče, J.Pleslovi za Miloše Havla. ()

PamelaJJK

Velké očekávání a tradiční vystřízlivění. Strašně roztříštěné, dost často až směšně amatérské, bez nějaké myšlenky a nápadu. Přišlo mi to jako poslepované skeče a scénky bez jakékoliv souvislosti a logičnosti. Prokládání rokem 68 působilo násilně a rušivě. Hodně nepovedené. Ale abych jen nehaněl. Hudba OK, obsazení skvělé a výkony taktéž. A třeba pánové Javorský, Dlouhý a Plesl v mých očích Bohému hodně povýšili, jinak by to byl asi průšvih někde mezi jednou hvězdou a odpadem. ()

jfaba

Nevím co tím chtěl básník říci... Ale ať hodí kamenem, kdož jsou bez viny. Chtěl bych vidět plejádu vyznamenaných umělců, co by, kdy by... A ne jen umělců. Nás všech! Pokud to byla fikce, dobře. Pokud jsme se chtěli přiblížit historii, tak nevím. Jako fikce s nádechem historie, což asi bylo, tak za a) dobře zahráno jednotlivými a určitě níže/výše jmenovanými herci. Za b) některé postavy, hlavně smyšlená/é, proč tam nebyla nějaká skutečná/é. A za c) to se nám to točí, když je klid "zbraním" co?. Ale dodíval jsem se a to je plus pro tento seriál. Takže za seriál *** (**1/2). Hodnotit jednotlivé díly nebudu. Proč? Je to blbost. ()

eMeMko

Na české poměry se jedná o podařený seriál. To, že není úplně historicky korektní mě nechává naprosto chladným, nikde totiž není psáno, že se jedná o dokumentární film, a tak nějaká dramatická pozlátka, která se ve skutečnosti nestala absolutně chápu. Extrémem jsou možná naprosto vymyšlené postavy, které jsou v interakci s těmi reálnými. Herecky je vše na dobré úrovni, výjimkou je Vladimír Javorský, jehož Vlasta Burian je naprosto dokonalý, a to včetně mimiky, hlasu a částečně i vzhledu. Děj je zajímavě navržený, ale často mi to přišlo až moc roztahané. Hvězdu dolů rozhodně za závěrečnou píseň, jejíž podání bylo úplně mimo mísu. Finální hodnocení: Lehce nadprůměrný seriál, který rozhodně neuškodí vidět. Na šest dílů si najde čas každý. ()

macco33

Upracované, upocené, unylé, Javorský špička, jinak průměr a šeď ....Je mi líto, zůstalo u nevyužité šance.. ()

Sakulnikov

Spousta zajímavých scén a setkání, ale dohromady to nefungovalo. Většinově skvělé výkony, ale narušoval to vložený příběh Arnošta Žáka. Navíc ten závěrečný akcent že na komunismu se na rozdíl od nacismu nedá najít nic pozitivního. ()

carl.oesch

Nápad zajímavý a nějak tak sesterský k Českému století. Vizuelně působivé, herci v zásadě skvělí (Michala Dlouhého pokládám za lepšího herce než jeho zesnulého bratra, má mnohem širší rozpětí postav, kterým věříme a zde byl skutečně Zdeňkem Štěpánkem) stejně jako byl (zde i podivuhodně vizuálně) Vladimír Javorský Burianem. Řada vynikajících, až dech beroucích scén - Štěpánkovým pobytem na gestapu přes vraždu Anny Letenské až k onomu odchodu Oldřicha Nového do internačního tábora, nicméně celkově to Českému století nedosahovalo ani po kotníky. Důvodem je, že sebelepší režisér, sebekvalitnější a poctivě k dílu přistupující herci, ani sebeprofesionálnější profese nejsou zárukou kvalitního anebo dokonce nadprůměrného díla, pokud nemají v odpovídající kvalitě scénář. Tereza Brdečková tam toho prostě chtěla dostat strašně moc a její scénář prostě dobrý není už jenom proto, že témat bylo příliš a jejich rozvinutí a "dohrání" prostě bylo nezvládnuté. Padesátá léta tvořila jen jakýsi přívěsek k protektorátnímu a jako již mnohokrát - méně by bylo rozhodně více, viz. již jednou zmíněné České století. Chyba prostě nebyla v tom, o čem povykovali a soudy vyhrožovali Tabery nebo Štěpánková - Dudková, chyba byla v množství postav v situaci, kdy třeba život jenom jedné vybrané osoby - v tomto případě asi Buriana s částí pozadí by bylo podstatně lepší a více vypovídající, než scénář, připomínající onu slavnou pohádku o pejskovi a kočičce a jejich společném vaření dortu. Do jaké míry svoji roli hrála snaha vyrovnat se a předstihnout Renčovu Lídu Baarovou sice neodkážu odhadnout, ale s ohledem na prezentaci jsem z toho tak trochu podobný pocit měl. ()

Eire

Oproti Ceskemu stoleti ustup z kvality. Bohuzial..... :-( Ked priemerny herci hraju majstrov, asi to tak zakonite musi skoncit. ()

Gig

Problém tohohle seriálu je, jak to bývá, střet zájmů a kompromisy scénáristy s režisérem a produkcí. Kritiku potom odnese scénárista o kterém řeknou, co to vytvořil za slátáninu, ve kterém se člověk neznalý doby a filmu kolem něj nevyzná co je realná postava a co ta fiktivní a proč to vlastně je. Aspoň co jsem se dočetl, scénárista, tedy scénáristka Brdečková, chtěla celý seriál postavit na fiktivních postavách ala postava v těle Judit Bárdos, která vlaszně představuje jistou skutečnou herečku-herečky a její osud. Tak to mělo být i ostatními postavami, kterou hrál Rašilov, Dlouhý, Javorský a další. Jenže vyšší moci se to nelíbilo a chtěli tam protlačit skutečné jména a tím ochudila lidi o fantazii a vlastní uvažování, čí osudy se vlastně schovávají za onou postavou. Nu a tak se stalo, že zůstaly tam jak fiktivní postavy, i když skutečné, tak i ty skutečné, které byly taky fiktiní a vlastně skutečné. Tentýž osud potkalo i názvy filmů v seriálu. A tak tu máme guláš fikce, i když realné s reálem a ten ne každému chutná. A tak je to vždy, když se zasahuje do původního díla. F.L.Věk byl taky Hek, ne? :) ()

EddieIron

Nebavilo mě to a nelíbilo se mi to. A obávám se, že se to nezlepší........Po čtvrtém dílu ubírám jednu hvězdu a lámu hůl. Jsem otráven, ba zhnusen! Němci, mluvící česky jsou líčeni jako velmi slušně jednající lidé, včetně hlídky na ulici a popravčí čety /aspoň, že včera ti gestapáci vypadali tak, jak mají/. Miloš Havel působí dojmem, že jediné, co ho zajímá, je pomoc potřebným, Vlasta Burian se brání mluvit německy, za to Marvan, se kterým si asi Brdečková vyřizuje nějaké účty a udělala z něj největší svini, by mluvil německy rád, ale nikdo ho nechce, i když se vnucuje. Všechno to pak vypráví neexistující člověk třicet let od oněch /ne/skutečných událostí. A já si tipnu, že zatímco je Protektorát představován téměř jako selanka, bude poválečná a hlavně poúnorová doba vylíčena jako opravdové Peklo na Zemi. Zkrátka a dobře, jediné, co stojí zatím z celého seriálu za řeč, je Javorský jako Burian a včerejší scéna popravy Anny Letenské, jejíž život by mimochodem byl rovněž zajímavým filmovým námětem, pokud by ho scénáristicky neobstarávala Brdečková a nerežíroval Sedláček. ()

tchempi

Přestože v tom „hrají“ Burian s Marvanem, bylo předem jasné, že to nebude řachanda. Ale tak utahanou a nezáživnou depku jsem fakt nečekal. Jedna hvězda je za Javorského, druhá za dobovou výpravu, jinak tam není nač koukat. ()

Infalín

První díl jen potvrzuje, že Vladimír Javorský je skutečná hvězda. Jinak to nedrží pohromadě a korunu tomu všemu nasazuje zbytečný vypravěč. Musí dát hodně práce zabít tak zajímavé téma. ()

Puppy

To už se nezlepší, prostě Sedláček. Přitom tak zajímavý námět i herci. Rušivě mi tam působí odkaz na druhou okupaci v 68, nacpat tolik věcí do malého prostoru je spíše na škodu. Jsem zvědav, zda tam ukáží i sebevraždu Martina Friče. Ve srovnání s tím co se točilo v té době je to zkrátka žalostné. Při tom didaktickém přístupu by neškodilo u postav dát titulek o koho se jedná, tím by to mohlo být přínosnější. Alespoň že na Judit (která hraje asi jedinou fiktivní postavu) je radost pohledět :-) ()

anti.rybka

Proč se snaží tvůrci tvrdit, že se jedná o skutečnou minulost a jako hlavní postavu zvolí vymyšlenou a nesympatickou "herečku". Postrádá to pak jakoukoliv věrohodnost. Takže se jedná o fiktivní seriál z prostřední filmových ateliérů za protektorátu. Pro mě dost velké zklamání. ()