Vanishing Point

• Slovensko Vanishing Point (festivalový název)

Příběh muže, který ztratil svou lásku a s ní i chuť do života. Příběh muže pro kterého rychlá jízda znamená neklid jeho duše. Příběh muže, který od začátku ví, že si jede pro volnost, pro smrt. Dodge Challenger uháňející krajinou možná jen proto, aby mohl vyprávět příběh o muži, který věděl, že jediné co chce, je volnost duše. Že jediné, co dává v životě smysl, je volnost, kterou představuje motor schovávající se pod jeho kapotou. Volnost a zároveň neklid, který jde ven jen s rychlou jízdou. (Tony.cs)

DruidKarel

1311. hodnocený film: Na tenhle film jsem přišel čirou náhodou, to když jsem shlídl film Le Mans a v kolonce podobných filmů jsem právě našel Vanishing Point. Musím uznat, že to rozhodně nebyl krok vedle, ale skvělá zábava. Spoustu výborné akce, dobré dialogy a navíc Super Soul, kterej žene jezdce Kowalskeho ořes poušť díky jeho radám z rádia. 4* filmu budou určitě slušet a musím uznat, že se jedná o jeden z nejlepších filmů s automobilovou tématikou. 4* ()

C0r0ner

Mělo to něco do sebe, ale tak jako u Bezstarostné jízdy mě to příliš neoslovilo, protože to bylo přece jenom dost monotónní, i když samozřejmě chápu, že v době vzniku musely být takové honičky zcela jedinečné. Takže špatné ne, ale do mého vkusu se to netrefilo. 60% ()

Topco

Prívlastok „Easy Rider na štyroch kolesách“ sedí. Kultový kúsok z horúceho asfaltu možno na pohľad nezapadá do klasickej koncepcie road-movie (idem niekam - spoznávam ľudí - poznávam miesta - nachádzam sám seba), de facto ide o naháňačku naprieč štyrmi štátmi, ale nie je to jediná vrstva príbehu. Na pozadí suverénnej jazdy (bručiace motory, pískajúce gumy, mraky prachu v spätnom zrkadle) letmo vidíme aj odraz spoločnosti a cítime atmosféru končiacich sa radostných 60´s (náboženské sekty, hippies, menšiny, drogy). Navyše je tu posolstvo. Vanishing Point je manifest slobody! ()

destroy83

Naprosto úchvatný film o bývalém automobilovém a motocyklovém závodníkovi uhánějícím v bílém Dodgi Challenger americkou krajinou v patách nejen s policií, ale i vlastní minulostí. Hrdina snímku se jmenuje Kowalski a převoz auta z Denveru do San Francisca pro něj znamená víc, než jen kšeft. Je to životní cesta, ze které není návratu. Symboly protispolečenského vzdoru dýchají z dílka po celou jeho stopáž. Rebel, který nerespektuje výzvy policejních hlídek, se stává hrdinou, jemuž pomáhá černošský DJ Super Soul skrze radiové vysílání. Drogy, sex a rock’n’roll – speed, nezbytná marihuana, pár záběrů ženské nahoty, ztělesnění krásy nahou motorkářkou v podání Gildy Texter a řvoucí DJ Super Soul se svou záplavou poctivých hudebních pecek. Fascinující práce kamery, vynikající herectví, jednu velkou automobilovou honičku přerušují pouze drobné zastávky plné zajímavých vedlejších postav, které krásně doplňují koncept volnosti celého snímku. Dokonalý grindhouse, skvělý carsploit a maximální divácký zážitek. Nemám jedinou výtku, takže u mě za plný počet. ()

c.tucker

Naprosto geniální Kowalskiho bezdůvadná, jen tak pro zabavu jízda mě naprosto uchvátil. Prostě kvůli sázce, na které zase tak moc nezáleželo jel svou bravůrní jízdu napříč státama z Denveru do San Farncisca v perfektním Dodge Challenger 1970 s 250 kW pod kapotou, to auto bych chtěl doma a k omu haldu peněz na benzín. ()

messiah

Woooow! Jííízda! Co na tom že příběh není kdovíjak pestrou hlubokomyslnou mozaikou zamýšlející se nad podstatou jsoucna. Tohle je KULT! A na příběh serepes. Ono to totiž je o něčem absolutně jiném. O tom, že v každém chlapovi je kus Kowalskiho...a tenhle film v něm z toho kusu vyždíme maximum! Sny o silných autech, rychlosti, motorkách, nahejch holkách na těch motorkách...sákra, ten zvuk Challengera mi bude znít v hlavě teď hodně dlouho. Tenhle film je o svobodě víc než dokument o sametový revoluci...o tý svobodě špinavý od oleje a páchnoucí potem. ()

campix

Začátek filmu je naprosto zmatečný. Vůbec nevíte proč se před vámi děje to co se děje a ani na konci nebudete moudřejší. Sice musím uznat, že je to jízda, kdy se neustále dějí nějaké honičky, ale nemůžu se zbavit pocitu, že to je celkem zbytečný film, který vám nijak nic neřekne a nebýt druhé poloviny, kdy se aspoň trošku mluví, tak by byl i celkem monotóní a nudný. A také si nemyslím, že by měl Barry Newman nějaké velké charisma. ()

dr.fish

Uvědomil jsem si, že pojetí svobody a volnosti ducha bylo v sedmdesátých letech úplně o něčem jiném než dnes. Proti tomu my dnes nemáme svobodu žádnou. A to ani tu tvůrčí ne. Takový film by dnes neměl šanci vzniknout, jelikož je dějově naprosto o ničem. A v tom je jeho krása. Osamělý jezdec a jeho jízda, vzpomínky, svět, který mu fandí a režim, který ho nenávidí, lidi na cestě a cíl jasně daný. Svoboda je nade vše....80% ()

tomeek

Akční roadtrip o tom, jak se neobvyklým chováním můžete v očích společnosti stát zločincem. Pravděpodobně se v tom dá najít i kus fiosofie o lidské svobodě, ale převážně vás zaujme ta kára. Ta je prostě neskutečná. Myslím, že popisek filmu to vystihuje dokonale. Hlavní hrdina přitom prostě jenom "jede"... ()

Qualdezar

Metaforická "road-elegie" o svobodě, která se bezúspěšně snaží utćt ze světa, který ji navzdory jejím snahám a obětem nepříjmul a tak sa nakonec rozseká a noproniknutelnou zeď, která ji beznadějně obklopila. K tomu si přidejte Dodge Challenger v kontrastu s plynulou filosofickou uhrančivostí, unikátní atmosféru, "intelektuální béčkovitost", feeling 70. let a nekonečnost pusté pouště. Na pět hvězdiček chybí jen málo. ()

Tommy.D

Fascinace autem, volností, nekonečnými dálnicemi amerického západu, to vše zabalené do parádní hodinu a půl dlouhé honičky.. nádhera. Vůbec mi nevadí, že není nijak vysvětlována Kowalskiho motivace, nevadí mi ani absence nějakého hlubšího příběhu. Celý film mi trochu připomíná nedávný (2011) Clarksonův "Endangered Species" (Forza 4) trailer. Až je z toho člověku smutno. ()

Gonzi

disclaimer: hodnotím to z dnešního pohledu. Na mě je to až moc "umělecké" (není tam žádný děj, je to jen jakási obrazová ilustrace cesty svobody... or whatever) a samotná jízda nikde ničím nevyniká ani akcí a bohužel ani feelingem... Ve výsledku jsem to viděl celé, nevypnul, ale vyšumělo to téměř hned a těžko se k tomu kdy vrátím. ()

Doudis19

Efekty nepřikrášlené honičky, úžasné americké auto, nádherné písečné pláně protnuté jedinou silnicí a jedna bezcílná cesta za osvobozením vlastní nepochopené duše. Těžká závist Kowalski.. ()

kozina

97 minut jsem se neodtrhl od filmu. I když to nemělo žádný větší smysl tak jsem se bavil dokonale. Krásný Dodge Challanger se řítí po silnici a nikdo na něj nemůže. Hippies4eveR. :) ()

adams89

70. léta v Americe - nablýskané káry, opálené kočky v bikinách, rock’n’roll. 70. léta v Československu - spartakiády, fronty na banány, prvomájové průvody. Ano, přišli jsme opravdu o hodně. Právě Vanishing Point je skvělou sondou této doby. Prakticky hodinu a půl dlouhá honička automobilového závodníka Kowalskiho v Dodge Challengeru 1970 napříč nevadskou pouští. Bezstatostnost, vzpoura vůči autoritám, cesta za svobodou. Těžko hledat lepší film s rychlými koly v hlavní roli. ()

Cushing

Film tvářící se se jako honička napříč americkými státy, ve skutečnosti jde o anarchickou martensku nakopávající sádelnatý zadek "normalizace made in the USA". Film je narvaný symboly, někdy až trochu primitivními, ovšem dobře srozumitelnými pro americké publikem. Mé nejoblíbenější: záběr na dva policisty, blonďáka a bruneta, a na dva oslíky, světlého a tmavého. A ještě lepší: čárovací vůz na silnici s šipkou a nápisem "objíždějte vpravo". Kowalski samozřejmě jede vlevo a vytlačí čárovač ze silnice, lajna na asfaltu míří do "pravičácké" pr..., ehm, pouště. A spousta dalších, poslední trochu nedůsledný -- Kowalski to napálí do barikády z bagrů... a zmizí. Jako Ježíš, když zmizel z hrobu, že. Ha ha ha ha. Speeeeeed!!!! ()

Javad

Krásny Challenger, hippie hudba, nahá žena na motorke, trochu speedu v tele a najlepšia naháňačka v histórii filmu sa môže začať. ()

Phietros

Na 40.let starý film, opravdu nadčasově natočený s parádní jízdou, mánevry s policií a krásným dodgem challengerem. Když bývalý policista příjde o lásku a opustí práci, jedinou útěchu a volnost má za volantem při rychlé jízdě! Po závodění začne převážet u jedné firmy auta, kde se vsadí, že za nejkratší čas převeze auto do Kalifornie! Na cestě je neustále doháněn a pronásledován policií a jediné info mu přes rádio podává černošský slepý dj. Při cestě naráží na Jaguár, který chce závodit, ale končí jako policie ve škarpě. A když se ho pokusí přepadnout dva chlápci, končí na zadku v písku. V poušti také mizí polici,ale sám bloudí, než narazí na starce, který mu pomůže... A tak mu zas společnost dělá krajina a mihající pruhy na silnicích.. ()