Co je to za soudní systém, kde kriminálníci zůstávají na svobodě? Mladý právník Arthur Kirkland (Al Pacino) se ptá, zda vůbec existuje SPRAVEDLNOST. Arthur je upřímný, idealistický právník, který se najednou dostává pod tlak, když má obhajovat významného soudce (John Forsythe). Ten je obviněn ze zbití a znásilnění mladé dívky. Arthur ví, že je vinen! Když dojde k soudnímu líčení, Arthur si musí vybrat mezi kariérou a ctí. Závěr soudního líčení je explozivní a nezapomenutelný. (oficiální text distributora)

Freemind

Na filmy s Al Pacinem si začnu dávat pozor. Jeho brilantní herectví a monumentální charisma mnohdy zastíní fakt, že celý film jako takový je naprostý odpad - a právě "...a spravedlnost pro všechny" pro mne navždy zůstane tím nejlepším důkazem. Snesl bych nudnou kameru, seriálovou hudbu a pár příšerných hereckých výkonů (přímo vulgárně přehrávající právník Jay) - největším průšvihem tohoto filmu je ale scénář, který prakticky ... není. Děj tvoří lavina hluchých míst, rozvláčných dialogů bez jiskry a gradace, akční okamžiky postrádají jakýkoliv smysl a vlastně se jen povalují v tom naprostém vzduchoprázdnu. Scénáristické peklo, doslova. Celou dobu jsem čekal, že to zachrání závěrečná Pacinova řeč - ta se sice zákonitě změnila na "herecký koncert" (kolikrát zde o něm byla řeč?), z hlediska obsahu a vystavění scény šlo ale opět o promrhanou šanci, celý film končí bez pointy, resp. s pointou tak stupidní a nenápaditou, že ani nestojí za řeč. Ach jo, když si pomyslím, že režisér dvou mých nejoblíbenějších muzikálů natočil takový paskvil ... ()

Maq

Rozporuplné pocity mám z tohoto filmu. Na jednu stranu, scénář je nezvykle fundovaný a bezchybně vypointovaný. Opravdu dobré drama. Na druhou stranu, nemohu věc nehodnotit jako profesionál, a tady je to složitější. --- Laická veřejnost má často dojem, že v obhajobě zločinců je pro advokáta zakopaný nějaký etický rozpor. To je ohromný omyl. Trestní stíhání v sobě inherentně nese konfrontaci - jedna strana chce chytit a zavřít, druhá chce vyklouznout. Přičemž ta první má za sebou všechno, co moderní stát může poskytnout. Organizovanou mašinérii, která dokáže semlít doslova kohokoli. Určité meze téhle ohromující síle může nastavit jedině obhajoba, svobodná a neomezená ve svých prostředcích. Jistěže, někdy se podaří uniknout velkým lumpům, a jsme z toho znechucení. Ale pokud by veřejná moc nebyla nucena čelit takovému nebezpečí, rychle by zdegenerovala v nástroj útlaku. --- U nás je to hodně živý problém. Dekády nesvobody - tedy celkem pohodlné policejní práce - a následně rychle se měnící společenská situace způsobily, že při stíhání "moderních zločinců" se policie a státní zastupitelství často projevují až groteskně nekompetentní. Chcete to řešit tím, že jim to ulehčíte? Mnozí naši politikové s takovým programem získávají hlasy. Jenže promiňte, přesně tohle přece byla Hitlerova a Stalinova metoda! Jediný způsob jak chránit naši svobodu je dovolit advokátům, aby svobodně a bez skrupulí hájili lotry; jedině tak se práce trestních orgánů zkvalitní a tyto se stanou naší efektivní ochranou, nikoli utlačovatelem. --- Kromě toho, řekněme si to přímo, policisté a státní zástupci ani ve svobodných společnostech nejsou vzorem slušnosti a lidskosti. A nemusíme ani otvírat problém korupce. Jsou to lidé, kteří dnes a denně pracují s lumpy a vším svinstvem co na světě je. A že je ho požehnaně! Člověk by musel být svatým, aby se mu nesnížila citlivost k různým zvláštnostem a podružnostem. Chytá darebáky a chce je mít za katrem, ať to pěkně odsýpá. Lidskost a citlivý přístup do procesu může vnést jedině obhájce, a jakékoli, opravdu jakékoli omezení jeho působení je vítězstvím hrubosti a ignorance. --- Arthur Kirkland je tedy ztělesněním špatného obhájce, tak špatného, že jeho působení je nebezpečím pro svobodu a spravedlnost. Zakázat mu praxi je jediné možné řešení. Howgh. --- Dohromady je film skvělým dramatem, které ovšem nebezpečně mate veřejnost. Rozhodl jsem se obojí sečíst a tedy udělit průměrné dvě hvězdičky filmu, který v žádném ohledu průměrný není. ()

YURAyura

7/10 Inspirace pro Metallicu? Mozna ne, ale jakesi spolecne myslenky by se daly najit. Pacino je fakt dobry a velmi presvedcivy obycejny advokat se smyslem pro spravedlnost, scenar je spravne oldschoolovy a film vi, kdy ma skoncit. Me to sedlo a bavil jsem se vic nez nad ledasjakym trhakem ()

BART!

Originální soudní příběh. Občas ale zdlouhavé pasáže. Dokonalý Al Pacino (kvůli kterému jsem si tenhle film vlastně půjčil). Závěrečná soudní pře je to nejlepší, co jsem v "soudních dramatech" vůbec viděl. ()

salalala

Bombový film, jehož účinek naplno vypukne až v legendární závěrečné scéně. Po celou dobu se ten film pohybuje mezi třemi a čtyřmi hvězdami, a to hlavně z toho důvodu, že je lehce roztříštěný. Epizodky s Kirklandovými klienty působí opravdu trošku zmatečně a zdlouhavě. To, co by mělo být hlavní náplní filmu, tj. proces se zlotřilým a prohnilým soudcem (neskutečně úlisný a vynikající Forsythe), se začne řešit až v poslední dvacetiminutovce. Ta ale stojí za to a úžasná scéna s Pacinovým proslovem film vytáhne do čtyřhvězdičkových výšin. I jiné scény jsou povedené (vrtulník, sebevražedný soudce, scény s bláznivým kolegou), ale v paměti utkví hlavně tahle. Jelikož je film ze sedmdesátých let, důraz je kladen i na herecké výkony, které byly naprosto famózní. Pacino vynikající (pokolikáté už?), zmiňovaný Forsythe dokonale úlisný a nedotknutelný a skvělý Warden, který hledá smysl života v pokusech o sebevraždu. Opravdu skvělý snímek, který stojí za to vidět i několikrát. Jděte do něj. 75% ()

CageDepp

Celou dobu jsem to viděl na 4 hvězdy, ale ten konec mě total dostal. Vim, že Al Pacino je jeden z nejlepších herců na světě, ale takhle mě zvednou z postele a s otevřenou pusou dokoukat dokonalý závěr filmu se nikomu nepovedlo. ()

Colonist

Další úžasná herecká kreace Al Pacina. U jeho závěrečného proslovu jsem ani nedýchal. Sice mi vzhledem k vážnosti a obsaženému poselství filmu poněkud neseděly některé ty satirické momenty, které už zaváněly komedií, ale to nic nemění na tom, že se jedná o skvělé soudní drama. ()

radektejkal

Nejdříve bych chtěl vyzvednout Kleopatřinu recenzi. A potom už jen krátkou poznámku, která by mohla být v kontextu tohoto filmu zajímavá. Letos jsem se jako překladatel zapletl do dvou procesů Německo versus občan České republiky. O moc nešlo (zaměstnanecký poměr a vrácení důchodového přeplatku – oba procesy česká strana prohrála), ale oba, zvláště ve vztahu k "dodržení nedodržitelných termínů" a "zamlžování podstaty věci právnickou hantýrkou" mi připomnělo mnohé z toho, co se odehrávalo zde. - Každopádně si dávám pozor, aby mi především svítila zadní světla! ()

Fanucci

Až na nesmyslné odlehčující momenty zprostředkované Jayem a tím sebevražedným soudcem, se mi tento kritický film moc líbil. Pacino opět nezklamal ("You´re out of order!"). ()

kalap

Mladý a poctivý právnik je a chce byť spravodlivým advokátom, ale keď narazí na špinavého ctihodného sudcu, ktorý je špinavší než samotná špína, tak musí prekročiť doslova svoj tieň, aby do tej špiny nezapadol aj on a dokázať, že spravodlivosť musí platiť pre všetkých aj pre hajzla sudcu. ()

(mOnkey)

„Máme zde soudce, symbol spravedlnosti, který je obviněn ze znásilnění a brutálního zbití této mladé dívky. Můžeme s tím něco udělat. Můžeme to udělat dnes a můžeme to udělat společně.“ Ovšem ne ve světě, který řídí byrokratická rozhodnutí svrchu a kdy hranici mezi vinou a nevinou může snadno setřít tučný balík peněz nebo výhružka a ohrožení cizího osobního života. Však se to stává každou chvíli, že někdo někoho podmázne a zbaví se tak jakékoliv odpovědnosti za přečiny, jež spáchal. A proto nenechme se zlákat vidinou dočasného blahobytu ani se nenechme zastrašit a žádejme objektivní měřítka pro každého jednotlivce ...a spravedlnost pro všechny. 85% ()

Martin741

Reziser Norman Jewisson /In the Heat of the Night/ natocil len priemernu sudnu dramu s Al Pacinom /Kmotr 1 - 3/ v hlavnej roli. Pacino v roli idealistickeho pravnika mal miestami nieco do seba, ale tento film u mna nepatri medzi lepsie Pacinove snimky. V roli sudcu sa predstavil John Forsythe /Topaz/ a objavil sa tu aj Jack Warden /Run Silent, Run Deep s Clarkom Gableom/. Nezabral na mna ani ten "explozivny a nezabudnutelny zaver" zo sudnej siene. To bude tym, ze nejsem pravnik, pravnicke kecy ma xmrti nudia. 50 % ()

shyster

Co si budeme nalhávat, justiční systém a ty osoby, které se kolem toho motají, no to je prostě svinstvo a prolhanost. A pokud se někdo snaží tento kolos změnit, tak ho to jen sešrotuje. ()

starbrejkr

Dle očekávání není snímek nudným soudním dramatem, a to hlavně díky faktu, že jej myšlenkově přesahuje. Nejde si často nevzpomenout na Ďáblova advokáta a to nejen díky Alovi, ale zejména díky myšlenkám o podstatě fungování svědomí advokátů. Ta je tu totiž rozvedena ještě hlouběji a především na příkladu Arthurova kamaráda Jaye dokonale znázorněna. Kromě toho je vlastně film jenom takovou malou sondou do velmi smolné části života jednoho úspěšného právníka. Hlavní nit, která se táhne okolo soudce Fleminga je proložena menšími případy, které má Arthurova postava na starost a právě tyto mě svou tragičností možná na celém filmu dostaly víc než samotná hlavní linka. Co mi naopak přišlo trochu podivné, to byly komické chvilky, zejména ty okolo sebevražedného soudce, které mi krapet shazovaly vážnost filmu. Jinak nemám co vytknout, onen závěr bych možná až tak neprožíval, proti explozivnímu monologu na konci Ďáblova advokáta to bylo o něco slabší, ale i tak výborné. ()

C0r0ner

Mám rád filmy od soudu. Taky mám rád, když po celou dobu vládne scénář. Oba tyhle aspekty se zde snoubily a vytvořily velmi zajímavý zážitek, kterému jednoznačně kraluje Al Pacino. Jeho závěrečná řeč je jedním z nejvíc strhujících momentů v historii kinematografie. Zajímalo by mě, jestli tohle byla inspirace k jednomu albu Metallicy. 90% ()

zette

Film jsem bohuzel videl s ceskym dabingem, tudiz nemohu plnohodnotne ocenit herecky vykon Al Pacina. Namet je dobry, tempo filmu ale neni nejstastnejsi a ma dost hluchych nebo zbytecnych scen. Nektere mi zase prijdou az moc afektovane. Filmy ze soudnich sini jsou vdecnym tematem, tento me ale zase tolik nezaujal a jsem celkem na hrane s hodnocenim 3-4 hvezdicek. Kemperova kamera napadita. ()

pakobylka

Něco jako volání o pomoc ... v neobyčejně naléhavém, lehce absurdním dramatu, který si nebere servítky, když obnažuje principy fungování SYSTÉMU, v němž na světskou spravedlnost nezbývá čas ani prostor. Z čehož vyplývá, že k vykonávání povolání obhájce potřebujete především silný žaludek ... všechno ostatní je podružné. Neboť nutně musíte selhat buďto jako právník, nebo jako člověk. P.S.: Jistěže je mi dobře známo, jak bývá vyobrazována Spravedlnost ... a proč. Nicméně víře ve vzletné bludy o jakési fiktivní nestrannosti už jsem odrostla. Moc ráda bych věděla, co všechno ta navenek důstojná dáma nemá, nesmí - nebo možná ani NECHCE vidět. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison