Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Larrysbride

Mild spoiler alert Opravdu bych chtěla mít Hančiny problémy. Chudáka ji populární kluk pozval na rande ve školní kafetérii a tak ji "ztrapnil." Chudinka se líbila školnímu fotografovi, tak ji jednoho dne sledoval domů chudinku... A chudinku ji jiný kluk nechal samotnou poté, co na něj několikrát ječela, ať ji nechá bejt... A chudák školní psycholog za ní neběžel poté, co ji prosil, aby mu řekla, co se děje, ale ona se raději sebrala a odešla. Jo, je to chudinka. Už na začátku epizody 5 jsem měla chuť ji proplesknout, ale bohužel je to jen fiktivní postava. Chceš vidět opravdovou šikanu? Běž se podívat na Střední odbornou školu pro administrativu Evropské unie. Nejlépe v letech 2005 - 2009. A pak mi sem přijď něco říct o šikaně. TLDR: Tak na tomhle si verbal smlsne... Tři hvězdičky za snahu poukázat na skutečný problém, který lidé opakovaně ignorují. ()

Reesam

Já teda nevím jo, ale Hannah je děsná hysterka. Ale o tom potom. Seriál má slušně najeto. Spousta dobrých - až skvělých recenzí -, a je z toho skoro mánie. Kdo se nějak neztotožňuje s Hannah, jako by nebyl. Na špici to drží nápad, styl vyprávění, a právě Katherine, která je nesmírně krásná. Jenže jak jsem prvních 5 dílů shlédla hned, tak pak jsem se k tomu nutila. Vždyť vyváděla kvůli prkotinám. A Clay? Tomu bych jednu natáhla, aby se vzpamatoval. Dech to nabralo znovu někdy kolem 10. epizody, a spadlo to zase u 13.. Z Claye se stal formát, a jak mi Hanny bylo líto, tak 13. dílem to zabila. Neví, co chce, to je pak těžký. Stěžuje si, že jí nikdo nepomohl, přitom se jí každý ptal, zda je ok. Tak eh..? Ale konec vcelku dobrý, i přes ty kopance se těším na další sérii. Mimochodem, uniká mi smysl, proč si teď poslední měsíc všichni píšou na twitter: cítím se jak Hannah Baker, Jsem úplně jak Hannah Baker, Jsem broken jak Hannah Baker. Čekám, kdy bude in páchat sebevraždy, protože Hannah.. ()

mrkt

mam z toho hrozně smíšený pocity. ukaž mi středoškoláky, co se takhle chovají. (a na školním plese si pouštějí Eagulls, jasný, ftw) snaží se to bejt hrozně trendy, ale nevěřim tomu skoro nic. jsou tam momenty, který jsou strašně lame a prvoplánový, že se jim spíš směju než se do nich snažim vcítit. nicméně si vážim toho, že někdo natočí seriál týkající se tohohle tématu (a nemyslim sebevraždu) a zaměří se na to, jak se s tim perou středoškoláci. jako celek to pro mě bohužel ale nefunguje a mam s tim spíš problém. (ALE dát do posledních minut Angel Olsen a Boba Moulda? za mě dobrý!) ()

Tsuki

1. SÉRIE: Za mě opravdu významný seriál, který stojí za pozornost. Má totiž co říct, obzvlášť mladším lidem, ale ve skutečnosti vlastně všem bez rozdílu. Každý z nás totiž v životě dělá chyby a ne vždycky se vůči druhým chováme příkladně a s pochopením. A co hůř, ne vždy si to vůbec uvědomíme - jaký dopad můžou mít naše slova a činy na druhé. Tento seriál nám ukazuje právě ten potenciální dopad a snaží se o jakousi osvětu nás všech, abychom byli schopni žít co nejvíce empaticky vůči ostatním. To všechno navíc tento seriál sděluje napínavou a poutavou formou, včetně výborných výkonů mladých herců. Nemyslím si, že by hlavní hrdinka Hannah byla nějaká hloupá husa, i když to tak možná může působit obzvlášť z počátku seriálu a obzvlášť pokud se na to díváme jen povrchně. Je třeba si uvědomit, že na teenagera mají věci mnohem větší psychický dopad, že je vidí jaksi zveličeněji. A tudíž na ně mnohdy reaguje přehnaně. Sama si vybavuju řadu situací ze svého mladšího věku, které jsem tehdy viděla jako jakýsi srdcedrásající "nepřekonatelný" problém a dnes se tomu všemu jen směju a kroutím sama nad sebou hlavou. :) Co se pak týká konkrétně tohoto seriálu, začne to jako "slabý čajíček" běžných problémů středoškoláků, ale vyhrocuje se to do šokujících mezí, které člověka dokážou zanechat v slzách a v čirém zoufalství a lítosti. A přitom je to celé velmi autentické a podobné věci se bezpochyby dějí. Zkrátka a jednoduše, je to velmi silný seriál, který je třeba vidět. Oceňuju jeho mnohé kvality, které se mi jen potvrdily po zhlédnutí filmu o filmu "Beyond the reasons". Také mě překvapila propracovaná a uvěřitelná psychologie jednotlivých postav. Snad jediné, co mi vadilo, byl neuzavřený konec. Tohle totiž potřebovalo silnou tečku a ne otevřená vrátka do druhé série. Ale to je vše - jinak na mně seriál zanechal hluboký dojem. ~(4,5★)~ 2. SÉRIE: Nepopírám, že i druhá série je dobře natočená a výborně zahraná (všechny palce nahoru pro talentované mladé herce!!!), ale proč proboha Netflix tak moc ničí to zásadní vyznění příběhu! Po zhlédnutí první série jsem si přečetla předlohu a ta mě o to víc utvrdila, že jde koneckonců o to trefně poukázat na to, že oběti šikany či znásilnění mají naději na překonání těchto hrozných zkušeností a že se nemají bát požádat o pomoc (plus samozřejmě že i druhá strana se má snažit o pochopení a empatii vůči nim). Kniha podává jasný, čistý a především uzavřený příběh a právě v tom tkví jeho síla. Seriál se ovšem vydal cestou natahovaného příběhu, kde se oběti a postavy nedokážou ze všech těch srač*k vyhrabat a vším tím donekonečna trpí. A já se ptám, kde je ta "naděje", která je pro příběh tak důležitá? První sérii jsem ještě odpustila otevřený konec, protože nebyl otevřený natolik, aby si divák nebyl schopný představit, že by tohle všechno mohlo nakonec dopadnout dobře (tedy že Bryce bude nakonec při soudním řízení potrestán a ostatní postavy se postupně srovnají s minulostí a se životem na střední škole). Jenže druhá série to všechno rozryla do neúnosných mezí a nejenom že přidala spoustu událostí z minulosti postav, které se nám nově odkrývají, ale už nezapadají dobře do celkového obrazu (spíš někdy i škodí obrazu, jaký jsme si o postavě vytvořili), ale především všechno spěje do neuspokojivého a opět otevřeného konce, který většinu postav zanechává buď ve stejných nebo ještě větších srač*ách, než ve kterých byli předtím. Tak moc jsem si přála, aby druhá série minimálně uzavřela linku s Brycem a aby byl řádně odsouzen za to, co provedl. Jenže ono ne. A do toho přihodíme ještě spoustu dalších problémů a bolestivých věcí, které zaručí materiál do další série! Vypadá to pak, že i když se oběť brání, sebere odvahu vypovídat a postavit se čelem jak svému trýzniteli, tak třeba i soudnímu systému, tak zkrátka nemůže vyhrát! A to mi přijde jako hodně špatné a necitlivé vyznění, které reálným obětem sdělí tak akorát to, že svět je hrozný a nespravedlivý. Zkrátka nulová katarze. Tohle mě opravdu zklamalo. Myslím, že druhou sérií už to mohli opravdu ukončit a dopřát divákům onu katarzi. Neříkám, že nově nakouslá tématika držení zbraně a s tím spojeným násilím není zajímavá. Ostatně spoustu z těch nových věcí v seriálu jsou svým způsobem zajímavé, má to i hrozně moc skvělých momentů a scén, i spoustu světlých míst (konkrétně celý 9.díl vidím jako ten nejpovedenější), jenže ten konec to prostě zabíjí. Stačilo to jen směřovat jinam a minimálně uzavřít pár věcí v dobrém a byl by z toho maximálně povedený seriál. Takže v kostce musím říct, že jsem sice spokojená s kvalitou seriálu, ale mrzí mě ono vyznění. Zdá se, že postavy donekonečna opakují stejné chyby a jsou nepoučitelné. To si nezaslouží ani ony ani příběh, kerý už je tak jako tak bolestný až nad hlavu. Vidím v tom jen ambice vyhrotit příběh natolik, aby diváci s napětím čekali na další sérii, ze které bude možné vytřískat další peníze. Možná to u některých seriálů funguje, ale tomuhle příběhu to nesedí. Měla by se ctít hlavní myšlenka díla, která má vyznít na maximum a ne ji neukončeným děním a nově nastolenými problémy zašlapat do země. ~(4,2★)~ CELKEM: ~(4,4)~ () (méně) (více)

Hrabka

Boha jeho, kam jsme to dopracovali... To je tak debilní, až to bolí. Neříkám, že celá první série je sračka, najdou se dobré momenty, ale celý ten koncept a chování postav je tak naivní a blbé, že starším ročníkům nad tím musí zůstat rozum stát. Nicméně je asi potřeba se smířit s tím, že dnešní náctiletí takovéto seriály vyhledávají. Já jsem rád, že za našich mladých let frčelo úplně něco jiného. To, co tady ty postavy předváděly, v čele s věčně ublíženou hlavní nehrdinkou, bylo postupem času čím dál víc na přesdržku. Už jen ten nápad, že se holka rozhodne zabít a natočí o tom sérii kazet, je dost na palici. Jaký kontrast mezi symbolem 90. let - kazetami (walkmanem) a dnešní (zdegenerovanou americkou) mládeží odkojenou tablety. První série: 40% a ještě si hodně rozmyslím, jestli protrpím sérii další... ()

• Scény, které sledujeme před sebevraždou Hannah (Katherine Langford), mají teplou barvu. Nicméně poté, co Clay (Dylan Minnette) poslouchá kazety a vzpomíná, jsou v chladnějším tónu. (Kacitr)
  • Zpráva publikovaná v časopise Americké akademie dítěte a adolescentní psychiatrie (Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry) přinesla zjištění, že v dubnu 2017, měsíc po uvedení seriálu, vzrostl počet sebevražd dětí ve věku 10 až 17 let o 28,9 %. To bylo nejvíc za sledované období posledních pěti let, jímž se výzkum zabýval. Naopak vědci z Pennsylvánské univerzity (University of Pennsylvania) zjistili, že mladí lidí ve věku 18 až 29 let, kteří viděli druhou sérii, myslí na sebevraždu méně, než ti, kteří ji neviděli. [Zdroj: Lidovky.cz] (Duoscop)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney