Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Cappuccino

V rámci tínedžerského žánru je tento nový seriál od spoločnosti Netlfix naozaj kvalitnou, hĺbkovou sondou do sveta mladých. Samozrejme uznávam, má svoje negatíva, ktoré sú nepopierateľné a môžu vám miestami skaziť jeho sledovanie. Pravdou ale zostáva, že behom veľmi krátkeho času sa na ňom a na vzrušeniu z toho, čo sa bude odohrávať v ďalšom diele, respektíve na ďalšej prehratej páske, stanete veľmi rýchlo závislý ako na droge. Tak to bolo aj u mňa, a preto 13 Reasons Why dávam s akceptovaním určitého množstvá chýb pomerne slušných7,5/10. P.S.: Oceňujem aj skutočne dobre sa počúvajúci a do seriálu nadmieru pasujúci soundtrack.. Viac-menej (hlavne v rámci teen-genre) veľmi slušná spokojnosť. ()

vercza

Hanička je už znuděná svým životem a tak se rozhodne zabít. Na kazety namluví svých 13 opravdu pádných důvodů proč spáchat sebevraždu. Tak třeba kluci ji nominovali na dívku ze školy s nejhezčím zadkem! No kdo by se kvůli tomu nepodřezal že? :D Seriál se bude určitě líbit náctiletým pipinkám, které si berou osobně i to co se jich netýká a mají z toho hned děsnou depresi, nejhorší život a vlastně je nikdo nemá rád. ()

Tirion

Tenhle seriál má výborný koncept, skvělou kameru (a že by se zrovna v tomhle žánru mohlo leccos odbýt), super střih a knižní bestseller v zádech jako předlohu. Prostě zaděláno na teen událost roku. Nicméně se tam hodně projevila nesourodá režie a chabý scénář. To se podepsalo na sem tam horších dialozích, předvídatelnosti a hodně plochých postavách. To mi asi vadilo nejvíc. Dost na to dopláceli nezkušení herci, se kterými si režiséři dělali, co chtěli. Hodně často to pak právě zavánělo nekonzistencí postav a jejich jednání. Když navíc série cca v půlce ustrne, tak to pak seriál nedokáže zachránit povedeným finále, protože už vlastně všichni vědí, jak to dopadne a jak se to událo. Na konci se tak nic nedostavilo. Jinak je to ale výborný seriál pro teenagery, který se pro ně může stát televizní relikvií. Jako za nás třeba Beverly Hills 90210. Ale, aby to více zaujalo i dospělého diváka, muselo by to nabídnout víc originality a zkrátka něco navíc. A seriál tam podle mě necílil. Nic navíc nechtěl. Jen dobře zadaptovat předlohu. To se mu povedlo - proto tři hvězdičky. (P.S.: Jinak ta různá nepřímá přiznání a odůvodnění smrti jsou, mezi námi, dost chabá.) ()

Allien.9

!!! BEZ SPOILERŮ !!! No páni. V životě jsem neviděla seriál, který by mě takhle šíleně deptal. Iritace pramenící z myšlenkových (ne)pochodů hlavní "hrdinky" je natolik silná, že zastiňuje všechno ostatní. Herce, výpravu, dobře vypadající "alternativní realitu", zkrátka všechno, co na "13 Reasons Why" za něco stojí. Možná právě proto jsem se rozhodla pojmout tenhle komentář jako výčet "13 Reasons Why I'm Stupid Bitch" momentů. 1x01. „Chce to kuráž, být nerd.“ A důvod? Mimochodem, „nerd“ opravdu není ten, kdo viděl „Star Wars“, Hannah… 1x02. „Důvod, proč tohle pořád posloucháš, je asi to, že chceš vědět, kdo další může za moji smrt.“ Počkat, počkat. Zabila ses sama, na ostatní to neházej.;-) Stejně tak nepokládej blbé otázky typu „jsem hezčí já nebo ona?“, a pak se neurážej, když ti zaskočený kamarád hned neodpoví. Reakce "jsi stejný jako ostatní kluci,“ z tebe dělá akorát ještě větší kravku, než jsi... 1x03. „Myslíš, že to beru příliš vážně? Ty nejsi holka.“ Já jo. A? „Holky by takovej seznam ani nenapsaly.“ Aha, takže ten, co mi leží v šuplíku napsal kdo?:-) To, že na tom seznamu jsi, bys měla brát jako poklonu, ne div neodlévat. Ale klid, i tvoje matka má občas své dny, viz „Každý, kdo Hannah znal, by věděl, že nesnášela růže.“ Já si nepamatuju, že bych kdy s nejlepší kamarádkou rozebírala kytky, natož pak s občasnými kamarádkami. Máte to někdo jinak? 1x04. „Facebook z nás udělal stalkery.“ Ehm, ne?:-) Koukáme na to, co ostatní chtějí, abychom viděli. Pokud nechtějí, abychom některé věci viděli, skryjí obsah nebo provedou zablokování nežádoucího uživatele. Je ti 17, měla bys facebookem žít, divím se, že tyhle základní informace nevíš. I když, možná na facebooku moc nejsi, když tvoje matka tvrdí, že nemáš moc přátel. Sice se „pravidelně“ bavíš s více lidmi, než sem se já bavila za celý gympl, ale OK...xD 1x05. „Kluci jsou kreténi.“ A ty pinda, nikdo není dokonalý.;-) „Nikdo nevěděl, že jsme na té fotce my.“ Tak tuhle větu jsem úplně nepochopila, vždyť to věděla půlka kluků nebo ne? 1x06. „Marcus se mi vždycky tak trochu líbil.“ Spíš mi řekni, kterej kluk se ti nelíbil.xD Ale jsi fakt blbá, nejen, že dorazil na „rande“ o dvě hodiny později, ale ještě si s sebou přivedl kámoše. Není to, já nevím, do očí bijící nápověda, že tu něco nehraje? Njn, tvoji rodiče se holt poznali na střední, tak tady svoji životní lásku musí objevit každý. Ach jo. Jinak, to tvoje naštvání se na Claye, že ti z počítače nevypadl jako ideální partner… Fakt by ses měla jít léčit. 1x07. „Víš, za ty sračky, co se ti dějou, si částečně můžeš sama.“ Díky, Zachu, konečně jí to někdo řekl bez vytáček. „Řekl jsi něco blbýho, Zachu, a já na tebe ječela. To je toho.“ To jako vážně?! Ty mu máš tak co vyčítat, ty hysterko. „Proč já, Zachu?!“ Možná proto, že se snažil bejt milej a tys ho vyřvala jak největšího hajzla?:-) „Ten, kdo ten vzkaz napsal, trpí.“ – „No a, že trpí? Já taky trpím. Střední je utrpení, smiř se s tím.“ Asi tak. Polovina tvých spolužáků má horší problémy než ty (např. Justin). Víš to vůbec? Ne, protože jsi egocentrická jak prase. „Věděl jsi, že jsem to napsala já a nic jsi neřekl.“ A proč by měl? Hodilas to do anonymní schránky, což znamená, žes nechtěla, aby se vědělo, žes to psala ty. Jak řekla Courtney, „osoba, která tohle napsala, touží po pozornosti.“ A i kdyby to řekl, seřvala bys ho pro změnu za to, že to řekl, protože nemáš šajna, co vlastně chceš... 1x08. „Byla to nádherná, sladká dívka.“ Já bych spíš řekla, že to byla holka naivně otevřená blbcům a hnusná na ty hodný. A i když to od jednoho z „těch hodných“ bylo částečně sobecký, měla jsi ve finále úspěch u těch, u kterých to bylo nejdůležitější. Ale tys to opět nedokázala docenit... 1x09. „Chce to změnu. Už nebudu neviditelná, začnu znova.“ Co to zase meleš? Předtím jsi pořád říkala, jak by sis přála být neviditelná. „Justin neudělal nic.“ A ty? Jsi dokonce větší zrůda než on, on se o něco aspoň pokusil. Ty se maximálně tak vymlouváš („nevěděla jsem, co dělat“, bůůů, ty naše chudinko malá...). 1x10. Někdo ti nabídne pomoc, pak kvůli tobě (!) něco zaviní a skončí na tvé kazetě. Ten člověk má přitom daleko větší koule než ty, protože nejen, že se nakonec přizná, ale ještě se to po celou dobu snaží nějak „odčinit“. Cos pro nápravu udělala ty? Aha, tak hlavně, že neustále kibicuješ ty ostatní... 1x11. „Vždycky jsem tě obdivovala. Nezáleží ti na tom, co si lidé myslí. Mně jo. I když se tvářím, že to tak není.“ Tak tohle je vtip roku.;-) „Neprošla si ničím jiným než my ostatní. My to přežili.“ Amen. 1x12. „Páni, to byla rychlost, už za mě mají náhradu...“ No ještě buď dotčená, žes odešla, ne? Kdyby sis radši hleděla toho, cos slíbila rodičům.;-) Jinak OK, uznávám, že to na tý párty nebylo dobrý. Na druhou stranu, i přes to, co se stalo na té poslední, jdeš bez pozvání na další a bez sebemenších výčitek svědomí se bavíš s tím, komu se (i tvou vinou) stalo to, co se vzápětí stane i tobě... 1x13. „Vyšla jsem z kanceláře a doufala, že za mnou půjdete. Ale vy jste nešel.“ Co kdyby sis přestala hrát na něco spešl a prostě jednou řekla, co chceš nebo nechceš?! Na férovku ti řekl, že jsou dvě možnosti. Nelíbí se ti, tvůj problém... Aniž bych se nějak snažila snižovat hodnotu věcí, které se Hannah staly, většina z nich se děje každému druhému teenagerovi na každé druhé škole. Kdyby se měl jít zabít každý, s kým se kamarádi přestanou bavit, nebo každý, koho zahrnou do nějakého sranda-seznamu, tak se počet obyvatel značně zredukuje. Čeká snad, že je nějaká VIP princezna, za kterou bude každý běhat a 100x se jí vyptávat, jestli jí náhodou něco není nebo jestli něco náhodou nepotřebuje? Pokud skutečně měla problém, který chtěla aktivně (vy)řešit, měla zkrátka požádat o radu někoho blízkého (otec, matka, Clay, Tonny, kamarádka, co se přestěhovala...), nebo vyhledat odbornou pomoc (fyzicky, telefonicky). Problém je v tom, že to řešit nechtěla. Zmínit někoho, kdo se se mnou přestane bavit, na posmrtné kazetě a nazvat ho důvodem, proč jsem se zabila, tzn. de facto vrahem, je přeci mnohem víc cool.;-) Jinými slovy, Hannah byla labilní, dětinská, vztahovačná a sobecká drama queen, která vůbec netušila, co vlastně chce. Upřímně? Jak jsem si u důvodu 12 říkala, že s ní konečně aspoň částečně soucítím, tak (ne)důvodem 13 můj soucit opět spláchla do hajzlu a já si říkala "tak už to proboha udělej a mlč". Dojela jsem to jen ze zvědavosti a taky proto, že jsem doufala, že se z toho třeba ještě něco vyvrbí. Tak ne, no.;-) Ohodnotit seriál jen jedním číslem je složitý. Za seriál jako takový slabé 4*, za Hannah maximálně 1*. Už aby byla 2. řada.:-p () (méně) (více)

HoneyBunny

Show, která se tváří, že toho má hodně co říct k depresi a teenegerským sebevraždám, ale problém je, že po většinu času měla hlavní hrdinka spoustu možností se svojí situací někomu svěřit a něco s ní dělat. Hannah ale raději celou dobu předstírá, že všechno je ok, a dál se chová jako cool holka. Pokud byla v tak hluboké depresi, že nebyla schopna nic dělat, měli nám to tvůrci ukázat. Pokud měla ke svým rodičům příliš odtažitý vztah, měli nám to tvůrci ukázat. Hannah se ale často staví do pozice oběti (všichni kolem mě mi ubližují, a proto o nich natočím kazetu). Jedna z postav dokonce říká: "Víš, za spoustu z těch sr*ček si můžeš sama." Seriál pojednává o hlavně v USA důležitém tématu školní šikany, ale nemyslím, že někomu pomůže, když mu budete říkat "Ty za nic nemůžeš, to všichni ostatní jsou svině." Spíš by jim měl ukázat, jak se s obtížnou situací, do které se dostala Hannah, vyrovnat. Jinak seriál je velmi koukatelný a má zajímavé postavy. A zajímavý náběh na druhou řadu, na kterou se určitě podívám. ()

• Brandon Larracuente přišel původně na konkurz, aby získal roli Justina Foleyho. Ta však nakonec připadla Brandonu Flynnovi a Larracuente ztvárnil postavu Jeffa Atkinse. (ČSFD)
  • Selena Gomez přiznala, že jsou jí postavy ze seriálu blízké, protože má podobnou zkušenost. (Natka875)
  • Tonyho (Christian Navarro) křížové tetování obsahuje znaky, jež jsou symboly pro depresi a sebevraždu. (Kacitr)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney