2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

ScarPoul

Bezkonkurenčne najlepšie sci-fi dielo aké bolo natočené a rozhodne najzaujímavejšie spracovanie, pretože tak ako sa dá ponímať komédia a komiks, tak isto sa dá aj ponímať sci- fi: to značí u každého úplne inak a zaleží len na tvorcoch či vytvoria niečo nové, niečo dychberúce, čo prejde skúškou času a bude ohurovať aj 40 rokov po svojom vzniku, alebo sa ich dielo zaradí medzi stovky poľahky stráviteľných, ale na druhú stranu ničím výnimočných filmov rovnakého žánru. Stanley Kubrick začal svoje produktívne obdobie hneď po stezkách slávy - to značí Spartacusom a jeho cesta do filmovej histórie je rysovaná nezabudnuteľnými zastávkami, ktoré ovplyvnili nie iba žáner, ale aj dobu samotnú. V 2001: vesmírnej odysei sa spája absolútne všetko. Silné scény, perfektná hudba a hlavne dawn of the man, ktorý predstavuje alfu a omegu všetkých sci- fi žánrov a jednu z najsilnejších úvodných scén aké som mal možnosť vidieť. po druhej projekcií som mal rovnaké pocity ako pri prvej. Film, ktorý má ešte stále čo povedať, aj keď pre každého to rozpráva trocha inak. ()

Fleur6

Takže film 2001: A Space Odyssey je za mnou. Pozrela som si ho na dvakrát. A nie preto, že by som zaspala - prvýkrát som bola len priveľmi unavená a ROZHODLA som sa, že pôjdem spať (takže som neodkväcla) - áno, to je rozdiel. Nevedela som presne, aký postoj mám k nemu po úspešnej poslednej minúte zaujať, trošku ma totiž mätie, prečo má tento film všetky esá v rukáve - vizuálne efekty na tú dobu priam na neuverenie, hudba proste skvelá a zároveň elegantná, príbeh, ktorý zaujme a donúti vás čakať na to, čo bude nasledovať - ale predsa vlečúci sa nehorázne pomaly - prvú polhodinu by som bez výčitiek svedomia celú vyhodila (i keď mi je jasné, že vysvetľuje účinky monolitu na živé organizmy a počiatok - prečo film smeruje ako smeruje), ďalej by mi nechýbalo kopu záberov vo vesmíre doprevádzajúcich len hudbou a, samozrejme, by som film oživila trošku väčším množstvom dialógov, ktoré prekvapujúco hodnotím ako prínos. Ale, nie som prekvapená svojím nedostatkom nadšenia, Stanley Kubrick u mňa bol, je a zostane len režisérom, ktorého "nemusím". A ani nechcem. ()

Genero

Až poletíte k Jupiteru odhalovat tajemství černého monolitu, nemyslete, že vás cestou čeká kdovíjak frenetická zábava. Protože je cesta neuvěřitelně dlouhá, bezcílně se potulujete po svém vesmírném škuneru, klábosíte s kolegou, na palubním rádiu posloucháte stanici Vltava, nic jiného tu totiž naladit nejde a jediným oživením je nějaký ten občasný škodolibý naschvál pošahaného palubního počítače. Na konci cesty zjistíte, že vlastně ani nevíte, proč jste do téhle pustiny letěli. Bohužel mě tenhle film a celé jeho údajné filozofické poselství minuly o třicet světelných let a na konci projekce jen zbývá konstatovat okřídlené Přišel jsem, viděl jsem, znudil jsem se. ()

HateBreeder

No, musím přiznat, je to velice osobitý projekt a jeden z nejtajemnějších filmů co jsem měl tu čest vidět. Není taky divu, když ho dělal sám velký pan Tajemný - Stanley Kubrick. Na filmu je poznat Kubrickův rukopis a musím říct, že čím víc jeho filmů zhlédnu tak tím lépe dokážu rozeznat jednotlivé společné znaky. Tak třeba práce s kamerou, v níž je Kubrick naprosto jedinečný - i tady ukázal, jak se na to musí a záběry vesmíru, kosmického modulu a závěrečné sekvence jsou nezapomenutelné. Dále hudba - no kdo jiný by se tehdy pustil do takového projektu, a použil při tom klasickou hudbu?? Ač se to mohlo zdát nevhodné, směšné nebo snad šílené, vyšlo to a klasická hudba pak zazněla třeba i v sérii Vetřelec a ani zde to neskončilo. Kubrick byl prostě filmovým průkopníkem, který měl ale smůlu, protože byl o krok napřed, takže lidé jeho práci docenili a hlavně pochopili až později. Je sice pravda, že Vesmírná odyssea narozdíl od jiných Kubrickových děl (Spartakus, Shining, Full Metal Jacket, Eyes Wide Shut) postrádá spád a je trošku náročnější, určitě ale stojí za to tento film vidět. Povinnost pro každého filmového fanouška Sci-fi žánru ! ()

BoPo

V čase keď bol film uvedený do kín, to musela byť vizuálna udalosť. Ale s odstupom času už len pekne urobená nuda. Z filmu pretrvala do dnešných dní notoricky známa hudba v spojitosti so zábermi vesmíru. ()

maseer2

nadčasové dílo, které bylo aktuální před 40 lety, je aktuální dnes a troufám si říct, že bude aktuální i za dalších 40 let.. právě v tom je jeho genialita a ani spousta nudných a zbytečně natahovaných scén či nejasná závěrečná dvacetiminutovka, která mě naprosto minula pointou, to nezmění.. přesto ale musím konstatovat, že nebýt výborné části s HALem (souboj člověka s umělou inteligencí), nebyly by to ani ty slabší 4* ()

bouncer

Dokonalost sama, takhle bych si to představoval... Kubrick mě tímto opusem naprosto uchvátil, dokonalá hudba, skvělá výprava, věrný přepis knihy (pravda, kniha vznikla na základě scénáře), ba co víc - ve výsledku ještě lepší než předoha, ta spousta věcí k zamyšlení a námětů k intelektuální diskuzi. Pro opravdové filmové gurmány...lahůdka sci-fi žánru, ve které spojili síly dva z nejlepších - Stanley Kubrick jako zastupce režijního mistovství a A.C. Clarke, mistr pera. ()

Baxt

Myslím, že už to mám. Po čtyřech letech od prvního (docela pronuděného) zhlédnutí, je to geniální. ()

Avalon820

Ve své době nepochybně epochální podívaná zejména díky skutečně skvělým efektům, které by s přehledem obstály i dnes. Jinými slovy se nám dostává vizuálních orgií, balených však (na dnešní dobu) v neúnosně dlouhých záběrech, které (ač si to leckdo rád nalhává) nemají žádný větší význam a v takovéto podobě zkrátka nudí. Kubrick se vydal cestou velmi přesného přepisu knižní předlohy a já si nejsem jist, že to byla dobrá volba - jestli by někdy nějaká kniha potřebovala ve své filmové podobě nějaké úpravy a oživení, pak 2001: Vesmírná odysea je žhavým adeptem. // Závěrem ještě zamyšlení - sám Kubrick přiznal, že tento jeho film nelze úplně pochopit. Když jej tedy nelze úplně pochopit, lze jej úplně docenit? ()

Terva

Já to i četl, ale Kubrick tomu dal tu pečeť nezapomenutelnosti. CITÁT - Používáte záchod bez gravitace. Přečtěte si prosím pozorně následující návod............................. ()

Johny_fork

Vesmírná poezie. Představte si, že v roce 68 jdete do kina na něco podobného.. Z dnešního pohledu poněkud rozvleklé, ale až děsivě nadčasové. Geniální hudba. ()

adamo_znk

Nenapodobitelný film. Ultimátní sci-fi, na které navzdory své délce a zdlouhavosti některých scén je radost koukat. Spojení naprosto čistého, vypiplaného vizuálu s nadčasovou klasickou hudbou a existencionálním příběhem bere dech. Není to film na každý den, není to lehká záležitost, ale pokud to už člověk dokouká, tak po skončení to v něm rezonuje dost dlouho. Kubrick je velikán, nekompromisní mistr, filmový umělec ... a 2001 je jeden z filmů, který to jasně dokazuje. Tohle je totiž neochvějná součást historie. ()

Pink.Panther

Jsou takové dny, kdy i metavejlupek z Chacharstánu zapomene své lahváče v mražáku na stodolní, své staré odpoví že ho (i dnes jako každou středu) bolí hlava, dcerám neopraví beznadějně hrubkovité úkoly, nepustí si svou okoukanou fantasy a ani neoroštuje své milované kabáty - místo toho dá štrause!. A věnuje se filmové poezii v její ryzí vizionářské podobě. Jsou takové dny ve vesmíru, (možná) .... Produkce: Metro-Goldwyn-Mayer ()

tibenskym

V dobe svojho vzniku musel byť tento filmový počin, najmä zásluhou vizuálnych efektov, majstrovským dielom. Klasická hudba nesúca sa nekonečnou prázdnotou vesmíru a dlhé zábery na vesmírne lode a koráby, či hviezdy a planéty; jedným slovom - úchvatné. V dobe dnešnej film môže pôsobiť občas zdĺhavo možno až nudne. Na plný počet to pre mňa nie je, kvôli (oproti knihe, kde bol celý dej detailnejšie popísaný) ťažko stráviteľnému záveru. ()

JohnCZ

Úvod super, vesmírné záběry na "tančící" vesmírné lodě jsou na pohled krásné, ale díky roztahanosti strašlivě nudné. Pasáž s pološílenou AI byla skvělá. A závěr? Minimálně zajímavý, jen si teda nejsem jist, zda to bylo hlubokomyslné zakončení nebo strašná hovadina. Rozhodně to však není film pro každého, Space Odyssey je především nadčasové umění. A někdo si v tom buď něco najde a nebo u toho usne nudou. ()

Expendable

Je to dost slabé scify, většina filmu je jenom nějaký kýčovitý sled událostí s opicemi na začátku, pak s nějakou hloupou operou na vesmírné stanici a děj, samotný děj trvá možná 25 minut.Ve srovnání se starým Star Trekem, je 2001: Vesmírná oddysea ubohou napodebinou vesmírného putování.Nechápu že, se mi to před 17 lety jako malému klukovi líbilo.Fakt hnus. 2* abych zas tak nesnižoval hodnocení. ()

corpsy

Megaopus po všetkých stránkach dokonalý. Triky, masky, výprava, kamera, použitá hudobná zložka a minimalistické herecké výkony. Film je pomalý, ale nenudí. Je totižto vynikajúco zrežírovaný a každé filmové okienko stojí za to. Chcel by som to vidieť na širokom plátne s perfektným zvukom. Mysteriózna sci-fi, ktorá navždy zmenila žáner ako aj samotné technické natáčanie. ()

Marek1991 odpad!

Preceňovaná a nezmyselná nuda pre mnoho pseudoodborníkov, ktorí sa vizuálom chcú oblažiť a hádať a hľadať tam, kde nič nie je, no pritom im to ponúka možnosť sa zamyslieť a hádať o niečom, čo vraj prekračuje hranice nášho chápania. Podivné je, že tomu podľahlo aj mnoho tunajších laikov, no je to ich vec, či sa na niečo hrajú alebo ich naozaj niečo fascinovalo a zmenilo im to život, či urobilo lepším. Podľa mňa Kubrick nebol žiaden Einstein, či teológ, ktorý by vedel niečo viac, vedel len skvelo vytvoriť hádanku, ktorá však ľuďom prinesie zážitok v ich fantázii, iba ak si ho vytvoria na jeho podnet. Teoreticky za to a za hudbu by som aspoň hviezdu udeliť mohol, no tento film je omyl a podobne ako Solaris je proste niečím, po čom v ťažkej dobe plnej protestov a bezvýchodnosti života bažili duše ľudí, ktorí chceli niečo nadčasové, aby im to dalo pocit niečoho vyššieho, obavám sa však, že išlo len o filmársku kalkuláciu s nadčasovými otázkami, ktoré si kladieme aj bez toho. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)