2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Jakubisko

Když jsem si odyseu pustil poprvé, tak jsem jí asi po půl hodině vypnul, jelikož jsem nebyl daleko k absolutnímu zešílení z chaosu a nelogičnosti, kterou mi film nabídl. Za nějaký čas jsem se ovšem dostal ke Clarkově knize a ta se mi natolik zalíbila, že jsem všechny 4 díly dokázal přečíst asi za měsíc. Potom se mi obnovila chuť se podívat na snímek a tak jsem také udělal. Spokojený jsem ovšem byl jen zčásti. Ač jsem přečetl knihu, tak jsem spoustu scén vůbec nepochopil a celý film mi přišel strašně rozvláčný a oproti knize také bezmyšlenkovitý. Přesto jsem se rozhodl dát 3*, leč ne za genialitu Kubrickovu, ale za genialitu Clarkovu, která se v odyseji odráží. ()

Revanx

Nuda. To je slovo ktore ma po dopozerani tohto filmu napadlo. Podarilo sa mi to az na druhykrat, pretoze prvykrat som pri nom zaspal. Poznamenavam ze ako pri prvom filme svojho zivota. Enormne prehypovany film. ()

liquido26

To byl film? Ne, to nebyl film, to byl NADFILM. Triky ani po víc jak 40 letech nepůsobí nijak trapně, úsměvně nebo zastarale. Po vizuální stránce je vše naprosto geniální, stejně tak stránka hudební. Nenudil jsem se ani minutu a dokonce jsem litoval, že to není delší. O kolika dvou a půl hodinových filmech se to dá říct? (O Temném rytíři rozhodně ne). Nejvíc mě bavila úvodní scéna s opicema, ta byla opravdu nádherně natočená a doplněná skvělou hudbou. Druhým vrcholem filmu je pro mě proces přistání na Jupiteru, který myslím si, že bohatě nahradí jakoukoliv halucinogenní drogu. Jak je trefně napsáno v obsahu, klade otázky a nedává odpovědi, sice mě to trochu zmátlo, ale na druhou stranu pole pro imaginaci a různé teorie je volné, stačí se jen zamyslet. Když o tomhle filmu tak přemýšlím, napadá mě, jestli to vlastně není nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. Ale to bude ještě chtít asi několik zkouknutí na posouzení. ()

prsvl

Na začátku jsem myslel, že to budu muset buď celý pustit nejmíň 3x zrychleně, nebo to vypnout. Neudělal jsem ani jedno a film (režisérskou verzi) jsem dokoukal bez jedinýho mýho ovladačovýho zásahu. A výsledek stál za to. Výborná minimalistická atmosféra vesmíru a celýho filmu, střízlivé používání zvuků, kamera, efetky, vychytanost a halucinogenní konec mě odrovnaly. Parádní. ()

Una111

Já a Kubrick - míjíme se asi tak o tisíc světelných let! 2001: Vesmírná odysea z mého pohledu: Nekonečně dlouhé nic... o ničem... a k ničemu! Nikam mne to neposunulo, nic nedalo, ničím neobohatilo. Nekonečně protahované, nic neříkající scény nebo černá obrazovka, kdy jsem měla pocit, že se mi "zasekl" počítač... Ani druhá hvězda uměleckého nebe A. C. Clarke není autor, kterého bych právě vyhledávala, jeho bezbřehý ateismus bohudíky nesdílím. (V této souvislosti vůbec nechápu, že se tento film dostal na "Vatikánský seznam filmů" - už jen ten monolit-bůh a jiné nehoráznosti. Ale ten Vatikánský seznam vznikl v r. 1995, to mnohé vysvětluje.) - - - Komentáře některých uživatelů mne opravdu pobavily, poskytly mi tak aspoň nepatrné odškodnění za promarněné dvě hodiny života. Zajímavé komentáře: Crytic, art, simonman aj. PS. Jestliže k pochopení tohoto Kubrickova opusu je zapotřebí si nejdříve přečíst knihu, jak mnozí komentátoři píší, pak se tady zřejmě něco nepovedlo. Kubrick Nekubrick. ()

DDT

Dnešní "klipový" divák patrně "Odysseu" nezkousne (viz některé ostatní komentáře). Je totiž nutné zpomalit se na rychlost filmu a akceptovat nepolopatičnost děje (pro někoho možná nesrozumitelnost). Pokud se vám to povede, čeká vás Zážitek... Dnes by v Hollywoodu na něco takového Kubrick těžko sehnal peníze. ()

Džany

Jeden z mála filmů, po kterém opravdu ještě pět minut po konci koukáte do obrazovky a přemýšlíte, co jste viděli. U žádného jiného snímku se mi tak těžko nevysvětluje o čem vlastně děj je a vždy skončím se slovy : "To prostě musíš vidět sám." Stanley Kubrick nám naservíroval fascinující film, který opravdu a doslova 'překonal svou dobu'. Skvěle zrežírované, neskutečně sestříhané s naprosto brilantní hudbou. ()

Adasin

Popravdě nevím, zda-li by mé hodnocení bylo po přečtení knihy vyšší nebo nižší, jelikož mě drobné odlišnosti nijak nevyvádějí z míry. Mám dojem, že aspoň zde na ČSFD film většinu rozdělil lidi na dva tábory - milovníky, kteří jej vynášejí do nebes a na zaryté odpůrce. Já nejsem ani v jednom z táborů, je to někde mezi - vizuální stránka je dokonalá, neznat rok vzniku filmu, vůbec bych stáří padesát let nehádala, a detaily jako ticho ve vesmíru (které např. u osmých Star Wars vyděsilo diváky jednoho amerického kina) jsou vynikající. Ale zase je to v některých pasážích opravdu až neuvěřitelně natahované a nudné (třeba na začátku jsem si říkala, co jsem si to sakra pustila...) - jak mi to u Osvícení nevadilo, tady mě to iritovalo a pocitově vyhnalo film někam za tři hodiny. Naprosto uznávám, že se jedná o milník v kinematografii, jen jde jeho vyznění tak trochu mimo mě a maximální počet hvězd tak prozatím udělit nemohu. 7/10 ()

Cimr

Viděli jste to taky? Nebo to byl jenom můj prapodivný sen? Viděl jsem už od Kubricka poměrně dost filmů a každý mě nějakým způsobem dostal, ale tohle!? Moje první slova po skončení byla: ,,Tak tohle už je moc!" Kubrick totiž ve svém dvou a půl hodinovém majstrštyku s upřímnou jednoduchostí malého dítěte téměř beze slov odpověděl na všechny filosofické otázky - kdo jsme, odkud přicházíme a kam kráčíme, a jakoby nádavkem k tomu přidal i odpovědi na pár dalších, jaké lidstvo trápí už pěkně dlouhou dobu (např. jak vzniká život nebo co je vlastně vesmír). K tomuhle filmu se také váže podle mého názoru největší skandál v kinematografii vůbec. A sice, že Kubrick za možná nejpřelomovější film všech dob (rok výroby: 1968!) dostal jenom jednoho malýho posranýho Oscárka za zvláštní efekty. Musíme se holt smířit s tím, že Akademie uděluje své ceny podle jakési obludné rovnice, pro niž je jméno Stanley Kubrick navždy velkou neznámou. ()

Krt.Ek

Po stránce vizuální a hudební dost možná nejgeniálnější film, který jsem viděl. Bohužel skoro dvě a půl hodiny téměř beze slov jde vydržet opravdu obtížně, takže i já jsem chvílemi zažíval pocit nudy a proto nemůžu jít na pět hvězdiček. Možná po druhé projekci, která mě opravdu velmi láká. Proč? Konec mi zamotal hlavu, ale já se nechci vzdát. Opravdu toužím tento vesmírný opus pochopit. Věřím, že se v detailech skrývá odpověď. Proto se na ně při druhém zhlédnutí více zaměřím. 80% ()

nirvana91

Nepochopila som to a popravde je mi to jedno! Odysea mi zobrala 140minút môjho života a nehodlám pátraním po jej pointe márniť ani sekundu. Známa hudbička a pár podarených záberov na vesmír v poslednej časti sú súčasťou môjho mizerného hodnotenia. ()

Seejey8

Když přeskočim opice, tak tam ze začátku hraje příjemná hudba a trochu to připomíná film, ale zbytek už bylo moc divný, šíleně natahovaný psycho, hlavně ke konci. Možná jsem ještě jako divák nedozrál. Kdybych se hodně zhulil, tak by mě to možná i bavilo, ale jinak fakt nuda k posraní. ()

fannah

To, že se jedná o jeden z nejvíce precenovanych filmu, je prostě fakt. To, že někteří jasaji, že se konečně dokopali k shlédnutí tohoto kultovního díla, nic to na tomto faktu nemění. Já tomu víc jak tři hvězdy nedám ani náhodou. Sice film evidentně předběhl svoji dobu a vizuálně se povedl, ale ať už všichni přestanou u moderních scifi filmů tvrdit, že z tohoto nudného díla bez smyslu, bez začátku či konce, bez zápletky a hrdinů, bez myšlenky a hlubšího významu, čerpá. To teda fakt ne. ()

agentmiky

Je mi to reálně proti srsti, ale já tomuto legendárnímu snímku z pera Kubricka prostě více jak tři hvězdičky dát nemohu. Ano, vizuál mě ohromil svou nadčasovostí. Od premiéry uběhlo více jak půlstoletí, ale na výsledném filmu to vůbec není znát, ta podívaná bere dech i dnes (když si k tomu ještě vezmete, že film vznikl před přistáním Apolla 11 na Měsíci...fakticky úžasné). No a jak dopadl samotný příběh? Celá druhá polovina mě strhla svou nepříjemnou gradací, kdy se během cesty k Jupiteru obrátí proti posádce lodní počítač HAL 9000. Tato část mě upřímně velice bavila, užíval jsem si, jaký nepříjemný zažitek nám Kubrick naservíroval (ona celá ta zápletka s AI slouží k hlubokému zamyšlení). Jenže...První hodinka mě absolutně ničím nezaujala. Celá ta opěvovaná úvodní sekvence s opicemi, to mě svým vyzněním asi minulo. Bohužel...Naštěstí, nejednoznačný závěr, který si můžete vyložit vícero způsoby, to za mě zachránil. Silnější trojhvězda. Za mě 7/10 ()

Rosana

Pomalým spádem se dostáváme do nečekaných rovin. Kdo hledá akci nebo války ve vesmíru, bude spíše překvapen hlubokou filozofií ()

Premiere_*

Sci-fi klasika Stanleyho Kubrika podle výborného románu Arthura C. Clarkea je na někoho místy až moc 'umělecká' a pomalá, ale stejně tak dovede vyrazit dech. ()

frashmaker

Ukažte mi jiného režiséra, který dlouhým statickým záběrem na místo, kde se nic neděje dokáže člověka tak roztrhat na kusy. Začátek, kdy jsou vidět pouhé záběry na savany a pouště mě tak nehorázně rozsekávaly, že jsem se až sám sobě divil. S otevřenou pusou jsem hleděl do neznáma a s každou vteřinou se mé napětí, fascinovanost a opojení neskutečnou dokonalostí stupňovalo víc a víc a to jsem měl ještě 2 hodiny filmu před sebou. inteligentně vybraná hudba, herci, i ten prositný hlas HALa. Film, kterému k dokonalosti nechybí ani tisícina milimetru. Kubrick je filmový Bůh a nepočítám s tím, že mě někdy někdo odrovná víc než tenhle pán. ()

Z0oMb3E

Celý film by sa dal okomentovať dvoma slovami TICHO a TMA. Film môže byť prešpikovaný rôznymi skrytými obrazmi a myšlienkami, ale ak neboli pred projekciou rozdávané brožúrky, ktoré ich vysvetľujú, tak ostávajú pre bežného diváka nepochopené alebo ani nepostrehnuté. Nehádam sa film mohol byť kvalitný kasový trhák, ale pred 50 rokmi. Ja však hodnotím film teraz podľa mojich kritérií, nehodnotím filmy z pohľadu človeka žijúceho v čase vzniku filmu. Film neohodnotím odpad!(om), či jednou hviezdou už len voči úcty, ktorú chovám ku Kubrickovi alebo kultovosti diela. Ani po 2 a pol zhliadnutiach som názor nezmenil. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)