Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

berg.12

Ten pocit si vybavuju dodnes. Okouzlen světem Star Wars už během jejich československé premiéry, sedím o deset let později pln očekávání kině, s nostalgickou vzpomínkou na vzdálenou galaxii, rebely, zlé Impérium, princeznu, Hvězdu smrti, ..... úvodní titulky a ..... zdanění obchodních cest? blokáda? republikový kongres? chamtivá Obchodní federace? WTF?!? Co se odehrávalo potom, kvůli čemu je první díl tolik nenáviděn, už nemohlo překonat amputaci toho podstatného, co pro mě Star Wars znamenaly a já se prostě jen smířil s jejich novou podobou. Netušíc, že na ten kýžený pocit si počkám dalších skoro dvacet let. ()

Kaka

Se starými díly prakticky neporovnávatelné. Mnohem rychlejší, barevnější a povětšinou i infantilnější. Pro moderního diváka, potažmo pro člověka nijak nezainteresovaného v původní sérii to však bude fantasticky dravá popkornovka plná užasných vizuálních efektů a výtečně nasnímaných soubojů. Ten nejlepší je samozřejmě na konci a troufám si tvrdit, že lepší v celé saze Star Wars nenajdeme. Na démoničnosti přidává ještě k tomu geniální hudební podkres Johna Williamse. Jar Jar je trapný, stejně jako většina scén s Gungany. Proč do osudového příběhu zakomponoval režisér takovéhoto šaška je mi záhadou, nicméně jiná možnost, nežli akceptování, tu není. S chutí do toho. ()

Spiker01

Moje trilogie je ta první, respektive nová. Přebujelé ryze digitální postavy a obecně některé složitější triky jsou po tolika letech do očí bijící, pořád to skvěle rozvíjí mytologii a ze soubojů jsem byl prostě jako mladej úplně u vytržení. ()

akisha

Hrůza. Malý Anakin, Jar Jar Binks - nejvíc nenáviděná postava v dějinách - který hned při svém prvním zjevení všechny ujistí, že je ten nejpitomější, obludný slizký hnusný tvor, co se kdy objevil na plátně. Původní feeling Star Wars je ztracen v nenávratnu. Jediná pořádná chvíle je na konci - souboj s Darth Maulem, ten má aspoň švih a dobrou hudbu. Ten logicky klade otázku, proč se to v tomhle duchu neneslo od začátku. Ale co rozhodně neodpustím, jsou ty midichlo-cosi = naprostý výplod chorého mozku a vůbec ta myšlenka ohledně "zplození" Anakina je tak dementní, až nechápu, že si toho nikdo nevšiml. Podle mě nejslabší díl celé série a strašně slabé nové série. ()

Eddard

První díl Lucasovy nástavbové trilogie drží nad vodou hlavně Qui-Gon Jin Liama Neesona, öpravdu skvěle obsazená role. Co ale platí jak pro Skrytou Hrozbu, tak pro Klony - oba díly jsou zcela zjevně zamýšleny hlavně jako živná půda pro zápletku Pomsty Sithů, která funguje tak skvěle právě díky svým "prequelům". Na kolik to ospravednuje fakt, že je Hrozba plná vaty, přihlouplých Gulganů (toho jednoho radši ani nejmenuju) a obsahuje "jen" několik velkolepých scén... posuďte sami. Já - a NEJSEM velký fanoušek Star Wars - jsem nebyl nijak zvlášť zklamaný a finále mě dokonce docela nadchlo (jakkoliv je v porovnání s tím v Sithech slaboučké)... 70% ()

Falko

3D zazitok v kine sice nedopadol tak, ako som si ho predstavoval, ale to neovplyvnilo skvely zazitok v kine hlavne vdaka subojom, akcnym zaberom a kvalitnemu zvukovemu vybaveniu. Uz som na tuto prvu epizodu takmer zabudol a bolo prijemne si ju pripomenut po tolkych rokoch nie doma v obyvacke ale priamo pred velkym platnom a som rad, ze som mal tu moznost. Ako fanusik fantasy a sci-fi nemozem dat ine, ako plne hodnotenie. Star Wars som mal vzdy radsej, ako Star Trek a asi to tak aj navzdy zostane. _________ Liam Neeson - (Qui-Gon Jinn) +++ Ewan McGregor - (Obi-Wan Kenobi) +++ Natalie Portman - (Kralovna Padme Amidala) +++ Jake Lloyd - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (Hlas Yody) +++ Terence Stamp - (Supreme Chancellor Valorum) +++ Samuel L. Jackson - (Mace Windu) +++ Sofia Coppola - (Sache) +++ Keira Knightley - (Sabe) +++ Produkcia: George Lucas, Rick McCallum +++ (Videl v 3D kine 12.02.2012) +++ ()

ClintEastwood

Jar Jar Binks, kterého miluje jen Komiksák ze Simpsonů, poprvé na scéně. Nová trilogie, přitočená na přelomu milénia, disponuje vynikajícími digitálními triky, má poutavý příběh a špičkové herecké obsazení. Jen už tady (s výjimkou Pomsty Sithů) tolik necítím takové to osmdesátkové nadšení pro věc, které z tvůrců doslova pryštělo při filmování původní ságy. Maličko chybí ono kouzlo. Pouze průměrný film, takže průměrné hodnocení, ale pod tři hvězdičky nepůjdu - pořád jsou to Star Wars! ()

Rogue

Jar Jar Binks a Jake Lloyd najednou, to už je i na mě trochu moc. Na druhou stranu závod kluzáků a skvělé (ač samoúčelné) triky. Zkrátka průměr, který mi trošku znechutil mou oblíbenou trilogii. ()

Rex Mundi

Musím dať 4* už len z jediného dôvodu - túto Epizódu som videla už asi tri krát, ale stále sa na ňu dalo pozerať a div sa svete, nenudila som sa. Ale zároveň ju mám z celej ságy najmenej rada. Či je to tým, že sa vyhýbam filmom o deťoch a s deťmi, neviem. Každopádne malý Anakin ma nijako extra nedojíma. Ale inak je to fajn akčná oddychovka, plná fantázie a správneho scifizmu. No vadil mi napr. gumový Yoda (vzhľadom na rok výroby) alebo prehnane nemotorný Jar-Jar (vzhľadom na infantilný humor), z ktorého sa tvorcovia snažili vyžmýkať groteskový fórik v každej scéne, až mi to nakoniec riadne išlo na nervy. Čoho by som naopak prijala viac, to by boli zábery Amidaliných kostýmov, najmä škoda posledného kratučkého záberu na bielu róbu :-) ()

Trellíno

Hvězdné války miluju a asi proto bylo moje zklamání po prvém shlédnutí tak veliké. Po dalších pokusech už to bylo lepší a lepší, ale oproti ostatním čtyřem epizodám to není ono. Něco tomu prostě chybí. Atmosféra vždy graduje a najednou prásk a do scény vstoupí Jar Jar, v plno jiných filmech bych ho skousnul, ale do Hvězdných válek takováto postava prostě a jednoduše nepatří. Malé děti by na to chodili stejně. Ale oproti běžné produkci stále nadprůměr. Naštěstí EII již vše napravila. ()

MM_Ramone

George Lucas sa rozhodol po šestnástich rokoch pokračovať vo svojej kultovej, futuristickej, vesmírnej ságe. Natočil ďalší diel Hviezdnych Vojen - "Star Wars: Srytá hrozba". Jeho kreatívna genialita sa tu prejavila natoľko, že tento snímok sa stáva prvou epizódou celej série. Takže sa vraciame ďaleko pred udalosti, ktoré sme mali možnosť zhliadúť v troch pôvodných filmoch z rokov 1977 (Nová nádej), 1980 (Impérium vracia úder) a 1983 (Návrat Jediho). Za prispenia nových, moderných technológii dostáva tento pútavý, premyslený príbeh ešte väčšie vizuálne čaro. George Lucas mi urobil veľkú radosť. May the Force be with you. ***** ()

Dan9K

Rozhodně se nejedná o špatný film. Pro mě to v podstatě vůbec žádné zklamání nebylo. Mělo to jednoduchý důvod, tenhle díl jsem viděl ze Star Wars jako první, což mimo jiné poznamenalo i můj první dojem na celou ságu dohromady jako dětinskou podívanou plnou efektů. Rozhodně se člověk nenudí, jen se čas od času, a někdy častěji, než by chtěl, musí plácnout na čelo a proklínat Lucasovo umění a jeho vkus. Je zde značné množství výborných scén (závod, závěrečný souboj). Samozřejmostí je samozřejmě hudba, která je vám servírovaná s takovou samozřejmostí, že se sami zřejmě zamyslíte nad genialitou pana Williamse. Líbilo se mi více než druhý díl. ()

Wacoslav1

Celkem podařenej návrat Star wars legendy. Zde se ponoříme do minulosti aby jsme viděli jak všechno začalo. Tahle část není špatná, jenom kdyby z ní občas nedělali až moc rodinnej film. Kdybych to měl porovnat se startem starý ságy, tak se to moc nechytá, ale jako pohodová sci-fi zábava to obstojí.75% ()

petero

Lucas tu natočil niečo pre detičky, čoho sa nebudú báť, ale prečo tam pchá aj tú politiku. Veď to tie deti nebude baviť. Napätie - rovnaká nuda ako episode IV, ešteže sú tu tie triky no aj tie vyzerajú zvláštne. ()

Davies182

Neslabší s celého starwarsovského univerza, neboť některé scénky jsou opravdu směšně infantilní. Stále ale velmi dobré. ()

Xmilden

Ve své době možná nejvíce očekávaný film všech dob. Takhle to tehdy začlo .... a co bylo dřív, by mě taky docela zajímalo. Tenhle díl možná byl kdysi trošku zklamáním, ale jeho kvality nejlépe určil až čas. Nejsou zde jen jedny z nejlepších (Závod kluzáků, Darth Maul) scén, které se kdy ve Star Wars objevily. Tenhle díl zkrátka časem uzrál a možná lepší zahájení novější trilogie jsme si ani nemohli přát. 85% ()

Tom_Lachtan

postupem času se mi začíná líbit více a více? Proč? Protože když jsem si dal maraton všech filmů, zjistil jsem, že se mi hrozně líbí změna atmosféry mezi epizodami I a II oproti IV, V, VI s předělovou III ()

sepp

Nedustojny pokracovatel nejlepsi sci-fi sagy co kdy byla vytvorena. Spatny scenar, odporne kulisy a animace, nesnesitelny tupy Jar Jar Binks a vubec do nebe volajici kycovitost. Cloveku je skoro do breku. Po presne 10i letech, kdy to vidim asi po pate, dne 12.11.2013, jsem jeste vice znechucen a "jednicku" odmitam uznat jako radny dil serie. jedna hvezda jen za to, ze se tim SW restartovaly.. ()

-bad-mad-wolf-

Návrat legendární ságy, návrat na počátek. Bylo mi čtrnáct a do kina jsem se na oficiální start kosmického kultu těšil půl roku předem. Nemůžu říct, že by se kouzlo trilogie z osmdesátek úplně vytratilo, každopádně je celkem úspěšně potlačováno (přemíra pyšně ukazovaného CGI, supraotravný Jar Jar, kdekomu nebude po chuti komplikovaný politický scénář). Naštěstí se tam docela často všichni perou, řežou a odsekávají si končetiny, přičemž u toho dobře vypadají a dělají kravál (chrocht). Akční scény jsou vůbec největší plus, malý pomníček zaslouží zejména souboj s Darth Maulem, doprovázený Williamsovým majstrštrykem Duel of Fates. Bohužel, mor s názvem Jar Jar Binks je - obzvláště s časovým odstupem, kdy už CGI postavy a převážně digitální blockbustery nejsou vyjímkou - neuvěřitelně imbecilní komickou vložkou, na scéně přítomnou více než často. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)