Lexx (TV seriál)

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

Kanada / Německo / Velká Británie, 1997, 57x45 min

Jon Spira, Tom de Ville

Marty Simon

Eva Habermann, Michael McManus, Nigel Bennett, Roman Podhora, Gerry Wolff, Noah Danby, Silvio Simac, Earl Pastko, Stephen McHattie, Cindy Sampson, Xenia Seeberg, Rupert Evans, Thorsten Feller, Janaya Stephens, Amy Kerr, Sandra Keller, Jimmy Somerville, Rutger Hauer, Keith-Lee Castle, Mary Walsh, Ralph Brown, Barry Bostwick, Robert Maillet, Dieter Laser, Togo Igawa, Hattie Hayridge, Sebastian Kokot, Finlay Robertson, John Lebar, John Standing, Marty Simon, Milton Welsh, Brian Downey, Roberta Angelica, Ellen Dubin, Landy Cannon, Heidi von Palleske, Wayne Robson, Tatjana Alexander, Urs Remond, David Lewis, Gary Levert, Minna Aaltonen, Matthias Klimsa, Jeremy Akerman, Bill Carr, Chris Owens, Nicolás Artajo, Rolf Kanies, Michael Habeck, Georg Tryphon, Andy Gätjen, Sabrina Rattey, Dan Fredenburgh, Richard Donat, Marem Hassler, Sandra Leonhard, Jeff Pustil, Arno Wyzniewski, Holger Kunkel, Harvey Friedman, Peter Guinness, Nick Ewans, Eva Ebner, Julia Haacke, Seán Cullen, David Verrey, Nina Franoszek, Peter Scollin, Angela Vermeir, Tara Doyle, Gina Fischer, John Dunsworth, Jana Piehl, Jay Benedict, Patricia Zentilli, Martin Höner, Andrew Bush, Udo Jolly, Oliver Stern, Diane Langton, Jeremy Peters

Je chybou, že jsou zde čtyři FILMY LEXXu zařazené jen pod nazev celé serie a navíc uvedené jako TV seriál, takže pro pořádek: LEXX se skládá ze čtyř serií. První sérii tvoří čtveřice filmů: Dark Zone - Ctim Jeho Temnost, Supernova, Model (Výborný výkon Rutgera Hauera, známého z kultovního filmu Blade Runner.) a Gigastín. Až poté následuje 57 seriálových epizod. Jako víc než slušný znalec Červeného trpaslíka také musím uznat, že se jím film silně inspiroval (Což jen potvrzuje fakt, že ve třetím dílu, čtvrté série hostuje Charles Craig - Lister a Hattie Hayridge - Holly.) i když převlékl kabát z červené do černé. LEXX hodnotím pěti hvězdami, jelikož jde o úžasné kultovní dílo, vymikající se mezím normality a balancující na hraně absurdna.(21.10.2011)

Stanley Tweedle- bývalý bezpečnostní technik 4. třídy ( Brian Downey), Zev Bellringer nepřiliš půvabná žena nedokonalé proměnéná v otrokyni lásky( krásná Eva Habermann - později zajimavě vystřidaná Xev, kterou hráje Xenia Seeberg), Kai (Michael McManus) byl poslední z Brunnen G, teď nemrtvý zabiják jeho Temnosti, kterému se častečně vratila paměť, 790, což je hlava robota, místo Zev je otrokem lásky on-objektem lásky je pravě Zev. Později se připojila i Lyekka (Louise Wischermann) masožravá rostlina s podobou ženy. Tak to je posádka obři živé a mluvicí lodi jménujicí se Lexx. Vím je to podivný soupis a zní to divně. Ale když uvidíte udělate si vlastní názor. Je tu podobnost s Červeným trpaslíkem. Jen nevim kdo by se komu podobal.(14.3.2008)

Seriál, který jsem sledoval snad když mi bylo 13.... No, tehdy to na mě působilo celkem dost depresivně a nejednou jsem z toho měl noční můry. Pak jsem se na to přestal dívat, také vlastně kvůli nevhodnému vysílacímu času (Prima to vysílala snad někdy kolem 1 hodiny ranní). Zkusím si to zase někde sehnat a projet všechny řady :) Trocha nostalgie přece neuškodí...(1.11.2008)

Naprosto chápu to srovnání s (mým milovaným) Red Dwarf - občas to tam dýchne :) Hlavní hrdina mi připomíná kombinaci Listera a Rimmera v jedné osobě (brrr :-D). Úchvatnost, s jakou seriál střídá a paroduje žánry (jeden díl paroduje teenagerské vyvražďovačky, jiný je zase muzikálový, potom přijde upíří horor z opuštěného zámku na vrcholku ostrova :-D) je nejspíše zároveň největším plusem i mínusem, protože jak se střídá žánr, tak se střídá i kvalita :( To je ta nedokonalost, která, jinak vyjímečný ( a místy bizardní ) sci-fi seriál, který si utváří vlastní pravidla vesmíru, života a vůbec, stojí tu jednu hvězdičku ;-) Plus většina dílů se (více, či méně ;-)) točí kolem Stanleyho a Xevina hledání sexuálního uspokojení :D Podaří se sexuální otrokyni a nemilovanému ošklivákovi najít partnery? "A týká sevšeobecná volnost i, no vždyť víš, věcí lásky?" "Ne.... ale pokud jde o sex, tak ano. Vyhovuje ti to?" "Nejen to :-D"(17.2.2010)

Tahle vizuálně skvostná a sladce psychedelická TV záležitost je bohužel nějak opomíjená a málo známá... A přitom je to tak dobře udělané! A naprosto originální, s vynikající hudbou a výpravou. A některé díly jsou tak nádherně fantasmagorické... A stále se v tom něco děje, někam se to posouvá, viz třeba výměnu hlavní hrdinky (což mě mrzelo), úplně odlišnou třetí řadu z dvojplanety Oheň a Voda, a pak opět odlišnou čtvrtou řadu... Těším se, že si to někdy celé pustím znovu.(27.2.2013)

• - Autoři seriálu (Paul Donovan, Lex Gigeroff a Jeff Hirschfield) sepsali desatero pravidel o tom, co by se v Lexxu mělo či nemělo objevit. "Desatero Lexxu" jsou asi jediná pravidla, která kdy tenhle seriál respektoval (tedy aspoň většinou):
    1 – žádní emzáci s gumovými ksichty
    2 – všechna stvoření mají smysl pro humor
    3 – neexistuje žádná 'základní směrnice'
    4 – v seriálu se nevyskytnou životní formy, jež by byly inteligentnější, než lidé, leda by nějaká taková životní forma souhlasila se spoluprací na scénáři
    5 – všechny planety, na nichž má smysl přistávat, jsou obydleny lidmi (anebo něčím na ten způsob)
    6 – všichni lidé (a humanoidi) mluví tímtéž jazykem
    7 – lidé musí z místa A na místo B poctivě fyzicky docestovat. Nebude žádné cestování časem – s tím už tu byli jiní. A jiní před nimi... A jiní před nimi... A jiní před nimi...
    8 – technologie bude jen zřídka fungovat tak, jak by měla
    9 – nikdo nesmí porazit nepřítele jen díky tomu, že on má mušku skvělou, zatímco nepřítel má mušku prachmizernou, či prakticky žádnou
    10 – Stanley Tweedle nesmí nikdy ztratit svou čepici (MaedhRos)