Reklama

Reklama

Lexx

(seriál)
 • Kanada Lexx
Kanada / Německo / Velká Británie, (1997–2002), 50 h 42 min (Minutáž: 43–94 min)

Kamera:

Ian Bibby

Hudba:

Marty Simon

Hrají:

Eva Habermann, Michael McManus, Nigel Bennett, Roman Podhora, Gerry Wolff, Noah Dalton Danby, Silvio Simac, Earl Pastko, Stephen McHattie, Cindy Sampson (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(61)

Obsahy(1)

Lexx, to je příběh o skupině sympatických zatracenců, kteří ukradnou Lexx, tedy mechanicky uzpůsobený hmyz velikosti Manhattanu. V podstatě je to ta nejsilnější vesmírná loď a zároveň nejničivější zbraň v celé existenci vesmíru. Neohrožení hrdinové neustále pokořují nové a nové povrchy přičemž v podstatné míře využívají počítačem generovanou fantazii a urputně se brání podřídit se jakýmkoli konvencím. (Tealc_EU)

(více)

Recenze (41)

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Napíšu to zkrátka a jednoduše, jak si Lexx zaslouží. Je to vyfutrovaný brak se vším všudy, nicméně půvabný brak, který je natočený s plným vědomím svých tvůrců a s láskou. Jde o poctu naivním brakovým komiksům a papundeklovým televizním "sci-fi" seriálům z počátku televizního vysílání. Jeho hlavní předností je originalita a svým způsobem výlučné postavení, protože díky své bizarnosti nemá v příbuzných žánrech rovnocenného konkurenta. Jde o malý kult skupiny fandů naladěných na stejnou vlnu, jakou vyznávají scénáristé a režiséři Lexxu. Lexx nemá prakticky nic společného s klasickou sci-fi, rezignuje na jakékoli vědecké teorie a nesnaží se ani přinášet nějaké složité filozofické myšlenky. Jeho cílem je bavit, ovšem bavit s nadhledem lidí, kteří si jsou vědomi pošetilosti svých zálib. Lexx vůbec není hloupý a jeho brakovost nemá nic společného s brakovostí mainstreamových kvazimýtických seriálů typu Xeny nebo Herkula. Tvůrci si vybírají motivy, hrdiny, zasazení a celkovou výpravu tak, že se opravdu vyhýbají masovému divákovi. Jejich hrdinové a příhody jsou natolik úchylné, že zalíbení v nich může najít opravdu jen menšina nadšenců. Jednou z nejoblíbenějších činností první série je např. pojídání živých mozků na palubě vesmírného korábu. Ten je mimochodem kombinací strojní technologie s živým tělem gigantické mouchy a osazenstvo vesmírné lodi se fakticky živí jeho exkrementy. Vůbec nejrůznější "biotechnologie" a hmyzí prvky jsou pro seriál typické. Hemží se to tam lidožrouty a mutanty všeho druhu. Vzhledem k tomu, že seriál vznikal v kanadských ateliérech, kde s oblibou natáčí i americké televize béčkové seriály, je pro Lexx typická přítomnost řady hostujících amerických herců, kteří jsou legendami béčkové produkce. Lexx nejspíš nebude sklízet průměrná hodnocení, buď zaujme nebo bezohledně letí do koše. Celkový dojem 70 % je na rozhraní 3-4* vzhledem k rozdílné kvalitě jednotlivých epizod. Po výtvarné stránce je Lexx ovlivněný popartem a obsahuje i řadu fetišistických motivů. ()

ipapuchalk 

všechny recenze uživatele

Stačil první díl, abych si řekl, že tenhle seriál v klidu oželím. Papundeklové kulisy, scénář na úrovni středoškolské slohové práce a herecké výkony á la Ed Wood. Zřejmě to měla ospravedlňovat velká nadsázka, kterou jsem tam necítil a podruhé hledat nebudu. S Červeným trpaslíkem to nelze srovnávat ani ve snu. ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Tahle vizuálně skvostná a sladce psychedelická TV záležitost je bohužel nějak opomíjená a málo známá... A přitom je to tak dobře udělané! A naprosto originální, s vynikající hudbou a výpravou. A některé díly jsou tak nádherně fantasmagorické... A stále se v tom něco děje, někam se to posouvá, viz třeba výměnu hlavní hrdinky (což mě mrzelo), úplně odlišnou třetí řadu z dvojplanety Oheň a Voda, a pak opět odlišnou čtvrtou řadu... Těším se, že si to někdy celé pustím znovu. ()

Lukadlo 

všechny recenze uživatele

Seriál, který jsem sledoval snad když mi bylo 13.... No, tehdy to na mě působilo celkem dost depresivně a nejednou jsem z toho měl noční můry. Pak jsem se na to přestal dívat, také vlastně kvůli nevhodnému vysílacímu času (Prima to vysílala snad někdy kolem 1 hodiny ranní). Zkusím si to zase někde sehnat a projet všechny řady :) Trocha nostalgie přece neuškodí... ()

July 

všechny recenze uživatele

První série: Po třech dílech zatím 3*. První díl diváka se zálibou v trochu potrhlých sci-fi opravdu navnadí, ale epizody následující už jsou slabší a mají poněkud přehnanou stopáž. Moc nerozumím neustálému přirovnávání Lexx k Červenému trpaslíku, protože přinejmenším v první sérii se moc nezasmějete. Kdybych měla Lexx přirovnat k jinému seriálu, byl by to Farscape, který je pro mě ovšem alespoň o třídu výš. Čtvrtý díl byl oproti druhému a třetímu lepší, ale na 4* seriál přeci nedosáhl. Druhá série úroveň zvedla, ale bohužel už v její druhé epizodě zmizela stěžejní postava; sice byla zakrátko nahrazena "stejnou", ovšem tato výměna nebyla úplně z nejpovedenějších... Sice se zároveň začíná lépe vyprofilovávat Stan Tweedle, ale na mou oblíbenou postavu podobného ražení, Arnolda J. Rimmera, nemá zdaleka (i přesto je ale výbornou postavou - typy "zbabělého hrdiny"/"hrdinného zbabělce" jsou nejlepší :)). Naprosto úžasná je ale osmnáctá epizoda, Brigadoom - jasných 5*! Třetí sezóna začala naprosto úžasně a postupně sklouzla opět k průměru, ale líbila se mi i přes příklon k fantasy, který se mi například v mnohých dílech Farscape nelíbil. Díky čtvrté sérii zvedám hodnocení definitivně na 4*. Černý humor provází hrdiny naprosto neodolatelným způsobem... ()

Galerie (36)

Zajímavosti (2)

 • Lex Gigeroff (Alexander Kier Gigeroff) byl jedním ze scenáristů seriálu. Jeho příjmení bylo použito jako jméno ženy – kanibala Giggeroty a obří hmyzí kosmická loď se jmenuje po něm Lexx. Giggerota je oblečena v primitivně sešitém oděvu z lidské kůže, tak jak je sešívali kůže lidé v pravěku. Na zádech Giggeroty ji plandá kůže hlavy a skalp původního majitele kůže. (Cenobita)
 • Autoři seriálu (Paul Donovan, Lex Gigeroff a Jeff Hirschfield) sepsali desatero pravidel o tom, co by se v Lexxu mělo či nemělo objevit. "Desatero Lexxu" jsou asi jediná pravidla, která kdy tenhle seriál respektoval (tedy aspoň většinou):
  1 – žádní emzáci s gumovými ksichty
  2 – všechna stvoření mají smysl pro humor
  3 – neexistuje žádná 'základní směrnice'
  4 – v seriálu se nevyskytnou životní formy, jež by byly inteligentnější, než lidé, leda by nějaká taková životní forma souhlasila se spoluprací na scénáři
  5 – všechny planety, na nichž má smysl přistávat, jsou obydleny lidmi (anebo něčím na ten způsob)
  6 – všichni lidé (a humanoidi) mluví tímtéž jazykem
  7 – lidé musí z místa A na místo B poctivě fyzicky docestovat. Nebude žádné cestování časem – s tím už tu byli jiní. A jiní před nimi... A jiní před nimi... A jiní před nimi...
  8 – technologie bude jen zřídka fungovat tak, jak by měla
  9 – nikdo nesmí porazit nepřítele jen díky tomu, že on má mušku skvělou, zatímco nepřítel má mušku prachmizernou, či prakticky žádnou
  10 – Stanley Tweedle nesmí nikdy ztratit svou čepici (MaedhRos)

Reklama

Reklama