Rytíři z Houstonu (TV seriál)

Houston Knights

Akční / Krimi

USA, 1987, 29x45 min

Roy H. Wagner

Michael Paré, Michael Beck, John Hancock, Nancy Everhard, Frances Bay, Margaret Blye, Anthony De Longis, Al Sapienza, Forry Smith, James Stephens, William Shockley, Bonnie Burroughs, James Morrison, Marshall R. Teague, Tom Everett, Bill McKinney, Marco Rodríguez, Michael Callan, Clare Carey, Brian Stokes Mitchell, Don Calfa, Deborah Van Valkenburgh, Red West, Castulo Guerra, Robyn Douglass, Michael Sabatino, Anne-Marie Johnson, Nicholas Worth, Jeff Kaake, Franklyn J. Anderson, Joseph Kell, Cyril O'Reilly, Robert F. Lyons, Lance Kerwin, Eddie Velez, Wyatt Knight, Rex Smith, Ivan Bonar, Amy Stock-Poynton, Cameron Dye, Robert Horton, Geoffrey Thorne, Chris Kinkade, Madlyn Rhue, Grainger Hines, John Dennis Johnston, Mike Moroff, Fran Ryan, Robert Lipton, Les Lannom, John Colton, Don Knight, Eloy Casados, Susan Blanchard, Michael Crabtree, Robert Brian Wilson, Barbara Whinnery, Sam Hennings, Lynne Moody, Michael Rider, Lenore Kasdorf, Doran Clark, Peter Fox, Patrick St. Esprit, Sheila Larken, Todd Eric Andrews, John Carter, Burton Gilliam, Geno Silva, Alice Hirson, Danny Hassel, Michael Masters, Hunter von Leer, Eddie Egan, Royce D. Applegate, William Bumiller, Linda Miller, Ja'net DuBois, James Purcell, Phillip R. Allen, James Sloyan, E.J. Peaker, Ron Pinkard, Monty Bane, John Lafayette, Harvey Jason, Bennet Guillory, William Christopher Ford, Mayf Nutter, Lenora May, Andrew Masset

Dnešní mladá generace nikdy nemůže pochopit, co pro nás ročníky okolo roku 80 znamenala sametová revoluce, první výlety do západní evropy, první videopůjčovny udělaný z kočárkárny vedle v baráku a taky kanál OK3. Nechci se pouštět do debat, zda je to dobře či nikoliv, jen to bylo jiné, mělo to své výhody i nevýhody, černý video trh s filmy, které by se dnes do naší sterilní distribuce nikdy nedostali, žádné časopisy neexistovali, dnes do pěti minut o filmech i seriálech víte skoro všechno, tehdy jsme věděli kulový, jen občas "jedna babča povídala", videa se tajně pašovali z rakouska, přehrávač stával 25 tisíc a najednou přišel kanál OK3, to bylo něco neuvěřitelného, nepopsatelného. Do té doby si luxusu západních kanálu mohli užívat jen lidé, s velmi výkonými anténami, nejlépe někde poblíž hranic, byť to ještě neslo velké riziko neustálých "chirurgických zákroků", neb bylo potřeba každých pět minut potřeba přela/dolaďovat přístroj a teď to nebylo vůbec třeba. Tam jsem prvně viděl Želvy ninja (ve francouzštině je úvodní znělka nejlepší) i jiné skvosty, třeba erotický pořad Tutti Fruti, horory, akčňáky a jiné skvosty, o kterých jsme do té doby jenom snily (někdy ale bylo vysílací schéma dosti podivné, např. skevělý Captain Power and the Soldiers of the Future běhal ve čtyři ráno), je tedy pravda, že pořady byli nejčastěji v němčině, francoužštině, občas i angličtině, teprve postupně se přidávali alespoň české titulky či rychlodabing. Jedna z největších pecek byli Rytíři z Houstonu, seriál o dvou naprosto odlišných policistech (jak taky jinak, že?), kteří jsou nueni spolu pracovat, detektiv Joey La Fiamma je příkladný švihák z Chicaga, který je nuceně přeložen do Houstonu, když ve svém domovském městě odpráskne špatného muže a mafie si na něj najme zabijáka, jen díky jeho strýčkovi, jenž jede ve velmi podezřelých obchodech, se kontrakt omezuje na město Chicago, tj. pokud se nevrátí, bude žít. Detektiv Levon Lundy je klasický příklad texasana, nosí stetson, kovbojské boty, miluje country hudbu, bydlí na ranči a baští nezdravou stravu. Z těchto dvou, povahově naprosto odlišných lidí, udělají nadřízení parťáky, velí jim šťabajzna poručice Jeanne Beaumontová, která bývala před povýšením partnerem, již zmiňovaného Levona Lundyho, nesmíme ani zapomenout na místní informační kancelář, majitele a kuchaře v jedné osobě, s neodolatelnou přezdívkou "Kuře", což není žádnej drobek, ale dvoumetrovný metrákový černoch, který si s každýmnovým náštěvníkem dává páku. Bože jak já to miloval, strašně, nepředstavitelně, podotýkám nebyl jsem osamocen, ale poté co byl kanál OK3 zrušen, žádná televize (aspoň co tedy vím, byť jsem našel že by snad axn) se neměla k repríze (na OK3 šel dvakrát). Pamět postupně slábla, slábla a zůstala jen vzpomínka , že tenhle seriál patřil k milovanému dětství, naštěstí existují osoby, kterým se podařilo pár dílů vyrvat ze chřtánu času a nekomunikovali stylem "Máš 75. díl Dobrodruhů z vesmíru? Nemáš? Tak běž do ....", jsem jim za to neskonale vděčný! Měl jsem strach, přece jenom, doba pokročila, člověk dneska víc náročnej, ale ne, je to pořád stejná pecka jako před lety, i ten rychlodabing, na který jsem našel komentáře typu "srandovní", byl skvělý, Alena Procházková (poručice Jeanne Beaumontová+vedlejší ženské role), Dagmar Čárová (Annie+vedlejší ženské role), Alexej Pyško (detektiv Levon Lundy+vedlejší mužské role), Miroslav Saic ("Kuře"+vedlejší mužské role) a Lukáš Hlavica (detektiv Joey La Fiamma+vedlejší mužské role), toho na pár dílu zaskočil Petr Svoboda, ale Hlavica mi seděl lépe. Hudbu obstaral Dennis McCarthy, dle mého soudu, jeden z nejsterilnějších skladatelů všech dob, prostě nevím, štěstěna se asi unavila a sedla na něj, jinak si to nedokážu vysvětlit, ale jeho hudba je skvělá, od nadupaného ústředního tématu, až po ten zbytek, a jelikož se děj odehrává v texasu, hudba se nese v "westernovém" duchu, tj. byli zvýrazněné klasické i elektrické kytary. Musím ještě pochválit herecké výkony hlavních aktérů, i když vždycky jsme měl trochu radši Michaela Becka, alias detektiv Levona Lundyho, škoda že jeho karira nabrala tak nehezké obrátky. Co říct na závěr, miloval jsem je, miluji a milovat budu, chtěl bych Vás hoši zas vidět v bedně, snad se před důchodem dočkám.(17.9.2008)

Kdo nezažil nikdy nepochopí, jaká to byla euforie když jsme si vycinkali (já tam teda nebyl, ale chtěl jsem stávkovat!) OK3. Samý luxus z emeriky. Odpoledne wresling, dragstery a skákání monster trucků, večer American Wild s Marthy Stoufferem, pak Stingray a vše završil tenhle supercool seriál. Vše rychlodabing pěti herců (v lepším případě) s originálem na pozadí. Když brácha zabíral Sinclaira, tak jsem měl prostě na druhé televizi vždy OK3. Chtěl bych být opět mladý a plný naděje.(6.8.2006)

Těžká nostalgie + vzpomínky na krátkou, ale svým způsobem roztomilou éru rychlodabingu záhy po roce 1989. Už ani nevím, že kanál, který tenhle seriál tenkrát vysílal, se jmenoval OK3. Zato si docela přesně vybavuji, že jeho pravidelné sledování (včetně repríz) bylo pro mě zcela zásadní. Krimi dle osvědčeného receptu: dva hlavní hrdinové = dvě naprosto rozdílné osobnosti - ale „Rytíři“ měli ještě něco navíc. Pokud si vzpomínám, jednotlivé díly řešily různé morální otázky a problémy, na které zákony jaksi nestačily nebo se kterými nepočítaly. Asi nejvíc mi v hlavě utkvěla epizoda, která se týkala AIDS. Nevím, možná jsou 4* nadhodnocené, ale v tomhle případě to vezmi čert ! Michaeli a Michaeli, chtěla bych Vás ještě někdy vidět !!!(1.10.2008)

Tak tohle byl můj velmi oblíbený seriál a Paré tady byl fakt ještě frajer :-)(15.11.2015)

Viz Agamemnon. Zamačkávám slzu.(3.3.2009)