28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Sdoom

V rámci tohoto druhu apokalyptických sci-fi je 28 dní velmi obstojným zástupcem. Vyhýbá se celkem klišé, zejména v první polovině, kdy má divák opravdu strach o všechny hlavní hrdiny. Jen je škoda, že v druhé části se začínají dít věci, které mi tam vůbec nesedí a k tomu se začínají kupit různá klišé. I tak jsem byl docela spokojen, nicméně celý film mi kazil nekvalitní obraz, kterýžto tvůrčí záměr jsem opravdu nepochopil. Jestli chtěl Danny Boyle řidat na autentičnosti, měl zvolit jiné prostředky než kameru z bazaru... V konečném důsledku to stačí na 3 hvězdičky. (HD, orig.) ()

herr_carter

Trošku netradiční pojetí survival-"zombie" filmů. Kilián Márfy, aneb přerod vystrašeného chlapečka v nekompromisního mstitele a zachránce. Škoda, že Brendan nepřežil déle, byla to pro mě jednoznačně nejsympatičtější postava, která měla koule a karakter...podle mě jeden z mnoha filmů, který stačí vidět jednou a už se k němu více nevracet, popravdě nechápu to kvantum hodnocení a dosti vysoký rating, nejedná se o nic světaborného..................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Kelly2502

Budem možno trocha preháňať, ale len pred pár minútami som dopozeral film a stále som vo veľkom hype. Hlavou mi víri jedna jediná myšlienka: Natočil Danny Boyle jeden z najlepších Zombie filmov súčastnosti? ()

srbak

Hororom sa celkom vyhýbam, keďže to nie je úplne žáner, ktorý by ma vedel niečím osloviť. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky a jednou z nich je v tomto prípade aj tento počin od Boylea. O 28 dní je skvelou a nápaditou výpravou do apokalyptického Spojeného Kráľovstva len pár dní po vypuknutí samotnej epidémie. Dej sa točí okolo zaujímavých hercov (Brendan Gleeson, Cillian Murphy) , ponúka dovtedy atypický formát príbehu a podľa geniálne dopasovanú kameru, ktorá svojimi neobvyklými zábermi ponúka divákovi zcela iný pohľad na film. Je to jeden z tých hororov, ktorých sa človek ako ja zrejme nikdy doslovne "nenabaží". ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Místy nelogické, místy nepravděpodobné, místy nudné...Čekal jsem víc...Označení "horor" bych se v tomto případě vyhnul... ()

Seti

Pro mě osobně lepší než vyhypovaný Já, legenda. Občas sice nudné pasáže, ale konec, kdy se z Cilliana Murphyho stane badass killer, je hodně dobrý. Sice trochu nelogický, ale dobrý. Jako zásadní slabinu považuji zbytečnou délku, ale stejně 3,5*. ()

iXtr3m3

Naprosto priemerné relatívne nízkorozpočtové béčko, ktoré nenudí ani námetom, ani jeho vcelku uveriteľným spracovaním (mám na mysli vzniknutú situáciu, nie chovanie určitých jedincov), ktoré sa tvári len ako kus do počtu bez viditeľnejšej pýchy, že toto som ja, som iný, som rovnako dobrý alebo aj lepší ako niektoré áčkové tituly a preto udeľujem slabšie 4 hviezdy aj za skromnosť. Niekedy je menej viac. Samozrejme súhlasím s POMO-vým "snom", ale to sa bohužiaľ nestane. ()

see_sawandrew

Prázdný Londýn, atmosféra, sympatičtí hlavní hrdinové, atmosféra, tunel, atmosféra, naděje, atmosféra, hups... Pět hvězdiček to nebude, protože žánrový skok od postapokalyptického hororu k nadrženým zeleným mozkům mi nesedl tak, jak měl, přestože špětka pravděpodobnosti - a možná víc než to - se v ději najít dá. Filmu tak v poslední třetině lehce dochází dech, což je škoda, protože jinak by se stal mým oblíbeným zombie hororem (a to i přestože zde žádné zombie nejsou). 75% ()

BlackTom

Danny Boyle opäť boduje. Obsadiť do hlavnej role Cilliana Murphyho bola snáď božská voľba, a to už ani nehovorím o jeho charakterovej premene z nevinného zelenáča na pomstychtivú beštiu. Hlavne jeho oči ma nútili neodtrhnúť tie moje od obrazovky. Škoda, že tiesnivá atmosféra sa v druhej polovici takmer vytratila. Keby Boyle pokračoval v načatom, bolo by to zaslúžených *****. Ale už len kvôli všadeprítomnej krvi, silným scénam a udalostiam na vojenskej základni sa 28 Days Later oplatí vidieť. ()

honzii

Sympatický malý film, který je zajímavý sledovat jako vývojový přestupný bod Dannyho Boylea. První spolupráce s kameramanem Dod Mantelem nádherně předznamenává styl, jakým bude natočen Slumdog (DV není celuloid, ale i přes pár pixelů jsem byl kamerou okouzlen). Boyle zde klade ještě větší důraz na formální a filmařské hrátky, které naplno rozjede u 127 hodin (kde se také částečně navrátí k formátu DV). Nezkušenost v žánru pomohla Boyleovi natočit zombie horror v odlišné atmosféře než jsme zvyklí. Infikovaní zde tvoří pouhou kulisu a ne středobod Boyleova a Garlandova příběhu. Boyle jimi tedy neplýtvá a nenastavuje laťku šoku moc vysoko, vrcholem akce je tedy výměna kola taxíku, zatímco na vás utíká pár infikovaných. Na jednu stranu jsou jednotlivější randevous s infikovanými výraznější, na druhou stranu se pocit nebezpečí moc neprohlubuje a to byl můj částečný problém, který jsem s filmem měl. Můj druhý problém se týká finále. Rozumím tématu, že i infikovaný člověk je menší nebezpečí než zdravý člověk, když na to přijde. Je to velmi zajímavé téma pro zombie horor. Nejsem si ale jistý, jestli neměl Danny Boyle přitlačit celkově na pilu. Nejsem si jistý, jestli mu jeho střízlivost k žánru nakonec nepodkopla nohy. Na konci už jsem nebyl tolik napojený. ()

klukluka

Nic jsem od toho nečekal a ničeho jsem se nedočkal. Jen nesmyslu, který musel skončit naprosto neuvěřitelným happy endem. Úplně nejvíc mi na tom vadilo, že je pod tím podepsaný Danny Boyle. Ne že bych už od něj neviděl i ptákoviny, ale tahle z nich byla největší. Na filmu jako takovém nejvíc odsuzuju povahu epidemie. Z napadených se stávali nakažení. Několikrát se tady mluvilo o tom, že by měli výhledově pomřít hlady. Obchody ale zůstávaly nedotčené. Proč? Kvůli té jedné scéně s "nakupováním"? Když byla tou "nemocí" zuřivost a přenesla se ze zvířat na lidi, proč se pak zase z lidí nepřenášela zpět na zvířata (koně, ptáci, krysy...)? Proč se nakažení nelikvidovali mezi sebou? Proč se zdraví probíjeli za pomoci mačet a bejzbolek, když byly krámy plný bouchaček? Proč, proč, proč...? Proč vůbec tenhle film? Proč tak polovičatě? Proč ten Danny? A proč jsem na to vůbec čuměl? :( ()

korndaddy

Příjemná zombie událost, kdy snímků hodně přidává hudební podklad, střih a v neposlední řadě finální vyvraždovačka. ()

Zagros

Slušné komorní postapo, které dokazuje, že není potřeba horentní rozpočet a hromady efektů. Stačí jen slušný scénář, dobrá režie, vhodné obsazením, odpovídající herecké výkony a … a trochu něčeho, co udělá film fungujícím. Asi nedokáži přesně popsat, proč se mi film líbil. Možná dobrá kamera, která podpořila stísněnou atmosféru. Možná střídání napětí s chvílemi klidu. Možná dobře zahraná bezradnost hrdinů. Zkrátka film jako celek funguje, dokáže vás strhnout a udrží vás v napětí až do konce. Velmi dobré tři hvězdy. ()

Loki_Six

"Oh, great, Valium. Not only will we be able to get to sleep, but if we're attacked in the middle of the night, we won't even care. " ()

cold

Čekal jsem od tohoto filmu něco podobného jako byl děsný Resident evil, právě proto jsem nešel na tento film do kina. Teď po zhlédnutí na DVD mě mrzí, že jsem neviděl vylidněný Londýn na velkém plátně (neskutečně flustrujicí i v televizi). Podle mě skvěle natočený film, který se ani tak nesoustředí na efekty, ale na postavy, které jsou hozeny do velmi nepříjemné apokalyptické situace. Rozhodnutí natočit tento film digitální kamerou a nastínit formu dokumentu, byla dobrá volba. Lepší než z toho udělat superakční a superefektní velkofilm. Touto formou se zachovává autentičnost a dobrá volba konce nechává fantazii na divákovi. Chyby se vyskytli, ale jaký film dnes nemá chyby. ____ Ty zelený mozky opět nezklamaly, jak mají zbraně tak jsou nakoni jinak ... ()

cab

Jim (Cilian Murphy) se probouzi v nemocnici z 28 denniho komatu a zjistuje, ze je v ni osamely a tudiz nechape, co se deje. Po opusteni nemocnice potkava Selenu a Marka, kteri mu osvetli duvody skoro prazdneho Londyna, kde jsou prevazne videt umirajici lide. Hra o preziti tak muze nabrat na otackach. Velmi nekompaktne napsany film se spatnymi dialogy a zbytecne natahovanym dejem, ktery i po foremni strance mi nesedl. Do horroru daleko a do dobreho filmu jeste dal. 45% ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení