Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

salahadin

Phoenix vypadá a hraje fantasticky. A tím bych klady filmu uzavřel. Jinak je to totiž vlastně o ničem, bez emocí, bez výrazných top scén, jen sled epizod. Problém všech podobných filmů. Jen by mě zajímalo, co Scotta na Napoleonovi tak uhranulo, když ho vykreslil jako Pepka Cardu od vedle - kde je válečný stratég? Jo to měla být ta směšná a odflaknuta bitva u Slavkova? Ajta krajta. U podobných "historických" filmů bych historickou nevěrohodnost toleroval, kdyby přišly s nějak zajímavě uchopenou postavou a předaly nám dobře vystavěný příběh, emoční pohnutí nebo myšlenku. Ale tady nic takového nenííííí. Leonek je chvíli tu (střih) a chvíli onde (střih), chvíli mluví s tím (střih) a chvíli s ní (střih), sáhne si na mumii (střih), jede v kočáře (střih) a tak dále. Scottův Leonek je trochu ňouma, trochu nemluvný drsnočum. Nic víc. Samotný film je velmi, velmi slabý, ale tak třeba bude ta extended edition lepší. No tož uviďajme. ()

Ruut

Už to úplně není ono jako u 1492 či Gladiátora. Chladnou modrou má blízko k Poslednímu souboji a stejně jako u něj je znát často použitý digitál místo těch kup lidí, věcí .. Příliš zkratkovité a vlastně se hodně těším na directors cut, kde snad víc prostoru dostane zajímavý vztah Josefíny s Napoleonovou matkou a třeba se víc rozvede tažení do Ruska a snad i to , co bylo po Waterloo a častěji uvidím skvělého Wellingtona .. no takhle si sním ... Snad delší verze pomůže filmu podobně jako se tak stalo u Království nebeského a Robina Hooda. ()

Foox

V jádru bohužel velmi průměrný životopis, který vybočuje maximálně velkolepostí a syrovostí bitev. Ovšem na co jsem se těšil nejvíc, tzn režii Scotta a herecký výkon Phoenixe, tady film zklamává vlastně nejvíc, i když je to samozřejmě kvůli očekáváním. Pořád jde o solidní řemeslo a výkon. ()

misterz

Dávam síce 4 hviezdy, ale aj tak to je sklamanie. Kde je ta epika a emócie, ktoré sme zažili pri Gladiátorovi, alebo pri Kráľovstve nebeskom? Filmový svet v historickom žánri stratil dych a dnešnému divákovi už okrem majestátnych bitiek asi nemá čo ponúknuť. Alebo to zabudol. Je to veľká škoda, pretože je to môj obľúbený žáner. Snáď nabudúce príde niekto s niečím lepším. Aspoň Phoenix bol parádny a bavil. Avšak po obsahovej stránke to bolo ako z rýchlika, s kopcom zbytočnej vaty a uťahané ako rozmaznané trojročné decko. Ledva nadpriemer. 70/100 ()

Goldbeater

Ridley Scott má tyhle historické spektákly zkrátka v malíku a Napoleon dopadl přesně tak, jak jsem si ho před projekcí představoval - v tom dobrém i tom špatném. Začal bych tím horším. Bohužel i při té dvouapůlhodinové stopáži je snímek takovým rychloběhem Bonapartovým životem a kariérou, takže chvílemi zkrátka až moc skáče ze scény na scénu, přičemž vedlejší dějové linie a postavy se v něm tak trochu objevují a zas mizí a pojítka zůstávají nedořečena. To je problém, který doufám bude vyřešen ve slibované čtyřapůlhodinové verzi na Apple TV+. Skvělé jsou válečné scény, jak už jsme u Scotta zvyklí, a celkově ve filmu dokonale funguje dobová stylizace, která diváka opravdu vrhá do prostředí divoké Evropy na přelomu 18. a 19. století. Joaquin Phoenix přistupuje k legendární postavě světových dějin s velmi civilním pojetím a jeho Napoleon je poutavý každou minutou na plátně. A věřím, že to utáhne i v oné o dvě hodiny delší verzi. S výhradami spokojenost. ()

mzss1

[72%] Viděno v kině v IMAXU ve 2D. Na film jsem se docela těšil, ale zůstával jsem s očekáváním raději při zemi. Dny od premiéry se docela vlekly, nemohl jsem se k tomu dokopat, ale nakonec jsem pak do kina na to zašel. A výsledek? Určitě zklamaný nejsem, ale úplně nadšen také ne. Tento nový Scottův spektákl nemá vyloženě žádnou výraznou chybu, většina aspektů zde šlape jak hodinky, jen to prostě není tak zapamatovatelné a postavu Napoleona si moc divák oblíbit nemůže. Ne, že by mě na té postavě něco iritovalo, to určitě ne, Phoenix to zahrál výtečně. Co se týče technické stránky bitev, tak tomu není snad co vytknout. A ani se nedá říci, že by jich bylo málo. Mohli být trochu delší, ale to nevadí. Byly krvavé, realistické a docela přehledné. Jen ta úvodní ve tmě byla trochu méně viditelná, ale co už. Herecké obsazení je na tom docela dobře. Phoenix byl skvělý a stejně i tak postava manželky Napoleona, kterou zde hrála charismatická Vanessa Kirby. Zbytek herců ok. Hudba? Ta byla nevýrazná, ale zde mě to nijak netrápilo. Po dějové stránce to bylo takové usekané. Naštěstí to nebylo moc chaotické, jen asi bude paradoxně lepší ta režisérská verze, i když 270 min mi přijde zas moc. Takže víc to kritizovat nemohu, postava Napoleona byla dobrá, jen jsem si k němu nemohl získat větší vztah a fandit mu. Ale tak jako tak se mi film docela líbil, ty 4* slabší nakonec dávám, při dalším vidění asi spíš zkusím dát režisérskou verzi. Mohlo to dopadnout lépe, ale i tak, za mě zajímavý historický počin. ()

Anderton

Bohužiaľ je to skôr torzo očakávaného director´s cut, respektíve toho pravého Napoleona. Avšak stále je to historický veľkofilm Ridleyho Scotta s perfektným obsadením ústrednej dvojice. Obidve, respektíve tri bitky sú špičkové a v niektorých momentoch berú dych, asi ich ale prekonáva návšteva Moskvy, mesta duchov a následný požiar. Je to predovšetkým vzťahová dráma a až potom politický film plný intríg, takže tá skratkovitosť nie je neodpustiteľným hriechom. Či pôjdem aj do DC, momentálne netuším, skôr až o nejaký čas. ()

Kothy

Za mě teda lehké zklamání. Jak už bylo napsáno níže, filmu zřejmě uškodilo velké stříhání, protože se tam dost zásadních událostí vůbec neobjevilo. I tak je ale film dost dlouhý. Trochu mě překvapilo, jak velký důraz to dávalo na jeho osobní, a hlavně milostný život s Josefínou. A to vše na úkor zásadních bitev atd. Celkově to Napoleona ani moc nezobrazuje jako tyrana, jako spíš člověka, který někdy i sám o sobě pochyboval a snažil se věci řešit, pokud možno mírovou cestou. Často ale neměl na vybranou, a tak mu nezbylo nic jiného než bojovat. Hezky je ztvárněný Slavkov i Waterloo (nejsem expert na historii a přesný průběh těchto bitev). Většina zásadních událostí je zde zobrazena, ale prostě jeho život je asi těžké shrnout pouze do jednoho filmu. I tak je to ale skvělý výkon od Joaquina Phoenixe. Vanessa Kirby tady působí jako pěkná mrcha, ale taky to hraje dobře. Jinak už tu moc známá jména nejsou. "Francie, armáda, Josefína." ()

leila22

Na Napoleona sa pekne pozerá. Nesie v sebe niekoľko skutočne epických scén. Je v ňom dostatok krvi, gilotínou zoťatých hláv, vybuchujúcich diel i zvieracích vnútorností. Minimálne za kostýmy a výpravu pravdepodobne môže počítať s oscarovými nomináciami. Lenže ako celok nefunguje. Fakt, že bude k dispozícii aj 270-minútová režisérska verzia, sa odrazil na tej, ktorá aktuálne láka do kín a ktorá je zosekaná na takmer polovicu. Divákovi sa servíruje skratkovitý príbeh, ktorý je výrazne (miestami skutočne až bolestivo) zostrihaný a tým pádom často pôsobí ako kolekcia videoklipovitých sekvencií a nie ako film, ktorý tvorí súdržný celok. Pomerne prekvapivé je, že Napoleon Ridleyho Scotta je v prvom rade filmom o láske a to nemusí každému vyhovovať. To, aký je Napoleon v podani Joaquina Phoenixa alebo skôr akým nie je, nie je hercovou chybou. Joaquin robí čo vie, no faktom je, že má 49 rokov a v priebehu filmu, ktorý zachytáva takmer 30 rokov zo života Napoleona (začíname v jeho 24 rokoch), sa fyzicky prakticky vôbec nemení, čo na autenticite príliš nepridáva. Ridley nám zobrazuje Napoleona primárne ako človeka precitliveného, neistého, citovo ľahko zraniteľného. V ženskej spoločnosti plachého a miestami (bez zámeru) vtipného. Jeho náladovosť a mnohé komplexy, ktorými disponoval, výrazne ovplyvnili aj jeho vskutku toxický vzťah s milovanou Joséphine. Ani v prípade Vanessy Kirby, ktorá ju stvárňuje, nie je problém v hereckom obsadení. No minutáž nepustí a jej postave nie je dopriaty dostatočný priestor na hĺbkový rozbor charakteru. Divák je iba okrajovo oboznámený s jej minulosťou, ktorej objasnenie by miestami výrazne dopomohlo pochopiť jej konanie. Z fantastického stratéga a z cieľavedomého vodcu vidíme pomerne málo. Z nekompromisného bojovníka, ktorý vzbudzuje hrôzu, takmer nič. Jednotlivé bitky vo filme (hoci sú úchvatne a veľkolepo zachytené), hrajú iba druhé husle. Historické fakty sú zredukované a miestami nepresné, absentujú hlbšie súvislosti. Z tohto hľadiska snímka pravdepodobne neuspokojí ani milovníkov histórie, ani menej znalých, ktorí do kina prišli s očakávaním, že z príbehu na plátne získajú uspokojivý prehľad. Napriek všetkému sa do červených kresiel rozhodne oplatí zasadnúť. Oči sa dosýta nakŕmia. Po formálnej stránke je okamžite jasné, že za snímkou stojí skúsený režisér a veľký budget. A treba si aj uvedomiť, že sa bavíme o 85-ročnom pánovi. Pretože zatiaľ, čo väčšina populácie v jeho veku doma lúšti krížovky, on sa aj naďalej nebojácne púšťa do natáčania veľkovýpravných filmov. Mať tak Napoleonov dvojrohý klobúk, obdivne ho skláňam dole. ()

Dzeyna

Na můj vkus tam bylo až příliš zdlouhavých bitev a nudných záběrů o ničem. Také jsem nečekala, že to je především lovestory. Nicméně Joaquin podal super výkon. ()

DwayneJohnson

Mám pro Phoenixe prostě a jednoduše slabost, proč to nepřiznat, takže vždycky, když je nějaký film a hodnocení tak nějak mezi, zcela nepokrytě zvedám nahoru. A to je přesně i tenhle případ. Výtečná výprava a bojové scény, sráží trošku dolů ta mezihra kolem, ale což, na to já dnes dlabu a pálím pěkně za čtyři. A když vezmu v potaz délku filmu, vůbec nedokážu odhadnout, jak by na mě zapůsobila režisérská verze, která má (skoro) jednou tolik. To je pro mě zatím takový velký otazník, na který sám sobě (snad) co nejdřív odpovím. ()

Slarque

Je trochu smutné, když 158 minut dlouhý film působí jen jako extrémní trailer na něco výrazně delšího. Ridley Scott stále historickou epiku umí. Při vší úctě k výkonu Joaquina Phoenixe mě více bavila Vanessa Kirby. (Ale nejsou dvě postavy na velkofilm málo?) Víceméně kašlu na často zbytečné historické nepřesnosti (i když na smysl scény se střílením do pyramid jsem stejně nepřišel), ale tenhle sestřih prostě nemá tah na branku. I tak na to jděte, moc takhle velkolepých podívaných už nás v kinech nečeká. :-/ ()

Arsenal83

Život Napoleona ťažko zúžiť na 2 a pol hodiny alebo 4 hodiny režisérskeho filmového materiálu. Na to je aj seriál málo. A napriek Scottovej skvelej výprave toto zúženie anglosaského typu bolo ešte viac stiahnuté na 3 milióny mŕtvych v štatistikách a jeho milostný život. No, milostný život. V podstate sme videli len prášenie škaredej Jozefíny, bezemočne a pudovo. Ešte si tam povedali v posteli, že on je tyran, to ešte ani keď prvým konzulom nebol, a je to vybavené, aby sa divák nastavil. Napriek skvelej Phoenixovej hereckej póze: bol ale toto pravý Napoleon? Len bezcitný, strohý a večne nafúkane sa tváriaci despota? Navyše taký, čo už v dvadsiatke vyzeral ako päťdesiatnik? Historici tvrdia iné, na čo Ridley Scott len mávol rukami, že nikto nevie, ako to presne bolo. Nikto? Bavíme sa o dobe, kedy už vychádzala denná tlač, nie o dobe staviteľov pyramíd. Bavíme sa o dobe, kedy bola vojna permanentne a nie kvôli Napoleonovi - revolučnému Francúzsku ju predsa vnútili práve spojenci, ktorým sa nepáčili rúcanie starých hodnôt, ktoré živili incestných pančuškárov. Aj preto to zúženie na zabíjajúceho tyrana je absolútnym nepochopením doby, kedy Napoleon naozaj neskôr aj zpupnel, lebo s jedlom rastie chuť, ale nespomína sa, prečo bol tak ľudom milovaný, že napriek všetkým obetiam dobyl po zvrhnutí Francúzsko bez jediného výstrelu? Žeby ponuka tohto tyrana bola iná ako starých panovníckych rodov, ktorý v skotnatenosti a porobe videli nerušiteľný štandard? Osobnosť Napoleona je príliš komplexná na to, aby sa mohla jednoznačne hodnotiť len negatívne alebo oslavne a taký mal byť aj film. Lebo mnoho vynikajúcich vecí tu po tejto dobe ostalo dodnes a sme za ne radi - zavedenie občianskeho zákonníka, ktorý je dodnes základom právnych systémov po celej Európe - áno, aj vďaka tým výbojom. Rozšírenie práv, dostupnejší vzdelávací systém nielen pre vyvolených, budovanie infraštruktúry, nič z toho ukázané vo filme nebolo ukázané a obávam sa, že úmyselne. Do tohto krámu sa to nehodilo. Divákov bude predsa viac zaujímať nejaká Jozefínka s roztiahnutými nohami či opretá o nočný stolík. Historicky je film postavený na mnohých nezmysloch, ktoré sa ani nestali, no a vlastne na záver nech si odpovie každý sám: čím mi tento film dokázal, že šlo o génia s predpokladaným IQ minimálne 145 a jedného z najväčších vodcov všetkých čias? Ja tvrdím, že ničím. Dostali sme nabubrelého hlupáčika, ktorý mal len istý čas šťastie a nekonečnú chtíč po sláve a ženách. ()

Chrustyn

Jak si u většiny seriálů stěžuji na délku, tak Napoleona nejvíce sráží jeho zkratkovitost. Shluknout nejdůležitější části jeho života do dvou a půl hodin je prostě málo a Napoleon, tak působí jako série nerozvinutých epizod. Tuhle je několika minutová bitva, támhle manželské problémy a tuhle politické trable. Napoleonova osobnost je pouze načrtnutá, stejně tak jeho životní láska Josefína a jejich vztah, kde není jasné jestli je vypočítavý, vhodný nebo osudový. Pokud by se Ridley Scott zaměřil na dvě nejzásadnější bitvy (Waterloo, Slavkov) a jeho manželský život a poutě po Rusku dal bokem, možná by by výsledný dojem intenzivnější a dokázal by osobnost největšího vojevůdce vykreslit lépe. Přes všechny výtky je Napoleon velkolepý, příjemně staromilský a jako druhý dokazuje, že filmoví veteráni mají více skillů než o generace mladší filmaři. Phoenix standardně strhující... ()

marhoul

Vizuální stránku, výpravu i obsazení oceňuji, jinak trestuhodně obšlehnutá kmotrhudba, srandovní omalovánky, neosobní, nudná dramaturgie, sdělovací hodnota mizerná, výstavní rutina, to jsou zásadní zápory zatím poslední práce velikána Scotta. No nevím, no. Nehrát v tom Kirby a Phoenix, nemáme se o čem bavit vůbec. Opulentní, pro mě, bohužel, plytké a bez jiskry, kterou u filmů takového formátu potřebuji.  Je vcelku neslušné kritizovat práci Metuzaléma Ridleyho, člověk má respekt, je to persona, která okouzlila svoji prací řadu generací, přesto mě jeho Napoleon nebavil. To je u fanouška historie na pováženou. ()

Stanislaus

Po více než dvou dekádách se před a za kamerou setkávají Ridley Scott a (o jednoho Oscara těžší) Joaquin Phoenix, aby nás tentokrát přenesli z roku 180 do přibližně jeho desetinásobku a naservírovali nám příběh o jednom z nejznámějších vojevůdců a panovníků v evropských dějinách. Skutečnost, že do kin šla o téměř dvě hodiny kratší, ale stále solidně rozsáhlá verze, byla ve filmu nejvíce cítit v počátečních desítkách minut, které na mě působily až moc kuse. Napoleonův vztah z Josephine byl - až na jím vydávané, animálně vilné pazvuky - vyobrazen uvěřitelně: od nesmělého počátku až po hořkosladký konec. Co se týče akce, tak nemám slov: na tomto (bitevním) poli mě Scott nezklamal a nabídl velkolepě nasnímané a syrové (ale nijak přehnaně surové) výjevy z proslulých bitev, z nichž mě v kině jednoznačně nejvíce uhranula ta u Slavkova. I když má film půl třetí hodiny a hodně se v něm pletichaří, vůbec mě v kině nenudil a jeho projekci jsem si solidně užil - na čemž měl jistě svůj podíl i fakt, že nejsem vyloženě historický hnidopich. ()

Flego

Veľkolepý opus bijúci sa k komornou drámou vyjadrenou vo forme korešpondencie s Jozefínou. Táto kombinácia Scottovi nevyšla podľa predstáv a taký skúsený režisér by to mal odhadnúť. ()

TheEvilTwin

No já nevím. Ridley Scott je třída, ale tady se to nepovedlo a musím říct, že osobnost jako Napoleon by si zasloužila daleko lepší film. Nevěřil bych, že to řeknu, ale i napříč 150 minutám jde o EXTRÉMNĚ zkratkovitý film, kterému tahle stopáž za boha nestačí a jde až příliš okatě vidět, že se tady stříhalo jako kráva a 4hodinová verze, která půjde na AppleTv,  bude diametrálně odlišný, komplexnější a tisíckrát lepší zážitek. Takhle to působí jako náhodné skákání ze scény na scénu, mnohdy až příliš viditelně a zmatečně a celé to působí (ano, řeknu to) strašně amatérsky, uspěchaně a bez návaznosti. Snaha dostat celou Napoleonovu historii do dvou hodin zkrátka nejde, a tak se tady skáče dvě minuty v revoluci, pak pár minut v bitvě, pak zase doma o pár let později a takhle až do finále u Waterloo. Napoleon je zde vyobrazen až moc nezajímavě, jeho pozice nejlepšího stratéga historie je trestuhodně neobhájena, páč nedostaneme žádné jeho úvahy, strategie či plány a jdeme rovnou do bitvy a vlastně ani Phoenix ani Kirby mě nijak neoslovili, nejsou ničím ikoničtí a pokud jsem doufal v přehrání si prodloužené verze na Applu, tak jedině za podmínky, že se bude na co dívat na bitevním poli. Ani to se ale bohužel nestalo. První i druhá bitva nejsou výrazné a poslední Waterloo vlastně také ne. Chybí zde drasticky Rková akce, více krve a vtažení diváka do válečné vřavy, aby cítil atmosféru, dusno a melancholii z bitvy na vlastní kůži. Stejnětak onen slavný pochod v zimě je tady asi necelou minutu. Až se divím, že takhle zkušený režisér si nechal utéct i tohle… No suma sumárum celkem zklamání, jelikož zvučné jméno i poutavá látka lákala na událost roku a výsledkem je úplně průměrný film, jehož delší verzi ocení historičtí fandové prahnoucí po dalším nášupu vizuální atmosféry tehdejší Francie, ale jelikož bitvy velmi pravděpodobně byly ve “full verzi” už zde, tak se většího zvěrstva ve stream verzi nejspíš nedočkáme. Jsem zdrcen. ()

luka4615

Rozmáchlá reklama na kýženě očekávanou režisérkou verzi. Tak zhruba nějak takto lze v jedné krátké a trefné větě popsat nejnovější snímek slovutného Ridleyho Scotta honosíc se jménem Napoleon. Na první pohled Vás na tomto dobovém spektáklu zaujme precizní cit pro detail, jímž je režisér za ty roky už notoricky proslulý. Veškeré interiéry, exteriéry i propriety na Vás doslova dýchají dobovou atmosférou, což o pořádný kus umocňuje výsledný dojem z celého projektu. Jistě, je nabíledni poznamenat, že scénář doznal opravdu hodně velkých finálních úprav, což mnohdy působí vážně zmateně, protože některé scény zdánlivě nenavazují či přímo chybí a postavy se na plátně "protáčí" bez sebemenšího smyslu, pročež se pak v záplavě jmen začnete trochu ztrácet. Avšak i přes tento bolestivý neduh jsem si Scottovu neotřelou dekonstrukci slavného vojevůdce vážně velmi užíval, jelikož právě jeho podvratný tvůrčí přístup generuje neočekávaně vtipné i nervy drásající dějové zákruty. Výkladní skříní ale i přesto zůstávají monumentální bitevní scény. Scény, u nichž jsem s otevřenou pusou obdivoval precizní vedení všech komparzistů a způsob, jakým byly tyto megalomanské bitvy natočeny. Právě v těchto momentech skrze ozvěnu minulosti zavane připomínka toho, že Ridley Scott to má i přes svůj věk pořád ještě v paži a že stále dokáže předvést nové a dosud neviděné věci. Toto všechno pak civilně zastřešují herecké výkony Joaquina Phoenixe a Vanessy Kirby, jejichž zemité, místy odtažité podání skvěle zapadá do celkového vyznění režisérovy vize. Co tedy dodat na závěr? Verze, kterou můžeme vidět v kině je trestuhodně uspěchaným vyprávěním s dechberoucími bitvami, u nichž budete velebit velké plátno a ozvučení Dolby Atmos. Jedná se o hutný filmový zážitek, který i přes zjevné neduhy snese velmi nadprůměrné hodnocení, jelikož přislib nekompromisní a servítky si neberoucí čtyřhodinové verze na mě dýchal z téměř každého filmového políčka. Je ale vážně velká škoda, že Ridley nenasadil všechny možné páky, aby právě tuto svou olbřímí vizi poslal rovnou do kin. (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „I am destined for greatness, but those in power only see me as a sword.“ ()

Lucasion

"You think you are so great because you have boats." Jezdí na koni a mává šavlí... Takový interní joke v naší sociální skupině, ale on skutečně vystihuje celý film. Nejhorší film Ridleyho? Tak daleko bych nesahal. Mistr už bohužel natočil i větší a horší filmy. Přesto bych mnou Napoleon velmi očekávaným letošním filmem, který tak nějak uzavře celý rok. Bohužel jsem odcházel z kina spíše otráven a náladu mi zvedal můj dobrý kamarád, který miluje historii a dokázal velmi dobře interpretovat, co je ve filmu špatně. Jasně, historický kumšt bych od Ridleyho nečekal. A kdo očekával historicky přesný film, tak si velmi zkazí chuť. Kdo však očekával jako já jen epický velkofilm... Tak vlastně bude zklamán taky. Napoleon totiž během dvou a půl hodin nevysvětlí ze života Tyrana vůbec nic. Kinoverze ač dlouhá (a místy opravdu únavná), přelítává ze scény na scénu a  nelze se vůbec ve filmu orientovat. Nejvíc v čudu budou diváci, kteří mají v historii bordel a vůbec nepochopí slet scén. V jednou záběru Napoleon střílí do lidí při povstání, načež o zhruba deset minut později ho lid miluje a mají ho za hrdinu. Kde se ten přerod stal? Ve filmu nikoliv. Dále píše dopis své milované Josefíně o tom, jak v Itálii nekladli sebemenší odpor a následuje scéna, kdy střílí na pyramidy v Africe. Kde se safra tohle stalo? Film vám nevysvětlí vůbec nic, co se týká emocí, motivů nebo myšlenek postav. Scény se zkrátka dějí a střídají se bitvy, aniž by divák vůbec tušil politické pozadí. Proto je Napoleon jen směsicí historických scén a působí jako leporelo. Jistě, režisérský sestřih by tento neduh mohl napravit. Ale hodnotím verzi, kterou jsem v kině viděl a z filmařského hlediska je takovéto vyprávění příběhu tragédie. Druhá věc, která mě osobně neuvěřitelně drásala byla hudba. Žádný epický soundtrack se nekoná. Pokud ve filmu přeci jen je, tak je tak nevýrazný, že ho sotva někdo pozná. Což u velkofilmů pana Scotta byl vždy jeden ze zážitků, které nám tady nedopřál. Samostatná kapitola je pak historická přesnost. Chápu, že každého zajímá jak bitvy vypadají, ale je fakt, že tolik do oči bijících hovadin jsem už dlouho neviděl. To, že Napoleon vede jízdu do bitvy v čele a mává u toho šavlí je jen střípek toho, co nám Ridley nachystal. Jízda, která objíždí britské carré, aby se nechávali jeden po druhém zastřelit je šílenost. Britský sniper už je pak jen třešnička na dortu. To jen tak na okraj. Mě osobně totiž na filmu vadí nejvíce to, že vám vlastně nevysvětlí vůbec nic. Působí tak skutečně jako by někdo vystříhal půlku obsahu, která by najednou v plném rozsahu dávala smysl. Emoce jsou tudíž ve výsledku naprosto pryč. Režisérské verzi dám šanci, protože si myslím, že z průměrného zážitku udělá skutečný velkofilm. A pokud ne. Tak je to opravdu velmi promarněná šance Ridley. (65 %) ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům