Salón Eliott (TV seriál)

The House of Eliott

Velká Británie, 1991–1994, 28 h 20 min (Minutáž: 50 min)

Jim Parker

Stella Gonet, Louise Lombard, Aden Gillett, Barbara Jefford, Phyllida Law, Jamie Foreman, Simon Day, Judy Campbell, Minnie Driver, David Burke, William Gaminara, Richard Durden, Nick Reding, Phyllis Calvert, Eileen Davies, Pippa Haywood, Vivien Heilbron, Paola Dionisotti, Jeremy Brudenell, Phillip Manikum, Tony Stephens, Nicholas Pritchard, Amanda Elwes, Jeff Nuttall, Anthony Valentine, Kate Fahy, Richard Lintern, Eamonn Riley, Christopher Robbie, Terence Plummer, Lee Montague, Heather Williams, Jack Watling, Rupert Frazer, Patrice Valota, Pauline Larrieu, David Glover, Colin Jeavons, Joe Hall, Caroline Trowbridge, Andrew Havill, Simon Paisley Day, Timothy Carlton, Glen Davies, Michael Grandage, Victoria Alcock, Damaris Hayman, Colin Spaull, Judy Flynn, Patrick Murray, Richard Moore, Sheila Gish, Charlotte Cornwell, Patricia Lawrence, Fiona Walker, Caroline Mortimer, Patricia Maynard, Robert Daws, Yvonne Gilan, Anne Lambton, Barbara Keogh, Caroline John, Daphne Oxenford, Joanna McCallum, Jean Anderson, Kelly Hunter, Michael Culver, David de Keyser, Tricia George, Arthur Cox, Donald Pickering, Cathy Murphy, Jane Wood, Dorothea Phillips, Mary Healey, Sarah Flind, Jill Melford, Rachel Herbert, Michael Percival, Moray Watson, Martyn Read, Roger Brierley, Georgia Allen, Geoffrey Chater, Jim McManus, Elizabeth Garvie, Geoffrey Whitehead, Hugh Walters, Monica Grey, George Innes, Justine Francesca Glenton, Bridget McConnell, Diana Payan, John Rolfe, Peter Zander, Peter Waddington, Dean Williamson, Stephen Churchett, Benedick Blythe, Bill Moody

Jeremy Gwilt

Už je to dávno, ale bylo to fajn.(5.10.2011)

34/34 Poslední klasika vyrobená pro BBC Television Centre ještě postaru několika kamerami na jednou a na filmový materiál...(25.1.2009)

Moje očekávání k tomuto vyhlášenému salonu byla snad až příliš vysoká, ale jako diváka z roku 2011, zvyklého na bohaté kostýmové kreace i v počinech módě na hony vzdálených, mě prostě sestry Eliottovy zklamaly. Pomalý začátek bych ještě omluvila, ale neustále se opakující dějové schéma vyhrávame-prohráváme-hádáme se-máme se rády mě vskutku nepřesvědčí. Bea a Evie jsou navzdory zajímavému prostředí, ve kterém se pohybují, značně sterilní - jako by se bály ukázat, co v nich vskutku je. Vychází tak z děje jako velice dobře oblečené téměř světice. Zbytečně mělké jsou také jinak zajímavé postavy společností odvržené tety Lady Lydie či Penelope, která "přechází" vlastní bolesti pomocí jiným. Skončila jsem na počátku druhé série, kdy jsem se již nadále nedokázala dívat na to, jak šarmantního seladona Jacka Maddoxe tento ryze ženský svět válcuje do karikatury laskavého gentlemana.(14.11.2011)

Seriál Salon Eliott patří k tomu nejlepšímu, co televize ve svém vysílání nabídla. Děj se odehrává na počátku minulého století a popisuje životní osudy dvou sester – starší Bea a mladší Eve. Obě dívky vyrůstaly ve starém viktoriánském domě se svým despotickým otcem. Matku ztratily při porodu mladší Eve. Bea byla nucena již ve svém mladičkém věku zastávat roli matky a hospodyně, ačkoli byla velmi talentovaná a toužila po studiích. Díky intrikám svého otce dokonce propásla příležitost se vdát. Po smrti otce se obě sestry osamostatňují a po několika peripetiích se konečně našly v tom, co ovládaly nejlépe – v navrhování a šití šatů a rób. Podaří se jim vybudovat prosperující salon, Bea dokonce nalezne svou životní lásku a první řada seriálu tak končí happy endem. Na úspěch ságy navázala druhá řada, u které si ale nejsem jistá, zda byla v Česku ke shlédnutí. V druhé sérii osudy sester protne tragedie druhé světové války, Bea, v tu dobu matka již tří dětí, přijde při bombardování o syna. Eve se pokouší udělat kariéru v Hollywoodu jako návrhářka kostýmů, nicméně rozčarovaná se vrací zpět do rozbombardovaného Londýna, do salonu Elliot. Válka osudy hlavních hrdinek i jejich přátel velmi změní, konec války nepřinese úplné uvolnění, spíš naopak strach z budoucnosti. Jediným opravdu šťastným momentem na konci děje bude návrat muže ze zajateckého tábora, kterého Eve milovala a o němž se domnívala, že jej již nikdy, kvůli židovskému původu, neuvidí. Seriál byla natočen velmi autenticky, velkou úlohy v něm hrály dobové kostýmy a doplňky, které dokázaly navodit atmosféru tehdejší doby, od té lehkomyslné, kabaretní až po tu tragickou, válečnou. Hlavní představitelky byly okouzlující a tvůrcům se podařilo vytvořit zajímavou a přitažlivou ságu. V České republice na počátku 90. tých let vyšly dvě knihy popisující děj celého seriálu.(18.5.2011)

Kdysi dávno dávala tento seriál o dvou sestrách , které se snazi prosadit se svym modním salonem, Ceská televize, moc uz si jej sice nepamatuji, ale jednalo se o pomerne zdarilou a prijemnou podivanou.(23.6.2004)