Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Mahalik

Je to jako když vymačkáváte citrón. Když už si myslíte, že žádná kapka se už v něm nenachází, co uděláte? Zahodíte ho? Ano! Někteří lidé to takhle dělají s lidmi. Nejdříve je urážejí, seřvávají, ponižují. A pak....když si myslí, že nad ním vyhráli....připadají si.....jako největší machři.A co je jednoduššího než od něj odejít a nechat ho napospas svým výčitkám? Ale ta druhá -seřvávaná- bytost, to cítí úplně jinak. Myslí si, že je ostrov sám pro sebe. Připadá si nenáviděná a odstrkovaná. A zatímco machr se teď někde baví v klubu, druhá bytůstka už neví kudy kam. A když už mu docházejí síli, chce to všechno dokončit jedním jediným výstřelem. Crahem-nehodou. Haggis věděl, co nám chce sdělit a ač se zdálo, že téma je už dostatečně provařené, on vytáhně vždycky něco nového a neotřelého. Sledovat herce v lidských postavách, je zkrátka balzám a naprostá -reálná- podívaná. Každý si našel scénu, která mu zrychlila tep nebo naopak zastavila srdce. I já takovou mám a věřtě, že si ji budu pamatovat dlouho, moc dlouho. Kéž by tenhle film byl pohádkou- on je ale realitou. ()

sepp

Pro me osobne vedle Lost in Translation nejlepsi film posledni dekady. Neskutecne pusobive, vypjate sceny jsou dramatictejsi nez vsechny jine filmy, ktere ke stejnemu efektu potrebuji vyhrezle vnitrnosti a potoky krve. Navic umelecky bezchybne popsane problemy soucasne americke, ale troufam si rici cele "zapadni" a tedy i nasi, spolecnosti. Ano, dej je jako celek neverohodny a zavani larpourlasrtismem, ale o to tu opravdu nejde. Uz nyni bych tento snimek zaradil mezi nejzasadnejsi dila kinematografie. 6* ()

lesumir

Dlouho jsem uvažoval jak Crash ohodnotit. Po prvních 30 minutách jsem byl někde okolo dvou hvězdiček, moc mi to nesedlo, nebo spíš jsem neměl na takový emotivní film náladu, ale po trosku delsi pauze jsem pokracoval a to byl teprve nasup, takze jsem skoncil u ctyr hvezd. Ale i tak jsem dost vahal, jestli to mel byt nejlepsi film roku 2006? Porad si myslim, ze nebyl, ale casto u Oscaru vidime to, ze to dostavaji filmy poukazujici na urcity globalni problem a v tomhle pripade na rozdily a rasismus, ktery tady byl zvlastnim, ale dobrym zpusobem podan. Paul Haggis to opravdu pefektne vystihl a naserviroval bez obalu, ale v pomerne stravitelne forme ktera donuti cloveka zamyslet se, ale nepohorsi. Alespon v mem pripade to tak bylo, secteno a podtrzeno - Crash je silny emotivni filmovy zazitek, ktery je opravdu vhodny videt, pokud mate chut se soustredit a videt neco nevsedniho,m protoze tenhle pribeh, nebo spise tyhle mini pribehy nejsou jen tak ledajake. 8/10 ()

A_FISH

Napadají mě slova jako prvoplánové, vykonstruované, naivní... Každopádně jsem představitelům jejich role/postavy neuvěřil, postavám pak už ani náhodou jejich chování. Kde jsou ty, ehm, "vynikající" výkony a ty "silné" příběhy? To jsem snad jenom já, už na začátku každého z mnoha "minipříběhů" tušil, jak dopadnou? (Omlouvám se, přistěhovalce v dodávce jsem nečekal ; ), to už bylo skutečně "přes čáru") Ovšem opravdu dojemné bylo, když nám autor v závěrečném retrospektivním shrnutí ukázal, že i ty nejhorší grázlové se nad sebou dokážou zamyslet, zpytovat svědomí a polepšit. Panu Haggisovi bych doporučil, pokud už má tu potřebu točit filmy o rasismu, zhlédnout pro inspiraci některé ze snímků Spike Leeho, například vynikající Jednej správně. Potom spálit všechny kopie svého díla a film přetočit tak, aby jeho postavy nepůsobily, jakože si zrovna odskočily ze seriálu Ally McBealová. Jednoznačně nejpřeceňovanější snímek posledních desetiletí. ()

Hrabka

Přestože jsou některé scény nepřirozeně strojené, tak film působí velmi silně. Herecké obsazení je prvotřídní. Film, jenž si bere na mušku především rasové neshody v dnešních Spojených státech, je natočen velmi poutavě. 75% ()

cheyene

Úžasný propletenec příběhů, přičemž ani jeden nemá žádná výrazně slabá místa. Snímek má atmosféru, výbornou hudbu, dobré herce, skvělé prostředí a hlavně několik velmi silných okamžiků, z nichž stojí za zmínku scéna s vybouraným autem, "neviditelným" pláštěm nebo policejní kontrolou muže a jeho ženy. Crash je velice zdařilý snímek za slušné 4*. ()

Jamal

Úplně mi z tohoto filmu běhal mráz po zádech. Skvělej příběh se spoustou zápletek, které mají přesně tu štávu, kterou mají mít. Opravdu asi jedno z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku. Haggis se zaměřuje na všechny typy lidí a jejich problémů s životem v novém či starém prostředí a tím je tento film velice zajímavý. Příjemně mě překvapila Thandie, ale naopak bych změnil pár Sandra & Fraser, ti se mi do tohoto snímku moc nehodili. ()

Fiftis

Príbeh je z časti inšpirovaný revolučnými dielami tohto žánru (21 gramov, Memento). Ozaj len z časti, snáď len tou neklasickou výpravou deja s prelínaním postáv na každom kroku. Pustiť sa do natáčania takéhoto na prvý pohľad ľahko zamotateľného filmu je ozaj odvahou. Ak však rozprávač vie presne o čo mu ide a vie to zaujímavo preniesť na plátno, klobúk dole. Príbeh plynie neskutočne svižne, pomáha skvelá, neuponáhľaná kamera a k tomu znie lahodná melódia skladieb. Všetky postavy sú výborne napísané a do najmenších detailov premyslené. ()

ajuska

Nadprůměrný film, ale zápletky a postavy mi připadali poněkud prvoplánové a některé scény jsou už na hranici kýče. Je možné, že v Americe se to tak extrémně líbí proto, že se v tom všichni vzhlédli a nejspíš svojí společnost vidí trochu jinak než my. ()

Pepinec

Další variace o prolínání různých příběhů lidského osudu. Režie mě upoutala, možná díky poměrně krátké metráži na to, o čem všem příběh vypráví. A to je dost možná jeho achyllovou patou. Nejsem žádný expert, ale kdyby tvůrci zjednodušili hru anebo naopak natáhli zápas, mohlo by být skóre ještě lepší. Vyzdvihnout je potřeba přítomnost několika opravdu silných scén, které rámují celý výsledný obraz, a pak také hudbu, díky které se obraz leskne zářivou jiskrou. Kdo ví, jak by obraz vypadal, kdyby se vyndal z rámu a bylo z něj sejmuto ochranné sklo, ale tyto spekulace přenechme šťouralům. ()

KlárkaS

Čím více postav, tím líp pro diváka, ale ne každý režisér dokáže správně vykreslit a chytře proplést křehkost lidských osudů. A Palouvi Hagginsovi se to podařilo na výbornou a i bez laciného citového vykrádání, tohle jsou pravé emoce... Navíc tolik silných scén v jednom filmu se jen tak nevidí. ()

Boogeyman

Nádherný film. Bravo tvůrci! Kritika slavné americké svobodné společnosti. Rasismus ze všech stran a úhlů, kde každý má k nenávisti své logické důvody a nikdo vlastně není záporná postava. Je to skvěle zahrané, některé scény jsou neuvěřitelně vyhrocené a nezapomenutelné a celkově film působí opravdu výjimečným dojmem. Mistrovský kousek. ()

Madsbender

(Komentár ponechávam v podobe z 5.12.2013, keď som filmu dal 3*. Mením len percentuálne hodnotenie.) Nie. 40% P.S.: S takýmito efektnými midcultovými konštruktmi mi vlezte na hrb. Znovu to pozerať nebudem, lebo som presvedčený, že by som z hodnotenia ešte ubral. A pritom stačilo tak málo - napríklad pridať stopáž a hlbšie rozviesť charaktery. Alebo sa zdržať megalomanských ambícií povedať všetko (i keď vlastne nič) na malom priestore a z postáv i dejových línií primerane ubrať. Alebo netlačiť na emócie a tak okato nebažiť po cenách akadémie. ()

petaspur

Po prvním zhlédnutí tohoto snímku jsem věděl, že byl takřka dokonalý a už ho nikdy nechci vidět. Tak hluboko se mi zaryl pod kůži, že jsem si ten zážitek nechtěl rozmnělnit. Po čase jsem to přehodnotil, viděl jsem ho podruhé a další projekce na sebe nedají čekat. ()

hippyman

hluboký film, ve kterém si sáhnete i vy až za hranice svého svědomí. mám rád snímky, nad jejichž tematikou přemýšlíte ještě týdny, měsíce, roky, poté, co je shlédnete... crash je právě jedním z nich. chyběl mi nějaký výraznější konec a mírné zjednodušení jednotlivých dějových linií - občas jsem se trochu ztrácel. jak říkám, tohle rozhodně chci vidět znovu, pak možná docením plně. zatím 80% ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +atmosféra, zajímavé dějové línie -možná toho všeho bylo až moc a možná to hrálo přiliš na efekt, ale není to zásadní mínus/// Crash je rasistický a zároveň depresivní. V kombinaci s tím, že poukazuje na sociální náladu v Americe, máte úzkostný pocit, že tahle země není ta pravá. Všeobecně tyhle filmy nevyhledávám, pak jsem však překvapen tím, že mě dokažou zaujmout a některé jako tento dokonce uzemnit. Občas jsem koukal s otevřenou pusou a nedýchal. Možná je všeho až příliš, ale zas nadruhou stranu, krásně to utíka, dobře se na to dívá, nenudíte se. Velice se mi líbil Ryan Phillippe, s jeho postavou jsem se upřímě ztotožnil. Obávám se však že tohle je v daném žánru nejlepší film. /// Celkem 76%/// ()

Ruut

Crash je zručně natočený film podle scénáře jenž nemá slabin. Jenže přichází až hodně dlouho po Magnolii, 21 gramů a dalších skvělých mozaikovitých filmech. A Crash mě ze všech podobně stavěných bijácích vtahl do děje nejméně. Až moc postav a každé věnován malinkatý prostor. Nneí moc času se vžít do jejích osudů a zamilovat si je. navíc Sandra Bullock mi tam působí až moc rušivě. Trochu nadhodnocený film. Otázku rasismu vystihl mnohem lépe Spike Lee např. v American History X. A Magnolia zůstává dál králem citových skládaček. 70%. ()

ninon

Strhující drama o rasismu, předsudcích a lidské důstojnosti se nekoná. Prvoplánovost z tohohle filmu přímo křičí. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení