Zločiny v zahradách (TV seriál)

Rosemary & Thyme

Rosemary a Thymeová

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2003, 22x50 min

Paul Englefield

Pam Ferris, Felicity Kendal, Will Adamsdale, Therese Bradley, Matyelok Gibbs, Jenna Harrison, Stephen Lobo, Graham McTavish, David Gant, Margaret Tyzack, Gareth David-Lloyd, Amanda Royle, Joanna David, Joe Tucker, Caroline Carver, Dido Miles, Richard Durden, Georgina Chapman, Ruth Platt, Shaun Dooley, Anthony Andrews, Steve Toussaint, Beatie Edney, Diana Hardcastle, Tom Beard, Sam Spruell, Murray Head, Julian Firth, Tristan Gemmill, Mary Nighy, Crispin Bonham-Carter, Lucy Robinson, Lucy Scott, Liz Kettle, Marsha Fitzalan, David Mallinson, Rosalind March, Roger Alborough, Patrick Monckton, Martyn Whitby, Terence Harvey, Lloyd McGuire, Amanda Elwes, Russell Loten, Andrew Greenough, Jill Baker, Simon Kunz, Sally Leonard, Rachel Power, Karen Drury, Niky Wardley, David Bark-Jones, Michael Maloney, Edmund Pegge, Jenny Howe, John Sackville, Martin Troakes, James Weber Brown, Michael Siberry, Kate Gartside, Michael Carter, Kemal Sylvester, Glen Davies, Michael Cochrane, Pip Torrens, Claire Price, Harriet Cobbold, Ella Kenion, Christopher Benjamin, Jonathan Slinger, Ania Sowinski, Duncan Duff, Catherine Bailey, Martin Turner, Christopher Good, James Smith, Nicholas Day, Ony Uhiara, Abigail Cruttenden, Zena Walker, Frances Cuka, Will Knightley, Kim Thomson, Anne Lambton, Belinda Lang, Felicity Dean, John Mcglynn, Clive Francis, Mary Healey, Michael Percival, Rowland Davies, David Baukham, Anthony Carrick, Richard Heffer, Helen Grace, Frederick Trevers, Suzanne Bertish, Andrew Grainger, Will Norris, Philip Martin Brown, Joanna Phillips-Lane, Tilly Blackwood, Adam Kotz, Kate Miles, Charlie Beall, Nigel Hastings, Matilda Thorpe, Shaun Scott, Danny Scheinmann, Robert Portal, Michael Thomas, Gil Brailey

Brian Eastman

Scénografie:

Rob Hinds
  • Dzonysek

Vcelku nápadité zápletky zločinů jsou snad tím jediným, co může seriál zachránit. To je však bohužel taky vše....naopak seriál spolehlivě zabíjí výkony hlavních představitelek, jejichž zoufalost vynikne zvlášť v současném českém dabingu. Ale pokud pomineme dabing, stejně je tenhle seriál pořád ztráta času. Když si představím, jaké jiné průměrné i výtečné detektivky dokáže ostrovní země produkovat, nezbývá mi než dát nejnižší hodnocení.(16.10.2011)

Hezké exteriéry a sympatické dámy jsou asi tak jediné dvě věci, co se mi na tomhle seriálu líbí. Scénář je příšerný a režie jen o něco lepší. Dejme tomu, že dvě naprosté amatérky mají takový fištrón, že na všechno přijdou samy. Ale aby byly u 95% všech důležitých situací včetně chytání zločinců, to už je moc. Nehledě k trendu, který je maximálně patrný v jiném seriálu a to, že jedna vražda nestačí. Autoři se snaží navodit dojem, že pokud ve vašem okolí násilnou smrtí zemřou 2-3 osoby, nic strašného se vlastně neděje a zbývá jen zjistit, kdo za tím stojí. Fuj.(12.2.2013)

Jeden z mých oblíbených detektivních seriálů (vedle Midsomeru, Colomba, Hercula Poirota a slečny Marplové). Líbí se mi příroda, jak obě dámy dokáží proměnit zanedbanou zahradu, žádné zbytečné násilí s litry krve, pohodová atmosféra, sympatické hlavní postavy a dabing. Že narazí na mrtvolu v každém díle? No a? O to snad jde, ne? Je to detektivní seriál, těžko by to celou dobu bylo o rytí záhonků. Komu se to nelíbí, ať nekouká. Za mě jsou větší kravina seriály typu Kriminálka Las Vegas. Databáze svatebních darů, databáze keřů v parcích, databáze laviček... Bez databází by vyšetřili kulový. Dva policajti stojí před skleněnou budovou a z hlavy spočítají přesný úhel, pod kterým v daný okamžik svítilo slunce do oken. To jako fakt? A všichni detektivové jako by zrovna slezli z módního mola. Zlatá Rosemary a Laura! V záplavě "vážných" kriminálek jsou tyhle dvě amatérky velmi osběžující.(28.6.2020)

Kombinace zahradničení a detektivky je mojí oblíbenou už od dob Agathy Christie, takže mě tenhle britský seriál (6 dílů) moc potěšil. Příběhy jsou tak akorát naivní a idylické (i když se v každém najde nejméně jedna vražda, záhada zničeného trávníku nebo nefungující vodní kaskády má minimálně stejnou důležitost) a dvojice amatérských detektivek příjemným způsobem porušuje klasické pravidlo "chytrého Holmese" a "hloupého Watsona" a nahrazuje ho "vědeckou botaničkou" Rosemary a "praktickou zahrádkářkou" Laurou. Příjemné, milé, oddychové...až budu příště dumat, proč mi nekvetou narcisky, určitě se poohlédnu, zda se někde poblíž nevyskytuje tajemná mrtvola.(19.4.2004)

Pôvodne som to ohodnotila troma hviezdičkami, teraz dvíham na štyri. Počas karantény človek ocení pohľad na krásnu slnkom zaliatu krajinu a očarujúce britské parky a záhrady, ale aj staré udržiavané panské domy. Áno, dej je občas predvídateľný, ale sú to také klasické detektívky bez zbytočného násilia, s ohraničeným okruhom podozrivých, zápletkami vychádzajúcimi z ľudskej prirodzenosti. K tomu trochu humoru a možnosť precvičiť sa v angličtine vďaka dobrodincovi, čo to dal na Youtube.(22.3.2020)