Zločiny v zahradách (TV seriál)

Rosemary & Thyme

Rosemary a Thymeová

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2003, 22x50 min

Clive Exton, Guy Andrews

Paul Englefield

Pam Ferris, Felicity Kendal, Will Adamsdale, Therese Bradley, Matyelok Gibbs, Jenna Harrison, Stephen Lobo, Graham McTavish, David Gant, Margaret Tyzack, Gareth David-Lloyd, Amanda Royle, Joanna David, Joe Tucker, Caroline Carver, Dido Miles, Richard Durden, Georgina Chapman, Ruth Platt, Shaun Dooley, Anthony Andrews, Steve Toussaint, Beatie Edney, Diana Hardcastle, Tom Beard, Sam Spruell, Murray Head, Julian Firth, Tristan Gemmill, Mary Nighy, Crispin Bonham-Carter, Lucy Robinson, Lucy Scott, Liz Kettle, Marsha Fitzalan, David Mallinson, Rosalind March, Roger Alborough, Patrick Monckton, Martyn Whitby, Terence Harvey, Lloyd McGuire, Amanda Elwes, Russell Loten, Andrew Greenough, Jill Baker, Simon Kunz, Sally Leonard, Rachel Power, Karen Drury, Niky Wardley, David Bark-Jones, Michael Maloney, Edmund Pegge, Jenny Howe, John Sackville, Martin Troakes, James Weber Brown, Michael Siberry, Kate Gartside, Michael Carter, Kemal Sylvester, Glen Davies, Michael Cochrane, Pip Torrens, Claire Price, Harriet Cobbold, Ella Kenion, Christopher Benjamin, Jonathan Slinger, Ania Sowinski, Duncan Duff, Catherine Bailey, Martin Turner, Christopher Good, James Smith, Nicholas Day, Ony Uhiara, Abigail Cruttenden, Zena Walker, Frances Cuka, Will Knightley, Kim Thomson, Anne Lambton, Belinda Lang, Felicity Dean, John Mcglynn, Clive Francis, Mary Healey, Michael Percival, Rowland Davies, David Baukham, Anthony Carrick, Richard Heffer, Helen Grace, Frederick Trevers, Suzanne Bertish, Andrew Grainger, Will Norris, Philip Martin Brown, Joanna Phillips-Lane, Tilly Blackwood, Adam Kotz

Mohla bych nakopírovat hodnocení ajusky, nevystihla bych to líp: tuctové (ale dodávám, že ne nepříjemné) TV detektivky, kdy vše vyřešíte dřív než obě dámy. Nejlepší pro deštivé nedělní odpoledne, ovšem až po Vraždách v Midsomeru, tím myslím kvalitativně, ne časově. Ale zrovna teď to čirou náhodou časově za sebou dávají v neděli na Primě - nejdřív Zahrady, odpoledne Vraždy. Pár deštivých neděl už tu bylo a obávám se, že teď už takové budou všechny (15.10.2010). To onen díl ze zahrad v Mentonu na Riviéře přijde k duhu!(15.10.2010)

• Dzonysek

Vcelku nápadité zápletky zločinů jsou snad tím jediným, co může seriál zachránit. To je však bohužel taky vše....naopak seriál spolehlivě zabíjí výkony hlavních představitelek, jejichž zoufalost vynikne zvlášť v současném českém dabingu. Ale pokud pomineme dabing, stejně je tenhle seriál pořád ztráta času. Když si představím, jaké jiné průměrné i výtečné detektivky dokáže ostrovní země produkovat, nezbývá mi než dát nejnižší hodnocení.(16.10.2011)

• Cappuccino

Staré rašple záhradníčky ako detektívovia? Našim mamám, babičkám a manželkám sa to snáď môže zapáčiť čo by "oddychová, nedeľná pohoda", ale.. keďže niesom ani mama, ani babička, ani manželka a dokonca ani žena, tento seriál pre mňa znamená jedno veľké utrpenie. Dobre, dobre, nepopieram, že pár dielov uzrelo aj moje oko, no každopádne nemienim pri Zločinoch v záhradách zapustiť korene. Tých zopár častí, ktoré by ste bezproblémovo zrátali na jednej ruke vojnového zajatca z komunistickej Číny skutočne nestoja za reč.(3.2.2011)

Kombinace zahradničení a detektivky je mojí oblíbenou už od dob Agathy Christie, takže mě tenhle britský seriál (6 dílů) moc potěšil. Příběhy jsou tak akorát naivní a idylické (i když se v každém najde nejméně jedna vražda, záhada zničeného trávníku nebo nefungující vodní kaskády má minimálně stejnou důležitost) a dvojice amatérských detektivek příjemným způsobem porušuje klasické pravidlo "chytrého Holmese" a "hloupého Watsona" a nahrazuje ho "vědeckou botaničkou" Rosemary a "praktickou zahrádkářkou" Laurou. Příjemné, milé, oddychové...až budu příště dumat, proč mi nekvetou narcisky, určitě se poohlédnu, zda se někde poblíž nevyskytuje tajemná mrtvola.(19.4.2004)

Hezké exteriéry a sympatické dámy jsou asi tak jediné dvě věci, co se mi na tomhle seriálu líbí. Scénář je příšerný a režie jen o něco lepší. Dejme tomu, že dvě naprosté amatérky mají takový fištrón, že na všechno přijdou samy. Ale aby byly u 95% všech důležitých situací včetně chytání zločinců, to už je moc. Nehledě k trendu, který je maximálně patrný v jiném seriálu a to, že jedna vražda nestačí. Autoři se snaží navodit dojem, že pokud ve vašem okolí násilnou smrtí zemřou 2-3 osoby, nic strašného se vlastně neděje a zbývá jen zjistit, kdo za tím stojí. Fuj.(12.2.2013)