Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

Kaka

Travolta v roli natvrdlého hlídače ukázkový. Hoffman jako novinář charizmatický svým typicky nenápadným, za to velmi přesvědčivým způsobem. Snímek skvěle osciluje mezi dramatem a komedií, přičemž největší podíl na kvalitním výsledku mají právě herci. Nakolik realisticky je podán mediální svět novin a televize si netroufám říci, ale zde je prezentován dstatečně moderním a dynamickým způsobem, proti kterému se dá jen těžko něco namítat a neznalec neřeší nic okolo. Rozhodně povedená věc. Má to pointu, drajv a kvalitní jiskření v dialozích mezi hlavními představiteli. Občas možná trochu stereotypní (budova/venek), ale jinak dobré. ()

sud

Na první pohled jen další tuctový thriller. Opak je pravdou. Je to nadprůměrný film s neotřelou zápletkou, odhalující špinavé novinářské praktiky. Jistá režisérská ruka Costy-Gavrase jenom podtrhuje hereckou exhibici Dustina Hoffmana a Johna Travolty. ()

castor

„Viděl jsem v televizi, že když máš zbraň, tak tě poslouchaj.“ Psychologické drama, ve kterém se setkala vybraná společnost hereckých hvězd (Hoffman, Travolta, Alda). Atraktivního příběhu obyčejného živitele rodiny se chytne cílevědomý reportér Max, který se chce dostat opět na výslunní. Propuštěný hlídač muzea totiž neunese ztrátu zaměstnání a rozhodne se k zoufalému činu s rukojmími. Max si postupně zahrává s city dělnické třídy a všichni z jednoho osudu náramně prosperují. Tvůrci apelují zejména na to, že všichni bez rozdílu jsme jen loutkami ve vodách médií. V chytře napsaném snímku je nezajímá jednání policie nebo vyjednavačů, vše směřují výhradně na moc mediálního světa. ()

Xmilden

Jak média dokáží velice snadno manipulovat s informace a tím pádem i se společností. Tragická postava Sama neměla nikdy šanci uspět, tvůrci se o to ani nesnaží. Každému je jasné že tento příběh prostě happyendem neskončí. Dustin Hoffman výborný výkon, prakticky bych jej označil za nadlický. ()

sepp

Na tomhle bijáku jsou ty 90. léta znát kupodivu jen tak lehce. Jako jo, jejich naivita a trivialita zde je přítomna, je to i devadesátkově ucebnicově mravokárné. Zároveň to ale má své kouzlo a rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil. A tvrzení, že Travoltovu roli by zvládl kdejaký okresní herec, nebo jak to tu někdo nazval, to bych neřekl. Je to dobře odvedená řemeslná práce po všech stránkách, natočená podle starých dobrých postupů a i pár hlášek se povedlo. Solidní 3,5*. ()

LiVentura

Jeden z mála opravdu brilantních snímků "nové americké filmové éry".... Skvělé herecké výkony na pozadí ohyzdné malicherně brutální mašinerie moderní doby.! Svět zahleděný do sebe má hledět na druhé či druhého?!!!! V žádném případě se nepřipouští chyby a obludnost dnešní konzumní společnosti může vyjít na povrch, nesmírně silný působivý dojem měl na mne tento zdařilý filmový pokus, děkuji za něj. ()

Fiftis

Naozaj veľmi podarená dráma / thriller, v ktorom je krásne vidieť, čo všetko môžu urobiť z takmer bezvýznamného prípadu médiá. Čoho možno dosiahnuť cez obrazovku, akú majú správy pre ľudí hodnotu informácií a ako dokážu médiá človeka priviesť až k šialenstvu, poťažmo až k sebadeštrukcií. Dustin Hoffman a John Travolta v skutočne výbornom filme s relatívne jednoduchým námetom. Film je ukážkou toho, ako novinári dokážu ovplyvniť dianie v spoločnosti, ako dokážu manipulovať so slovami, výrazmi a dobre mierenými otázkami dostať svoje náprotivky tam, kde ich chcú mať. Napriek tomu, že tento film nedosiahol nijako vysokého hodnotenia, ponúka mnoho otázok na premýšľanie, ale najmä prináša úžasné herecké výkony ako Dustina Hoffmana tak Johna Travoltu. Myslím si, že film by si zaslúžil vyššie ohodnotenie. Rozhodne odporúčam k nahliadnutiu. ()

Satan

Skoro 4* za herecké výkony jak bezmocného a naivního Travolty, tak vyrovnaného a cílevědomého Hoffmana. Na začátku to vypadá jako komedie a skončí to téměř dramatem. Výborný odpočinkový film s uvolněnou atmosférou. ()

Javert

Rozhodně ne špatné drama, které nám ukazuje čeho všeho jsou novináři a televizní reportéři schopni v honbě za senzací. Ve filmu je pár hluchých míst, ale ty u mě nemůžou překrýt jinak skvělý dojem z tohohle díla. ()

kingik

Bezkrupolozní reportér Dustin Hoffman hbitě využije faktu, že se sám nachází v muzeu, kde drží rukojmí bývalý zaměstnanec John Travolta. Rozehrává se zoufalým mužem mediální hru a slibuje odpuštění od lidí. Pak se ovšem do situace vloží konkurenční novinář Alan Alda. Zajímavé, ale celkem nevěrohodně působící drama má hlavní devizu v hereckých představitelech jako je John Travolta a Dustin Hoffman. ()

Snorlax

Tenhle film má zatracenou smůlu, dávala ho Nova a tudíž se na něj dívalo hejno jejích diváků, kteří si toužili zaslzet při sentimentálním konci akčního nářezu plného krve, sprostých slov a souloží. K jejich lítosti se ani jedno nekonalo. Šok se odrazil v mizerném hodnocení. Já se těšila na neamerický film z amerického prostředí, což se mi splnilo. A musím konstatovat, že Samův pokus o sebevraždu patří k tomu nejdrsnějšímu, co jsem viděla. ()

Anderton

Od spojenia Travolta-Hoffman sme asi všetci očakávali trochu viac, ako pásový hollywoodsky priemer. Možno až trochu mierny nadpriemer, ale Mesto šialencov je podané príliš polopaticky, aby sme sa na konci cítili intelektuálne uspokojení. Škoda, že taký herecký ansábel si vybral zrovna takýto film, ale scenár bol možno lepší a nedostal z neho maximum iba režisér. Jeden krát stačilo, aj keď to už bolo dosť dávno. ()

Vitason

Jako budoucího a studujícího novináře mě tento film velice zajímal. Hned při první hodině Zpravodajství nám ve škole říkali, že při reportáži máme poskytnout prostor oběma stranám, ale co dělat, když jste uzavřeni v museu se šílencem, který se ohání nabitou brokovnicí. No prostě se jednoduše nasoukat tomu se zbraní do zadečku a získat tak sólokapra. Město šílenců má bezesporu zajímavý příběh, ale jeho zpracování trošku pokulhává. Film má sice skvělé herce, ale slabého režiséra, který nezvládá atmosféru, kterou tak na svých bedrech táhne Hoffman a skvělý Travolta. Prakticky celý film neuslyšíte hudbu a když tak hodně úspornou, takže ani ze zvukového hlediska se zlepšení dramatičnosti nedočkáte. Škoda, mít v rukou tento scénář s dojemným závěrem zdatnější režisér, byl by z toho strhující zážitek. Hvězdičku navíc za Alana Aldu. ()

klerik

Občas sa stretnem s filmom, ktorý útočí presne na moje citlivé miesta a toto je ten prípad. SKVELÍ herci, reálny príbeh a mňa ešte teraz ide rozhodiť nad týmto skazeným nespravodlivým svetom... ()

evapetra

Líbilo se mi, že si tento film bere na mušku nekalé praktiky reportérů bulvárních televizních pořadů, kteří v honbě za senzací a zvýšením sledovanosti neváhají pro svou potřebu manipulovat veřejným míněním a zneužívat lidské bytosti. Líbil se mi představitel mediální moci, Dustin Hoffman a to je asi tak všechno. Spousta hluchých míst a nelogičností v ději celkovému dojmu nepřidaly. ()

Shaqualyck

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A tak když jeden ňouma (překvapivě velmi přesvědčivý Travolta) přijde o práci, nenapadne ho nic lepšího, než vzít jako rukojmí skupinku dětí a zabarikádovat se v budově místního muzea. Bena Stillera byste tu ale hledali marně, v tomhle muzeu exponáty neožívají. Zato je tu shodou náhod jeden reportér (tradičně výborný Hoffman), který už nějaký ten pátek marně vyhlíží sólokapra, který by mu dopomohl zpátky ke korýtku… Costa-Gavras nahlíží na novináře podobnýma očima jako Miloš Zeman. Jen místo peprné rétoriky volí vyprávěnku o jednom troskoidním prosťáčkovi, na kterém si mediální hyeny nehezky smlsnou při vytváření „objektivního zpravodajství“. Doporučuji zejména těm, kteří den co den o půl osmé dychtivě usedají před obrazovku a pokorně se oddávají černé kronice s názvem Televizní noviny. ()

Tommassi3

""Kámo, jestli mi teď Bailyho nenecháš, tak budeš nakonec rád za reportáže o veverkách v Kansasu !!" - "Kansas je fajn.." ;) ()