Od tragických událostí ve Woodsboro uplynuly dva roky. Sidney Prescottová a Randy Meeks, nyní studenti Windsor College, se pokoušejí dát si své životy do pořádku. Cotton Weary je na svobodě a snaží se ze svého nešťastného uvěznění profitovat. Gale Weathersová napsala bestseller Woodsborské vraždy, který se stal předlohou pro film Bodnutí s Tori Spellingovou v hlavní roli Sidney. S blížící se premiérou filmu začíná koloběh smrti nanovo. Dewey Riley okamžitě přilétá z městečka Woodsboro, aby se pokusil ochránit Sidney, svou "náhradní sestru". V tomto pokračování slavného hororu z roku 1997 se však zužuje okruh podezřelých pouze s narůstajícím počtem mrtvol! (HBO Europe)

NinadeL

#2 Scream. Jeden z mých nejoblíbenějších kino zážitků 90. let. Tehdy jsem pravidelně chodila do horažďovického kina Otava a v Praze do nově zrenkonstruovaného bývalého kina Moskva v Ládví. A napsala jsem taky recenzi do školního časopisu. Vřískot 2 má v sobě všechno, co začínající aktivní divák ocení. Film ve filmu (Vřískot / Ostří), popkulturní odkazy pomalu v každém dialogu, humor, napětí, hodně atypickou romanci a zkarikované vysokoškolské prostředí. Hostovat se tu nebála Tori Spelling, výborně graduje vzájemné špičkování mezi Arquettovými (pokračují i odkazy na Přátelé), cituje se tu Top Gun i Upír Nosferatu. Jenom škoda, že ta skutečná filmověda nikdy nebyla tak zábavná, jako když na hodiny chodil Randy. ()

viperblade

Upřímně, celý film jsem byl na vážkách mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale to sebeparodické finále TROCHU SPOILER! ("Je mrtvá?" "Já nevím. Vždycky ožijí.") KONEC SPOILERU! prostě nemělo chybu a tak trošku přitlačím. Už to sice není čistý plný počet, ale přesto je tohle téměř dokonalá vyvražďovačka, která zabaví. Když nebudete více přemýšlet, tak zabaví moc. 90 %. ()

castor

Předpremiéra hororu podle bestselleru Gale Weathers, přeživší senzacechtivé reportérky z jedničky. Plný sál diváků, plný sál bílých masek a propagačních plastových nožů. Jenže jeden z návštěvníků svírá v ruce pravou ocel.. Smrt dvou studentů v kině rozpoutá po dvou letech od masakru ve Woodsboro další krvavý kolotoč. Blbá vyhlídka pro všechny teenagery pokračuje. Zatímco jednička byla hororem o hororech a jejich pravidlech, pokračování je o pokračováních. Už zmiňovaný kinohit je parafrází prvního Vřískotu, postavy znovu debatují o hororech, o vydařených pokračováních (Vetřelci, Kmotr, Terminátor) a autoři jsou znovu tak trochu v rozporu s očekáváními. Příjemných dramaturgických pomrknutí tu máme znovu dost, navíc plníme to, co se o pokračováních traduje. Víc násilí, víc mrtvol, hrůznějších mordy (kupříkladu dvojice policistů). Sebeironizující hra pokračuje, nejde o žádnou nastavovanou kaši, nýbrž látku, která žánrová klišé dál využívá a obrací naruby. Kladem jsou znovu i svižné dialogy, záporem řada chybek a nelogických momentů, které slouží jen jako oslí můstky (třeba převoz Sidney právě dvojicí policistů a vůbec jejich jednání v ději). Nicméně naštěstí zabijákova záliba v krvi a uspokojení z pocitu, kdy nůž narazí na kost, trvá, takže za deset let se třeba setkáme znovu. Dvojka je divácky atraktivnější, ale kdo ví, zda lepší. ()

ClintEastwood

Druhá porce vřískání od klasika Wese Cravena. Ne tak dobré, jako originál, ovšem stále dobře poživatelné (i když trochu překombinované) hororové pokračování, ve kterém se objeví tehdy ještě relativně mladá maminka jistého Sheldona Coopera. Za mě ve filmu ční dvě scény. První je hned ta úvodní v kině, druhá pak s omráčeným vrahem v nabouraném autě. Zbytek je lehce nevyrovnaný, ovšem stále zábavný lepší průměr. P.S. Třetí díl už je zbytečný. ()

Wacoslav1

Tak slavný jako v prvním díle už to není nicméně Scream 2 je ještě obstojným pokračováním vynikající jedničky. Je to prostě typická dvojka. Víc vražd, víc šokujících odhalení. Občas i celkem vtipný sebeparodování (hlavně ten konec) ale místy je to taky celý trochu zbytečně překombinovaný aby nebylo vidět, že se jedná v podstatě o recyklaci prvního dílu se vším všudy a ne vždy se to daří. Prostě někdy chce bejt ten film až moc chytrej, moc cool a moc šokující a občas to tvůrci trochu přeženou. Nicméně neměl jsem ještě s tímhle dílem žádný zásadní problém. Hlavně ta úvodní vražda v kině celkem pobavila a jako celek to funguje takže dávám.60% ()

Xmilden

Hororové série mají svá jasně daná pravidla. A druhé díly se zpravidla vyznačují více mrtvolami a rafinovanějšími vraždami. Toto pravidlo se snažil na hlavu postavit Wes Craven a dá se říct že se mu to povedlo. Vraždy jsou trošku rafinovanější a je jich více. Druhý díl potěšil účastí mnoha známých herců v cameo rolích. Trošku mě na konci nasrala nesmrtelnost Deweyho protože tato, pro mě nesympatická postava, nahrála ke vzniků parodií. A tak jsem se těšil že už v dalším díle účinkovat nebude. David Arquette je odporně hrozný herec. Za zmínku v tomhle díle stojí charismatický Timothy Olyphant. 65% ()

darkrobyk

Stejně jako u jedničky zjišťuji, že jsou návraty po letech velmi příjemné a při srovnání se současnými slashery si jeden povzdechne, kde že loňské sněhy jsou. A právě s odstupem dlouhých let začínám tyhle kousky doceňovat ještě více. Občas se sice najdou hluchá místa, takové to pindání a plkání postav o nesmrtelnosti chrousta, leč vše je vyváženo několika povedenými scénkami. Již otvírák v kině navnadí, dále překvápko v parku, nahrávací studio a skvělé finále s opět jasným odkazem na Pátek 13. Ostatně odkazy se to zde jenom hemží, a to zrovna nemám na mysli jen Top Gun, ale třeba horor běžící v televizi, anžto Nosferatu je zkrátka klasika všech klasik. Nick Cave, Foo Fighters, Eels, Sugar Ray... ()

juta

Rozzuzlení bylo na Vřískot málo. Jednoho jsem tipoval dobře. Taky nechápu, proč se nepodívala, když byli v autě a jak se bavili hned na začátku o tom, že dvojka nikdy nebude lepší než první díl, tak s tím souhlasím. U pár filmů to je vyjímka, ale tady se to potvrdilo. Kulka pro jistotu? No to snad ne! Díky tomu jsem se rozhodl jen pro dvě hvězdy, protože to bylo fakt trapný. ()

Fiftis

Nie som veľkým fanúšikom tejto série. V druhej polovici deväťdesiatych rokov prišla staronová móda tzv. krvavých hororov. Séria Vreskot medzi ne patrí. Tvorcovia to iste tak nezamýšľali, ale už druhý diel som pomaly musel považovať za paródiu. Dopredu možno ľahko odhadnúť, čo sa stane. Druhý diel je ako skoro väčšina pokračovaní slabší, než jeho predchodca, ale ak ste zvedavý na pokračovanie jednotky, tak pri pozeraní tohto filmu zase od nudy neumriete. ()

Shakers

Ak pristúpite na hru režiséra a scenáristu, je to skutočne sranda. Dvojka ma byť lepšia a väčšia, spomína sa to aj vo filme a aj keď nie je lepšia, svojím scenárom je zábavná. Zabijak síce mizne veľa krát ako duch, ale to mi až tak nevadí.  Atmosféra a hororové scény vydarené a znova napínavé. Herecké obsadenie je späť a keďže sa už poznajú, je s nimi väčšia sranda (aspoň s môjho uhla pohľadu). Kopec odkazov na známe filmy opäť nechýba (Terminátor, Votrelci a Timothy Olyphant, ktorému s Camerona stojí). A znova nechýbajú ani pravidla zabíjania, či pravidla druhého filmu - pokračovania. Indície kto je vrah sú trošku odhadnuteľne, ale to iba na pol skladačky, pretože Kevin Williamson vo finále znova vytiahne eso s rukáva. 85% - 4* ()

filmfanouch

První Vřískot zvládl v roce 1996 znovu nakopnout prakticky polomrtvý hororový subžánr slasher, kdy si tehdy primárně scenárista Kevin Williamson uvědomil, že nevyhnutelným dalším vývojovým stádiem tohoto subžánru je nadhled. Za odměnu se z filmu nejen okamžitě stala kultovní klasika a zásadní hororový milník, ale také hit, který si ideálně žádal pokračování. Mohlo se přitom zdát zvláštní a krapet děsivé, že se druhý Vřískot dočkal vydání ihned rok po vydání 1997, po 25 letech ovšem Vřískot 2 souboj se zubem času ustál poměrně důstojně.   Nevyhnutelné se přitom stalo skutkem a i přes návrat režiséra Wese Cravena se Vřískot 2 nemohl zbavit nádechu nastavované kaše, kdy se rázem mohlo stát, že by Vřískot 2 posunul celý koncept řádění vraha s Ghostface maskou do pozice, ze které si původní Vřískot utahoval. A přesně to se vlastně tak napůl stalo. Souběžně tím ovšem Vřískot mohl aplikovat meta humor sám ze sebe. Už úvodní sekvence v kině si ostatně utahuje z toho, jak příběhy sériových vrahů časem dostávají prostoru na stříbrném plátně, v případě Ghostface konkrétně v podobě slasheru Stab (další pokračování Vřískotu přitom převedli, co by se ze Vřískotu mohl stát, kdyby se celá série vydala ve stopách Noční můry z Elm Street či Pátku třináctého), kdy hned v úvodu dochází k volně retrospektivě událostí původního filmu, zároveň má celý úvod v kině neskutečnou finesu a sofistikovaně roztáčí řádění nového Ghostface.   Druhý Vřískot má přitom pořád problém v tom, že je pokračováním a do velké míry jen sází na to, co fungovalo minule v poněkud méně zajímavějším a do velké míry i sofistikovanějším způsobem. V jeden moment se ostatně diskutuje o tom, že samotné sequely jsou už svou definicí horší filmy než v případě originálu a s výjimkou Kmotra 2, Vetřelců, Terminátora 2 nebo Impéria vrací úder (který dle Vřískotu 2 vlastně není sequelem, ale druhá třetina plánované trilogie) se málokteré pokračování dokáže kvalitám prvního filmu alespoň přiblížit. Vřískot 2 tak například v tomto ohledu nadále působí nad věcí, kdy předem všechny ujišťuje, že se kvalitám prvního filmu úplně vyrovnat nemusí. Vřískot 2 tak do jisté míry působí jako film, který reflektuje svou menší zbytečnost a status další várky z podojené krávy, právě v tomto ovšem zůstává nadále sympatický.   Vřískot 2 na jednu stranu plní starou příručku o tom, že by v pokračování všeho mělo být víc a víc, v tomto případě to ovšem vždy neprospívá. Počet obětí Ghostface je rázem dvojnásobný, v jistých momentech se to celé působí být ještě o krapet více nad věcí a vyvolat nádech sofistikovanosti (na rozdíl od jedničky, která se o toho vůbec snažit nemusela to v případě Vřískotu 2 celé působí jako tažení krapet na sílu) a například odhalení pachatele je tentokrát o poznání menším oříškem. Vřískot 2 v součtu přeci jen při srovnávání s původním filmem vychází jako poražený, protože má pořád nakročeno ke klasičtějšímu béčkovému slasheru, který má jen štěstí v tom, že má v sobě pořád zakořeněný svůj zdrojový kód.   Na rozdíl od pátého Vřískotu, který v roce 2022 dokázal sérii dodat krapet svěží nádech díky čerpání z termínu requel, druhý Vřískot kromě toho utahování si z pokračování vlastně nic nového sérii navíc nedal. Wes Craven byl ovšem tehdy pořád schopný hororový tvůrce, který byl schopen pracovat s atmosférou a napětím a věděl, které momenty by bylo ideální pojmout zcela vážně. Vřískot 2 mohl v součtu skutečně dopadnout jako rychle splácaný sequel, který originálu udělá medvědí službu, ve finále ovšem skutečně funguje jen jako o řádku slabší odvar, který ovšem své výrazné momenty pořád má a samotní herci jsou ve svých úlohách pořád fajn. Naomi Campbell sice pořád nedosahovala úrovně Jamie Lee Curtis (právě díky Campbell údajně vznikl Hallowen: H20, aby mohl Curtis předvést, že scream queen je jenom jedna), naroubování Deweyho v podání Davida Arquetta ve finále působí krapet na sílu a to především díky zapojení dvakrát nepříliš zajímavě vybudované romanci s Gale v podání Courteney Cox, která zde krapet též ztrácí své kouzlo z jedničky. Například Liev Schreiber alespoň jako Cotton Weary dostal po prvním Vřískotu výraznější prostor.   Vřískot 2 možná na svého předchůdce nedokázal navázat naplno, přesto se ovšem rychle splácaný sequel projevil jako důstojné pokračování, které minimálně tehdy dokázalo vyvolat dojem, že se ještě koncept nevyčerpal. Podobný dojem přitom následně vyvolal až letošní pátý Vřískot, který se po vzoru prvního filmu již rok po premiéře dočká pokračování. Na jedné straně je tak snadné se obávat, že se ze Vřískotu 6 vyklube splácanina, která se bude snažit brutálně vytěžit návrat této hororové série na výsluní, stačí si ovšem vzpomenout právě na Vřískot 2 a je rázem snadnější doufat, že by to v březnu 2023 alespoň mohlo být poměrně fajn.... () (méně) (více)

ajuska

Mě to bavilo, sice je to typická "dvojka", ale na výši ji pozvedává schopnost autorů utahovat si ze sebe ("Vždyť dvojky jsou vopruz!"), vtipné odkazy k prvnímu dílu jako Tori Spelling a narážky na okolnosti mimo film např. když Courteney Cox říká, že tělo na aktech nebylo její, ale Jennifer Aniston.. Ale uznávám, že dějová linie není nic moc a závěr je vyloženě parodie (ovšem nevím, jestli to byl záměr :-) ()

lamps

Když se to tak vezme, je to skoro stejná šílená slátanina jako v případě jedničky, jen s tím rozdílem, že tentokrát je už veškerý efekt doprovázen pocitem deja vu a příběh, v prvním dílu pouze ironicky nadnesený, je nyní nehoráznou parodií sebe sama. Ale právě proto, že se to nebere vůbec vážně, že se nahlas polemizuje o klesající kvalitě a zbytečnosti druhých dílů a že se znatelně přiostřilo co se počtu úmrtí a bodných ran týče, si mě nakonec druhý Vřískot dokázal nějak získat a udržet po celých 110 minut moji pozornost. Staří známí jsou ve svých slavných rolích opět výborní a stárnoucí Craven stále dokáže vygradovat napínavé scény velmi působivým způsobem. Na to, že celý příběh je opravdu jen karikaturou jedničky a výsměchem řadě hororových béček, stále se u toho dá velmi dobře pobavit.. 70% ()

JohnnyD

Až na tretí krát som druhý Vreskot docenil. Pravdaže všetko je tu o triedu horšie, nové postavy a ich predstavitelia (azda s výnimkou Sarah Michelle Gellar, ktorá tu má maličkú rolu) sú len odvarom z jednotky, ale dialógy sú brilantné, popkultúrny (a spoločenský) presah šľape, réžia je dravá a meta-línia s filmom Stab je brilantná (vrcholom filmu je dozaista úvod v kine). Výraznou slabinou je línia s divadlom, jednak je absurdné, žeby Sidney hrala takúto rolu, po druhé vedie to k nevábnemu finále v divadelných kulisách. Odhalenie je síce fajn, je tam aj jeden dobrý dialóg ale opäť nič oproti nervydrásajúcej slapstick comedy z jednotky. ()

salahadin

I při písničkách Jitky Molavcové jsem se bál víc :) Velmi slabé, velmi, velmi...pro jistotu projekci třetího dílu si nechám ujít ()

Pilda17

Sice zbytečné pokračování, ale přeci jenom pořád hodně dobré. V první řadě jsme rád, že nenastala změna hlavních herců a herci co hráli v jedničce se objevili ve dvojce. Napětí stálé nechybělo, akorát ten závěr nebyl tak skvělý jako v předchozím, ale pořád vás může hodně překvapit... 7/10 = 75% ()

Disk

Už ne tak pečlivě vysoustružené jako geniální první díl, ale přesto jde o velmi dobrý počin. Popkulturních narážek je tu sice méně, než by si člověk přál, ale Craven s Williamsonem tentokrát více zapracovali (jak se na pravidla sequelů sluší a patří) na vraždách a hororové atmosféře. Grandiózní finále v divadle je ovšem masterpiece. Na pointu ve stylu Pátku třináctého nemá ani M. Night Shyamalan. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner