Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

V době, kdy se u nás film promítal poprvé, to byl přímo megahit, na který stály před kinem fronty. Triky nám tehdy připadaly dokonalé tak, že už ani dokonalejší být nemohly a samotný dobrodružný příběh uchvátil snad každého. Skoro do historie vešla hláška : "Vypusťe Krakena". Ale dnes je jiná doba, místo dějově podobných filmů se točí podobné seriály (Xena, Hercules), které už mají i digitální efekty, a Souboj Titánů dnes zaujme jen filmové nadšence, nebo sentimentální blázny, jako jsem já.(25.7.2002)

Už takový kult, který patřil k tomu nejlepšímu, co jsem v mládí viděl. Z čeho jsem měl vždycky největší hrůzu byla Medúza, která byla neuvěřitelně strašidelná a její vzhled totálně odpudivý, takže vlastně dokonalý, né jako tomu bylo v remaku, kde to totálně pohnojili. Vždy se na to rád podívám. Lepší průměr.(17.11.2015)

Co se speciálních efektů týče, jedná se zřejmě o vrchol jedné odnože trikové tvorby. Všechny to rozanimované postavičky Medůzy, štírů dvohlavých psů byly pro mě, co by dítě kdysi nezapomenutelným zážitkem. Dnes už speciální efekty působí zastarale, ale přesto se na ně dobře, s nostalgií, dívá. Na speciálních efektech celý film stojí. Příběh samotný jako by byl vystaven pro účely triků, čemuž odpovídá i dosti toporný scénář, plný rozpačitě působících explicitně vysvětlujícíh replik. Tyto "informační vodítka" bohužel působí přirozeně asi jako instruktážní film.(2.5.2008)

„Vypustite Krakena!“ Po vizuálnej a atmosférickej stránke výnimočná fantasy, hoci stále budem mať v spomienkach úžasne smutnú poznámku vdovy po cenenom hercovi Laurenceovi Olivierovi, ktorá v úlohe učiteľky v McTiernanovom POSLEDNOM AKČNOM HRDINOVI rozpráva žiakom, že manžela, zanechajúcom po sebe desiatky rokov práce, môžu poznať ako Zeusa zo SÚBOJA TITANOV, čo o filmových fanúšikoch veľa dobrého nevypovedá... Herecké obsadenie nepatrí k najväčším kladom snímky Desmonda Davisa a keď sme pri tom, tak ani stereotypný Desmond Davis, ktorý sa nedokázal vzdať niektorých menej vydarených nápadov (trápne nevydarená bitka s mega škorpiónmi, trápne komický Bubo). Tou skutočnou hviezdou je jedinečný Ray Harryhausen, legendárny tvorca filmových monštier a zároveň producent snímky. SÚBOJ TITANOV patrí k jeho najukážkovejším prácam; kto by zabudol na desivú hadiu Medúzu, pri pohľade na ktorú skameniete? Na mystického jednorožca, postaviaceho sa na stranu udatných bojovníkov? P.S. Potvrdené, remake tento film nestrčil do tmy ani napriek najmodernejším počítačovým trikom a faktu, že Worthington je o niečo (ale nie o veľa) lepší herec, ako Harry Hamlin.(28.11.2004)

Z dětství si tenhle film pamatuju jako něco extrovního, po opětovném zhlédnutí však musím hodnocení srazit na průměr. Efekty jsou zde jak z doby ledové (k porovnání se nabízí Cesta do pravěku Karla Zemana z roku 1955, tj. o nějakých 26 let starší film, od kterého Davis určitě opisoval.. a to zdaleka ne tak dobře, jak by mohl) a dialogy taky nepatří k nejlepším. Přesto má snímek své kouzlo a především sova Bubo je nezapomenutelná. :)(11.8.2005)

• - Po Perseově skoku na zkroceného Pegase nejsou na koni známky po křídlech. (Fenk)

• - Podle legendy chybí ve filmu zmínka, když se hrdina Perseus (Harry Hamlin) vracel z ostrova Gorgon, kde zabil Medúzu, aby zachránil Andromedu před Krakenem. Při návratu procházel územím titána Atlase vzpírajícího nebeskou klenbu. Ten mu odmítl pohostinnost a dokonce Persea urazil pochybnostmi, zda opravdu dokázal Medúzu zabít. Perseus neváhal, vytáhl hlavu Medúzy a ukázal mu ji. Při pohledu na ni každý zkameněl. Také Atlas se změnil v kamennou horu, čnící až k nebesům. Ta nese dodnes tíhu nebeské klenby severní části afrického kontinentu po celé její délce. (vojacekr)

• - Scenárista filmu Beverley Cross a producent Charles H. Schneer spolu pracovali již na filmu Jáson a Argonauti (1963). (SeanBean)