Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

Na tomhle filmu jsem vyrůstal a dodneška ho mam rád. I přes svoje stáří byly triky v té době tak dobrý, že i dneska se na to dá dobře koukat a nevypadá to ani moc směšně. Masky jsou skoro dokonalý, speciálně u mě vyhrává maska Caliba, tu mam nejdradši a i pohyb krakena nebo sovy jsou natolik dobře udělaný, že se tomu dá uvěřit a pěkně se vžít do děje. Příběh, ač by se dal uričtě doladit, aby v něm nebyly nelogičnosti má skvělou atmosféru, kterou ještě podporuje výborná hudba. Co se týče herců, tak tady si fakt nejde stěžovat, všichni jsou prostě pro mě skvělý a hlavně dokonale vybraný. A i když vim, že tenhle film má dost chybiček, tak pro mě má stejně zvláštní kouzlo.(17.4.2006)

Scenáristický guláš motivů z antické a severské mytologie sloužící jako záminka k patnáctimilionové trikové přehlídce pookénkovou animací rozpohybovaných bájných monster v čele s titulním Krakenem, který odstartoval vlnu fantasy filmů v první polovině 80. let a odchoval celou jednu generaci. Triky měly po záruce snad už v době vzniku, ale stejně jsem u scén boje s Medůzou a přerostlými škorpiony měl nasráno v kalhotách. Z nostalgie a za Ursulu Andress jako Afroditu jedna hvězda navíc.(6.9.2007)

Dodnes asi obsahově nejdokonalejší bájeslovný příběh z antického Řecka. Film, který není ani pitomě dobodružný na způsob Herkula či Xeny, ani naivně poučný jako většina jeho současných obdob, ale stále si zachoval mnoho ze své přitažlivosti, což je dáno především důstojným hereckým obsazením - zvláště Laurence Olivier v roli Dia je k nezapomenutí. To, že se film trikově propadl někam úplně jinam, je jistě pravda, ale mně osobně se v něm použité "animační" postupy zamlouvají mnohem, mnohem více než současná, zoufale nadužívaná, plastická, chladná a neosobní digitální technologie.(28.2.2005)

Tak konecne som si po velmi dlhej dobe pozrel aj moj oblubeny original Suboja Titanov a mal som obavy, ze ten zazitok uz nebude taky, aky som mal priblizne pred 20-timi rokmi, ked som ho videl prvykrat v Ceskoslovenskej televizii, ale nastastie sa obavy nijak nenaplnili. Naopak bol som prekvapeny, ze aj dnes dokaze tento zlaty klenot 80-tych rokov v zanre fantasy stale nadchnut. Perseus bol aspon nadseny darmi od Bohov vo forme stitu, mecu a prilby, vdaka ktorej mohol byt neviditelny na rozdiel od Sama Worthingtona v remaku, ktory naopak dary Bohov ignoroval, ale to uz by som bol pri porovnavani oboch filmov, pricom si stale stojim za tym, ze tato originalna verzia je daleko lepsia a to akceptujem aj zastarale triky, ktore boli v roku 1981 raritou. Shodujem sa s komentarmi uzivatelov Lima alebo Radyo 06.05.2010 ______ Harry Hamlin - (Perseus) +++ Laurence Olivier - (Zeus) +++ Claire Bloom - (Hera) +++ Maggie Smith - (Thetis) +++ Ursula Andress - (Aphrodita) +++ Jack Gwillim - (Poseidon) +++ Hudba: Laurence Rosenthal +++ Produkcia: Ray Harryhausen, John Palmer +++(6.5.2010)

9 / 10 Nádherné mýtické dobrodružstvo plné rozprávkovej atmosféry a roztomilých, naivných efektov. Kiež by bol každý film rovnako očarujúci, hravý a evokujúci nostalgické spomienky na detstvo a poličky plné gumených príšer a mocných bojovníkov - po jeho pozretí mám vždy sto chutí prekutrať povalu starých rodičov a všetky tieto tretky opäť vyniesť na denné svetlo. No tom som už však, bohužiaľ, príliš starý...(28.12.2005)

• - Pôvodne mal hrať Poseidona Rex Harrison, ale odmietol, vraj je príliš malý. (misterz)

• - Natáčelo se ve Španělsku, Anglii, Itálii a na Maltě. (Varan)

• - Navzdory podobnosti "hlasů" Buba a droida R2-D2 z filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) jeho tvůrce Ray Harryhausen tvrdil, že Bubu vytvořil ještě před uvedením zmíněného filmu. (SeanBean)