Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

Jeden z prvních filmů, který jsem viděl v kině a první z těch na které jsem nikdy nezapomněl a nezapomenu. Nostalgie sice mohutně ovlivňuje mé vzpomínky na tehdy v našich kinech pompézní Souboj Titánů, ovšem i nyní po letech prostě není možné o tomto filmu tvrdit, že je špatný. Protože on jednoduše není... Ano, technicky sice zestárl rychleji než by se na těch šestadvacet let slušelo, ale jeho atmosféra a kouzlo přetrvávají dodnes. Je tak přebit fakt, že hlavní hrdina je necharismatický floutek potřený olejem a více tedy zaujme britská herecká elita ve vedlejších rolích. Největším esem snímku jsou však především potvory z dílny Raye Harryhausena. Souboj Titánů po hříchu i nadále zůstává jedním z mála zpracování řecké mytologie a to jej činí atraktivním i na počátku jednadvacátého století.(9.8.2007)

I na mne několikrát zkusili vypustit Krakena, ale ten přiklusal pouze jednou a poté rychle zmizel navždy v díře s tím, že na zápas s takovým magorem má příliš malou podporu Bohů. Na Persea si však troufl a nebyl sám, což bylo kdysi zábavnější než dnes, ale ta mrška nostalgie mi nedovoluje jít pod čtyři hvězdy.(6.1.2015)

Ještě mám v živé paměti filmové plakáty zvoucí na tento film. Když jsem v dětských letech četl antické báje a pověsti, příběhy bohů, tolik připomínajících lidi, a lidí, do nichž antičtí lidé vložili tolik božského, vždy jsem toužil po tom, aby to, co slova mohou jenom naznačit, bylo převedeno na stříbrné plátno. Aby zázraky ožily, zpozemštily se, aby antická vize nabyla na předmětnosti a jsoucnosti. Stejně tak si vybavuji pochyby, které mnou procházely, protože řadě filmových tvůrců se zdá, že tyto látky snesou všechno a nejsou dostatečně imunní vůči prvoplánovým komerčním kasovním úspěchům. O to sladší byl rezultující pocit ulehčení, neboť v tomto případě se tvůrci opravdu snažili dodržet půdorys antické báje, tragédii i povznesení protagonistů a někde v pozadí skutečná jádra těchto plnokrevných předchůdců fantastiky. Vykopal-li posléze Schliemann Tróju, protože důsledně, stíhán posměchem tehdejší badatelské komunity, respektoval Homéra a jeho dílo, vykopali jeho nástupci postupně hradiska a města mykénského věku. Doby, která předchází vpádu drsných Dórů, posledního grechického kmene antické doby. Základy Evropy, první krůčky evropského lidstva, chetitské Acchijavy, jsou v každém případě jedinečné. A naivita triků tvůrců filmu, který dokázal tak důsledně přiblížit jednu z klíčových bájí tohoto pozoruhodného kulturního dědictví, tuto fasnicinující krásu obohacuje o další nezapomenutelný rozměr. Skutečná kvalita nestárne.(28.3.2011)

Jeden z prvních filmů mého dětství, který se ve své době téměř nevyndával z videa. Atmosféra a hlavně scéna kdy za sloupem čeká Perseus na Medůzu je jedna z nejnapínavějších co jsem kdy viděl. Člověk si tak dneska říká, kdyby tak šly dodatečně ještě vylepšit triky .... Jinak samozřejmě neskutečná pecka.(6.8.2012)

Nejlepší zpracování řeckých mýtů, co kdy bylo natočeno. Chytře propacovaný scénář ( kam se hrabou seriály typu Xena, Herkules....působící oproti tomuto snímku téměř směšně ). Ano, zapracoval zde ten pověstný zub času ( zejména co se trikové stránky týká jsou dnešní filmy zcela jinde a to ještě tento snímek působí starším dojmem než ve skutečnosti je, nicméně pro tu atmosféru, herecké výkony, krásnou Andromedu, Caliba, bájného Krakena, okřídleného Pegase, Meduzu, obří štíry...si snímek uznání zaslouží. Přidávám se k té menšině z vás, která se hlásí raději ke " staré trikové škole " , která je mi mnohem bližší než nové digitální technologie působící odtažitě, chladně, " neživě"......nicméně milerád se (možná) nechám vyvést z omylu......http://www.csfd.cz/film/236434-souboj-titanu-clash-of-the-titans/videa/ p.s. nemůžu si pomoci, ale z nostalgie ke " starým dobrým ( dětským ) časům " nakonec tu 5-tou * přihazuji :o) Už pouze kvůli faktu, že vždy, když dávají tento snímek v Tv, milerád se opět podívám.....(21.1.2010)

• - Pôvodne sa plánovalo, že Perseus usekne Medúze hlavu svojim štítom. (rador)

• - Hoci Laurence Olivier hrá neskrotného Dia, počas natáčania filmu bol chorý. (misterz)

• - Hvězdy Harry Hamlin a Ursula Andress spolu začali chodit v průběhu přípravy filmu. Jejich syn Dimitrij se narodil po dokončení filmu v roce 1980. Jejich vztah skončil v roce 1982. (Danny F.)