Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

Film ako taký je síce ilúziou, nie však zrkadlom (reality alebo predstavy). Triky v Súboji titanov, ktoré ako triky vyzerajú sú mi preto stokrát milšie než mnohé súčasné ťažkokalibrové "digitálky", efektné, ale neosobné - špecificky štylizovaná ilúzia dokáže byť viac cool než ilúzia dokonalá. Ak je divák vtiahnutý do sveta, ktorý čiastočne vyzerá ako bábkové divadlo, okamžite si uvedomuje, že je vo svete neskutočnom, čo je fascinujúce. Na druhej strane prekvapuje, že niektoré zvláštne efekty spred štvrťstoročia sú presvedčivé rovnako ako tie súčasné. Tvorcovia Súboja mali k dispozícii prebohatý zdroj inšpirácie v gréckych bájach, ktoré svojou fantáziou tromfnú akúkoľvek modernú fantasy (ak hovorím akúkoľvek, tak mám na mysli Akúkoľvek - áno, aj Pána prsteňov, veru tak, pane) a vytvorili preciózne vybudovanú klasiku, kde žiadna scéna nie je navyše a takmer každá je emocionálne strhujúca. Čo sa týka hercov, rád by som sa pristavil pri Sian Phillipsovej. Poznám ju z troch filmov (Ja, Claudius, Súboj titanov a Vek nevinnosti) a vo všetkých prezentuje jedinú hereckú polohu - aristokratickú blazeovanosť dovedenú k úplnej dokonalosti. Nemám rád manieristické herectvo, ale na margo tejto Velšanky si trúfam poznamenať, že ide o národný poklad (Zeta-Jonesová možno neskôr).(17.11.2004)

Velice, VELICE dobře natočeno, a ačkoliv připouštím, triky "trochu" zestárly, ale zdá se mi to lepší než například taková Troja. A ke všemu překrásná Andromeda.. Prostě řeckou mytologii jsem zbožňoval, (už jako malý jsem jí několikrát četl), zbožňuji a zbožňovat budu!(1.5.2008)

Tohle je souboj titánů a ne ten ochotnickej kus z roku 2010. Ty skoro na koleně robené potvůrky (kraken - trochu větší potvůrka) se povedly, dokonce jsem pocítil i závan dalekého Řecka, atmosféru antiky a vrtkavost jejich "divných" bohů. Dokonce jsem překousl i toho metrosexuála, co hrál Persea. V rámci fantasy jednoznačně vysoký nadprůměr, v rámci řeckých mýtů TOP1, dobré zfilmování řeckých mýtů není časté. Jednoznačným bohem tohoto filmu je Laurence Olivier jako Zeus, smekám bobkový list. Kraken je jednoznačně nejodpornější titán i v současné době, onehdy jsme byli v kině a kdosi v lavici před námi vypustil toho svého krakena a věřte/nevěřte, měli jsme co dělat, abychom nezkameněli my!(5.11.2008)

Překrásný pohádkový snímek, moje srdcovka a společně s Nekonečným příběhem fantasy klasika mého dětství. Hrdinný Perseus, zlý Kalibos, krásná Andromeda, ušlechtilý Paegas, odporná Medusa a děsivý Kraken. Dlouhá pouť za záchranou krásné dívky a veliké dobrodružství, plné legendárních scén, včetně skvělého finále. Staré řecké báje a pověsti v kouzelném zpracování.(18.11.2009)

Po vizuálnej a atmosférickej stránke výnimočná fantasy, hoci asi už navždy budem mať v spomienkach poznámku vdovy po Laurenceovi Olivierovi, ktorá ako učiteľka v McTiernanovom POSLEDNOM AKČNOM HRDINOVI rozpráva žiakom, že manžela môžu poznať ako Zeusa zo SÚBOJA TITANOV. Hm, no nič, ďalej. Kasting nepatrí k najväčším kladom snímky Desmonda Davisa a keď sme pri tom, tak ani stereotypný Desmond Davis. V mnohom to zostarlo (strašná scéna so škorpiónmi alebo dosť trápny Bubo). Tou skutočnou hviezdou je jedinečný Ray Harryhausen, legendárny tvorca filmových monštier a zároveň producent snímky. SÚBOJ TITANOV patrí k jeho najlepším prácam; kto by zabudol na desivú hadiu Medúzu, pri pohľade na ktorú skameniete, na legendárneho Krakena alebo na mystického jednorožca. Remake slušný, triky modernejšie, ale paradoxne slabšie, Worthington je o niečo (ale nie o veľa) lepší herec, ako Harry Hamlin a (to najmä) má okolo seba skvelých parťákov v čele s megatemným Madsom Mikkelsenom..(28.11.2004)

• - Podle legendy chybí ve filmu zmínka, když se hrdina Perseus (Harry Hamlin) vracel z ostrova Gorgon, kde zabil Medúzu, aby zachránil Andromedu před Krakenem. Při návratu procházel územím titána Atlase vzpírajícího nebeskou klenbu. Ten mu odmítl pohostinnost a dokonce Persea urazil pochybnostmi, zda opravdu dokázal Medúzu zabít. Perseus neváhal, vytáhl hlavu Medúzy a ukázal mu ji. Při pohledu na ni každý zkameněl. Také Atlas se změnil v kamennou horu, čnící až k nebesům. Ta nese dodnes tíhu nebeské klenby severní části afrického kontinentu po celé její délce. (vojacekr)

• - Ve scéně, kdy Perseus (Harry Hamlin) zasadí dvouhlavému psu smrtelnou ránu a meč z něj vytáhne, je zřetelně vidět, že na něm není ani kapka krve. (Armin82)

• - Podle mytologie tam měl být tříhlavý Kerberos, a ne dvouhlavý Dioskilos. Když se ptali Raye Harryhausena, proč nepoužil tříhlavého psa, tak odpověděl, že by to zabralo příliš času navíc oživit extra hlavu. (c.tucker)