Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

Pohrobek to víceméně vyjádřil i za mě. Raději úsměvné triky a skvělý příběh, kamera a herecké výkony, než skvělé triky a úsměvný příběh, kamera a herecké výkony. Já na Titány nedám dopustit. Film s úžasnou poetikou, mýtickou atmosférou, intrikujícími bohy (hlavně bohyněmi), nádhernou Andromedou a správným dobrodružstvím, film pro radost.(25.4.2006)

Co se speciálních efektů týče, jedná se zřejmě o vrchol jedné odnože trikové tvorby. Všechny to rozanimované postavičky Medůzy, štírů dvohlavých psů byly pro mě, co by dítě kdysi nezapomenutelným zážitkem. Dnes už speciální efekty působí zastarale, ale přesto se na ně dobře, s nostalgií, dívá. Na speciálních efektech celý film stojí. Příběh samotný jako by byl vystaven pro účely triků, čemuž odpovídá i dosti toporný scénář, plný rozpačitě působících explicitně vysvětlujícíh replik. Tyto "informační vodítka" bohužel působí přirozeně asi jako instruktážní film.(2.5.2008)

Na to, že jde o film o pár let novější než například Hvězdné Války, vypadá o mnoho starší - výpravou, zpracováním i dějovým schématem - spíš bych ho zařadila dobově někam k Ben Hurovi, kdybych neviděla jeho rok vzniku. Leccos sice zachraňují dobří herci, ale i tak jsem zklamaná, protože řecké mýty mám moc ráda a tohle není takové zpracování, jaké bych ráda viděla.(22.9.2004)

Z dětství si tenhle film pamatuju jako něco extrovního, po opětovném zhlédnutí však musím hodnocení srazit na průměr. Efekty jsou zde jak z doby ledové (k porovnání se nabízí Cesta do pravěku Karla Zemana z roku 1955, tj. o nějakých 26 let starší film, od kterého Davis určitě opisoval.. a to zdaleka ne tak dobře, jak by mohl) a dialogy taky nepatří k nejlepším. Přesto má snímek své kouzlo a především sova Bubo je nezapomenutelná. :)(11.8.2005)

Laurence Olivier jako Zeus je pořádně nepříjemnej a autoritativní a já mu vždycky věřil toho nejmocnějšího Boha, i když tam málem neudělal jedno kouzlo. Maggie Smithová má přesně ten obličej, kterej dokáže vyjádřit lásku a milost, ale i neústupnost a sílu, jakou svéhlavá a mstivá bohyně potřebuje. No a Ursula Andress (po Bondovi jí prý novináři přezdívali Undressed) je ta jediná Afrodita, kterýž jablko bych si jako Paris vzal. Harry Hamlin jako mladý a ideálně dobrý polobůh Perseus a moc pěkná princeska, to všecko tvoří společně s nádhernou výpravou a kostýmy příjemnou mýtickou pohádku. A když jsem byl malej, tak jsem ten film strašně miloval. Ale taky jsem se ho strašně bál, hlavně Medůzy a toho hlavního parchanta Kalyba. Ale pokaždý jsem ten příběh s ním prožíval znovu a i dnes se hodně rád podívám. Plus výborný dabing, který se jim však opět povedlo částečně zmršit předělávkou (i když ne tak špatnou, abych nelhal). Nelze jinak, než plnej počet bodů. Tohle je ten z filmů, který se stal klasikou už při svém uvedení v kinech. A lidé se k němu budou vždycky rádi vracet. Co se týká triků, myslím, že na svou dobu jsou víc než skvělé (ostatně jako obvykle u většiny takovýchto filmů na svou dobu jsou) a i dnes strčí většinu těch nových digitálních do kapsy. Já osobně mám radši, když je ta potvora model, kterej rozpohybovali po okýnku, než když je to jen pár čar a bitů v komplu.(15.2.2006)

• - Maggie Smithová, která hraje Tethis, byla v té době provdána za scénáristu snímku Beverleye Crosse. (Javert)

• - Hoci Laurence Olivier hrá neskrotného Dia, počas natáčania filmu bol chorý. (misterz)

• - Keď Perseus (Harry Hamlin) hodí pri súboji s Medúzou svoj štít na skamenelého vojaka, ktorý sa na ňom zachytí, vidí v ňom svoj odraz. Keď sa na štít pozrie Medúza, taktiež vidí jeho odraz, čo však nie je možné. Perzeus by mal v skutočnosti vidieť odraz Medúzy. (HOMERjeALIEN)