Souboj Titánů

• Austrálie

• Irsko

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

Dodnes asi obsahově nejdokonalejší bájeslovný příběh z antického Řecka. Film, který není ani pitomě dobodružný na způsob Herkula či Xeny, ani naivně poučný jako většina jeho současných obdob, ale stále si zachoval mnoho ze své přitažlivosti, což je dáno především důstojným hereckým obsazením - zvláště Laurence Olivier v roli Dia je k nezapomenutí. To, že se film trikově propadl někam úplně jinam, je jistě pravda, ale mně osobně se v něm použité "animační" postupy zamlouvají mnohem, mnohem více než současná, zoufale nadužívaná, plastická, chladná a neosobní digitální technologie.(28.2.2005)

• Dever

Soundtrack Laurence Rosenthal: 1. Prologue and Main Title ,2. The Lovers ,3. Boyhood of Perseus ,4. Dreams and Omens ,5. Jappa ,6. Pegasus ,7. The Lord of the Marsh ,8. The Kroken ,9. The Farewell ,10. Medusa ,11. Bubo the Dive-Bomber ,12. Clash of the Titans ,13. Andromeda Rescued ,14. The Constellation-End Title ,(10.5.2011)

Nezapomenu na ten k prasknutí narvaný kinosál a na tu slečnu, která se při scéně na konci filmu, kdy si jde Kraken pro Andromedu a Perseus letí na okřídleném koni ji zachránit, vedle mně choulila do klubíčka a zakrývala si oči. Byla to hitovka jako hrom. Dneska už technická stránka filmu bude současné generaci připadat přinejmenším úsměvná, ale ten kdo má rád dílo trikařské legendy Raye Harryhausena, musí být spokojen. Jeho práce je od dob 20 Million Miles to Earth jasně čitelná a kvalitativně se příliš nezměnila. Tedy sem tam nějaká ta naivní a okatě nápadná zadní projekce a pro Harryhausena hlavně typické figurky, rozpohybované pookénkovým snímáním, které mám mnohem raději, než současné digitální triky, protože na mně působí živějším dojmem. Calibos, Kraken, Pegasus, obří štíři, je toho dost pro potěchu oka. A hlavně Medusa, která i dnes vypadá velmi dobře a působivostí strčí do kapsy většinu CGI potvor. Souboj titánů sálá atmosférou antických bájí, o které si mnoho žánrově příbuzných snímků může jenom zdát. A nelze nezmínit Laurence Oliviera s fešným plnovousem, jehož Zeus, zvtárněný s drtivou elegancí a nadhledem, ja snad nejlepším Diem v historii kinematografie :o) Jo a ještě něco - hláška "Vypusťte Krakena!" kdysi svého času velmi zlidověla a byla používána pro označení činnosti, nepříjemné svému okolí. Někteří pamětníci možná pamatují :o)(12.1.2005)

Jeden z filmů, u nichž bych dal všechno za to, abych je mohl vidět v kině v době uvedení (aneb kdybych měl stroj času, hned po obšťastnění trojské Heleny bych už jenom objížděl premiéry těchhle slavných pecek). Z vypravěčského hlediska to není dokonalé, občas se to zdlouhavě opájí působivými vizuálními výjevy a některé dějové souvislosti zůstávají s otazníkem, ale celkově prostě nádherný kus dobrodružné filmařiny, který mou hlubokou diváckou přízeň nikdy neztratí. Tolik zmiňované Harryhausenovy efekty jsou kouzelné a jednoduše živé a žádný film už nedokáže tak podmanivě vykreslit antickou mytologii a lehce spojit tolik ikonických bájných figurek. A nemusí to být akční ve stylu debilního remaku, aby si příběh uchoval temné napětí a soustavnou atmosféru - nejlepším příkladem je pasáž s medúzou, která by se neztratila ani v Pánovi prstenů. A Laurence Rosenthal složil jeden z nejkrásnějších filmových soundtracků... Jasná kultovka. 85%(15.5.2018)

Nejlepší zpracování řeckých mýtů, co kdy bylo natočeno. Chytře propacovaný scénář ( kam se hrabou seriály typu Xena, Herkules....působící oproti tomuto snímku téměř směšně ). Ano, zapracoval zde ten pověstný zub času ( zejména co se trikové stránky týká jsou dnešní filmy zcela jinde a to ještě tento snímek působí starším dojmem než ve skutečnosti je, nicméně pro tu atmosféru, herecké výkony, krásnou Andromedu, Caliba, bájného Krakena, okřídleného Pegase, Meduzu, obří štíry...si snímek uznání zaslouží. Přidávám se k té menšině z vás, která se hlásí raději ke " staré trikové škole " , která je mi mnohem bližší než nové digitální technologie působící odtažitě, chladně, " neživě"......nicméně milerád se (možná) nechám vyvést z omylu......http://www.csfd.cz/film/236434-souboj-titanu-clash-of-the-titans/videa/ p.s. nemůžu si pomoci, ale z nostalgie ke " starým dobrým ( dětským ) časům " nakonec tu 5-tou * přihazuji :o) Už pouze kvůli faktu, že vždy, když dávají tento snímek v Tv, milerád se opět podívám.....(21.1.2010)

• - Scenárista filmu Beverley Cross a producent Charles H. Schneer spolu pracovali již na filmu Jáson a Argonauti (1963). (SeanBean)

• - Keď Perseus (Harry Hamlin) hodí pri súboji s Medúzou svoj štít na skamenelého vojaka, ktorý sa na ňom zachytí, vidí v ňom svoj odraz. Keď sa na štít pozrie Medúza, taktiež vidí jeho odraz, čo však nie je možné. Perzeus by mal v skutočnosti vidieť odraz Medúzy. (HOMERjeALIEN)

• - Natáčelo se ve Španělsku, Anglii, Itálii a na Maltě. (Varan)