Reklama

Reklama

Souboj Titánů

  • Velká Británie Clash of the Titans (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mocný bůh Zeus zničí království krále Acrisia jako trest za to, že dal vlastní dceru a jejího právě narozeného syna Persea svrhnout do moře. Zatímco poslední z titánů Kraken ničí království, Perseus, který je ve skutečnosti Diovým potomkem, i jeho matka, jsou bezpečně dopraveni na ostrov Serifos. Kalibos, syn bohyně Thetis, už takové štěstí nemá, protože ho Zeus změní v netvora jako trest za to, že vyhubil Diovo stádo létajících koní. O princeznu Andromedu, kterou si měl vzít za ženu, se tak sice mohl ucházet každý, jenže všichni zatím skončili na hranici, protože nedokázali uhádnout její hádanku a tím zlomit prokletí. Perseus, kterého Thetis z pomsty přenesla do fénického města Džopy, je okouzlen krásou Andromedy a rozhodne se ji získat. Využije magických zbraní, kterými ho vybavili bohové na příkaz Dia, a v nebezpečné noční výpravě se mu podaří odhalit odpověď na novou hádanku. Radost však netrvá dlouho, protože marnivá královna Kasiopeia urazí Thetis a bohyně žádá jako odplatu smrt pro Andromedu. Kasiopeia ji musí za třicet dnů na mořském břehu obětovat Krakenovi. Pouhých třicet dnů má tak Perseus na to, aby své milované zachránil život. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (820)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Dodnes asi obsahově nejdokonalejší bájeslovný příběh z antického Řecka. Film, který není ani pitomě dobodružný na způsob Herkula či Xeny, ani naivně poučný jako většina jeho současných obdob, ale stále si zachoval mnoho ze své přitažlivosti, což je dáno především důstojným hereckým obsazením - zvláště Laurence Olivier v roli Dia je k nezapomenutí. To, že se film trikově propadl někam úplně jinam, je jistě pravda, ale mně osobně se v něm použité "animační" postupy zamlouvají mnohem, mnohem více než současná, zoufale nadužívaná, plastická, chladná a neosobní digitální technologie. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ještě mám v živé paměti filmové plakáty zvoucí na tento film. Když jsem v dětských letech četl antické báje a pověsti, příběhy bohů, tolik připomínajících lidi, a lidí, do nichž antičtí lidé vložili tolik božského, vždy jsem toužil po tom, aby to, co slova mohou jenom naznačit, bylo převedeno na stříbrné plátno. Aby zázraky ožily, zpozemštily se, aby antická vize nabyla na předmětnosti a jsoucnosti. Stejně tak si vybavuji pochyby, které mnou procházely, protože řadě filmových tvůrců se zdá, že tyto látky snesou všechno a nejsou dostatečně imunní vůči prvoplánovým komerčním kasovním úspěchům. O to sladší byl rezultující pocit ulehčení, neboť v tomto případě se tvůrci opravdu snažili dodržet půdorys antické báje, tragédii i povznesení protagonistů a někde v pozadí skutečná jádra těchto plnokrevných předchůdců fantastiky. Vykopal-li posléze Schliemann Tróju, protože důsledně, stíhán posměchem tehdejší badatelské komunity, respektoval Homéra a jeho dílo, vykopali jeho nástupci postupně hradiska a města mykénského věku. Doby, která předchází vpádu drsných Dórů, posledního grechického kmene antické doby. Základy Evropy, první krůčky evropského lidstva, chetitské Acchijavy, jsou v každém případě jedinečné. A naivita triků tvůrců filmu, který dokázal tak důsledně přiblížit jednu z klíčových bájí tohoto pozoruhodného kulturního dědictví, tuto fasnicinující krásu obohacuje o další nezapomenutelný rozměr. Skutečná kvalita nestárne. ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Scéna súboja Persea s Medúzou v starom temnom chráme je stále pekelne napínavá a privádza ma po trikovej stránke do väčšieho úžasu než všetky Jurské parky, Hviezdne pechoty a Pánovia prsteňov dohromady. Ako niekto môže povedať, že tie triky dnes už pôsobia smiešne? Ani náhodou - sú stále nádherné. Vo svojej kategórii sú tým najlepším, čo kedy prišlo na filmové plátna. Ray Harryhausen s jeho 20-centimetrovými plastelínovými "pandrlákmi" a fintami, ako ich skombinovať so živými hercami je väčší umelec a "koumák" ako kompletné osadenstvo ILM a Wety. ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mě jako malého vždycky donutil zalézt do postele, schovat se pod peřinu a ještě dlouho uklidňovat bouchající srdíčko... Vidět pohromadě tolik bájných monster, o kterých jsem četl v knížkách, bylo něco neskutečného a hlavně hrůzunahánějícího: oceánem krauloval obrovský Kraken, v bažinách sídlil ohavný Kalibos, v horách se překřikovali Stygijské čarodějnice a kamenící cukrbliky posílala svým ctitelům příšera Medusa. Líbil se mi převozník Cháron, který se vždycky tajemně vynořil z mlhy uprostřed řeky Styx, a samozřejmě pípající průvodce Bubo. Dnes, kdy je za dveřmi remake s rozpočtem 125 miliónů dolarů, působí efekty směšně, avšak tehdy to bylo naprosto výborné a moje Titány poznamenané podvědomí nakazuje dát 4 nostalgické hvězdičky... 21,5 miliónů dolarů(rozpočet)/68 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Film ako taký je síce ilúziou, nie však zrkadlom (reality alebo predstavy). Triky v Súboji titanov, ktoré ako triky vyzerajú sú mi preto stokrát milšie než mnohé súčasné ťažkokalibrové "digitálky", efektné, ale neosobné - špecificky štylizovaná ilúzia dokáže byť viac cool než ilúzia dokonalá. Ak je divák vtiahnutý do sveta, ktorý čiastočne vyzerá ako bábkové divadlo, okamžite si uvedomuje, že je vo svete neskutočnom, čo je fascinujúce. Na druhej strane prekvapuje, že niektoré zvláštne efekty spred štvrťstoročia sú presvedčivé rovnako ako tie súčasné. Tvorcovia Súboja mali k dispozícii prebohatý zdroj inšpirácie v gréckych bájach, ktoré svojou fantáziou tromfnú akúkoľvek modernú fantasy (ak hovorím akúkoľvek, tak mám na mysli Akúkoľvek - áno, aj Pána prsteňov, veru tak, pane) a vytvorili preciózne vybudovanú klasiku, kde žiadna scéna nie je navyše a takmer každá je emocionálne strhujúca. Čo sa týka hercov, rád by som sa pristavil pri Sian Phillipsovej. Poznám ju z troch filmov (Ja, Claudius, Súboj titanov a Vek nevinnosti) a vo všetkých prezentuje jedinú hereckú polohu - aristokratickú blazeovanosť dovedenú k úplnej dokonalosti. Nemám rád manieristické herectvo, ale na margo tejto Velšanky si trúfam poznamenať, že ide o národný poklad (Zeta-Jonesová možno neskôr). ()

Galerie (95)

Zajímavosti (36)

  • Kraken nebylo jméno titána z řecké mytologie, ale mořské obludy ze skandinávské mytologie. (Javert)
  • Film byl natočen v roce 1979, ale premiéru měl až v roce 1981. (c.tucker)
  • Neil McCarthy hrál Caliba pouze v blízkých záběrech. Calibovo celé tělo bylo vytvořeno pomocí modelu a pookénkové animace. (HellFire)

Související novinky

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Režiséři nestávkují...

Režiséři nestávkují...

09.11.2007

Alespoň prozatím. Ale když si scenáristé, jejichž vzpoura momentálně v Státech probíhá (a už to vážně postihlo několik připravovaných filmů a hlavně televizi, kde je přeci jen výrobní doba pořadů… (více)

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

09.08.2007

Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures to s remakem fantasy klasiky Souboj Titánů myslí smrtelně vážně. Koncem června Lawrence Kasdan (Dobyvatelé ztracené archy, Impérium vrací… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)

Reklama

Reklama