Souboj Titánů

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Akční

Velká Británie / USA, 1981, 118 min

Scéna súboja Persea s Medúzou v starom temnom chráme je stále pekelne napínavá a privádza ma po trikovej stránke do väčšieho úžasu než všetky Jurské parky, Hviezdne pechoty a Pánovia prsteňov dohromady. Ako niekto môže povedať, že tie triky dnes už pôsobia smiešne? Ani náhodou - sú stále nádherné. Vo svojej kategórii sú tým najlepším, čo kedy prišlo na filmové plátna. Ray Harryhausen s jeho 20-centimetrovými plastelínovými "pandrlákmi" a fintami, ako ich skombinovať so živými hercami je väčší umelec a "koumák" ako kompletné osadenstvo ILM a Wety.(11.7.2007)

„Vypustite Krakena!“ Po vizuálnej a atmosférickej stránke výnimočná fantasy, hoci stále budem mať v spomienkach úžasne smutnú poznámku vdovy po cenenom hercovi Laurenceovi Olivierovi, ktorá v úlohe učiteľky v McTiernanovom POSLEDNOM AKČNOM HRDINOVI rozpráva žiakom, že manžela, zanechajúcom po sebe desiatky rokov práce, môžu poznať ako Zeusa zo SÚBOJA TITANOV, čo o filmových fanúšikoch veľa dobrého nevypovedá... Herecké obsadenie nepatrí k najväčším kladom snímky Desmonda Davisa a keď sme pri tom, tak ani stereotypný Desmond Davis, ktorý sa nedokázal vzdať niektorých menej vydarených nápadov (trápne nevydarená bitka s mega škorpiónmi, trápne komický Bubo). Tou skutočnou hviezdou je jedinečný Ray Harryhausen, legendárny tvorca filmových monštier a zároveň producent snímky. SÚBOJ TITANOV patrí k jeho najukážkovejším prácam; kto by zabudol na desivú hadiu Medúzu, pri pohľade na ktorú skameniete? Na mystického jednorožca, postaviaceho sa na stranu udatných bojovníkov? P.S. Potvrdené, remake tento film nestrčil do tmy ani napriek najmodernejším počítačovým trikom a faktu, že Worthington je o niečo (ale nie o veľa) lepší herec, ako Harry Hamlin.(28.11.2004)

Jeden z nejlepších filmů s bohy, kterým se většina režisérů vyhýbá. Mytologie, Perseus, triky... Vše s trochou nostalgického úsměvu a potěchy pro všechny, kteří Souboj Titánů jako děti milovaly a když vyrostly, stále se mu nedokáží smát, jako ta příští generace... Dobře odvedená práce plná dobrodružství.(13.12.2004)

9 / 10 Nádherné mýtické dobrodružstvo plné rozprávkovej atmosféry a roztomilých, naivných efektov. Kiež by bol každý film rovnako očarujúci, hravý a evokujúci nostalgické spomienky na detstvo a poličky plné gumených príšer a mocných bojovníkov - po jeho pozretí mám vždy sto chutí prekutrať povalu starých rodičov a všetky tieto tretky opäť vyniesť na denné svetlo. No tom som už však, bohužiaľ, príliš starý...(28.12.2005)

Tak trochu Star Wars na antický způsob. Mám na film pěkné vzpomínky z dětství, to je asi jediný důvod, proč hodnotím vysoko, jinak ten film má až příliš nedotažené triky (například ve srovnání s těmi Star Wars) a velmi prostý příběh. Ale je to prostě nostalgie. Vypusťte Krakena!! Je dost zvláštní, jak je tento film dobře hodnocen 82% podle 7000 lidí), zatímco dost srovnatelný Flash Gordon má jen 69% podle 2000 lidí. PS: Perseus=Luke Skywalker, sovička Bubo=R2-D2, poeta Ammon=Yoda, Kraken=Hvězda smrti, Medůza=Imperátor, Kalibos=Darth Vader, Pegas=X-Wing, Argos=Alderaan, Jeppa=Tatooine, Zeus=Obi-Wan?:D(1.5.2008)

• - Kraken nebylo jméno titána z řecké mytologie, ale mořské obludy ze skandinávské mytologie. (Javert)

• - Neil McCarthy je v roli Calibose snímán jen do půly těla a v detailu na hlavu. Když jej vidíme celého, je to ve skutečnosti postava vytvořená pomocí technologie slow-motion (tedy jako např. Kraken a Medúza). (HellFire)

• - Ve scéně, kdy se Perseus prochází po tržišti, můžeme spatřit na rameni jednoho muže papouška aru žlutokřídlého. Tento papoušek se ovšem vyskytuje pouze ve Střední a Jižní Americe a v antickém Řecku se tak objevit patrně nemohl. (HYCYK)