Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

lennyd

Blízká budoucnost. Naše oblíbená a nejbližší hvězda, Slunce, už nevydává tolik svého záření, kolik by bylo pro život na zemi potřebné, a tak se vědci rozhodnou ke Slunci poslat kosmickou loď Ikarus, která má jediný cíl - Slunce znovu rozproudit. Ale loď Ikarus se náhle přestane ozývat, a tak je jedinou šancí zoufalý pokus lidstva zopakovat - na svoji pouť se vydává Ikarus II. Ale ve chvíli, kdy se dostane až k Merkuru, zachytí posádka nouzové volání z prvního Ikara. Je důležitější pokračovat v cíli, nebo se pokusit zjistit, co se s Ikarem 1 stalo. Nemůže jim opuštěná loď pomoci se splněním misí? Na posádku čeká spousta otevřených otázek, ale ta důležitá je jen jedna. Podaří se zachránit lidstvo? ... Jméno Danny Boyle je rozhodně ve světe filmu pojem. Tvůrce legendárního Trainspottingu, kontroverzní Pláže či dechberoucích 28 dní poté se nyní pustil do dalšího žánru - scifi. Několikráte shlédl (tady mnohokrát zmiňovaný) Horizont události a pustil se do Sunshine. A pokud bych hodnotil jen první hodinu, tak bez rozmýšlení dávám pět hvězdiček. Bohužel "akční" a "horrorový" konec mi do filmu vůbec neseděly, a to celkový dojem hodně pokazilo (opravdu nešlo "to" celé vymyslet jinak než ve výše zmíněném filmu?). Ale jinak - vizuálně dokonalé (opět hlavně v první polovině filmu, pak už se asi režisér i kameraman něčím sjeli, a podle toho to vypadalo), skvělá hudba (při které mi běhal mráz po zádech) a perfektní Cillian Murphy (tímto filmem se definitivně probojoval do mé TOP 10). ()

honz

Vskutu zajímavá a poutavě natočená sci-fi o "sluneční misi" na záchranu Země a lidstva. Kromě kamery, režie a hereckých výkonů zaujme film hlavně svou vizuální stránkou - záběry lodi, jejího interiéru, vesmíru... Napínavá sci-fi podívaná. ()

neoBlast

[Čtvrté zhlédnutí] Je to překvapivé, ale Sunshine je spolu s Avatarem jediným snímkem, který jsem viděl v kině více než jednou. Pamatuji si jak jsem během léta vycházel ze zatmaveného multiplexu na denní světlo a opájel se jeho intenzitou. Ale po téměř třech letech nabraných zkušeností jsem viděl snímek poprvé doma v HD úplně jinak. Najednou to v mých očích nebyla tak boží akční sci-fi, ale celkem dost charakteristický snímek Dannyho Boyla (asi jsem nakoukával v mezidobí hodně). Ten si tady vyhrává, snad až moc, s vizuálními vychytávkami a celý snímek dějově působí dost nekonzistentně (a to nemluvím jenom o té závěrečné třetině co až moc připomíná Boylovo fiasko ve finále 28 dní poté). Ale stále na těch pěti zůstávám, i když už nejsou tak neotřesitelné. 85 % ()

Nihlathak

Horizont události, to lepší z Mise na Mars... i toho je SUNSHINE koncentrát.... A moc dobrý. Skoropodprahové záběry - flashbacky Icaru 1, to teda bylo psycho! ()

BoncheR

Danny Boyle je šéf. Tento film som najprv hodnotil ledva ledva 70%, lebo mi chýbal tomu ten wow efekt. Na druhé zhliadnutie... mením názor. Film je úchvatnou rozpravou o vzťahoch, ľuďoch, o obete, naviac so skvelými efektami a úžasnou hudbou. Danny sa za to vôbec nemusí hanbiť. Nič viac netreba hovoriť, tento film je veľmi dobrý, s každým ďalším zhladnutím o to viac. (( 80% )) ()

tnp101

Intenzivní a kvalitně obsazené filozofické drama v sci-fi prostředí zabalené v dech beroucím audiovizuálním kabátě. Právě poslední zmíněný bod si zaslouží největší opěvování. Snímek by si v této podobě dokázal poradit i bez mluveného slova pouze s geniálním zvukovým/hudebním podkresem. O to víc potěšující je fakt, že se jedná o dost silný film, který by skvěle fungoval i bez svého naleštěného zevnějšku. 90% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Neposkytnout těmto audiovizuálním orgiím dostatečný prostor by byl hřích a za disk zodpovědní lidé, si to uvědomovali. Obraz je prezentován v poměru stran 2,35:1 (horizontální černé pruhy) a divák s patřičnou výbavou s velkou pravděpodobností během sledování uroní několik slz štěstí, protože takové orgie se v jeho obývacím/promítacím pokoji nedějí zrovna často. Ostrost společně s mírou detailů jsou na velmi vysoké úrovni, zrno pohledné a těžko narazíte na jakékoliv kompresní artefakty. Síla obrazu však tkví především v barevném podání. Jas je v rámci celku lehce zvýšený, černá je však i přes svou ne úplnou temnost velmi pohledná. Částečně je to způsobeno četností světlých scén, ale kvalitní je i v opačných případech. Zvýšený jas se podepisuje ještě na něčem a tím jsou scény se Sluncem, či odrazy jeho záření, které rozzáří sebevětší místnost i pomocí menších úhlopříček. Kromě vizuální kvality splňuje i tvůrčí záměr. Často k takto „rozzářeným“ scénám přechází těsně po několika nadprůměrně temných záběrech. Barvy mimo tyto scény působí sterilněji, což ale neznamená, že by divák měl nějaké nutkání odvracet kukadla od obrazovky. Ačkoliv se to nemusí zdát, pořád jsme se nedostali k tomu nejlepší a ano, hovořím o zvuku. Originální anglická stopa v DTS-HD 5.1 MASTER v konečném filmovém zážitku hraje díky svému projevu ještě o něco větší roli, než již tak výtečný obraz. Detaily, prostorovost, kvalita dialogů, to vše odpovídá těm nejvyšším standardům současného BD trhu. Nejpreciznější je však práce se subwooferem. Stopu s tak agresivními hloubkami a přesto s tak obrovským citem pro jejich detailní přednes jsem hodně dlouho (jestli vůbec) neslyšel. Ať se jedná o zvuky uvnitř, či mimo loď, či neskutečnou agresivitou basové složky v hudbě, zní to krásně. A slovem „krása“ bych mohl technické zhodnocení disku ukončit. Pro doplnění, český dabing je zastoupen formou DD 5.1 a docela se povedl, zhoršený zvukový projev je znatelný, i tak ale palec nahoru pro vyznavače dabingu. Bonusy odstartujeme dvojicí audio výživných komentářů - první s Danny Boylem, druhý s Dr. Brianem Coxem, jež byl vědeckým poradcem při tvorbě filmu. Tematické zaměření každého komentáře je myslím na první pohled zřetelné. Následuje 12 vymazaných scén o celkové stopáži 19 minut s volitelným komentářem D. Boylea. Scény jsou to zajímavé, je však pravda, že ve filmu by ve většině případů fungovali jako zpomalovací prvky, což je pochopitelně důvod, proč došlo k jejich vystřižení. Sídlí mezi nimi i alternativní konec, toto pojmenování je však lehce zavádějící, jelikož se jedná o předupravenou verzi, jež byla prezentována lidem z Foxu ještě před samotným natáčecím procesem. Dalším bonusem je 23 webových produkčních deníčků o celkové stopáži 47 minut. Nejsou chudé na zajímavé momenty, nečekejte však nějak úžasnou hloubku. Pomalu finišujeme. V bonusové sekci nás čekají dva 7 minutové krátkometrážní filmy s krátkým Boyleovo úvodem. První z nich je trošku nadprůměrný „Dad’s Dead“ a druhý mnou zcela nepochopený „Mole Hills“. Oba filmečky nemají se „Sunshine“ nic společného. Poté tu máme ještě kinotrailer a jsme na konci. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a kromě komentářů (filmových i u vymazaných scén) všechny obdařeny českými titulky. Komentáře bohužel nedisponují ani anglickými, všem jde naštěstí velmi dobře rozumět. Přídavným materiálům vévodí především filmové komentáře, i ostatní mají co nabídnout, jen nečekejte zázraky. Mohu vřele doporučit a to především pokud si potrpíte na audiovizuální orgie, čímž tento konkrétní kousek doslova přetéká. 80% () (méně) (více)

KitFisto

Opravdu efektní a vynikající film. Perfektní hudba a technické zpracování berou dech. Sakra tohle bych chtěl vidět v kině, přeci jenom na domácím kině to není úplně ono. ()

Hnedoocko

I nás jednou něco takového možná čeká...přesně tohle jsem si řekla na konci filmu. Byl senzačně natočen a ta úžasná hudba přidala na dramatičnosti celého děje. Moc jsem si přála, aby vše dobře dopadlo, i když jsem do poslední chvíle myslela, že tomu tak nebude. ()

noriaki

Před druhou projekcí jsem se předem připravil že budu patrně snižovat hodnocení, ale ani omylem. Naopak, marně hledám šestou hvězdičku, protože Sunshine si ji určitě zaslouží. Vizuál který mě tak ohromil, okouzluje pořád. Dokonce i na mém obstarožním notebooku je film neskutečně nádherný a atmosférický až hrůza. Smysl pořád ještě nedává, ale to už mi dávno přestalo vadit. Po letech se mi myšlenky rozležely v hlavě a dokážu akceptovat všechny roviny - hard sci-fi, survival horor, teologická esej a psychologický klaustrofobický thriller. Boyle smíchal od každého trochu a ono to vážně funguje. Teď už chápu roztříštěnost posádky. Každý z nich reprezentuje jeden z duševních stavů člověka na potenciálně sebevražedné misi, která nesmí za žádných okolností selhat. Někdo ji nadřadí nad svůj život, někdo se utopí v detailech plánu a neustálém testování každé eventuality, někdo začne hledat Boha a někomu rovnou hrábne. Marně přemýšlím, jak bych se s jejich osudem vyrovnával já. Mám obavu, že bych seděl v Pozorovatelně, upřeně hleděl do Slunce a pomalu snižoval procenta filtru. To 10 za rok 2007. ()

LittleJohnny

Nemám rád, když se polovinu filmu dívám na rozmazané snímky. Film trval skoro dvě hodiny a prakticky se nic neudálo...Natáčení z vlaku asi není to pravé ořechové... ()

Kmotr76

Film mohu doporučit hlavně pro jeho tísnivou atmosféru, která je srovnatelná s Vesmírnou odyseou. Pravda, dojem trochu kazí překombinovaný konec a celkově vědecké nesrovnalosti a sem tam ty nelogické nelogičnosti (chybí náhradníci vědců etc.), ale to vše bohatě vynahrazují některé opravdu skvělé a vizuálně téměř dokonalé scény (scéna, kdy umírá velitel posádky při opravě panelů je jednoduše dechberoucí) a již zmíněná hutná atmosféra. ()

Gothar

Fyzika a celkovo veda dostali kvalitne na frak. Chvíľami som si pripadal ako pri filmoch od The Asylum (Sharknado,...) a vôbec by som nepovedal, že to má na svedomí Danny Boyle. Scenár je slabý a jednanie postáv nepochopiteľné. Zachraňoval to iba Cilian Murphy a pár pekných efektových scén. 30 % ()

Brandon

Existencionální drama par excellence. Celých 107 minut v sále nikdo nedýchal. Snad proto, aby posádce Icara neubyla ani molekula drahocenného kyslíku. Miliardy terawattů slunce mě přímo vpalovaly do sedadla. A to byl na palubě ještě On. Za můj velmi expresivní komentář může i orgasmická hudba Underworld. Nejpůsobivější sci-fi thirller posledních let a zatím jasná jednička tohoto roku. Fantastická podívaná, kde slovo fantastická právě získalo další rozměr. ()

Schobul

Propracovaná scifárna, jak bychom si přáli. Zvuková a obrazová stránka je dokonalá, příběh v některých částech filmu pokulhává, ale pokud nečekáme žádné dokonale scénáristicky zvládnuté drámo, nezbývá než smeknout. P.S. Na ty 4* jedině v kině!! ()

JohnSmith

Hodně povedená sci-fi a k tomu velmi zajímavý obsazení.Jediný,co mi nebylo moc jasný a doufám,že mi to někdo vysvětlí,kde se tam sakra vzal ten popálenej chlap.Jinak není co vytknout ()

Aven

Nezlobte se na mě, ale za svým nízkým hodnocením si stojím. Vždyť se tam vlastně nic neděje, žádná postava nedostane prostor k tomu, aby ji divák začal mít rád / nesnášet, navíc klipovitá kamera mi taky dvakrát nesedla.Pětihvězdičková ohodnocení tady moc nechápu, ale holt každý má jiný vkus. ()

Natabar

Smutné. Film tvářící se na víc než má. Nemá cenu vyjmenovávat jeden nesmysl vedle druhého. Štve mě něco jiného. Nevyváženost - oscilace mezi armagedonovským béčkem a rádoby hlubším poselstvím (resp. myšlenkou) filmu. Kdyby se aspoň nesnažili o to poselství a poctivě se přiznali k béčku, bylo by to na slušné 3*. Takhle mi v ústech zbyla pachuť hvězd ztěží dvou. ()

Pump

Světlem prozářený koktejl pro zimní měsíce s kousky ledu v podobě scén nápadně podobných filmu Horizont události. Příběh má dle mého dva pilíře, které jej pozvedají na vyšší kvalitativní stupeň. První je loď, která je impozantní a opravdu zdařile vyobrazena včetně některých detailů např. recyklace vzduchu, interiérů nebo relaxačních prostor. Druhým je hudba. Pokud může hudba film pozvednout pak právě v Sunshine (2007) tuto roli plní. Celkový dojem z filmu chvíli zůstane a jistě není krokem vedle pro diváky, kteří mají aspoň trochu rádi sci-fi a pohledy do míst kam nikdy lidská noha s největší pravděpodobností nevkročí. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace