Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Master19

Pominu-li, že to je kravina na n-tou, docela jsem se bavil. Možná tu chybí charismatičtější hrdina a trochu víc akcentu na fatálnost akce, nejen patetické "my jsme poslední naděje lidstva". Každopádně jako oddechová sci-fi napínárna to celkem ujde. Navíc některé záběry byly dokonce hodně povedené. ()

Millanium

Senzačně gradující film, který ve mně vyvolával jemné mrazení v zádech. Úžasný vizuální zážitek. Škoda trochu přetaženého konce, který celkový dojem malinko kazí. I tak veliké překvapení. 85% ()

Vodou

Ty příliš rychlé střihy a vykosené úhly kamery mi tam někdy vadily. Vím, že je to na tom postavené, ale já to tak zkrátka mám. ()

tere.z

Reálně vyhlížející, mluvící a uvažující postavy jsou hlavním kladem Sunshine, a to se u sci-fi ne vždycky vidí. Danny Boyle totiž vsadil na poměrně netradiční zpracování science-fiction námětu a povedlo se. Připočtěte ještě krásnou kameru (plus dámy Cilliana Murphyho a Chrise Evanse a pánové Rose Byrne) a máme tu krásný film. ()

sskrblik

Sunshine je jedno z nejlepších scifi jaké jsem měl tu čest vidět. Dokonalé záběry, atmosféra a vše podtrhuje podmanivá hudba. Herecké výkony s vypětím všech sil! Tohle jsou audivizuální orgie :-)... škod, že je tam tolik věcí, které film sráží k zemi... ()

hroubek

Melancholická cesta k záchraně Slunce. Boyle našel nového McGregora v Cillianu Murphy a ten mu to oplatil nejlepším výkonem své kariéry(v Batmanovi začíná je taky výborný). Celá parta je složena dobře, ale nejvíc mě dostal Evans, který dal zapomenout na šaškování ve svých začátcích a hraje skvěle, Yeoh a Byrne jsou dobré zástupkyně ženského pohlaví. Režisér si opravdu výborně pohrál se záběry na Slunce a vrchol celého snímku je pak vystup do kosmu. Film je ke konci trochu moc předvídatelný a začne připomínat Vetřelce, což není výtka jen to tam působí podle mě zbytečně vůči tomu co jsme za celý film viděli. ()

Andreas83

Dobrý příběh, výtečné efekty a skvělí herci. Ke konci už jsem se trochu ztrácel v přemíře vědeckých informací a něco už bylo na můj vkus přehnané ale za pozornost tento film rozhodně stojí. Hudba má o jednu hvězdičku víc jak film tedy 4. ()

Brain-D

Průměrný snímek, který se mi zdá zatím z filmů Dannyho Boyla nejslabší. I když je to pěkné sci-fi, tak já se prostě nudil jak ďas. Hudba byla pěkná, ale na druhou stranu zabiják z lodi Icarus 1 byl strašnej. ()

Sany33

Sunshine je príkladom toho filmu, ktorý keď si človek zapne tak ho fascinuje genialita človeka, ktorý niečo podobné dokázal vymyslieť a je uchvátený aj tým ako to vizualizoval do filmovej podoby. Kým však to rovnaký človek o kúsok ďalej totálne nepochová. Za prvú polovicu filmu by som povedal, že išlo o genialitu za ktorú by som sa nehanbil dať aj to najvyššie hodnotenie. Pútavosť a celkový nápad je na veľmi vysokej úrovni. Ale potom sa to všetko posralo stačil príchod jednej novej nezmyselnej osoby a potom ešte nezmyselnejší zaver a človek bol na pochybách či je to stále ten istý film ktorý sa mu pred hodinkou zdal taký fenomenálny. Od začiatku som bojoval z ne sympatickosťou niektorých hercov a bojoval som s ňou popravde až do poslednej minúty. Keď si to tak spriemerujem ide o mierne nadpriemerný film s ktorého som sa mohol no bohužiaľ som sa neposral a preto 58%. ()

fabecc1222

Mix Armageddonu a Vetřelce, jehož hlavní devízou je mnohokrát zmiňované audiovizuální zpracování, a také výborná Murphyho hudba (https://www.youtube.com/watch?v=SMVik3EFVn4&). Nečekejte od toho nějaké velké filozofické zjištění o podstatě světa a chování člověka k němu, není důvod si nic nalhávat, film táhnou hlavně velkolepé vesmírné scény, a způsoby, jakým během filmu postupně ubývají (přibývají) jednotlivé postavy. Přidání náboženského rozměru je určitě zajímavé, a postava "Vetřelce" tak ukazuje na slabost lidské povahy. ()

Antek

Emoce. Když si vzpomenu na tento film, nenapadají mě nějaké sci-fi elementy, ale především POCITY. Protože o těch příběh Alexe Garlanda je: o záklaních pocitech jako jsou LÁSKA, STRACH, TOUHA. A taky o přežití. Když se citová odysea v druhé půlce dramaticky zlomí a nastoupí vesmírný slasher, spousta diváků s tím má problém. Ale já ne. Žánrový slepenec u mě bez problémů funguje a ochotně na tu jízdu nastupuji znovu a znovu. Danny Boyle sice o pár let později své režijní vedení tohoto snímku víceméně kritizoval (jako příliš namyšlené), ale pro mě je ta vizuální opulentnost naprosto zásadní. Sunshine je složen z několika složek. Z obrazů, které se vám vpálí do sítnice oka jako přímý pohled do slunce. Z úžasného zvuku, který vám zahltí uši. A monologů, které vám ještě nadlouho zaměstnají mozek. Vítejte na IKARU. ()

J.Lajner

Nelítostný souboj mezi okázalou stylizací a scénářem děravým, jako špatně zalátované ponožky. Na body bohužel vyhrává ten druhý, ale i tak si tahle vizuální sci-fi variace na Pátek třináctého (1980) pozornost zaslouží. ()

liuk

Tak nejdřív k těm opravdu výrazným superlativům: Sunshine je filmem, při kterém mě mrazilo po celém těle jako snad nikdy předtím u žádného filmu, ale proč vlastně? Hlavně kvůli nejlepšímu zvukovému ozvučení, které jsem měl možnost slyšet, fakt neskutečné, co Boylovy zvukaři v tichém vesmíru vykouzlily. Samostatné ozvučení by bylo samozřejmě k ničemu, kdyby nebylo doprovázano neskutečnými vizuálním výjevy. Z kombinace zvuku a obrazu by se fakt člověk nekdy nejradši blahem roztekl ;) A tím se dostávám k posledním superlativu, jestli fakt Sunshine stálo těch 50 milionů dolarů (50 mil dolarů=10mil liber? trošku divné, tak to je na imdb :), tak si hollywoodští producenti vytrhají nejdříve všechny vlasy a pak snad přestanou dávat stovky milionů na natočení nějakého, logicky skoro prodělečného, létajícího chlapa. Všechno tohle je masakr a až uvidíte Merkur, tak mi dáte za pravdu. Bohužel jsem člověk, který opravdu hodně dává na filmové konce, kvůli kterým klidně posunu hodnocení až o dva stupně (nahoru i dolu), a zde se posledních 15 minut změní z psychologické napínavé nádherné space opery na nějaký hororový akční film, který je jaksi mimochodem ve vesmíru (Jason X? no skoro jo), Boyle prostě neumí dotáhnout filmy do konce, ale stejně si za tu převažující parádní část filmu super 4* zaslouží. ()

Spock

Po dlouhé době kvalitní sci-fi, jak se patří. Oceňuji zejména kvalitní pozadí filmu, myšlenka je opravdu originální. Největší klady filmu pak vidím v jeho vizuálním provedení, bezesporu. Připadalo mi to chvílemi jako taková malá glorifikace Slunce. Ve filmu se značně akcentuje jeho hodnota, která je nám všem jasná, ale moc často si ji neuvědomujeme. V tomto snímku je tomu ovšem naopak, ne že bych měl sny o tom jak se procházím po jeho povrchu, jako hrdinové tohoto filmu, ale připadlo mi nadmíru vhodné dát Slunci prostor aby se „projevilo“. Jeho podmanivá síla na mě zářila i skrze plátno, příjemný podmanivý pocit. Zbytek příběhu pro mě pak byl v celku stravitelný a psychopatický kapitán „který mluví se svým bohem“ byl takový bonus na závěr. Jediným zklamáním byl snad trochu zmatený závěr. Rozhodně vás ovšem čeká sci-fi obsahující v sobě „poselstvím“ o kráse Slunce. Zní to asi podivně, ale já ho tam vážně našel. ()

-ELFKA-

Veľmi, naozaj VEĽMI rozporuplné pocity vo mne Sunshine vyvoláva. Bezchybný a uchvácujúci vizuál sa bije s nechutnosťou Horizontu udalostí a stupídnosťou Jadra. Bohužial na mna čvachtanie sa v chladiacej tekutine a bezskafandrové prelety vesmírom pôsobia rušivo. To sa nedá zhltnúť ani s vypnutým mozgom. ()

Jacob23

Dlouho tady nebylo tak vyborne sci-fi v klasickem slova smyslu!V mnoha scenach mi to pripomnelo 2001:Space Oddysey 85% ()

Nuach

Musím říci, že mne překvapuje, jak je tenhle film přeceňován. Je totiž dle mého skromného názoru úplně, ale úplně špatný. Dávám jednu hvězdičku, a sice za ty efekty slunce, budiž, to bylo sugestivní. Ale tím to bohužel končí. Absolutní mišmaš, guláš, něvěrohodný pseudopokus se špatnými herci v totálně nepravděpodobně napsaných rolích. Úplně nezvládnuté, až otravné. Fakt mě děsí, že jinak to tu všichni více méně chválí, myslím, že tenhle film se vůbec nepovedl. ... A to jsem se na něj těšil jak malý kluk a běžel do Slovanského domu tuším v prvý den premiéry. :-) A pokud mne někdo nařkne z ignoranství, poskytbu mu poslední trumf. Mně přišel lepší a kompaktnější vlastně i Bartowiakův DOOM. ()

davidek

Asi jsem moc vybíravý, ale mně se to moc nelíbilo. Nevím jak bude vypadat člověk za 7 let v raketě, ale podle mně asi nebude silný jak terminátor. Další věci které mi připadali absurdní, ale nechce se mi o tom ani psát. Možná jsem to nepochopil a ve filmu jde o úplně něco jiného než jsem si myslel. Třeba se podívám někdy ještě jednou a prozřím . . . 2 1/2*. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace