Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

3n3my

Danny Boyle má zjavne slabosť pre scenáre, v ktorých ide o správanie ľudí v krízových situáciách. Predviedol to už vo filmoch Trainspotting (môj najobľúbenejší), 28 Days Later alebo Shallow Grave. No myslím že Sunshine bol krok vedľa. Správanie postáv aj ich výber je nelogický, chýbajú mi spojitosti medzi osobami, na čo ich vlastne bolo toľko, veď nakoniec stačil jeden a ostatní si navzájom len prekážali. No a že to najďalej dotiahne práve Cillian Murphy, bolo jasné už na začiatku. Jeho tvárička podobne ako DiCapria v Pláži sa predsa vždy hodí a poteší najmä ženské obecenstvo. A nejasná postava na konci filmu, ktorá ani nie je nevydarená, skôr mi to prišlo že sa nevošla do rozpočtu a tak sa šetrilo na jej záberoch, je pre mňa ďalším mínusom. A už vôbec sa mi nechcú rozpisovať fyzikálne nezrovnalosti, ako odkiaľ sa zobrala gravitácia na lodi a podobne. Výborne to však opísal monolog. No aby som len nekritizoval, tak vyzdvihnem vynikajúcu hudbu, pri ktorej sa okrem Johna Murphyho zohriali aj skvelí Underworld (opäť ako v Trainspottingu). Táto dodáva filmu výbornú atmosféru! ()

Susinnon

Videla som to pred 100 rokmi a vtedy ma to veľmi neohurilo, ale človek sa mení a s tým sa zmenil aj môj pohľad na tento film. Zvláštna, surrealistická atmosféra, hororová časť až tak dobre nefungovala, ale aspoň atmosféra ostala, čo to dosť zachraňuje. Hudba wow, ale toto jediné som si z filmu pamätala, to sa mi páčilo už dávnejšie. Ani jedna postava mi nejak extra neprirástla k srdcu, ale sympatické bolo, že každý jeden bol svojim spôsobom roz*ebany. ()

mr.filo

Úžasné famózní komorní drama o osmi členech posádky světospasitelské kosmické lodě jsem hltal všemi doušky! ()

Sabrewulf

Asi budu nosit dříví do lesa, když řeknu, že zvrat na konci to zkazil. To by mi ještě možná tak nevadilo, ale moderní, klipovitý styl střihu a kamery to pohřbil úplně. Škoda. ()

brokenhi

Naprosto překvapující podívaná! Poklidný rozjezd průměrně vypadajícího příběhu vystřídal neuvěřitelný zvrat v ději v podobě umírající posádky. Zároveň Boyle zapracoval takovým způsobem, že překvapení vystřídal strach a obdiv, přičemž závěr doplněný Murphyho hudbou nedovolí člověku ani sebemenší nádech. Jednoduše velkolepé až na přehršle sluneční záře, z čehož moje oči opravdu nadšené nebyly... ()

flyboyeda

Velmi vyjimecne sci-fi presne dle meho gusta. Nadherna atmosfera, nebyt lehce prekombinovaneho deje v druhe polovine filmu, uvazoval bych o peti hvezdach, Danny Boyle je kazdopadne sekac! ()

octopuska

Skvělá sci-fi , ani tak moc ve filmu nešlo o to doručit náklad, jako o sondu do lidské povahy. Charaktery postav výborně zachycené a ztvárněné. Vůle, schopnost správně se rozhodnout, (ne)nechat se ovlivnit, nést následky za špatná rozhodnutí, slabošství, svědomí, zrada, naděje, přátelství, víra..... Je to spíš taková psychologická sci-fi, ale parádní s hutnou atmosférou. ()

Deyw

ty vole..ocekavani jako svine..zklamani..naprosto obycejna vesmirna journey se zabijecem..ze zacatku dobry, super, trosku zastaralejsi vizual (videl sem v 2017 poprve) nebyl zas tak strasnej, chvilkama to bolelo..herci skvely..kapitan amerika byl peknej parchant! prvni cast filmu super, prostredi cast oukej, konecna cast tragedie hruza a katastrofa, neprehledne sceny diky debilne zamlzenymu obrazu pri pohledu na kapitana opalenyho..co si z filmu pamatuju je skvela hudba, ktera nemela chybu..jinak obyc. a bida.. :( takovy trosku lepsi mozna stejny pandorum.. ()

Triple H

Dannymu Boyleovi sa podaril nečakaný, ale pôsobivý návrat na vrchol. Sunshine je bezpochyby jeho najlepším filmom od Trainspottingu. Umne vystavaný scenár, ktorý kombinuje napínavé scény s tými, ktoré majú filozofický nádych. A film je v obidvoch zložkách mimoriadne pôsobivý - pri mnohých scénach sa vám zatají dych. Obrovský podiel na tom má audio-vizuálna stránka - zvuk a obraz sú úžasné, efekty sú miestami doslova krásne a Sunshine je jedným z tých filmov, na ktoré skrátka TREBA ísť do kina. Výborný dojem podporujú aj herci, ktorí sú do posledného presne obsadení a hrajú svoje party nad očakávania dobre (taký Chris Evans ma veľmi milo prekvapil). Bohužiaľ, v závere film mierne zakopne. Mám na mysli pasáž týkajúcu sa záhady okolo Ikara 1 a ako ovplyvní osudy našich hrdinov. Hoci je vizuálne spracovaná veľmi nápadito, je zhola zbytočná a po predchádzajúcom filozofickom, emotívnom a správne napínavom deji pôsobí ako päsť na oko (a je plná mnohých zbytočných klišé). Keby Garland s Boylom vynechali túto časť (ale vysvetlenie čo sa stalo na Ikare 1 mohlo zostať neporušené) a skočili rovno do úplného konca, prihodili by nejaké dobré dialógy a zábery, mohlo to byť za čistých päť. Veľká škoda. Napriek tomu sú to veľmi silné štyri a film stojí za to. ///////P.S. Výborná hudba od Underworldu, v kombinácii s orchestrom filmu tiež veľmi pomáha. ()

Decker

Ze zacatku se to tvari klidne a rozvlekle jako Vesmirna Oddysea nebo prvnich 10 minut Vetrelce, ale pak to chyti tak nehorazne splacanou a prekombinovanou vlnu, ktera vyvrcholi naprosto dementni posledni tretinou filmu a film se zacne tvarit ne nepodobne jine slatatine zvane Jadro. Hodnotim tento film kladne pouze diky fantastickym zaberum a dobre hudbe. Zrejme jsem byl na jinem filmu. 60% ()

Cedr

Celé jakoby to z oka vypadlo Horizontu událostí. Jeho kvalit to nedosahuje, ale i tak to stačí na zajímavé a celkem zábavné sci-fi. ()

Idego

Je tu poměrně dost logických nesrovnalostí a nepravděpodobností, ale ty vyvažuje vizuální stránka a skvělý soundtrack. ()

AntonG.

Asi většina lidí, kteří dávají tomuto filmu nižší hodnocení, tak činní hlavně kvůli druhé polovině filmu, kdy dochází ke změně žánru z inteligentního sci-fi na horrorovou vyvražďovačku. Myslím si, že těch lidí, kterým se tato změna líbila moc není. Ona pečlivě budovaná atmosféra v 1. polovině filmu je náhle shozena trochu trapným monstrzáporákem. Ano, i mne tato náhlá, na první pohled poněkud násilná změna nepotěšila. Od té doby jsem film viděl několikrát a po pravdě moc jiných možností jak dotáhnout příběh astronautů letících znovuzažehnout slunce, aby byl napínavý po celou svou délku, nevidím. Ovšem více než samotná změna žánru mi vadí, jak Sunshine vykrádá jiný sci-fi horor Horizont události. Hororová část Sunshine je vlastně takový učesanější Horizont. K záporům bych pak jen přidal snad už jen hlavní plakát, který, myslím si má částečný podíl na dost slabých celosvětových tržbách. Podle mě trochu nešťastně vypadá jako reklama na další americký akční sci-fi blábol se značkou "mozek nechte doma". Když jsem ten plakát viděl poprvé, tak jsem se znechuceně odvrátil s pomyšlením, že vznikl další Armageddon (a ještě k tomu bez hvězd). O proti tomu trailer je výborný a patří k mým vůbec nejoblíbenějším (geniálně vybraná hudba Clinta Mansella z Requiem za sen, či spíše jeho remixu). Tak, a teď ke kladům, kterých je více. Po vizuální stránce je film úchvatný. Práce kamery, hra světla a tmy, záběry Slunce, vesmíru. Některé scény se vám rozhodně vryjí do paměti, ať už to jsou záběry Merkuru prolétavajícím kolem Slunce, komora s virtuální realitou, vstup posádky na první vyslanou vesmírnou loď a další. Tvůrcům z mé strany patří obrovské uznání, protože jestli film stál opravdu je n 50 milionů dolarů, tak by se měli v Hollywoodu stydět jak plýtvají penězi. I tak si ale na sebe nevydělal. Pochválit můžu i casting. Výborně vybraní herci v čele se sympatickým Cillianem Murphym a překvapivě snesitelným Chrisem Evansem dávají filmu solidní lidský rozměr. Skvělé atmosféře filmu napomáhá i zajímavá hudba. Takže nakonec dávám 5* a doporučuji film ke shlédnutí. Přinejmenším 1. polovina je příjemné zpestření oproti poslední americké sci-fi produkci. ()

vadic

Spousty cen včetně těch od Americké filmové akademie, uznání kritiky i širokého obecentstva, volná ruka při vybírání si nových projektů. To vše si velmi talentovaný a všestranný Danny Boyle bezpochyby zaslouží. O to více mě mrzí, že se mu těchto poct nedostalo za úžasný Sunshine, ale za přeceňovaného Slumdoga. ()

Doudis19

Strhující sci-fi meditace se odehrává v době, kdy Slunce vyhasíná a lidstvo se snaží odvrátit hrozící záhubu. Díky magické atmosféře, úžasné hudbě a věrohodné posádce raketoplánu, která má do Slunce svrhnout atomovku, vám bude upřímně jedno, že příběh není originální. I tak budete jenom ohromeně zírat a žasnout. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace