Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

LiborGondek

No, není to rozhodně špatný film. Líbí se mi, že dvě největší "hvězdy": Chris Evans a Cillian Murphy hrají od začátku až do konce, ne jako u jiných filmů, kde se v rámci šetření těch nejdražších položek tvůrci zbaví po pár minutách a jejich jména použijí jen jako lákadlo. Je také dobře, že film je spíše dobrodružné Sci-Fi, než hororový thriller. Konec by mohl být ale trochu šťastnější. Vždyť konec dobrý, všechno dobré a tady to tak není. Škoda, mohlo to být velmi dobré. 70% ()

nemik22

Začnu z té lepší strany. Vizuálně je film úžasný, hlavně záběry na obří slunce. Atmosféra je naprosto skvělá. Příběh je dost poutavý, nicméně ke konci u mě trochu začal ztrácet na atraktivitě. Bylo to tím, že se z dobrého sci-fi stal obyčejný slasher. Tím se dostávám k té horší straně. Další věc co mi trochu vadila, byla ta spouta vědeckých chyb. Asi by to bylo na dlouho vypisovat všechny, kterých jsem si i já - nefyzik - všiml, ale pár těch zásadních vypíchnu. Bezpochyb tou nejzásadnější chybou je, že umírající hvězda jen tak nevyhasne. Slunce by nám naopak připravilo pořádnou barbecue smuteční hostinu a to nebude dřív než za pár miliard let. Navíc jeden z členů posádky hned v úvodu filmu hrdě hlásí, že jsou ve vesmíru už 16 měsíců. Za tak dlouhou dobu by už všichni zařvali na radiaci a spousty jiných zdravotních překážek. ()

bubun

Film probíhá po nějakou dobu poměrně klasicky (v rámci těch populárnějších scifi filmů z distribuce USA), technicky a vizuálně nadprůměrně zvládnutý, ozvláštěný mnoha efektními momenty a nápady (viz observatoř a „slunná terapie“ v ní, smrt člena posádky, který se nedostane zpět na palubu - bohužel bez skafandru apod.), v jedné chvíli ale nestačím žasnout, jaký spád film získává. Nejen že se, jakmile mladý fyzik „Kappa“ prostřednictvím palubního počítače zjistí, že na lodi se nachází ještě jeden „pár plic“, nabízí otázka, proč se do observatoře, kde se má onen neznámý právě nacházet, vydává sám, bez jiného člena nebo alespoň upozornění ostatním, tento aspekt se dá ještě označit štítkem „detail“, nebo také strčit do zásuvky „nikdy nepochopitelná schemata horrorových filmů“, hlavně chci ale upozornit na změnu charakteru filmu. Nemám nic proti tomu, když se film nedá jen tak „zaškatulkovat“, je ale těžší měnit jeho působení a povahu v průběhu – některé filmy se s tím vypořádaly lépe (např.Od soumarku do úsvitu, zde je ale faktorem ironie a nadsázka, která tento problém činí lehčeji řešitelným), některé ne tak dobře. Do doby, než se dostaně kapitán „přátelské lodi“ na loď našich hrdinů, se opravdu dá snadno Sunshine zařadit mezi sci-fi. Pak ale jako bychom hleděli na horror, a to ještě béčkový, plný schémat typu „hrůzný netvor honí mladou, nenápadně vypadající, ale jinak půvabnou dívku mezi panely při zhasínání a opětovném rozsvěcování světel“ či „netvor rozpáře břicho mladému fyzikovi, který je pak ale dost dlouhou dobu schopen fungovat, ačkoliv na to bezprostředně po uštědření rány nevypadal“. Nehledě na to, že tento sežehnutý „netvor“ tak trochu připomíná Freddyho Krugera (byl to záměr?). Ještě zmíním, že kdykoliv se na scéně krugerovský netvor objevil, objevil se také protivný efekt rozmazávání obrazu. Mou další výtkou by mohl být fakt, že film je nastaven tak, abychom v jeho průběhu sympatizovali s různými postavami, nemohu to ale plně napadnout, protože to v jistém ohledu filmu pomáhá (tady zjevně jde o záměr). Jen je to nepříjemné. Kdybych měla tento film srovnat např. s Moon, vyjde z toho o něco hůř, ačkoliv má své klady. Jde o priority diváka. Sunshine je efektnější, akčnější, nemohu říci patetičtější, protože i Moon to v sobě má, ale mohu říci víc patetický oním „hollywoodským“ způsobem. Hudba zde je víc monstróznější (pokud se tento přívlastek k hudbě dá přiřadit), hodí se ke klasickým katastrofickým filmům, a rozhodně zde nemá tak podstatné postavení jako u Moon. ()

Ryuuhei

Zřejmě moje vůbec nejoblíbenější sci-fi pojednávající o cestě vesmírem, respektive zde za „znovurozsvícením“ umírajícího slunce. Hlavním prvkem je atmosféra, která je od prvních okamžiků naprosto hutná. Ať už jde o pouhé představování mise, chvíli, kdy se nic moc neděje a nebo naopak, kdy se začíná dít vše najednou. U zápletky se mi líbí, že bere v potaz normální lidské chybování a logické, ale riskantní úsudky, které můžou vést v řetěz dalších a dalších problémů. Posádka je dostatečně proměnlivá a i když se zde hraje na hlavního hrdinu, vše je opět opodstatněno, i důvod, proč se mu nadržuje a on je ten, kdo by měl vydržet až do konce. Film vidím potřetí, možná počtvrté, takže pro mě nebylo nic v dějství již tím pravým překvapením. Ale stále, dostávala mě atmosféra, chvilkové vykreslené emoce, ale i naprosto úžasná hudba. Jediné, co bych si našel proti, je zakončení, respektive vyvrbení, které bylo na můj vkus až příliš fantastické, ačkoliv se jinak film řídil co nejrealističtější cestou bez zbytečných zajížděk do absurdna. 90% ()

Gothar

Fyzika a celkovo veda dostali kvalitne na frak. Chvíľami som si pripadal ako pri filmoch od The Asylum (Sharknado,...) a vôbec by som nepovedal, že to má na svedomí Danny Boyle. Scenár je slabý a jednanie postáv nepochopiteľné. Zachraňoval to iba Cilian Murphy a pár pekných efektových scén. 30 % ()

Lachtaan

Na Sunshine jsem narazil už jako malé děcko, co zbožňovalo katastrofické bijáky všeho ražení a žilo v domnění, že tenhle kousek je další sci-fi výpravou do vesmíru s cílem zachránit svět před nevyhnutelnou zkázou. O té sice další Boylovo experimentování s žárny pojednává, rychle mu ale dochází dech a veškerá ta paranoia umocněná nepříliš sympatickým a posléze už ani logickým chováním postav mě ke konci skoro až unudila. Hodně toho vyvažuje epesní soundtrack, ale ten zážitek nedotáhne ani aspoň k průměru. [viděno na Disney+ 2.7.2022] ()

DragonnCZ

9/10. - Zápletka, audiovizuál, Cilian Murphy a celý herecký ansámbl, napětí a zpracování! Promakaný snímek, který by měl povinně vidět každý fanda Sci-Fi žánru! ()

Beky

Neptejte se během filmu.... proč???? Neptejte se během filmu .....jak??? Neptejte se během filmu...je to možný????...ale...ptejte se během filmu, ty krávo viděl si to???...slyšel si to????...máš nervy nadranc jako já?????....buší ti srdce jako mně?????........všechno budete vnímat velmi intenzivně pokud se vžijete do role posádky a pokud zapomenete na zmíněné zbytečné otázky a nedokonalý příběh... film se vám pomalu bude odměňovat dokonalou atmosférou, vynikajícím zpracováním, výbornými hereckými výkony a perfektním hudebním doprovodem!!!!...tento film k řadim k těm, které dokonale pochopily jak skloubit jednotlivé obrazy s hudebním doprovodem!!!!..super zážitek!!!!.....90% ()

uhlajz

Naprostej nářez. Dlouho jsem nebyl takhle vtáhnut do děje. V kině je to díky zvukovému doprovodu totální prožitek. Film kombinuje prvky filosofického dramatu až s téměř hororovými scénami. Kdyby zůstal scénárista pouze u toho prvního, tak by to bylo asi za 100%. V návalu úžasných scén o lidskosti, at už o lidských chybách nebo o obětování a naplnění smyslu života, při kterých vám jde mráz po zádech, naprosto zapomenete na to, že ta mise je v podstatě naprostý nesmysl:-)... 90% ()

Elví

Jsem naprosto v šoku. Že se mně bude líbit film, kde se banda astronautů vydá udatně do vesmíru znovu zažehnout slunce, aby zachránili lidstvo, to bych nečekala. Asi už měknu. ()

_DAVE_

Danny Boyle se vylizal z prumernosti posledni doby, a predvedl nevsedni misty velmi realisticke vesmirne drama. Pro me osobne velmi nadprumerne sci-fe ve svech ohledech, a jeden z nejlepsich filmu roku 2007. ()

Cushing

Art-sci-fi, které se nepovedlo, nevím, jestli vinou scénáře, ale rozhodně vinou střihače a režiséra. Výtvarné ozvuky 2001 a Vetřelce evidentní, jiné aluze dost pravděpodobné, ale tahle mrcha jim nesahá ani po kotníky. Herci průměrní a poněkud bezradní (a já se jim nedivím). Vizuálno působivé, což o to, hudební podkres slušný, dal by se z toho udělat videoklip. Jinak TZČ (totální ztráta času). Brr. Dlouho mě nic takhle nenamíchlo. S čímkoli "vědeckofantastickým" si teď dám aspoň na rok pokoj. ()

wer4

Výborné sci-fi, ktoré vás pohltí a letíte spolu s ním do nádherného neznáma. Neprinesie síce nič nové ani prevratné k tejto tematike, ale po vizuálnej stránke je to "naprosto dokonalá podívaná". ()

Raven0

Ale jo, nebylo to špatný. Dokonce se tady i zabíjelo. Ale stejně mi tam něco chybělo. Nějaké extra záludnosti... Ale ty prostě chybí a film se drží zažitých schémat mnohokrát viděného. Přesto lepší tři. ()

BS

!!!Hrozí spoiler!!! Až do objevení člena posádky označeného jako unknown je všechno podle zajetých kolejí: nehody se kupí, členové posádky umírají a přijímají obtížná rozhodnutí. Poslední cca čtvrtina filmu, ale celý děj převrací, už nesledujeme jen boj členů posádky proti překážkám které se jim staví do cesty, na závěr přichází zúčtování se samotným Bohem, či dejme tomu, jeho poslem, chcete-li. Rozostřování obrazu v závěru a využití sluneční záře jako podklad jasně navozuje pocit, nadpřirozena až mystického duchovna. Boyle tady jasně otáčí a několika odkazy (sebeobětování, naděje při nalezení zárodku květiny...) částečně moralizuje, což se mu s použitím perfektní vizuální stylizace a hudebního podkladu daří. Pro mě osobně jeden z ukázkových filmů nového tisíciletí a jasných pět. ()

Barvoj

Připadá mi, že každé vesmírné dobrodružství musí být doprovázeno buďto technickou závadou jako v Apollu 13, nebo šílenstvím někoho z posádky jako v Horizontu události. V tomto případě šli druhou cestou a docela jim to i vyšlo.. vcelku zajímavý film ovšem ti z Vás, kteří viděli dříve právě horizont (jako já), se budou v závěru filmu docela nudit a nějákej šílenej borec s prapodivně zdegerovanou kůží Vám bude spíše k smíchu. Co naplat.. I tak je to příjemná oddechovka na nedělní odpoledne. ()

Bobik9

K filmu mě přitáhl halvně Chris Evans a Leave out all the rest od LP. Ale jsem moc rád, že jsem si ho pustil (3x). První polovina filmu sice nebyla příliš záživná, ale ve druhé se změnila až v hororovou. Výborné herecké výkony a super celkem reálný příběh. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace