Mise na Mars

Mission to Mars

Misia na Mars

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2000, 109 min

Nepochopitelně nevyrovnaný film. Nesourodá a neslučitelná směsice Kubricka a Špílberga. Začíná to jako Špílberg (gardenparty s několika ultradementními dialogy), pak brutální střih na zemský orbit, film k mé radosti postupně kubrickuje (let na Mars, let kosmonautů otevřeným prostorem), aby pak přes umírněného Špílberga (vztyčování americké vlajky na Marsu) totálně vyšpílbergoval v samotném závěru, který je svou upatlanou a mazlavou slizkostí ještě špílbergovštější než samotný Špílberg. Plačící Marťan, jímavá cajdákovitá hudba, snůška patetických keců... měl jsem co dělat, abych se hnusem nepoblil, tak odporné to bylo. Lepší strašná sci-fi než žádná, takže se sebezapřením dám tři hvězdy za výpravu, efekty a za tu kubrickovštinu.(28.12.2013)

• sochoking

Kua, to som si zase raz dal :( O čom to vlastne bolo?! Nekonečne dlhý koniec a nekonečne dlhá nuda. A aby toho nebolo málo, tak komparz pre zmenu vyhrali najnesympatickejší herci pod slnkom. Počnúc Garym Sinise a tým jeho idiotským úškľabkom, končiac Timom Robbinsom. Ešteže zahučal pomerne rýchlo, bo som sa na ten jeho xicht už nemohol pozerať. Opäť raz zabitý čas...(22.2.2009)

Před lety jsem ten film odsoudil jako dokonale natočenou nepovedenou nudu.. Po letech mi nezbývá než nasypat si popel na hlavut a přiznat, že jsem film velmi podcenil, o čemž mě přesvědčí každá další repríza, kterou si dám. Skvělé obsazení, dokonalé zpracování, strhující emoce, fantastická atmosféra, ve které se převaluje dokonalý mix tajemství a uvěřitelného pojetí, které nikde příliš netlačí na pilu a nesnaží se být efektně videoklipově cool ani nepředvádí bandu nežitvotně schopných supermanů, kteří si vždy vědí rady... Po letech a po ověření několika reprízami říkám, že z marsovských filmů je možná nejlepší, který kdy byl natočen.(13.9.2008)

• k212

Tak tohle mě položilo! Co to mělo být ... snad prequel ke kultovní Cameronově Propasti??? Co ta grafika mimozemšťánka, co ta vykořistěná idea dýchání v zavodněných plících ... sakra scenaristé asi nepředpokládali, že to někdo zná, že to někdo před patnácti lety viděl! Ale nebudu tak vostrá, nebýt poslední půlhodinky, dala bych za ***. Protože je mi Brian de Palma sympatický svou režií, protože Gary Sinise klidně zastoupí mimozemšťana a Tim Robins s Donem Cheadlem jsou příjemní herci.(16.8.2005)

CITÁT - To je stav bez tíže.......... Začátek je trochu moc rychlí. Přeskok rovnou na Mars mohl býti trochu víc rozveden a propracovanější. Mohl být vidět alespoň start rakety. Takhle je to přeskok rovnou na Mars. Jinak má příběh velmi povedené efekty a dobrou dramatizaci. CITÁT - Vítej, Krásko......... Těleso mimozemského původu na Marsu se stává středobodem celého příběhu. CITÁT - Haló, je tam někdo?........... Překrásné jsou záběry okolo 87 minuty. Film při kterém Bůh zapláče, Darwin zalapá po dechu a imaginární koza zůstane celá. CITÁT - Ale já se také vracím domů........ Krásný příběh, nádherná kamera a speciální efekty, překrásná hudba a přijde i "kouzelník". CITÁT - Viděli jste to??!!........(1.4.2013)

• - Povrch planety Mars o rozloze 55 akrů byl postaven z písečných dun, pokryt tisíci kubíky betonu a obarven statisíci litry červené latexové barvy. Ve své době šlo o největší filmovou konstrukci a filmaři ji postavili nedaleko Vancouveru. [Zdroj: měsíčník Cinema 6/2000] (Locksley)