V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

Ruut

A tak jo, ale těch prvních 40 párty minut mě opravdu maximálně sralo. Opravdu až moc na efekt. 70% ()

-OverLord-

Hodně nevšední film natočenej sice dnes už všedním, ale za to hodně zvláštním způsobem. Ono se to ani nedá nějak podrobně popsat, protože to se musí vidět. Každopádně je tu jasný, že co divák, to jiná reakce. ()

S.Quentin QUALE

Už když se objevil první trailer s hlavou Sochy Svobody, bylo jasné, že Cloverfield bude pecka. Naštěstí se toto podezření ukázalo jako opodstatněné. 80 minut Cloverfieldu jsou spolu s REC dva nejnapínavější a nejspádovitější kousky v FF žánru, které jsou k mání. Vedle schopnosti budit obří zvědavost a strunovité napětí se taky, na rozdíl od mnoha trapných FF, může Monstrum pochlubit fajnovými monstry s hodně močopudnou, ale respekt budící příšerou-matkou. Filmu vyloženě prospívá kratičká stopáž, protože drive filmu je neskutečný a nepolevující. Já tohle musím doporučit všema deseti. ()

Sysel_CZ

Poslední dobou jsem viděl pár filmů, na kterých jsem nešetřil superlativy, ale ani dohromady se nemůžou porovnávat s tímhle. Zážitek z helikoptéry byl prostě něco, co u mnoha jiných filmů určitě nezažiju, a protože nebyl zdaleka jediný, tak tady není co řešit. Snad až na to, že by v téhle situaci těžko někdo pořád točil na kameru, tu přeci nemůže být špatně nic. ()

Allien.9

Nečekaně mrazivá podívaná, která mě překvapila hned v několika bodech. 1) Sledovat celý film "rozklepaně" je mnohem jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát - a co víc, do konce filmu vás začne BW (Blair Witch) kamera nejen bavit, ale úplně vás pohltí. 2) Po lehce zdlouhavém úvodu (de facto jediné negativum), který může mnohé zklamat/odradit, přichází na řadu hotové Peklo v přímém přenosu. 3) O událostech, jež godzilloidní návštěvě předcházely, se nedozvíme zhola nic (totéž platí i o událostech PO), takže máme navíc nad čím přemýšlet. 4) Film má negativní konec (jupí!). Časem si možná vzpomenu na další "příjemná" překvapení, prozatím to ale nechám takhle, čili za čtyři (a to i přesto, že se jedná o poměrně okatou kopii mé oblíbené "Godzilly").;-) ()

HAL

Mé očekávání před filmem byly vcelku malé - Godzilla je pro mě odpad, BWP jen lehký nadprůměr který kromě originálního nápadu nad vodou nic nedrží, Abramse samotného taky až tak moc neuctívám... ale... při filmu jsem si několikrát uvědomil že zírám na plátno s očima přes půl hlavy a bradou u kolen - a to už se mi opravdu dlouho nestalo. Pseudorealistické podání filmu "jako" z ruční kamery je tak akorát na pomezí opravdové reálnosti a klasického filmového vidění fikčního světa tak, aby mě Cloverfield dokázal pohltit a strhnout, ale přitom je to pořád zábavný blockbuster, nikoli artově ubíjející onanování nad dokonalostí a dotažeností stěžejních prvků formy/obsahu do krajnosti. Stylizace záběrů do podoby amatérských nahrávek z jedenáctého září spolu s civilním projevem všech herců mě vtáhly do děje tolik, že jsem ani na vteřinu nezačal přemýšlet o tom že to má de facto stejný příběh jako Godzilla - tam kde se v ní ale lidé snaží tvářit srašně chytře a vymýšlejí jednu ujetější teorii za druhou (případně k tomu dávají prostor divákovi), tady utíkají, panikaří, umírají, milují a prostě se chovají lidsky. Vedlejší příběhy hlavních postav jsou představeny jen v náznacích a právě to z nich dělá hodně uvěřitelné charaktery, těžko bych si vzpomněl ve kterém jiném hollywoodském filmu, nebo tomu čemu se v poslední době říká horor (vyjma asie) bych s hlavními hrdiny tak soucítil jako tady... k tomu hodně pomáhá i brilantní narace kombinující "okamžitý" záznam apokalypsy se "starým" záznamem z všedního dne... což navíc dělá neuvěřitelné věci s atmosférou. (možné spoilery) Jen mě trochu zklamal samotný závěr - jednak monstrum mělo zůstat, stejně jako celý film, předtím zahaleno tajemstvím - náznaky a sledování spouště kterou za sebou nechá je pro atmosféru filmu mnohem přínosnější než detailní záběr na CGI tlamu... a konec lovestory ústřední dvojice je až příliš jednoduchý a předvídatelný, pomocí flashbacků budovaný dramatický oblouk měl náběh na mnohem silnější a zajímavější pointu než pouhé klasické "miluji tě" a ironické pomrknutí na diváka. I tak ale - jeden z nejlepších filmů jaké jsem za poslední rok v kinech viděl. 9/10 ()

ChewieDC

Originální, velmi poutavé a díky způsobu, jakým je to natočeno, přináší divákovi velmi intenzivní zážitek (mráz mi běhal po zádech častokrát). Takhle na vlastní kůži jste prostě ještě žádný monster movie neokusili. Škoda jen té zpropadené lovestory, která úděsně ruší a občas působí jak pěst na oko (polibek při evakuaci!). Na druhé shlédnutí to ovšem moc není. Už tam není co objevovat... ()

2-Xtreme

Tak jednoduchý a pritom tak skvelý film. Jeden z naj. svojho žánru. Takýto katastrofický film mal už dávno vzniknúť. Hanba Godzille! 90% ()

MIMIC

Apoteóza popcornovej kinematografie a sama jej esencia zároveň. Je síce pravda, že použitie ručnej kamery nie je nijak prevratné, dôležité je to, čo a ako sa ňou nakrúti. Vari prvýkrát máme do činenia s filmom, ktorý preberá estetiku televízneho spravodajstva s jeho podivuhodným čarom, kde sa snúbi nekompromisná objektivita zaznamenávaného s nevyspytateľnou subjektivitou záznamu. Konečne niekomu došlo, že dokumentárne zábery skazy WTC v NYC sú neporovnateľne pôsobivejšie než fiktívny blockbuster, ktorý by to isté ukázal neporovnateľne "krajšie". A po Blair Witch opäť raz niekto poukázal na skutočnosť, že scenár a tzv. príbeh sú chimérické pojmy mýtickej povahy, keďže ani v najmenšom nemajú dopad na kvalitu výsledného diela (viď niektoré staršie talianske horory). Že by nejaká revolúcia vo filmovom videní? Jedno je isté - megademolačné pseudodokumenty a mystifikácie sa nebudú dať nakrúcať stále. PS1: Úvod je pochopiteľne nudný, pretože ináč by nebol dosiahnutý potrebný emocionálny kontrast, okrem toho presne takto vyzerajú trápne spomienkové videá, ktoré si nakrúcajú ľudia po celom svete. PS2: Tí, ktorých svojho času potešili zábery rúcajúcich sa dvojičiek musia byť ohromení a zdesení nadhľadom, s akým Amíci k veci pristupujú už po pár rokoch od udalosti. ()

pornogrind

Myslím si, že už jsem tenhle film nebo alespoň část z něho viděl. Neměl jsem ho ale ohodnocenej a tak jsem mu dal druhou šanci. Kdybych to neudělal tak o nic zásadního nepřijdu. Jde o další z FF projektů. Tentokrát tu máme mega monstrum který srovná se zemí část NY. Pár scén je povedených to uznávám ale celkově mi byly osudy postav tak nějak u prdele a víceméně mě ty kecy okolo vůbec nebavily a já jen čekal na další útok monster ať už toho velkýho nebo aspoň těch malejch. Takže za těch pár povedenějších akčních scén a efektů dávám 2hvězdy. ()

Javert

Vidět to v kině, dám 5*. Tohle opravdu není film pro domácí pouštění. Po Blair Witch jsem měl trochu obavy, jak tvůrci zvládnou natočit další takový film z pohledu první osoby, ale tady jsem se, narozdíl od BW, královsky bavil. Apokalyptická situace je vykreslena opravdu věrně, příšerka je taky pěkná a herecké výkony v rámci možností velmi solidní. ()

Omnibus

"Na třaslavou kameru, příště už se vyse..." Ach jo. Dabl ach jo. Goblairwitchdzilla shit. Ale monstrózní, strhující a strašidelné to je, o tom žádná. Zejména těmi červenými csfd čísly a množstvím oslavných komentářů. Njn, možná jsem divnej já. Prvních dvacet minut moje NOČNÍ MŮRA – pitomá párty, třesoucí se kamera a jalové kydy bandy nezajímavých dementů, to je SMRTELNÁ kombinace, ze které jsem utrpěl nervový šok. Když pak konečně strčila příšera čumák na plátno, šikovnou dekapitací paní Svobodové, kameraman epileptik bohužel DÍLO ZKÁZY dokonal. Goblairwitchdzilla se snažila seč mohla, dostat se do záběru a jednu, dvě sekundy se v něm udržet, když už ne tlamajznu, tak kus ocasu, půl pařátu nebo aspoň půlku prdele, ale marně. To naši demolitionwoman tak rozrušilo, že z její kloaky začali do ulic Manhattanu pršet mrňouskové, celkem sympatické nestvůrky, kterým už se sem tam podařilo strčit raťafák před poskakující kameru, za což je chválím. Užil jsem si i HAPPY END, kdy se konečně podařilo selfíčko i velké obludě, která při té příležitosti konečně zakousla "kameramana", čulibrka Hudson Platt, za což jí uděluji hvězdu plus americké vyznamenání Humanitarian Service Medal. ()

mzss1

(74%) Nejsem moc velký nadšenec filmů, které jsou točené stylem ruční kamery. Jenže, tohle je právě jedna z výjimek, podobně jako film PATROLA od režiséra D. Ayera, což je žánrem mimo, ale i tak. Tohle MONSTRUM má výbornou technickou stránku a to především EFEKTY. Destrukce mrakodrapů, mostů, náraz velkého monstra do helikoptéry – to vše je zvládnuto na výbornou. Já celkově u filmů nesnáším roztřesenou kameru, jenže zde moc nadávat nemůžu, když to bylo točeno tím oním stylem kamerou. U tohoto snímku mě akorát sralo prvních cca 15 min. Sledovat bandu mladých lidí, co si povídají o totálních hovnech, vztazích atd mě nebralo, ale paradoxně jsem si ty postavy nějakým způsobem alespoň později trochu získal. Celkově mě nebavily, ani jejich herci, ale co už. Tenhle film byl stopáží poměrně krátký, cca 74 min bez závěrečných titulků, takže to uteklo rychle. Ocenil jsem i zajímavé nápady monster a především těch menších – to už mi připomínalo snad i vetřelce a to se cení. Občas to mělo i trochu drsnější, krvavé scény, ale ne moc. Rozhodně by se toho dalo ještě upravit víc, trochu zdramatizovat některé scény, ale i tak si myslím, že to tímto způsobem nemohlo dopadnout lépe. Není to moc opakovatelná záležitost, ale kvůli těm dobrým efektům si to někde ještě pustím. ()

k212

Totální snaha po evokaci realističnosti, vizuálně naprosto dokonalá fantastická realita, která je však stupidně přikrášlená nudným Monstrem. Odporuji si, to ano. Bavila jsem se, to také. Bála jsem se, trochu. Ano, nejspíš nastal nový originálnější boom horrorů, kterým už nestačí jen roztřesená a rozmazaná kamera a-lá Blair Witch, nýbrž perfekcionalistický a vizuálně vybroužený plagiát výše uvedeného. 80%. ()

DJ Obelix

Přistupoval jsem k Monstru s určitou dávkou skepse především z jednoho důvodu. Byl to můj třetí film podobného stylu natáčení po špičkovém "REC" a geniálně Romerovském "Diary Of The Dead", kterým jsem udělil shodně plné hodnocení, takže se logicky musela vyskytnout obava, že to do třetice už vyjít nemusí. Také jsem se obával, že to bude dělané moc "cool & in" stylem, aby to nalákalo pubertální mládež. Naštěstí musím říci, že se tyto obavy nenaplnily. Co mi udržovalo dávku optimismu byla osoba J.J.Abramse, kterého uctívám především díky LOST a věřil jsem, že by neprodukoval žádnou koninu a po shlédnutí musím opět uznat, že je to muž na svém místě. Film je zde již popsán dosti, takže se zaměřím na klady a zápory z mého pohledu. KLADY: Jednoznačně vzhled monstra, který je zajímavý a dostatečně "monstrózní" včetně nápadu ze scény "něco z toho padá". Ruční kamera tomuto snímku skutečně sedí a tvoří dobrých 80% hodnocení, ovšem to není nic překvapivého, jelikož přesně to se očekávalo. Každopádně po této stránce řemeslně bezchybně provedená práce. Zvuk je kapitolou sám pro sebe a neváhal bych nominovat za zvukové efekty tento "popcorn" na oscara. Dalším kladem je výborná stísněná atmosféra filmu a hlavně dobře využité prostředí zdemolovaného New Yorku. A navrch geniální závěr filmu s ranním svítáním, který ve většině filmů značí zlepšení situace aneb "to nejhorší je už za námi". ZÁPORY: Ač mladí herci nepůsobily nějak rušivě, jejich charaktery byly až moc čitelné a klišovité. Romantická zápletka se mi do filmu také nehodila, ovšem těžko jinak dostat partu kamarádů samotné nestvůře takřikajíc "do huby". A již mnohokrát zmiňovaná věc s tím, že zde (narozdíl od výše zmíněných dvou filmů) občas nevěříte tomu, že je nutné všechno točit na příruční kameru i za cenu vlastního zdraví. Celkově vzato jsem ale moc potěšen. Krátká stopáž vám nedovolí se nudit a po skončení filmu máte chvilku takové to příjemné mrazení. ()

kingik

Maximálně intenzivní zážitek. Po překlenutí mírně zdlouhavého začátku (cca 15 min.), kdy je divák svědky rozlučkového večírku s jedním z přátel party mladých lidí, se film rozběhne strhujícím stylem a v následujících minutách to New York pěkně schytá od obrovské příšery, která si z Big Apple udělala bowlingovou dráhu a likviduje ve velkém stylu nejen vše živé, ale i nedotknutelný symbol Socha svobody, respektive jeho uražená hlava, za chvíli bude ležet na zemi před našimi hrdiny, kteří po prvním mocném otřesu města zůstanou v němém úžasu, a nastalý chaos umocní totální beznaděj, kterou tvůrci na diváka vyslali. Navíc obří monstrum nevidíme hned v plné jeho kráse, a když z něj začnou vypadávat menší a rychle se pohybující potvory, po jejichž kousnutí to s člověkem nedopadne ani trochu dobře, se divákova představivost vyškrábe až na pomyslný vrchol. Mladí lidé prchající z bujarého večírku do náruče jisté smrti umí hrůzu prožívat velmi sugestivně, a když jeden z nich vytrvale až do své kruté smrti natáčí vše horlivě ruční kamerou, tak se "roztřesená" kamera stává velmi autentickou, a o to scenáristovi Drew Goddardu i režisérovi Mattu Reevesovi šlo zejména. Pokud jde o mě, nejsem vyznavačem "handcam" stylu, ale tohle je pro mě vrchol. Originálně možná film úplně nevyznívá, pro povrchního diváka se tento katastrofický horor může jevit jako směs Godzilly a Vetřelce, ale důrazně podotýkám, že Monstrum se od obou snímků svým uchopením totálně odlišuje. Na filmu mě akorát štvalo, že oblíbená kráska Odette Yustman zmizela hned po začátku z děje a jen se po ní pátralo, a pak že film byl poměrně krátký. Jinak to bylo celkově až do super závěru super husté. ()

Aknah

Já ani nevím, jak správně formulovat slova..... Tohle mě dostalo. Beznadějný a nekončící boj o život byl ještě více prohlouben amatérskou kamerou, tudíž jsem se do situace vcítila a měla strach, jako bych tam byla. Šokující záběry, které braly dech, smrt okolních přátel a všeho ze začátku tak nevinného, rychle odsejpá a nestačíte se nudit, pozorujete neskutečný krok vpřed, který nevíte kam vede dál. Byla to smršť akce a dobré podívané zdůrazněné hlavně tímto originálním nápadem, čímž tento film dělá výjimečným. Ze začátku mi klepající kamera vadila, ale čím víc přituhovalo, tím víc jsem to prožívala. Nejen že Monstrum bylo velice napínavé, ale zdálo se mi VELMI reálné a připoutalo spoustu pozornosti na každý detail a konec, že všichni vlastně umřeli, mi chvilku nestačil, ale potom jsem si uvědomila, že když jsem viděla záhadnou OBLUDU tak se ani nedivím.... Super ! ()

Legas

Možná krapet nadhonocuji, ale Monstrum mě prostě sežralo se vším všudy. Narozdíl od Blair Witch, kde byl údajně nalezený záznam sestříhán ze dvou (starších!!) kamer, Cloverfield je jakoby čistě odpromítaná jedna páska z jedné kamery (evidentně HD - čili současného stroje, což je v pořádku). A jako amatérský filmař musím uznat všechny vychytávky daného záznamu. Film akceptuje fakt, že na pásce byl už předtím nahraný nějaký záznam, takže během promítání záznamu "Cloverfiled" na nás při přerušení natáčení blikne právě onen původní záznam, který doplňuje drobnosti ve vztahu hlavních protagonistů. Bravo!! Ale pozor, ti, co tvrdí, že charaktery postav ve filmu nejsou dobře vykresleny, nebo že se jedná o nějaké bezvýznamné fracky, vám docela lže (a taky asi nikdy nedokumentoval oslavu narozenin svého bratra). Takové záznamy z podobných akcí vypadají z rukou nezkušeného filmaře přesně jako v Cloverfield - tzn. že zachycují jen plácání několika lidí, jímž většinou absentéři dané párty nerozumí, a taková zaznamenaná pařba žádné charaktery nevykreslí. Pouze může naznačit, že tihle lidé exitují a umí se dobře (nebo blbě) bavit. A proč to všechno tady rozebírám? Během filmu přijde na řadu přisvícení kamery, nightvision, často vidíme jen komíhajícící se zem, nohy atd. Někomu se z toho může udělat nevolno, někdo to může udsoudit, ale má to kurva super atmosféru, je to velice nápadité a pokud by někdo někdy zaznamenal podobnou událost, asi by se výsledek od Cloverfiled příliš nelišil. Chtě, nechtě, i když je to výmysl a vlastně taková blbůstka, zařezalo mě to do sedačky jako Let číslo 93. Ono Monstrum lze brát i jako symbol jakékoliv jiné katastrofy. V Cloverfiled jde o pocity strachu z nečekaného neštěstí větších rozměrů, které rychle a nekompromisně zasáhne do vašich životů. U Cloverfiled jsem měl podobné pocity, jako u sledování záběrů z 11/9. Bez keců. ()

InJo

Takřka dokonale zfilmovaný chaos. Skvělá apokalyptická atmosféra, super zvuk a velmi zajímavé monstrum (plus úžasná Giacchinova skladba Roar! v závěrečných titulcích). Nedostatky by se určitě taky našly, ale momentálně nemám vůbec chuť je řešit. 80 - 90 % ()

IQ Tiqe

Jak se tak dívám, hodnocení za mě už napsal P1tr, takže jen dodám: čekal jsem druhou Godzillu a svým způsobem se i dočkal, ale Cloverfield jde víc do hloubky - chválím. Pak odvážně podaná amatérská kamera očima jednoho z hlavních představitelů. K samotnému konci jen: konečně něco realistického!!! ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)