Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Payushka

Na snimku mi v podstate prijde nejzasadnejsi myslenka (nic neni cernobile) a originalni zapletka (vase prvni laska byla jedna z SS). Za to vsechno ale film vdeci vyborne knizce, takze na nem bohuzel neshledavam nic bombastickyho. ()

Šakal

The Reader je komorní, ale značně působivé a bolestné drama o vině, trestu, odpovědnosti, které klade hodně nepříjemné otázky, ale zároveň nesoudí a samotné (od) souzení nechává Daldry na samotném divákovi. O příběhu se nebudu podrobněji rozepisovat, to už udělali jiní. Tak pouze k hereckým výkonům. Kate tu podává opět po Revolutionary road obdivuhodný výkon ( přesto si nemůžu pomoct, ale oscara bych ji uděli právě za zmiňovaný Nouzový východ). Kdo mě mile překvapil, je mladičký David Kross, který potěšil přirozeným civilním projevem ( myslím, že o něm v budoucnu ještě uslyšíme ). K hereckým kvalitám R. Fiennese myslím netřeba nic dodávat. Většina z vás si stěžuje na NUDNOU první třetinu snímku, vyplňující " sexuální hrátky " Hanny a Michaela. Já se s tímto názorem neztotožňuji a naopak obdivuji jak přirozeně byly tyto scény oběma podány a připravily podhoubí příběhu.....co mně však brání dát plné hodnocení je fakt, že ikdyž se jedná o tak silné téma, tak bych čekal ještě více emocí a jít více do hloubky. Ikdyž musím zároveň říct, že například scéna, kdy Michael navštíví v Americe židovku, která přežila holocaust,patří k opravdu hodně silným momentům! Co říci závěrem, The Reader je působivý, dráždivý, ale hlavně silně lidský příběh, který ale zůstává ( pro mě ), tak nějak ve dvou třetinách cesty..... škoda p.s. snímku dám určitě ještě jednu příležitost, tak uvidím jak na mě napodruhé zapůsobí, protože si myslím, že tento snímek je hodně o náladě a patřičném načasování.... ()

IQ Tiqe

Film, kterému chcete dát dobré hodnocení protože si ho zkrátka zaslouží. Ale strašně mi tam chyběla katarze, proto jen 3*. ()

HoneyBunny

Skvěle natočeno - od německých reálií a přízvuků po výkony herců (vadí snad jen ta holčina z Holky to chtěj taky). Daldry natočil hutné romantické drama, které funguje. Tedy skoro funguje. Udělat z nacistické dozorkyně sympatickou a politováníhodnou postavu je - s odpuštěním - prasárna. Nezachrání to ani zahloubaní mladí studentíci, kteří mudrují nad tím, jak to mohli jejich rodiče a učitelé dopustit. Představte si, že by ten skvěle odporný nacista, kterého si střihl Fiennes ve Schindlerově seznamu, vystupoval v romanci, která by se odehrávala pár let po válce. Připadá vám to hnusné? Postavě Hanny ale pomáhá, že nevidíme ty zvěrstva, co prováděla za války. Víc než polidštovaní nacisté se mi líbí už i ty nablblý náckové z Dobyvatelů ztracené archy. ()

Tsuki

První polovina se může zdát chvílemi trochu zdlouhavá a nezáživná, pokud nejste fanoušci pohledů na prsa a jiné části těla Kate Winslet. Člověk si poměrně dlouho říká, o co ve filmu jde a kde je na tomto filmu něco "oskarového", což může kazit dojem. Pak se ale film vyšoupne na vysokou příčku a člověk pochopí, proč se hlavní postava jménem Hanna chovala tak jak se chovala. Je to film, který nutí k zamyšlení, je to film, kde jsou znázorněny pocity - láska, stud, vina, odpor... Škála je skutečně široká a Kate Winslet zahrála svou roli skvěle. Na mě to udělalo poměrně velký dojem a dlouho jsem nemohla přestat myslet na to, jak někteří lidé, přes to špatné, co v životě udělali, mohli být sami oběťmi. Jenže tohle už ostatní nevidí a jen odsuzují, nehledě na to, jak by se v podobné situaci zachovali sami. Silná záležitost. ~(4,2)~ ()

Vodnářka

Výborně vystavěné a zpracované drama, které se nesnaží o vyhrocené situace, jen nám je jemně vypráví a nechává nás k těmto situacím dojít uvnitř nás. Stephen Daldry jen potvrdil své úžasné režisérské schopnosti a jeho manželka Kate Winslet svoje herecké schopnosti. ()

Anderton

Jeden z dvojice silých filmov Kate Winslet z roku 2008. U mňa vyhráva ten ťažší, Núdzový východ, ktorý je menej akademický a Kate v ňom podľa mňa predviedla intenzívnejší výkon. Predčítač prekvapí celkom originálnym námetom, aj keď rieši hriechy zprofanovanej 2. svetovej vojny a ďalej jedným nečakaným zvratom, ktorý dá deju nový rozmer. Ale ako hovorí postava Leny Olin, ak čakáte katarziu, choďte do divadla. ()

Frajer42

Bohužel film není až tak oslnivý, jako mi bylo z několika stran předhazováno a jak se zde lze dočíst. Už od prvních vteřinek bylo jasné, jakou cestičkou se bude film ubírat. Protivně sladké piano začalo hrát svoje libozvučné tóny dříve, než se vůbec zjevil první obrázek. A hrávat přestávalo snad pouze v emočně vybroušených dialozích, kde bylo třeba naprosté ticho. Ačkoli tomu nemohu uvěřit, tak se mi zdá, že se tvůrcům podařilo vyhnout se veškeré zbytečné sentimentalitě. Podobným filmům se vyhýbám, jak je to je možné. Ale čas od času podobný snímek jistě neuškodí. Naprosto jsem si zvykl, že podobné filmy mé emoce ani nepohladí, ale většinou u nich neuvěřitelně trpím. U tohoto filmu jsem rozhodně netrpěl. Celkem jsem si ho užíval. Necelé 2 hodiny utekly velmi rychle. Herecké výkony dvou hlavních postav byly naprosto skvostné. Toho si musí všimnout každý. Jsem si jistý, že znám kvantum lidí, kteří by film hltali všemi doušky, ale já zkrátka nejsem cílová skupina. 3* ()

boshke

Čekal jsem od toho tedy více. Začátek se rozjíždí poměrně dobře, aby mohl po půlce zpomalit téměř na nulu a spokojeně se topit v nezáživném patosu. Děj se vytrácí a z Předčítače je otravný doják. Plusové body má u mne za oblíbeného Bruna Ganze. Mimochodem, bylo tak očividné, že Hanna neumí číst? Já o tom němel ponětí, dokud to přítelkyně v závěru filmu nezmínila slovy "to bylo jasné už od začátku". Asi jsem natvrdlej... 70% ()

Dzeyna

Výborný snímek, který je plný úzkosti, lásky, odpuštění a zklamání. Vážně jsem ho žrala. Kate Winslet je dokonalá a zde předvedla, že je hodně flexibilní a dokáže zahrát naprosto cokoliv, dostala mě jak byla upravena jako stará paní. David Kross, který je vážně ještě hodně mladý oproti ostatním hercům podal také naprosto skvělý výkon a nestyděl se ani svléknout se a být s Kate v intimních scénách. A Ralph Fiennes byl samozřejmě také výborný, je charismatický, vážný a dokáže zaujmout. Téma Osvětimi, vztahu 15 letého chlapce s dospělou ženou a právního systému, to je prostě téma, které nešlo ztvárnit lépe. Atmosféru celého filmu ještě více podtrhuje doprovodná hudba. Je zvláštní, že to celé stojí na čtení a okrajově i na psaní. ()

Smok

Po skúsenosti so Slumdogom a Milkom som si začínal myslieť, že tohtoročné oscarovky na mňa asi nefungujú. Našťastie prišli zmeniť môj názor Predčítač a Katka od Winsletov, ktorá keby hrala všade takto nadštandardne, tak sa možno aj na ten Titanic dá pozerať. ()

teutates

Aj keď som na Kate Winslet snaď maximálne alergický a vôbec ju nemusím, The Reader ma oslovil... Príbeh zahalený tajomstvom, vášňou, strachom, beznádejou a koniec koncov láskou... Miestami až mrazivé drama plné nezodpovedaných otázok, na ktoré som nedostal odpoveď ani v závere filmu. 8/10 ()

Fingon

70% Film se mi vcelku líbil do momentu, kdy hlavní postava odmítla udělat to, co dle mého udělat měla musela. Od té doby jsem nebyl schopen brát příběh vážně. Jo a čmárat do knihy je ZVĚRSTVO! ()

swamp

Stephen Daldry po vynikajícím snímku The Hours natočil - pro mne - ještě lepší kus. Jedná se o válečný - poválečný - popoválečný snímek, ve kterém je Kate Winslet překvapivě antihrdinkou. Vím, že režisér se nebojí ukázat erotiku na plátně, i přesto si troufnu říct, že opět dosti provokativně zobrazil sexualitu - tentokrát vztah 15letého Michaela (ve skutečnosti 18letý David Kross) s asi dvakrát starší Hannou (Kate Winslet) - což provokativní jistě je, ale pro mne to není nic odsouzeníhodného. Herecké výkony jsou výborné, příběh a jeho časové prolínání jakbysmet. Dějové zvraty jsou naprosto pochopitelné, což u některých snímků bohužel nebývá samozřejmostí. Jen Ralph Fiennes nedostal moc prostoru, ale tady hlavní part stejně drží ve svých rukou Kate s Davidem. Děkuji - snad se po nějaké pauze dočkáme dalšího vytříbeného dílka Stephena Daldryho. ()

Ant

Daldry opět uhodil hřebík na hlavičku. Příběh vypráví s takovou naléhavostí, že je nemožné odolat. Reader se kvalitou téměř vyrovná The Hours. Obsazení je dokonalé, bohužel příběh místy nevyrovnaný. S odstupem musím za 4*, ale pořád je to lepší, jak knižní předloha. ()

pm

Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, proč kniha, kterou německá žena otevře, se jmenuje "The Lady with the Little Dog" a nikoliv "Die Dame mit dem Hündchen", kterou by logicky mohla z knihovny německé věznice dostat? A proč nikoho ze střihačů nenapadlo, že ta současná scéna s Lenou Olinovou, a nejen tato, bude trapně nevěrohodná? Nemyslím si, že Winsletová té postavě propůjčila něco víc, že právě toto byl její oscarový výkon. Čím víc nad tím s odstupem přemýšlím, tím víc mám dojem, že tomu příběhu by bohatě stačil televizní formát. Je "Předčítač" povrchní nebo jsem povrchní já? ()

mil@n.fanatik

První půlka dobrá, od doby, kdy se Hanna spovídá za činy u soudu mě film přišel už méně zajímavý, než do té doby... I tak solidní romantické drama... ()

meave

Pre mňa plný počet. Knihu som čítala dávnejšie a zanechala vo mne rovnaký pocit. Pohľad, ktorý nám vraví, že na holokauste nie je najhoršie to, že sa môže stať aj nám, ale to, že to môžeme urobiť aj my. Že nitka je tenučká a to obrovské množstvo ľudí ktoré sa na vyhladzovaní zúčastňovalo nemohlo byť paušálne to najhoršie zo zemegule a pud sebazáchovy ide poza vedomie či možné výčitky. Že trest prichádza občas ako pomsta a nezaleží ani tak na trestanom ako na pocite obete a pravda nie je na svete najdôležitejšia. A tiež, že nie je dôležité ako sa cítime, ale čo urobíme. Pre mňa, v súvislosti s mnohým iným prečítaným, veľmi silná výpoveď. ()

nascendi

S týmto filmom mám vážny problém, a nie iba jeden. Jeho jednoslovná charakteristika znie - neuveriteľný. Nie neuveriteľne dobrý, dojímavý atď. iba neuveriteľný. Kate Winslet je asi dobrá herečka, ale negramotná nacistická dozorkyňa v koncentračnom tábore to má doživotne vpísané v tvári. To sa nedá zahrať, to tam musí byť prítomné. Negramotnosť sa dá tajiť iba po určitú dobu, v určitých podmienkach a nemôže závisieť od toho, či ju priznám alebo nie. V súlade s obrazom Hanny, ako som si ho predstavoval ja, boli iba dve jej vety počas procesu. Prvá o zodpovednosti za väzenkyne, ktoré by sa po otvorení dverí rozutekali a druhá vo forme otázky: "A to jsem měla zůstat u Siemense?" Takže milostná predohra vo podobe prečítania klasických diel ma popudzovala natoľko, že mi bolo úplne jedno z koľkých strán bola nahá Kate Winsletová skenovaná. Knihu som nečítal, a ani sa nechystám. Námet považujem za dobrý, ale čo s ním vyviedol módny Daldry je trestuhodné. A aby nevznikol nejaký omyl, nemám nič voči pozitívnym hodnoteniam užívateľov ČSFD, ani voči americkým akademikom. Inak by ani moje dve hviezdičky nemohli byť legitímne. ()

predators

Spousta hádanek, to jest oč tu běží! Né, že by se mi nechtělo přemýšlet, na plný počet jsem asi nebyl správně naladěn. Taky bych to celé shrnul do 90 minut a byl by klid a možná bych se tolik nenudil. Jinak, herecké výkony delikátní a rád jsem si zavzpomínal na své bujaré patnáctiny... 75% ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž