Tajemství Pravdy

• USA Legend of the Seeker (více)
USA, (2008–2010), 32 h 10 min (Minutáž: 43–45 min)

Předloha:

Terry Goodkind (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Jay Laga'aia, Tabrett Bethell, Tania Nolan, Jessica Marais, Jessica Chapnik, Danielle Cormack (více)

Série(2) / Epizody(44)

Příběh Tajemství Pravdy se odehrává ve vzdálené zemi, ve věku mečů, draků a kouzel. Richard je obyčejný lesní průvodce, který žije v malém městečku Hartland v Západozemí, jen kousek od hranice oddělující je od Středozemí, kde vládne magie. O Hledači, zlém krutovládci Darkenu Rahlovi ani o moci kouzel zatím nemá tušení. To vše se změní ve chvíli, kdy potká krásnou Kahlan Amnell a zamiluje se do ní.
Kahlan patří k magickému řádu žen Zpovědnic, které používají kouzla, a především chrání Hledače – zosobnění pravdy, spravedlnosti a síly a nejdůležitějšího člověka ze Středozemí. Jeho kouzelný Meč Pravdy mu pomáhá bojovat proti zlu.
S pomocí moudrého průvodce Zedda se Richard a Kahlan vydávají zastavit zlého vládce Darkena Rahla. Cesta je zavede do nebezpečných průsmyků, mystických lesů, přes hranice mrtvých až do magické země. (oficiální text distributora)

reypal

Seriál na mě nepůsobí jako adaptace kvalitní knižní předlohy, ale spíš jako zfilmovaná počítačová hra žánru RPG. Hlavní dějová linka, zabití lorda Rahla nebo zalátání škvíry do podsvětí, vám, jakož i hlavním hrdinům, bude po pár dílech šumafuk. Namísto toho budete sledovat jak pobíhají po lese s kompasem nebo nějakou knihou, a plní samé vedlejší a ne moc zajímavé questy, při kterých se zhusta dostanou i do celkem efektních potyček, ale krev si bohužel v nastavení nezapnete. Největší záhadou seriálu pro mě je, proč ho přes všechny nedostatky stále sleduji, i když... jednou jsem to už vzdal. Snad je to nedostatkem jakékoli konkurence ve fantasy žánru, snad díky hercům, spíš hérečkám, kteří se časem sehráli a vztahy mezi nimi fungují na výbornou, i ten Richard už mi nevadí jako dřív a nebo mi dnes už stačí málo a stává se ze mě ideální konzument. Každopádně žádný velkolepý příběh, nečekané zvraty nebo napětí tady nenajdete, ale jako nenáročná, zábavná oddechovka, po jejímž shlédnutí rychle zapomenete o co šlo, funguje překvapivě dobře. ()

yazik

+ Smyslná Kahlan, sympatický čaroděj Zedd, sympatický záporák Darken Rahl, spousta magie a i ta moudra jsou celkem příjemná, propracovaný příběh... naproti tomu - nesympatický a velice, velice naivní hlavní hrdina a dále fakt, že Darken Rahl velí obrovské armádě a přesto tam nevidíte více než +-20 nepřátelských vojáčků, to je zarážející... Přesto se na tento seriál velice dobře kouká a nenudí... ()

Galenius

Už dlouho jsem nebyl žádným filmem či seriálem tak zklamaný. Jak já, tak manželka, máme knižní předlohu velmi rádi a to, co z ní filmaři udělali, je katastrofa. Drobné odchylky od děje bych jim odpustil, ale to, že už v první sérii splácají dohromady postavy a epizody z několika knih, příšerné. Tento seriál nemá s knižní předlohou společného nic, kromě několika charakterů a místopisných názvů a domnívám se, že autor by měl filmaře žalovat za hanobení jeho díla. Kdybych hodnotil samotný seriál (a nečetl knihu), možná bych uvažoval o dvou či třech hvězdičkách, ale nemohu se odpoutat od knižní předlohy, tak bude pouze 1* a to za prostředí. Kdyby se scénaristé vykašlali na seriál, mohli z toho udělat několik skvělých a napínavých filmů (podobně jako Hary Potter od Rowlingové, klidně styl dvoudílných filmů od Hallmarku). Takto je to totální zbastlenina! ()

DandaPiper

Přijde mi, že tyhlety typy seriálů jsou dělány přímo pro mě. Hodně se mi to líbí ...kouzla, hezcí lidi a taková atmoška, která byla v Xeně :D ...No prostě to žeru. ()

VendaCiki

Irská hudba je nádherná a spojením s tím to fantasy seriálem ze středověku, je nápad. Nový Zéland? proč ne. Je to pěkný místo a celkově ten seriál je koukatelný, i když chvílemi mě to moc nebavilo. Snad nebude víc řad a ukončí to nějak slušně ()

Gadamf

Keby som tento seriál pozeral pred takými 10 rokmi v TV, asi by som ho totálne hltal. Tak či tak je to však príjemné nasýtenie tej čistej detskej fantasy-žiadostivosti, ktorú mám v sebe. ()

ESNYR

Chválím hlavně tvůrce a to za ukončení série bez otevřeného konce. Sice se tam čaroděj zmiňuje o tom že poražení toho mrakomora zřejmě bude mít za následek menší chamtivce po moci, ale vyloženě otevřený konec to nebyl, takže se klidně na druhou sérii můžu vykašlat abych si nepokazil slušný pocit ze zajímavého seriálu. Předpokládám že druhá série bude mít hlavní záporačky v podobě těch holek z mord-sithů. Tedy myslím. Samozřejmě i tento seriál by potřeboval řádný průmaz o takových 6 dílů nejmíň. Celkem to ušlo a nebyl to vyložená romanťárna jak by se asi dalo čekat, takže tomu přidělím velmi dobré 3 hvězdy. Možná až budu mít náladu, tak si zkusím pustit i tu druhou sérii. Obávám se ale že už to bude jen natahovaný příběh. ()

Zeddi

Pro ty co četli Goodkindovu ságu o Meči pravdy (předloha pro tento seriál) radši ani nedoporučiji se na to dívat. První dva díly jakž takž kopírovali předlohu knihy, ale co jsem zatím stihl odkoukat 8 epizod, tak mi děj silně připomíná Xenu nebo Hercula s tím, že Richardovi, coby hlavnímu hrdinovi, bych dal místo meče do ruky batoh, místo koně kolo a hybaj do školy. Scénář naprosto popřel přední povahové rysy jak Kahlan tak Richarda a z výborného knižního díla se stal nizkorozpočťák tipu Xena, Herkules. Pro ty, kteří ságu nečetli a Xena nebo Herkules se jim líbili možná nějaké uspokojení najdou. Každopádně jedna hvězda za sem tam povedený efekt a sem tam za nějakou tu bojovou scénu. ()

Hrus

Tak u mě to je zatím po 6. díle tak 50%. Jsem trošku na rozpacích, doby kdy jsem se občas díval na Xenu, již jsou dávno pryč a sám bych chtěl vidět nějakou trošku temnější fantasy, kde teče krev, a mám třeba i strach o kladné postavy. (Snad HBO bude dělat Píseň ledu a ohně). Vadí mi herec hrající Richarda - hrozný poleno. Vadí mi "DocBrownovský" Zeddicus. Vadí mi, že všechny bojové scény probíhají v naprosto stejném choreografickém schématu - ze začátku se mi líbilo, jak Kahlan bojuje s těmi krátkymi meči, nebo dýkami či co to je, ale po páté bitce je to už nuda. Taky trochu vymizely ty pěkné záběry z pilotu ála Pán prstenů - např. Kahlan utíkající před DHarany s vlajícími šaty nasnímaná z leteckého pohledu, nebo takové ty záběry prosluněného fantasy-pohádkového lesa. Taky mi chybí pořádné hlášky... ()

Tolf

Fantasy seriál od Raimiho, na to som sa teda musel pozrieť. Zo začiatku cekom slušné, prostredie, v ktorom sa to odohráva aj vizuálne efekty (rozpočet cca $1.5 million na diel). Ale herecké obsadenie, vystupovanie a tie dialógy čo medzi sebou prehadzujú sú občas až moc priehladné, ale zbytočne, pretože keď príde na čarodeja Zeddiciusa Zu'l Zorandera, ten to všetko prebije aj so svojimi lekciami, ktorých je neviem koľko a mal som aj pocit, akoby ich už aj niekoľkokrát opakoval, ale v inom poradí. Trochu to všetko uberá na vážnosti daného príbehu a občas mi to príde aj komické. Rozhodne som mal trošku väčšie očakávania, ale seriál určite nie je na zahodenie. Postupne vás príbeh natoľko pochytí a zapáči, že budete chcieť vidieť aj ďalšie diely s novými osudmi hlavných predstaviteľov. UPDATE: Stále lepšie a lepšie.. ()

Wintery

Po pár dílech mi tahle kouzelná série "vlezla do žil". Epizody seriálu mají ucelený, většinou poměrně zajímavý příběh, ale zároveň na sebe navazují - což se mi líbí (seriál typu Heroes se vleče dost pomalu). Časem sice omrzí některé bojové scény a scénaristé se podivně motají mezi "podle knih" a "úplně vlastní seriál", ale je to stále jedinečný (a jediný) fantasy seriál současnosti, navíc herci byli vybráni skvěle, lepší Kahlan než Bridget Regan si neumím představit. ()

Loki137

V každém díle na který se podíváte už ze začátku víte o čem zhruba stane, kde je zápletka a jak to zkončí, nemužu si pomoc ale kvůli těm zbylím dílům se na to pořád dívám a fakt se na ně těším - prostě jsem fantasy guy. Pokud ale seriál bude pokračovat pořád stejným spůsobem tak půjde hodně rychle ke dnu protože například v každém dílu vidíme bitku se spomalenými záběry přímo jako z matrixu a zase ty scény : "miluji tě zpovědnice, ale když ti dám francouzáka tak se pominu". Jestli s tímto nepřestane tak od seriálu upustím stejně jako od Scrumbs(FUJ!). 75% ()

Scaevola

Sice v mnohém následovník kdysi oblíbené a dnes trochu bláznivé dvojice Xena/Herkules, ale přes všechny zápory (topornost některých postav, cliché zápletky, drobné nelogičnosti a složité rodinné vztahy) jeden z mála opravdu zábavných core fantasy seriálů. Za klady považuji (sebe)parodujícího Craiga Parkera, kvalitní efekty a na úroveň podobných TV seriálů, hlavně v druhé sezóně opravdu epický příběh, i když nevím, jakou zásluhu na tom má knižní předloha. Celkově jsem se nadmíru bavil a některé epizody jsou doslova úchvatné. A taky tam hraje B. Regan a pobíhá kolem spousta Mord-Sith :-) ()

Elisson

Ďalší radový americký seriál, ktorý čerpá z atraktívnosti fantasy tématiky. Aj keď si odmyslím ako ma výsostne naštvalo dodrbanie knižnej predlohy, tak je to gýč. Nič nové, nič zaujímavé. Ale keď sa nudíte a nič sa vám nechce a máte práve zapnutý televízor... tak práve vtedy je tá doba, keď sa na to človek môže pozerať. ()

XI-XAO

Už je tomu pár let, co jsem hltal příběh Richarda, Zedda a Kahlan. Kdy jsem se svou postavou Richarda Cyphera v DrD společně se společníkem Zeddiciusem Zu'l Zoranderem kosil skřety a hnal se za slávou. Už tenkrát jsem doufal, že se jednou dočkám filmového zpracování Meče pravdy. Když nastal boom s fantasy filmy, říkal jsem si, že je jen otázkou času, než někdo z filmařské branže narazí na tento úžasný příběh. A konečně je to tady. Ale bohužel zatím ty roky čekání přišly v niveč. I když pominu, že namísto chlapáka Richarda tu máme drobného modela, tak celkové seriálové pojetí je nějak tak mimo předlohu i mísu. A namísto velkolepého filmového díla, které by si to mohlo rozdat s trilogií pánů prstenů, tu máme Herkula, nebo Xenu v novém kabátě. Je mi jasné, že když nejsou doláče, nejdou dělat zázraky, ale i s "malým" rozpočtem by to šlo odvyprávět podstatně lépe. (zatím jsem viděl jen pár dílů, tak doufám, že se můj názor ještě změní) ()

Dacsus

Sice jediny kto tam naozaj hraje je Bridget Regan a par v priebehu len mihnuvsich sa protagonistov (zvysok je cela skala od "pokus o nieco ako hranie" az po "absolutna katastrofa (toto nastastie naozaj len vynimocne)" - najma Craig Horner a Tabrett Bethell su skutocne herecke dreva - dva vyrazy, tot vsjo), ale inak vcelku zabavna oddychovka - podmienka je pravdaze vypnuty mozog, a nevsimanie si mensich (obcas i vacsich) logickych nezrovnalosti, plus nejake tie kyxy sposobene strihom. Jo, a triky su na obstojnej urovni - urcite co sa tyka serialov patria medzi to najlepsie (kedze ide o fantasy, je ich tam mnoho, a aj to ma vplyv na konecny vysledok. V serialy typu Lost mozu byt vo vysledku kvalitnejsie - avsak to je dosledok toho ze je cas sa im venovat dokladnejsie, kedze nie su tak frekventovane. Ale ako som uz spominal, i napriek ich mnozstvu to nie je ziadna katastrofa - dobre klucovanie, nasvietenie atd. Tiez treba spomenut kvalitnu vypravu - ci uz su to kostymy, rozne zbroje, a ci uz interiery a exteriery. 75% ()

ariari

ale výýýborná fantazy zmeska. Naozaj stotisíckrát lepšia voľba pre násť - 100 ročných ako ušmudláný 2 a pol či koľko chlapa, alebo trapákoviny typu ordinácia niekde v bohom zabudnutom kraji... na to aký bol rozpočet a udržateľnosť žánru, si najmä mladšie divácke ohlasy v státisícoch na inom kontinente vypýtali skoro porovnateľné pokračovania s doktorom Who...ktorý je zas skôr pre tých 40 a viac :-) tí, čo milujú fantazy si 100% radi strávia množstvo dobrých večerov len tak v kresle ..škoda, že nehodnotia viac mladšie ročníky..tento seriál by určite bol v prvej päťke. ()

sydney

Slušný fantasy seriál. Když se za hlavní hrdiny dosadí sympaťák a hezká dívka, je napůl vyhráno. Škoda, že nepokračoval 3. sérií, znám spoustu horších. ()

Sean Bean hraje o trůny

Sean Bean hraje o trůny

22.07.2009

A krade si tím pro sebe další výraznou roli v ambiciózním fantasy projektu. „Píseň ledu a ohně“ George R. R. Martina patří k nejuznávanějším současným zástupcům žánru. Sága o dvou mocných… (více)

Del Toro směřuje do Středozemě

Del Toro směřuje do Středozemě

01.02.2008

Není to žádné překvapení. Dva tlouštíci, jeden z Nového Zélandu, druhý z Mexika, plánovali spolupráci už dřív, když se ještě měla točit filmová verze počítačové hry Halo. Tenkrát to nevyšlo, ale zdá… (více)