Ocitáme se na zdánlivě opuštěné palubě vesmírné lodi. Dva členové posádky se právě probouzejí z hlubokého umělého spánku a s hrůzou zjišťují, že trpí podivnou ztrátou paměti. Nemají nejmenší ponětí, kdo jsou a co na palubě vesmírné lodi vůbec dělají. Jediným zvukem je skličující rachot a skřípot ozývající se z centra lodi. Jediný způsob, jak se dostat ven z této cely, je úzký a tmavý světlík. desátník Bower (Ben Foster), mladší z dvojice astronautů, vleze dovnitř, zatímco druhý, poručík Payton (Dennis Quaid), zůstává a snaží se navázat rádiové spojení. Bower proniká hlouběji a hlouběji do centra lodi a odhaluje děsivou realitu. Astronauti si brzy uvědomí, že oproti původnímu zdání nejsou jedinými pozůstalými na kosmické lodi a rozmotávají její šokující a strašlivé tajemství. Přežití lidstva záleží jen na nich. (HBO Europe)

Aluska88

Byl velký omyl, domnívat se, že by se v případě Symptomu Pandorum mohlo jednat o typově podobný snímek jako Moon. Již po chvíli, kde se na palubě vesmírného korábu začaly objevovat digitální, agresivní potvory, děj začal nabývat na krvavosti, jsem začala mít pocit, že toto na mě nejspíš nezapůsobí. Pád do tmy ve vesmíru příliš nefungoval. Tím, že se poměrně brzy ukázalo, co že se to tam v útrobách skrývá, jakoby se zcela rozplynulo nějaké to mystično a atmosféra vymizela úplně. Přišlo mi to příliš akční, jednotvárné, měla jsem dojem, že už se nedočkám ničeho, co by mě dokázalo zaujmout. Začala jsem tedy pospávat a konec mě zcela minul. ()

genetique

Aj keď je pravda, že scenár je miestami taký deravý ako náš štátny rozpočet, tak konečne som sa po dlhej dobe dočkal kvalitného sci-fi béčka, s neskutočne dusnou a tmavou atmosférou. Som rád, že Alvarovi na chrbát dýchal Paul W.S. Anderson, pretože jeho prítomnosť na čele producentského mančaftu bolo cítiť. Pôvodne plánovaná nízkorozpočtové spracovanie by filmu naozaj ublížilo. Niektoré trikové scény už tak mali čo robiť aby sa vyrovnali dnešným diváckym požiadavkám. Film ale staval hlavne na hercoch, čo sa v podobnom type filmov až tak často nevidí. Zápletka má zaujímavé zauzlenie a pomerne jednoduché rozuzlenie, ale neuráža diváka nejakým úplne primitívnym záverom, či zbytočne prekombinovanými zvratmi. Takže stačí očakávania nechať bokom a vaše hodnotenia určite nepadnú pod tri hviezdičky. 75%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý sci-fi horor. Má výborný príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, keď je už svet preľudnený a je nutné osídliť novú planétu. Muž sa preberie z dlhého spánku na vesmírnej lodi, pričom si takmer na nič nespomína a prebudí aj dôstojníka, lenže si uvedomujú, že sa niečo pokazilo. A tak sa muž vydáva na cestu naprieč loďou, aby sa mu podarilo zachrániť celú situáciu, ale postupne nielen odhaľuje skutočnú pravdu, ale musí aj čeliť útokom neznámych vražedných tvorov. So spracovaním som veľmi spokojný. Mám veľmi rád tento štýl, keď hlavný hrdina vie na začiatku prakticky to isté, čo aj divák, kvôli čomu sa postupne obe strany dozvedajú nové skutočnosti a tentoraz to vyšlo výborne. A tak dej už od začiatku pôsobí viac než dobre, pričom keď sa už hlavný hrdina vydá na cestu naprieč loďou, úroveň filmu ide ešte vyššie. Určite musím pochváliť dávkovanie informácií a postupný príchod nových postáv, pričom hlavne všetky tie dôležité zvraty, ktoré zmenia pohľad na situáciu sa skutočne vydarili, po celý čas sa ideálne striedajú pokojnejšie časti s dynamickými, pár scén je perfektných a tak sa je skutočne na čo pozerať takmer po celý čas, pričom poteší aj zaujímavý záver, ktorý som vôbec nečakal. Jediným záporom sú scény, v ktorých sa prejavuje samotný psychologický symptóm, teda až na tú skvelú spomienkovú, čo ma vôbec nebavilo, ale našťastie ten zvyšok to ľahko zatieni. Nadmieru spokojný som aj po hororovej stránke, tu vôbec nejde o nejaké postupné budovanie atmosféry, ale o dynamickú hororovú jazdu, pričom všetky tie survivalové sekvencie sú výborné. Určite musím pochváliť samotné netvory, ktoré rozhodne vedia vyvolať rešpekt a poteší aj pár drsných momentov, toto mi prišlo úplne ideálne. S hereckým obsadením som dosť spokojný, film si vystačí s pár hercami, pričom Ben Foster sa tu výborne hodí a jeho postava ma bavila, k tomu Dennis Quaid, ktorý ale pôsobí trochu nadbytočne a pár veľmi dobrých postáv z priebehu filmu. Réžia a technická stránka sú skvelé, jedine pár trikov pôsobí trochu umelo, ale inak si nemôžem sťažovať, výborná vizuálna stránka, kulisy, atmosféra, špinavé prevedenie, úplne ideálne. Takže som veľmi spokojný, jeden z najlepších filmov svojej kategórie za dlhú dobu, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 80% ()

Hakha

Asi největší mínus tohoto filmu je, že režisér vůbec nedokázal vytvořit hutnou atmosféru a při prvním náhledu na potvory mě napadlo srovnání s filmem Pád do tmy(nejen ty příšery, ale případ zaseknutí v tunelu a hlavně tma…). Během sledování jsem neměl stísněný pocit, jen jsem bez emocí sledoval tento počin a nějak jsem přeživším nevěřil, že by opravdu na takovém místě mohli přežít. Zajímavé je, že i když se tam každou minutu něco děje, tak to ztrácí dech čím dál tím více, a to prvních deset minut bylo vcelku slušných. Chaotický střih mě zde také neseděl a tak Pandorum hodnotím 2,5 hvězdičky… ()

LihO

Trochu pridlhý úvod, mohlo sa to rozbehnúť trochu rýchlejšie... neskôr celkom fajn atmosféra, no málo akcie... scenár primeraný, miestami až príliš okatý... aj tak sa mi to celkom páčilo :) ()

Eliott

Takhle si zhruba představuji kvalitní horor z vesmíru. Členové posádky se postupně probouzejí z umělého spánku, trpí částečnou amnézií a aby toho nebylo málo, systémy lodě kolabují a kolem panuje nevysvětlitelný chaos. Hlavní hrdina se snaží co nejrychleji zorientovat a problém vyřešit, ale během své mise na něj čeká mnoho děsivého dobrodružství. Řekl bych, že i mimo něj byly všechny ostatní postavy bezchybně zvoleny a přestože vyznává každý úplně jiné hodnoty, se svými úděly se moc hezky vypořádají. I když se jedná relativně o starší kousek, masky příšer působily věrohodně a jednotlivé scény vcelku účinně vystraší. Kusy skládačky do sebe postupně zapadají až k neočekávanému vyvrcholení. Dodávám, že teprve tam jsem se rozhodl udělit čtyři hvězdy. 70% ()

3DD!3

Solidní a hlavně amosférický sci-fi horor, který má v rukávu pár moc pěkných es. Foster i Quaid jsou hodně dobří a právě první jmenovaný tahá celý film kupředu. Závěrečné překvápko mě dostalo a vůbec jsem mile překvapen celým vyzněním filmu. Tenhle styl se mi prostě zamlouvá. Nenudil jsem se ani na chvilku. ()

Arachneuss

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, to praví staré přísloví. Já jsem ale hrozný blbec a tak se do horrorových kaskád chodím koupat týden co týden, i přesto že si většinou nehorázně namelu tlamu o scénáristickou a režijní debilitu. Pandorum mne pouze utvrzuje v přesvědčení, že tyhle "slasher" filmy s (ne)šokující pointou zkrátka nejsou můj šálek kávy. ()

akisha

V rámci sci-fi hororů poslední doby je tohle vysokej nadprůměr. Od začátku dobře vystavěná atmosféra a obstojný herci v čele s Benem Fosterem, kterej hraje naprosto výborně. Často se připomene Pád do tmy, kde se tvůrci zřejmě nechali hojně inspirovat jak u vzhledu a skřeků monster, tak u pár scének (zaseknutí v kabelech, "sklad" mrtvol). Děj se zbytečně nezadrhává a pěkně odsýpá od začátku do konce, až k celkem zajímavý pointě, která rozhodně pár bodů přidává. Rozhodně moc příjemný překvapení. 70% ()

viperblade

Pandorum je velice zvláštní film. Hned ze začátku mě překvapila česká věta (už jsem myslel, že neumím stahovat :-)) a následně brutálně rychlý sled událostí a střih. Což o to, mně zběsilý střih nevadí, ale tady to bylo over the top. Další problém byl, že nefungovaly lekačky (lekací scény - poznámka autora :-)). Díval jsem se na film ve tmě, ale 90 % všech lekaček bylo předvídatelných, takže jsem se neměl čeho leknout. A nazývat tohle hororem? Ne vážně, on se při tomhle fakt někdo bál? Neříkám, atmosféra tu byla jedna z mála věcí, které tu fungovaly, ale abych se u toho bál…? Ale abych nebyl zas tak kritický, líbila se mi linie s Dennisem Quaidem (lépe řečeno pointa) a konec. Navíc, něco mi říká, že i když tomu dám tři hvězdy s tím, že jsem se rozhodoval mezi 2 - 3 *, tak si to určitě pustím znovu. Protože je známá věc, že takovýhle film by nemusel být špatný na druhé zhlédnutí, když už víte, do čeho jdete. P. S. Fakt mě mrzí, že tomu dávám jen tři hvězdy, hlavně když trailer se mi hodně líbil a těšil jsem se na další parádní sci-fi... ()

castor

Kdo chtěl vydatnou béčkovou podívanou, bude zřejmě zklamaný. Kombinace Horizontů Pádů do Resident Evil Událostí Tmy má možná místy slušnou atmosféru, ale také žánrová klišé, a tak trochu nepřehledné souboje ve společnosti nepříjemných zvuků a chaotického střihu. Hlavně, že se něco děje. Škoda, že nikomu moc nevadí, že se tak děje na kvalitativní úrovni dvou až tří hvězd. ()

Rogue

Pekelně super Ben Foster a nekonečná zásoba rozlamovacích světel. Jinak mix několika jiných filmů s atmosférou Horizontu události, kterou po slibném rozjezdu zabíjí střih. Vůbec nechápu, proč je tenhle epileptismus v posledních letech tak oblíbený. Ale nakonec zas taková škoda není, protože po půl hodině to začne být blbé ve všech ohledech. ()

Rex Mundi

Keď som dávnejšie videla trailer, zdal sa mi chaotický a veľmi pozérsky. Film ma príjemne prekvapil, nakoniec som bola spokojná. Aj keď musím uznať, že hlavne v prvej polovici filmu ma riadne iritovali scény, ktoré boli také tmavé, že som nevidela nič, do toho blikala baterka a akčné scény boli pre mňa už načisto neprehľadné. Ale zaujímavé rozuzlenie to nakoniec oveľa vylepšilo :-) ()

D.Moore

Dobrý film se skvělým rozjezdem, jehož atmosféru si bohužel neudrží. Moc to ale nevadí - místo sci-fi/psycho/hororu se po půlhodině z Pandorum stává vesmírná vyvražďovačka se solidními lekačkami a slušně děsivou atmosférou. Všichni jsou přitom pořád zvědaví, co že se to na té lodi vlastně stalo, a ačkoliv jeden ze závěrečných zvratů jsem tušil, pointa mě doopravdy překvapila a finále bylo působivé. Pusťte si Pandorum jako já v deset hodin večer, nasaďte si na hlavu sluchátka, zhasněte a garantuji vám, že pak v posteli budete setsakra špatně usínat. ()

MM_Ramone

Rok 1969 - Človek pristál na Mesiaci. Svetová populácia: 3,6 miliárd. Rok 2009 - Na obežnú dráhu je vynesený keplerov teleskop, ktorý má pátrať po planétach podobných Zemi. Svetová populácia: 6,76 miliárd. Rok 2153 - Sonda Palio-17 pristáva na planéte Tanis. Svetová populácia 24,34 miliárd. Je nedostatok potravy a vody. Rok 2174 - Vojna o obmedzené zdroje Zeme vrcholí. Je vypustená vesmírna loď Elysum, aby kolonizovala Tanis. Na jej palube sa odohráva dej jedného z najzaujímavejších sci-fi horrorov, čo som v poslednej dobe zhliadol. "Symptom Pandorum" je tajomný, klaustrofobický, temný, napínavý horror. **** ()

Spooner

Celkem příjemné překvapení. Příběh je sice trošku béčkový a je to takový slepenec Vetřelce, Sunshine a další podobných filmů s lodí ve vesmíru. Režisér tomu ale dokázal vtisknout tak výbornou atmosféru, že opravdu první půl hodiny budete cítit tu stejnou nejistotu a zmatenost jako hlavní hrdina v podání výborného Bena Fostera. Psychologie postav taky funguje na jedničku, celé to hodně rychle uteče a některé scény jsou fakt výborný. Jenom škoda toho hodně zmatenýho střihu v akčních scénách, kdy někdy opravdu nevíte kdo s kým bojuje a kde se právě nacházejí. Jinak ale velká spokojenost.80% ()

petero

Český jazyk ako prvé prekvapenie hneď v úvode na nás vybafne v originálnom znení Pandorum, nasleduje tá očakávaná atmosféra plná tmy, špiny a železa ale potom ako by Christian Alvart zabudol na slávnu poučku že strach z neznámeho je ten najlepší, tak nám ukáže toho čo loví v chodbách lodi hneď pri prvej príležitosti v celej kráse už v prvej tretine filmu, takže z filmu pripomínajúceho ALIENa je skôr THE DESCENT v kombinácii so SUNSHINE. Napriek výbornej atmosfére film však nedosahuje očakávané grády, tie si akoby nechával až do samotného záveru kedy Pandorum vystrčí svoje pazúriky naplno aj s fantastickou pointou aká tu zrejme ešte nebola použitá. ()

Davies182

Poctivě odvedená žánrová prácička, která si v ničem nezadá s lepšími sci-fi snímky posledních let, a směle bych ji přiřadil třebas i po bok Sunshine, které - ač znatelně lepší - si jako poslední dobrou space operu pamatuji naposledy. A jestliže Boylův film je charakteristický svými žlutými filtry, v Pandorum jsem se ponořil do spektra barev šedé a modré. Christian Alvart se očividně inspiroval nejen filmy (Horizont událostí, Vetřelci), ale i počítačovými hrami (Dead Space, Suffering) a v neposlední řadě velmi pravděpodobně i skvělou knihou Non-stop od velmistra žánru Briana W. Aldisse. Vůbec to není na škodu, neboť prozkoumávání tajemné vesmírné lodi nebylo nikdy tak zábavné. Jako zápory bych vyčetl nevýrazného Quaida (Foster naproti tomu hraje bezvadně), moc rychlé akční scény a bohužel druhou půli filmu, kdy mě to jaksi přestávalo bavit... Konec ovšem bombastický, i když jsem si nemohl ironicky nevzpomenout na 2012. A velmi mě potěšil Norman Reedus v parádní miniscénce! Ke čtyřem hvězdám chyběl takhle malý kousek. ()

gogo76

Z môjho pohľadu určite pozoruhodné sci-fi, ktoré síce ponúka aj mnohokrát prevarené témy ako napr. boj na vesmírnej lodi s niečim záhadným, ale prvotná myšlienka osídlenia inej planéty bola pútavá a mňa to celkom bavilo. Nikto nevie , čo bude o 20-30 rokov, ale niečo podobné je veľmi reálne. Problémy s jedlom a preľudnením určite časom prídu. 70%. ()

Xmilden

Svůj původní komentář jsem mohl smazat, protože před zhruba 6 lety se mě film docela líbil, ale teďka na mě působí jako hrozná patlanina. Christian Alvart je hrozný neumětel. Jakmile příjde ke slovu akce, střih se totálně zblázní a přestane to být koukatelné. Ben Foster se snaží, ale první hollywoodská liga pro něj bude vždy jen sen. Člověk se zasní, že by se do těchto rolí hodil ideálně někdo s charismatem Toma Cruise, ale ten bohužel nemá věčně čas a hlavně si vybírá ačkové projekty. Pandorum u nás nešlo do kin a musím dnes uznat že zcela právem, přestože si vždy říkám že vesmírných sci-fi není nikdy dost. 55% ()

Space opera vrací úder

Space opera vrací úder

22.03.2010

A to hned ve dvou zajímavých filmech. Mezigalaktický Interstellar je jedním z mnoha projektů, jejichž režii zvažuje Steven Spielberg. Někteří tvrdí, že se nakonec rozhodne právě pro vesmírné… (více)

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

28.01.2010

Není snadné se v těchto dnech vyhnout narážkám na Avatara či přímému srovnávání s ním, ale dnes se ho pokusím nezmiňovat ;-). Budu dělat, že „lovestory ve vesmíru“ nazvanou Passengers považuji za… (více)

Vesmírnou Pandořinu skříňku...

Vesmírnou Pandořinu skříňku...