Černošský seržant Roger Murtaugh (Danny Glover), který má pár týdnů do důchodu, dostane za parťáka bílého seržanta Martina Rigse (Mel Gibson), jenž chtěl po smrti manželky spáchat sebevraždu. Z počátku si nepadnou do oka, společně však budou muset vyřešit případ nebezpečného gangu pašeráků drog. Úspěch filmu zaručil další tři pokračování. (Magic Box)

Slartibarkfast

Velmi povedená klasika, která patří mezi to nejlepší, co nám nabídla 80. léta. Vždy se rád vrátím k téhle komické dvojici detektivů, kteří svou rozdílností tvoří dokonalý pár. Šílený, nerozvážný, ale velmi inteligentní Gibson a "taťka" Glover. Společně pak dávají zločineckým bandám pěkně na frak. Jednoznačně 95% ()

PetrPan

Skvělá akční podívaná, která nastartovala fantastickou sérii pokračování, skvělý Gibson i zdatně sekundující Glover jsou jednou z nejlepších akčních dvojic historie filmu ()

Ratemus

Absolutně nejlepší ikonická bezkonkurenční policejní dvojka. Celá serie si drží svůj standart, prostě prvotřídní akční zábava, nabízející výborné hlášky a akci. Humor není debilní jako v plno jiných filmech, chemie mezi postavami funguje skvěle, herci předvádějí prvotřídní výkon, hudba je příjemná scénář nemá chybu, tohle prostě po těch letech pořád funguje a nikdy to neomrzí. ()

Claw

Jeden z nejlepších akčních filmů 80. let. Vztah šíleného Gibsona se zdánlivě již starým a usedlým Gloverem je někdy tak dojemný, že vhání slzy do očí. Rigs je opravdu ze začátku mimo a úplně šílený, Gibson v tomto ohledu podává úžasný herecký výkon. Jen mi připadlo, že by se na jeho místo ještě více hodil Bruce Willis, ale je to jen osobní představa "kdyby...". Film je dost striktně rozdělen na dvě části, první - seznamovací kriminálka, mírně komediální, hodně šílená, druhá část je pak už jen perfektní akční jízda, která nenechá vydechnout diváka až do samého konce. Mám dojem, že se Bay ve svých "Mizerech" tímto filmem hodně inspiroval a ze vztahu této dvojice si hodně přebral. Scéna v poušti je v akčních filmech absolutní špička, od této chvíle již divák nevydechne. Humor ustoupí kruté akci, film si s divákem rozhodně nebere servítky. Závěrečná bitka Gibson vs Busey na trávníku Glovera je naprosto úžasným vyvrcholením. Perfektní film naládovaný snad vším, čím má správný akčňák být... akce, střelba, hlášky, humor, dobrý scénář, výborné postavy... prostě špička! /95% + FILM ROKU/ ()

Vitason

Na začátku své pisatelské kariéry zvolil Shane Black jednoduchý koncept, když vytvořil nesourodou dvojici policistů (asi jako dát dohromady Topolánka s Paroubkem). Mel Gibson si s chutí zahrál šíleného, věčně rozcuchaného (ten účes by mu záviděl i Harry Potter) sebevraha, který ve volnem čase cucá hlaveň pistole a střílí překupníky drog po desítkách. Za to Danny Glover je starostlivý tatík, kterého tíží padesátka na krku a tak se spíše zajímá o šedivé vlasy a bolavé klouby. I přesto že oba požírači koblih nemají nic společného (ani barvu kůže) se z nich postupně stává promazaný motor, který se zadřel až po čtvrtém díle. Blackův scénář přistál na stole všeumělovi Richardu Donnerovi, který dokázal natočit skvělé akční scény a zároveň namíchat to správné vření mezi hlavními představiteli. Smrtonosná zbraň je výborný, svěží a vtipný akční snímek, který položil silný základ pro celou sérii a reformoval buddy movies. Podobné filmy: Smrtonosná past 2-4 (1989-98), Tango a Cash (1989), Smrtonosná past 3 (1995), Mizerové 1-2 (1995-03), Kiss kiss bang bang (2005) ()

Bachy

Začátek rozsáhlé série se špičkově vybranou policejní dvojičkou. Je poměrně zvláštní, jaký je rozdíl mezi zdejším hodnocením a tomu na imdb, ale holt u nás je Lethal Weapon kultem, který i díky televizi viděl snad každý. Ovšem mně se tato série vyhýbala z jednoho prostého důvodu - ten překlad. Vyvolává srovnání ze Smrtonosnou pastí a tu já vždycky zbožňoval od první do poslední minuty a tak jsem se bál, že mě poté "zbraň" unudí. Udělal jsem chybu, už to vím a kaji se. ()

Petrucci

Hey, look friend, let's just cut the shit. Now we both know why I was transferred. Everybody thinks I'm suicidal, in which case, I'm fucked and nobody wants to work with me; or they think I'm faking to draw a psycho pension, in which case, I'm fucked and nobody wants to work with me, basically, I'm fucked. Guess what? What? I don't want to work with you! Hey, don't. Ain't got no choice, looks like we both been fucked! Terrific. God hates me, that's what it is. Hate him back; it works for me. [TOP 10 + Lethal Weapon 2, Lethal Weapon 3, Lethal Weapon 4] ()

iamek

Slova jsou docela zbytečná. Prostě akční snímek, který má všechno. Skvělé hlavní protagonisty, dobrý scénař, povedené akční scény a hlavně spoustu skvělých hlášek. ()

SeBig

Dobrý krimi akčnák který už se řadí mezi klasiky ale já ho viděl až teď. Mel Gibson a Danny Glover jdou docela k sobě takže jako partáci dobří i pár hlášek nesmí chybět ale jak už psal Shakers na Die Hard to nemá! :) ()

LaciLC

Čo dodať, jedna z mojich srdcoviek, teda jeden z filmov, ktoré poznám naspamäť aj odzadu.:) "Dám ti ten najkrajší stromček, aký mám.. ale tovar ťa vyjde tak na stovku.. Stovku? Tak veľa? Ale čo už.. Dvadsať.. Štyridsať..:)" ()

Chrustyn

Jedna z klasik akčního žánru s výbornou policejní dvojicí, propracovaným scénářem (Shane Black dnešním akčním filmům hodně chybí) a povedenými akčními scénami. Škoda, že už se takovéhle filmy dnes netočí. ()

korbitch22

Naprostý základ akčního stylu buddy movie.Kultovní film,který díky svému osobitému stylu zarazil stavební kámen hollywoodské akční produkce 80tých a 90tých let.Neodmyslitelně patří k mému dospívání a naprosto zbožňuju celou sérii.100%. ()

classic

Smrtiacou zbraňou” nazval svojho kolegu práve rodinne založený a fúzkatý strážmajster Roger Murtaugh, keďže depresívny a vlasatý Martin Riggs, máva často "samovražedné sklony", a tým pádom, ako sa zvyčajne hovorieva: „nemá čo stratiť” , a konkrétne zrovna táto bizarná »vlastnosť« môže byť v určitej kombinácii nakoniec veľmi užitočnou a prospešnou, pretože z úvodného vyšetrovania → akejsi úplne obyčajnej (samo)vraždy nádhernej Amandy Hunsakerovej, ktorá mimochodom (zo)skočila z okna « hore bez » , sa dvaja húževnatí detektívi postupne čoraz intenzívnejšie zamotávajú do zapeklitého prípadu, ktorý siaha až do miest, kde by to spočiatku dokonca jeden z nich ani výraznejšie nečakal, a tak najmä kvôli tomu sa teraz nadmieru hodí, aby sa do centra zbesilého diania, súčasne zapájal i mimoriadne bláznivý policajt Riggs, ktorý svojimi vyšetrovacími metódami, v podstate môže kedykoľvek ("príjemne") prekvapiť, keď si to zrovna daná situácia najviac vyžaduje, lebo s príchodom → nevyspytateľného Jacka Joshui, sa veci dávajú rýchlym tempom do pohybu, kedy budú vianočné sviatky v Los Angeles → zrejme absolútne nezabudnuteľnými... / A). Niektoré preklady filmov do slovenčiny, či češtiny, ma dokážu pobaviť, ako aj povedzme dvojica: "Smrtonosnázbraň a pasca" , keď v prvom odkazujem na momentálne recenzovaný akčný snímok od Richarda "Dicka" Donnera, významného režiséra, ktorý nakrútil napríklad → Superman s Christopherom Reevesom v hlavnej úlohe, alebo tiež i predchádzajúci legendárny a naprosto kultový thriller/horor → The Omen s Gregory Peckom v hlavnej úlohe, pričom pôvodný názov "Lethal Weapon" z roku 1987 , je mi oveľa bližší, ako dajme tomu "Smrtonosná pasca" s Bruceom Willisom z roku 1988, ktorá v origináli znie "Die Hard" , čo by som následne preložil ako "Ťažko zomrieť" , čo by vskutku asi príliš divákov do kín nenalákalo, však ? Ale akonáhle sa zveziete na úspechu → Gibsona s Gloverom, tak vtedy je to trochu iná káva, všakže ? / B). Sériu LW som určite videl v televízii, no už si to vôbec nepamätám, ba ani film nemám nikde ("oficiálne") zapísaný, t. j. v jednom z mnohých zošitov, a tak až práve teraz nastal ten správny čas → si znovu pripomenúť túto »nadčasovú klasiku« , ktorá našťastie je stále oddychovou jazdou, čo sa divákovi (fanúšikovi) len tak ľahko neomrzí... Prečo napokon neudelím maximálne hodnotenie, je celkom jednoduché, nie sú tomu na príčine geniálni Mel s Dannym, ani nie režisér so scenáristom, i keď predsa načrtnem Shanea Blacka, ktorý mohol dať hlavným zloduchom → viacej hereckého priestoru, lebo Gary Busey nevyčerpal všetky svoje možnosti, a to ani nehovoriac o Generálovi McAllisterovi v podaní Mitchella Ryana, ktorý mal minimum možností sa plne predviesť, čo sa v ňom vlastne skrýva... ? Inak som takmer nadšený, že tentokrát rozdiel medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami → je bezvýznamný ! ()

Yardak

Citát: Nechci s tebou pracovat. To já taky ne, tak to jsem oba v prdeli. --- Potkal jsi někoho koho jsi nezabil? To víš že jo. Tebe! :o)). ()

lola3121

K tomu snad není co dodat, Mela Gibsona můžu ve všech podobách, v sérii Smrtonosných zbraní je obzvlášť pomilováníhodný, v prvním díle pak úplně nejvíc. Škoda, že ti chlapi tak rychle stárnou.,. ()

heyda

Smrtonosná zbraň je klasika mezi humornými akčňáky, akorát si nejsem jistý, jestli umístění v top 100 je na místě, proto jednu hvězdičku ubírám. ()

Flego

Báječný akčný film...kto by vtedy tušil, že sa zrodila jedna z najúžasnejších sérií. Niektoré scény sú myslené úplne vážne...a to dodáva tomuto snímku charakter 80 - rokov. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (více)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner