Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

+/- to samé ako predchodca. Pribudli prachy na rozpočet, pribudla modrooká blondína, malý Pesci a inak sa išlo po vyskúšaných cestičkách. Či je lepšia 1 či 2 je len otázkou vkusu. Bez ohľadu na poradie sa táto séria nijako výrazne netrafila do môjho vkusu. Dobrá záležitosť, ale ďalší film/séria, ktorý/á si musí nájsť fanúšika do určitého počtu rokov od vzniku. Dnes už totiž pôsobí pozáručne.(18.3.2010)

Vyhazovací rameno, bomba na záchodě a noční stěhování domu na pilotech. Dvojky to mají vždycky těžké. Už známe postavy a máme za sebou jejich zábavné sbližování, takže přichází jen další z mnoha případů již zajeté dvojice Riggs a Murtaugh, kdy je ve hře spousta drogových peněz, rasismus a diplomatická imunita s legračním přízvukem. Je to ale případ, který si co do kvality a zábavnosti nezadá s tím předchozím, takže si netřeba nijak zoufat a nechybí ani berlička spojující jej se smrtí Riggsovy ženy. U druhé ZBRANĚ se vrátil stejný tvůrčí tým co dělal jedničku (Donner-Silver-Black), má nejvyšší bodycount ze série, poprvé se v ní objevuje Leo Getz a kromě toho, že vydělala dvojnásobek toho co první díl, se stala komerčně třetím nejúspěšnějším filmem roku 1989 hned po BATMANOVI a třetím INDIANA JONESOVI. A mě nenapadá jediná věc, ve které by si zadala s originálem, přesto jen za 4, protože jednička je nostalgická pecka viděná milionkrát a tohle "jen" rutinně velmi kvalitní sequel. Navíc jsem tuhle sérii nikdy tak nežral jako SMRTONOSNÉ PASTI.(25.1.2007)

Jedničku jsem nepochopil a nechápu dodnes, dvojka je o fous lepší a může za to hravý scénář a svižnost. Mel Gibson, který hrál v jedničce bídně (opět čistě můj subjektivní dojem) se tady vybičoval a zcela zastínil ostatní, jež rovněž prokazují kvality. Nejasné řeči o "inteligentní zábavě" bych ale šmahem vyvrátil, protože tahle série je strašně nepůvodní, jen umí své klišé dobře prodat.(26.10.2005)

Dvojka přinesla celkem dost zajimavých událostí a tentokrát se nepárala téměř s nikým, i když jsem nepochopil pár událostí, jako třeba když Danny visel při cvičení za nohy, byl střelen a v dalším záběru seděl v kanceláři a nic mu nebylo. Možná se mě líbila víc, bylo tu prostě víc akce a ten konec celkem ušel.(9.2.2013)

Jen o chloupek slabší, než první díl. Přesto skvělé. Málokterá dvojka může nabídnout tolik výborné zábavy o kterou se zde opět starají naši staří známí Riggs a Murtaugh, ke kterým ještě přibyl Leo, v podání Joea Pesciho. Záporáci jsou opět správně slizcí, hudba výborná a pohled na hajlujícího Gibsona stojí určitě za to. Vynikající film.(18.11.2009)

• - Scénárista Shane Black odstoupil z prací na druhém díle, když Warner Brothers nedali zelenou smrti Martina Riggse. (HellFire)

• - Ve scéně v přístavu Riggs (Mel Gibson) vystřílí celý zásobník do jednoho z protivníků, Když k němu však poté přijde, v jeho těle nejsou vidět žádné střelné rány. (CrownThomas)

• - Při destrukci Riggsova karavanu je zničena i lahvička kolínské „Hero.“ Když vidíme Riggse poprvé vcházet do karavanu, běží v televizi reklama právě na tuto značku. (HellFire)