Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Víťazná zostava sa nemení. A tento tým vyhral so sakramentsky veľkým náskokom. Keď Martin Riggs a Richard Murtaugh v roku 1987 zapustili hlboko do zeme jeden z pilierov žánru "policajnej buddy-movie", nič nebránilo ich návratu. Riggs a Murtaugh pritvrdili ... a napriek tomu im zostalo dosť energie na zreteľný príklon ku komediálnemu ranku. Réžie sa tak ako vždy u tejto losangelskej dvojky obšancoval Richard Donner. A ani tentokrát nezlyhal.(9.12.2012)

Moje nejoblíbenější SMRTONOSTNÁ ZBRAŇ. Ve všech směrech je ještě lepší než parádní jednička. Fóry jsou prvotřídní, scénář propracovanější, temnější, má rychlý spád a k tomu ještě tragická romantická linie. A Mel Gibson a Danny Glover jsou přinejmenším stejně tak dobří jako minule. Druhý díl jak má být.(16.9.2006)

Druhé pokračování detektivní anabáze, ve které se vracíme k nesourodé dvojici šílených policistů. Tentokrát obohacené o třetí postavičku, podvodníka a zloděje, kterou skvěle ztvárnil Joe Pesci. Ten jeho obličej je pro zloděje jako stvořený (asi proto o rok později v Sám doma). Dodává už tak vtipné dvojici svěží nádech a nový náboj s novou dávkou vtipů. Příběh je malinko slabší, ale stejně je to film, na který se po letech vždy rád kouknu znova. 85%(18.11.2013)

Dvojka přinesla celkem dost zajimavých událostí a tentokrát se nepárala téměř s nikým, i když jsem nepochopil pár událostí, jako třeba když Danny visel při cvičení za nohy, byl střelen a v dalším záběru seděl v kanceláři a nic mu nebylo. Možná se mě líbila víc, bylo tu prostě víc akce a ten konec celkem ušel.(9.2.2013)

Martin Riggs a Roger Murtaugh jsou dvojce, která definovala policejní akci konce 80tých let a jsou dokonalým spojením dvou odlišných policistů v silné a dynamické duo. Mel Gibson se svou postavou ušel do druhého dílu poměrné velký kus cesty. Riggs nechal svoje bezmyšlenkovité vraždění na poličce nad postelí a začal trochu myslet. Ještě přidal špetku úcty ke svému partnerovi a dotvořil se v dokonalého hrdinu, který se nebojí zlomit vaz každému, kdo po něm vystřelí. Na druhou stranou je Danny Glover přesným protějškem k tomuhle šílenci, ale i on v těch nejnutnějších okamžicích silně přitlačuje na pilu. Richard Donner dotvořil skvělé pokračování, které v pár okamžicích dokáže předběhnout i minulý díl. Spojení akce a komediálních prvků vychází i na druhý pokus skvěle. Nelze než shlédnout další díl.(1.7.2004)

• - V závěr filmu kdy detektivové Martin Riggs (Mel Gibson) a Roger Murtaugh (Danny Glover) vstoupí do kontejneru, kde jsou na paletách peníze, Murtaugh říká, že jsou to "tisícidolarové bankovky". Největší hodnota dolarových bankovek je ale jen 100 dolarů. (zuppa)

• - Ve scéně pod vodou si Riggs (Mel Gibson) vykloubí levé rameno, aby se dostal z kazajky. Poté si ale napravuje rameno pravé. (Tony.cs)

• - DVD verze, která vyšla u nás pod hlavičkou Warner Bros, je o dvě minuty kratší (108 minut). Byly vystřiženy některé závěrečné scény vystřiženy - Riggs zabije dva mafiány poté, co jej hodí do vody se svěrací kazajkou; finální souboj mezi Riggsem a Vordstedem byla zkrácena a chybí scéna, kdy Ardjen Rudd postřelí Riggse. (tequilla)