Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Nebudu některým z vás brát názor, že „Smrtonosná zbraň 2“ dokázala překonat jedničku. V mých očích to tak není a nikdy nebude. Ale podepíšu se pod tvrzení, že „Lethal Weapon 2“ je ukázkovým příkladem výtečného pokračování...Martin Riggs se od dob prvního setkání s Rogerem Murtaughem zklidnil a srovnal, smrtící zbraní s neomylnými instinkty naštěstí zůstal dál. Roger sice žádným výrazným vývojem neprošel, ale v žádném případě nezdědkovatěl a co platilo v jedničce, je ve dvojce ještě výraznější - jejich vztah – to už není jen spolupráce, není to přátelství, to je prostě symbióza a největší klad celé série! Ale dvojka funguje i ve všem ostatním, skvělým scénářem a režií počínaje a drobnokresbou charakterů hlavních hrdinů konče...Hodně se mi líbí, že „Smrtonosná zbraň 2“ začíná poměrně nevinně, ale její druhá polovina se rázně vrací k drsným základům prvního dílu a nasazuje strhující tempo, které vydrží až do docela trpkého konce.(26.10.2005)

Martin Riggs a Roger Murtaugh jsou dvojce, která definovala policejní akci konce 80tých let a jsou dokonalým spojením dvou odlišných policistů v silné a dynamické duo. Mel Gibson se svou postavou ušel do druhého dílu poměrné velký kus cesty. Riggs nechal svoje bezmyšlenkovité vraždění na poličce nad postelí a začal trochu myslet. Ještě přidal špetku úcty ke svému partnerovi a dotvořil se v dokonalého hrdinu, který se nebojí zlomit vaz každému, kdo po něm vystřelí. Na druhou stranou je Danny Glover přesným protějškem k tomuhle šílenci, ale i on v těch nejnutnějších okamžicích silně přitlačuje na pilu. Richard Donner dotvořil skvělé pokračování, které v pár okamžicích dokáže předběhnout i minulý díl. Spojení akce a komediálních prvků vychází i na druhý pokus skvěle. Nelze než shlédnout další díl.(1.7.2004)

Musim jasne rict ze tohle pokracovani v mych ocich prekonalo jednicku a je nejlepsim filmovym sequelem vsech dob! uzasny mix akce a humoru ustredni duo doplnuje brilantni Joe Pesci neskutecne slizky zaporaci a predevsim neuveritelna vyvazenost akce a vtipu prvni pulka zabavna plna neskutecnych hlasek a situaci druha polovina vygradovana do strhujiciho tragickyho finale genialni dilo!! ja proste nemuzu nic vytknout i 100% je malo pro mne osobne jeden z nejlepsich akcnich filmu jaky byl kdy natocen!!!(18.2.2013)

Už jen za asi nejvíc kulervoucí likvidaci domu, jakou jsem kdy ve filmu viděl, si to zaslouží čistých 100 % a post jednoho z nejlepších sequelů všech dob. Stejně dokonalé jako jednička, v něčem možná i lepší. Zejména využití nových (vyhazovací rameno) i starých (Riggsova manželka) motivů mi velmi sedlo.(9.2.2013)

Mnoho užívateľov v komentároch porovnáva sériu Smrtonosných zbraní so sériou Smrtonosných pascí. Výsledok sa odvíja nielen od toho, či niekto preferuje Bruce Willisa alebo Mela Gibsona, ale aj od toho, či tieto filmy berie vážne alebo s nadhľadom. A to je hlavný dôvod, prečo u mňa na celej čiare víťazia "zbrane". Majú humor, ktorý nadľahšuje dej a ospravedlňuje prehnané alebo nelogické v ňom. V "pasci" je humor humorom hlavného hrdinu, ktorý si ním hladká svoje ego. Samozrejme, že rešpektujem právo každého na jeho videnie a hodnotenie. Za seba môžem napísať, že dvojke neublížila vysoká laťka nasadená jedničkou a bolo v nej rozvinuté to, čo bolo v jedničke iba naznačené. V žánri zábavných filmov ostáva celá séria nespochybniteľným prínosom.(14.12.2015)

• - Scénárista Shane Black odstoupil z prací na druhém díle, když Warner Brothers nedali zelenou smrti Martina Riggse. (HellFire)

• - Při destrukci Riggsova karavanu je zničena i lahvička kolínské „Hero.“ Když vidíme Riggse poprvé vcházet do karavanu, běží v televizi reklama právě na tuto značku. (HellFire)

• - Když rodina čeká na vysílání reklamy, ve které hraje jejich dcera, běží v televizi epizoda seriálu "Tales from the Crypt", ve které hraje Mary Ellen Trainor. Ta v sérii Smrtonosných zbraní ztvárňuje policejní psychiatričku Dr. Stephanie Woodsovou. (BloodMax)