Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Oproti předchozímu dílu přibylo humoru (ikdyž jsem ho čekal ještě víc), výraznějších záporáků a dalších postav (ukecaný účetní, krásná sekretářka), zdálo se mi, že i víc akce, ale na druhou stranu i více kiksů a nereálných scén (vyprošťování v moři, podtrhnutí základů domu). Ani dvojka pro mě není 5*-kovka, ale líbila se mi víc než jednička.(29.10.2010)

Aj pri tejto casti opät neplati to, ze dvojky su horsie ako jednotky. Donner to rozbehol hned na zaciatku filmu pri nahanacke zlocincov, pricom kolegovia v kancelarii stavkovali, ci Riggs a Murtaugh dobehnu zlocincov alebo nie, co posobilo celkom humorne. V kazdej casti nam pribudne nejaka hollywoodska hviezda, tentokrat to bol svedok Joe Pesci, ktoremu aj ked slo o zivot, vzdy ma dokazal pobavit. Paseraci drog su tu aj so svojou diplomatickou imunitou este drzejsi a odpornejsi, ako v jednotke. Nezabudnutelna scena: bomba pod toaletou... 16.11.2008 _______ Mel Gibson - (Martin Riggs) +++ Danny Glover - (Roger Murtaugh) +++ Joe Pesci - (Leo Getz) +++ Patsy Kensit - (Rika van den Haas) +++ Steve Kahan - (kapitan Ed Murphy) +++ Darlene Love - (Trish Murtaugh) +++ Joss Ackland - (Arjen ´Aryan´ Rudd) +++ Derrick O´Connor - (Pieter ´Adolph´ Vorstedt) +++ Hudba: Michael Kamen, Eric Clapton, David Sanborn +++ Produkcia: Joel Silver, Richard Donner +++(24.9.2006)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Vtipná parádní jízda dvou odlišných svérázných policajtů (bílý Mel Gibson a černý Danny Glover) v boji proti jihoafrické mafii. Neztratí se ani Joe Pesci coby chráněná osoba. "A můžu si pustit houkačku?" Oblíbená klasika. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2439-smrtonosna-zbran-2/videa/(29.8.2010)

"Máš nějaký plán?" - "Ano. Předjedeš před ten barák. Počkáš na můj signál. Pak vrazíš dovnitř a ty svině postřílíš." - "Mají Lea." - "Buď opatrnej." - "Co to bude za signál?" - "Určitě to poznáš." Akční klasika - 99,9%. Hlášky: Roger Murtaugh: "Odejdu na penzi ve dvaapadesáti a v pětapadesáti se mi celá penze začne hezky sypat do klína." Martin Riggs: "Hele, zkrať to. Ty přece nejdeš do důchodu, ne?" Roger Murtaugh: "Myslím na to od té doby, co jsem tě potkal." / (Celá Murtaughova rodina se spolu s Martinem Riggsem, tesařem Mickeyem McGeem a Rianninným přítelem Georgem dodívali na reklamu na kondomy, ve které hraje Murtaughova dcera Rianne. Roger, který nevěděl v jaké reklamě hraje jeho dcera, je v šoku.) Roger Murtaugh: "Trish... Vem děti nahoru!" Carrie Murtaughová: "Ale tati. O tom se učíme v rodinné výchově." Roger Murtaugh: "Rodinným čem? Co to říká?! V jaký rodinný výchově, Trish?!" Carrie Murtaughová: "Nerozčiluj se, tati, to je přece normální." Trish Murtaughová: "Jděte nahoru. Nicku ty taky. Víš, jak se tatínek umí zlobit." Rianne Murtaughová: "Vypadala jsem tam tlustá." George: "Mně jsi se líbila." Roger Murtaugh: "Georgi! Ven!" Martin Riggs: "Co blbneš? Vypadala tam skvěle. Bezvadně." Mickey McGee: "Mně se taky líbila. Když jsem ji viděl, hned bych si ty šprcky koupil." / Martin Riggs: "Ty seš černej a já šílenej. Bude sranda, ne?" / Roger Murtaugh: "To se mám na co těšit. To si nenechají ujít. Budu mít šprcky na stole, šprcky v kafi, šprcky mi budou chodit poštou. Proč jsi jenom nedržel hubu. Jdu se projít ven." Martin Riggs: "Tak jim to dopřej. Podle hesla - Jednou gumou tam a druhou ven." / (Martin Riggs sedí s Leo Getzem na kraji hotelového bazénu, do kterého před chvíli spadli z hotelového pokoje v sedmém patře.) Roger Murtaugh: "Jsi v pořádku?" Martin Riggs: "Kde jsi se sakra flákal? Jak to, že jsi nešel se mnou?" Roger Murtaugh: "No! Protože jsem byl o sedm pater výš!" / Roger Murtaugh: "Kam jdeš?" Martin Riggs: "Šmírovat. To patří k té placce. Někdy se přitom i pobavím." / (Na Murtaughově pracovním stole stojí v květináči kytka. Na všech větvičkách jsou místo květů přivázané kondomy.) Roger Murtaugh: "Co je to?!" - "To je prcgumovník." / (Roger Murtaugh sedí ve své koupelně na záchodě, ke kterému je připojena bomba.) Roger Murtaugh: "Nejsem v prdeli?" Martin Riggs: "To teda seš. Ne... To bych kecal. Bude to dobrý. Pokud nevstaneš, tak se ti nic nestane." Roger Murtaugh: "To se mi teda ulevilo. Asi umřu na hajzlu." Martin Riggs: "Chlapi jako ty neumírají na hajzlu." / Arjen Rudd: "Zmizte odtud, negrofile." / Martin Riggs: "Rogere, kde jsou? Dostal jsi je všechny?" Roger Murtaugh: "Jo... Odnegroval jsem je." / Arjen Rudd: "Diplomatická imunita." "(Roger jedním přesným zásahem do hlavy zastřelí Arjena.) Roger Murtaugh: "Právě byla zrušena."(26.4.2017)

Mému vkusu nejvíce lahodící nejenom Lethal Weapon. Tenhle film sahá svými kvalitami daleko dál než jen na vrchol v rámci série;) Kromě všech deviz jedničky je tu navíc i perfektní Joe Pesci a nádherná (alespoň tentokrát) Patsy Kensit. A scénáristicky jsme opět hodně vysoko, zkrátka jak říkám, skvělá věc.(13.8.2005)

• - Spoiler: Ve filmu zemře celkem 33 lidí, nejvíce v sérii Smrtonosné zbraně. (Kulmon)

• - Režisér Richard Donner ještě po letech s hrůzou vzpomínal, jak Mel Gibson při natáčení filmu každé ráno snídal pět piv. (raininface)

• - DVD verze, která vyšla u nás pod hlavičkou Warner Bros, je o dvě minuty kratší (108 minut). Byly vystřiženy některé závěrečné scény vystřiženy - Riggs zabije dva mafiány poté, co jej hodí do vody se svěrací kazajkou; finální souboj mezi Riggsem a Vordstedem byla zkrácena a chybí scéna, kdy Ardjen Rudd postřelí Riggse. (tequilla)