Čtvrté pokračování úspěšné série akčních filmů s Melem Gibsonem a Danny Gloverem. Tentokrát čelí dvojice sympatických, už stárnoucích detektivů hrozbě ze strany čínské mafie a hongkongského zabijáka. I tak může skončit vyjížďka na ryby... Seržanti Murtaugh a Riggs z oddělení vražd přijali hlášení, že v jedné čtvrti řádí muž v izolačním obleku a plamenometem podpaluje vše kolem sebe. Riggs vymyslí, že Murtaugh odláká pozornost muže s plamenometem tím , že bude před ním jen v trenýrkách předvádět ptáka. Díky nebezpečné situaci se Riggs od Murtaugha dozví, že bude otcem, a Murtaugh od Riggse, že bude dědečkem... O pár měsíců později si Murtaugh, Riggs a Leo Getz užívají výlet na Murtaughově lodi, když kolem nich nebezpečně blízko projede velká loď, z níž se ozvou výstřely. Když donutí loď zakotvit, Murtaughova loď se potopí a Riggs najde na velké lodi čínské uprchlíky, s nimiž je zacházeno jako s otroky. Murtaugha to naštve, a když objeví v malém člunu celou rodinu, vezme ji k sobě domů. Druhý den se Riggs od Lorny dozví, že mladý detektiv Lee Butters, který Murtaughovi podlézá, je manželem Rianne. Murtaughovi to ale neřekli a ten si myslí, že Rianne bude svobodnou matkou. Riggs Murtaughovi nic neřekne, ale začne Butterse zapojovat do pátrání. Všichni tři se jdou zeptat do čínské čtvrti strýčka Bennyho, co ví o ilegálním převozu lidí do Ameriky, ale Benny jim nic neřekne...  Murtaugh si chce doma převléct košili a Riggs čeká venku. Oba zjistí, že v domě jsou nezvaní hosté: je tam pomocník strýčka Bennyho ještě s dalšími muži a Lorna stačí jen říci, že unesli Hongovy, kterých se Murtaugh ujal. Strhne se rvačka, ale pomocník strýčka Bennyho všechny dostane, sváže je a dům podpálí. Když Číňané odejdou, vyleze z úkrytu malý Ping a pomůže je rozvázat. Murtaugh s Riggsem pronásledují Číňany, aby se dozvěděli, kam unesli Hongovy, ale jen způsobí zmatek na dálnici a nic se nedozvědí... Vrátí se zkontrolovat rodinu, dorazí tam i Butters a všichni tři jedou vyslechnout strýčka Benna, který je právě v zubní ordinaci. Za pomoci rajského plynu se od Bennyho dozvědí jen něco o otci národa a vykoupení čtyř praotců. Všichni se ale přitom nadýchají rajského plynu a Riggs pod vlivem jeho působení prozradí, že Butters je Riannin manžel... Murtaugh, Riggs a Butters se rozjedou pro své rodiny, aby je odvezli do bezpečí. Hned nato zjistí, že Hong i jeho strýc jsou mrtvi. Na místě najdou zbytky papíru z falšování peněz a zjistí, že čtyři praotci stáli v čele staré čínské triády. Rozjedou se na místo, kde by mělo dojít k vykoupení praotců falešnými penězi, přeruší obchod a strhne se přestřelka... (TV Prima)

T2

Rozpočet $140miliónovTržby USA $130,444,603Tržby Celosvetovo $285,444,603║ Možno o kúsok slabšie než predošlé časti ale slušná tendencia zábavnosti nechýba(hlavne Joe Pesci a nováčik v sérii Chris "Bisquit" Rock to pekne oživovali) samozrejme že dvojica Riggs a Murtaugh ide v starých dobrých koľajach a výdatne hláškuje a uťahuje si zo všetkoho ako je pekne zvykom, k tomu príde nadmerná dávka akcie, dokonca aj nejaké to karate, mnoho výbuchov, nuž nuda tu absolútne nehrozí! /90%/ ()

Enšpígl

Tady to balancuje mezi 4 a 5*,ale pro prostě mluví, že si nevybavuji žádnou jinou podobnou serii kde by i 4 díl se vůbec mohl měřit s prvním, už vůbec ne v akčním žánru . Jestli vy znáte jinou serii podobně kvalitní , prosím řekněte. Do té doby nejvyšší hodnocení . 4x jsem se pobavil . "Asi jsme ho nasrali " ()

Tom Hardy

Film se snaží být stejně syrový, jako byli jeho předchůdci, ale v záplavě klišé a komediálních scének to už prostě nefunguje. Série Smrtonosná zbraň se svým čtvrtým dílem přehoupla ze stylové komediální detektivky až do téměž bláznivé akční komedie. Není to špatný film, ale je to celkem slabé pokračování vynikající trilogie. Přesto nedokážu čtvrtý díl zatratit. Má fantastického záporáka a přeci jen je MOC fajn vidět staré známé... Why Can't We Be Friends.. ()

Matty

Do čtveřice všeho dobrého s tím nejslabším. Scénář je fajn, režie je fajn, parťáci jsou fajn, všechno je až moc fajn. Čtyřka spoléhá na to, že Riggse s Murthaughem dobře znáte, že jsou vám sympatičtí a že se budete smát jejich neustálému popichování. Jako by Joe Pesci neměl hubu dost plnou trapných keců, dostala ústřední dvojka ještě jednoho hysterického přicmrndávače v osobě Chrise Rocka. Film více brnká na nostalgickou notu a jeho sentimentální sklony už nepomáhají vyvážit ani Riggsovy psychopatické kousky, ani ultra-drsný padouch (první regulérní zlosyn celé série) Jeta Liho. Víceméně zbytečné zakončení jedné „bohužel ne“ trilogie. 65% Zajímavé komentáře: Superpero, tron, Vitason, Cornon ()

Superpero

Kurvadrát! Nejlepší čtvrtý díl všech dob. Už hned od začátku, jak tam po ulici běhá Bobba Fett s plamenometem (prostě mi tak přišel) jsem věděl že to bude bomba. Gibson a Glover stále baví a jejich sehranost už nemůže být lepší. Do hvězdného ansáblu navíc přibyli ještě Chris Rock a Jet Li a opravdu je se na co koukat. Chris Rock se skvěle doplňuje s Joe Pescim a kupodivu ani jednou nesklouznou do trapnosti. Jet Li je nejlepší "Smrtonosnej" záporák a s tim růžencem je strašně cool. On i celý ten nápad s triádou je výborný, jelikož Gibson s Gloverem vlastně celej film dostávaj přes držku a nejsou schopni chytit žádného číňana živého, až ve scéně u zubaře, která se fakt povedla a mega jsem se gebil. Akční scény jsou výborné (viz. Jet Li), ale vévodí jim honička u které jsem chrochtal nadšením. Celkový dojem maličko kazí akorát finální battle působící dost nepatřičně, jelikož Jet Li tam celej film lítá a dělá neuvěřitelný husťárny a pak ho zmlátí důchodce a polodůchodce, normálně by s nima byl hotovej tak za 3 vteřiny, nevim proč ho nemohli třeba oddělat bazukou nebo tak něco, ale říkám to už je jen malá vada na kráse. ()

• Loď Rogera Murtaugha (Danny Glover) má meno "Code 7", čo je v losangelskom policajnom zbore rádiová skratka pre obedňajšiu prestávku. (m.a.t.o.)
  • Role Wah Sing Su byla nabídnuta Jackie Chanovi, ten ovšem odmítl s tím, že ve filmu nikdy nechce ztvárnit darebáka. (jandomi10)
  • Paul Tuerpe se v různých rolích objevil ve všech čtyřech dílech. (HellFire)