Film se snaží být stejně syrový, jako byli jeho předchůdci, ale v záplavě klišé a komediálních scének to už prostě nefunguje. Série Smrtonosná zbraň se svým čtvrtým dílem přehoupla ze stylové komediální detektivky až do téměž bláznivé akční komedie. Není to špatný film, ale je to celkem slabé pokračování vynikající trilogie. Přesto nedokážu čtvrtý díl zatratit. Má fantastického záporáka a přeci jen je MOC fajn vidět staré známé... Why Can't We Be Friends..(28.10.2002)

Skvělé zakončení této perfektní série. Vedle skvělého známého obsazení Mel Gobson, Danny Glover, Joe Pesci a Rene Russo přibyly herci Chis Rock, který do filmu vnesl další kousek dobrého humoru a Jet Li, který zde hrál záporáka a velmi mě zaujal, především svým bojovým uměním. Od tohoto filmu jsem s Jetem Li viděl více filmů. Příběh je pět dobrý, hudba dokonalá, vtipy skvělé, konec akční a skvělý souboj Gobson, Glover proti Jet Li. Celkově film hodnotím na 96% = *****(21.10.2012)

Jeden bude otcem, druhý dědou. A k tomu jejich město zaplavují asijské gangy. Humor znovu zhrubl, zápletka je děravější, „vážných“ témat ubylo, akce je destruktivnější. Kdysi k sobě jeden usedlý polda před důchodem a druhý vyšinutý polda-vdovec hledali cestu. Dnes bez sebe neudělají ani ránu, od drsnější kriminálky v poklidu přešli k explozivní akční komedii. Řeší rodinné trable, v ději máme násilně vtlačené vedlejší postavy z předchozích dílů, ale pořád je to zábava. Nechybí typické atributy, záporáci zase vtrhnou se zlými úmysly do Murtaughova domu, bohužel přihrávači Joe Pesci a Chris Rock jsou místy otravně hysteričtí. Jinak ale tenhle model dál solidně funguje – tvůrci vědí, kdy přitlačit na pilu, kdy mají nastoupit pyrotechnici, kdy zase vypointovaný dialog. Každá ze Smrtonosných zbraní měla to svoje, nemůžu jinak, každé milerád znovu vlepím čtyři hvězdy.(6.11.2016)

Čtyřka začíná stejně jako trojka nažhavovací úvodní pyrotechnickou orgií, která nemá s vlastní zápletkou filmu nic společného. Pokec ústředních hrdinů mezi svištícími kulkami a odlákání střelcovy pozornosti polonahým Murtaughem v srdíčkovaných spoďárech je přesně tak trapné, jak jsme od trojky zvyklí (kde jsou časy inteligentního Murtaughova ztrapňování jako prcgumovník nebo bomba na záchodě) a než to stačíme rozchodit už je tu druhá akce, při níž hrdinové stejně jako v trojce úplnou náhodou padnou na stopu velkého případu. Pak se začne "inovovat" a zatímco ve trojce hrdiny degradovali na pochůzkaře, tady je povýší na kapitány. Bohužel největší přínos trojky - postava Lorny v podání Rene Russo je tady upozaděná, zato si tvůrci usmysleli, že jedna trapná komická figurka nestačí a k Joe Pescimu přihodili ještě Chrise Rocka. K tomu si připočtěte, že Mel Gibson brutálně zestárl, přibral a zkrátil háro a skoro se zdá, že na film nemá smysl koukat. Opak je pravdou. O moc byste sice nepřišli, ale úplně špatné tohle 90ti milionové monstrum taky není. Akce je hodně a je celkem slušná (mám slabost zejména pro tu úvodní, která působí až komiksově) a pak je tady Jet Li, který by rozhodně měl hrát záporáky častěji (i když Gary Busey z jedničky je pořád nejlepším záporákem série). Pětku ale rozhodně ne, už tenle díl zatraceně přesluhuje.(1.11.2005)

Proč to neříct hned na začátek? "Smrtonosná zbraň 4" víc než důstojně ukončila nejlepší sérii akčních buddy-movies a kdykoliv se na ni rád podívám znovu...Martin už nám sice taky zestárnul, ale pořád s Rogerem tvoří jedinečnou dvojku, se kterou se můžeme skvěle pobavit. A když jim k tomu sekunduje Chris Rock, kvalitní akce, těhule Rene Russo a neskutečně charizmatický Jet-Li, není proč s vysokým hodnocením otálet! Je ale ještě jedna věc, která si zaslouží zmínku - závěrečné titulky. Během jejich sledování si pokaždé uvědomím, že za čtveřicí případů dua Riggs-Murtaugh stojí skutečná parta přátel, která svoje filmy točila s radostí a láskou. Málokdy je něco takového nejen vidět, ale i cítit - proto mívám u "rodinného alba" trochu dojatý úsměv na rtech...(25.10.2005)

• - Při natáčení se stále pracovalo na ukončení filmu. (HellFire)

• - Butters (Chris Rock) má ve filmu zbraň M1911A1 ráže .45 ACP. (dc125)

• - Jeffery Boam, scenárista predošlých dvoch dielov, napísal scenár aj k "štvorke", no napriek tomu, že sa ľuďom vo Warner Bros. páčil, nebol nakoniec použitý. (m.a.t.o.)