Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

• USA Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (více)
USA, 2011, 131 min

Během pátrání po Prameni věčného mládí přišel nechvalně proslulý kapitán Jack Sparrow o celou posádku i o svůj pirátský koráb, Černou perlu. Nyní se vydává do Londýna, aby osvobodil ze zajetí svého věrného přítele Gibbse a zachránil ho před šibenicí. Od Gibbse se dozví, že se v Londýně objevil falešný kapitán Sparrow, který na svou loď pořádá nábor nových členů posádky. Cestou od soudu je Jack zajat britským králem Jiřím II., který mu nařídí, aby pro něj získal Pramen věčného mládí. Do cesty se mu připlete tajemná Angelica, která ho přinutí vstoupit na palubu lodi Queen Anne's Revenge. Té velí slavný a obávaný pirát Černovous. Jack se tak ocitá na neočekávaném dobrodružství, během kterého nemá tak docela jasno v tom, kdo je pro něj větší hrozbou: zda Černovous, či Angelica, se kterou sdílí tajuplnou minulost. (TV Nova)

Wormboy

Nudny, neoriginalny a uplne zbytocny xeroxovy popcorn, a to po kazdej stranke, pocnuc uz mna unavujucim Deppom, konciac malatnym Zimmerom. Uz by hadam aj stacilo... ()

ic

S každým novým dílem si člověk uvědomuje, jak všechny ty předchozí byly vlastně lepší. ()

Dannysek4U

Az na par prijemnejch okamziku me to spis stvalo. Depp fajn, Rush fajn, scenar pomerne dost z prdele, veroucna vsuvka zlej sen, spektakularita nulova, no proste, bad bad bad... ()

pufina

Obsahuje spoilery !!! Čekalo nás překvapení a mnohé i zklamání. Já osobně se dočkala obojího. Barbossa sbírá jedovaté žáby a navíc má dřevěnou nohu (dobrá zásobárna na rum), Jack může závidět a asi by taky rád protézu. Černovous brázdí oceán a stejně jako Barbossa má na stará kolena koníček, sbírá lodičky (a né jen tak nějaké). Pan Gibbs je Jackovi stále věrně v patách. Další novou tváří byla Angelica (Penélope Cruz) a ta mě zklamala ze všeho nejvíc, nejen že se tam Cruz se svojí pěknou tvářičkou nehodila, ale navíc její hraní bylo dost chabé. A aby toho nebylo málo, Španělsko, Anglie a Černovous (samozřejmě i s Jackem) se ženou za pramenem mládí. Závěr byl dobrý, Jack u mě stále boduje a navííííc se můžeme těšit do dalšího dílu na Černou perlu! (A na scénu po titulkách se taky vyplatí počkat.) A doufám, že Jacka do dalšího dílu to jeho svrbění rychle přejde.. ()

Morzael

Nemastné neslané pokračování, které má pár dobrých momentů, nápadů i slušivý soundtrack, ale ve výsledku jen vykrádá samo sebe. ()

Juto

Obraz je preplnený a zamotaný a veľký a Marshall, ktorý preberá opraty od Gore Verbinského, zrejme nechápe, aké vyčerpávajúce môžu byť nepretržité akcie. Bola to chyba dať Marshallovy točiť tento film. 6/10 ()

c.tucker

Možná až moc Jacka. Pěkné Cruz a Berges-Frisbey. Úžasnej Griffiths jako král. Úžasné scenérie Oahu a Kauai. Občas lehce zdlouhavé a zbytečně nudné. ()

emo

Musím sa priznať, že po katastrofálnych recenziách z US a UK som čakal "megapriekak" ako povedzme TF 2. Nakoniec som bol celkom milo prekvapený. Štvrtí Piráti majú všetko, kvôli čomu si ľudia túto sériu obľúbili. Teda okrem vycibreného a epického vizuálneho štýlu Gorea Verbinského. Marshallovi Piráti viac ako megablockbuster za "gazilión" dolárov pripomínajú skôr výpravnejší seriál. A 3D.. boli akurát titulky... :))) Kto sa chce opäť príjemne zabaviť v spoločnosti kapitána Sparrowa a kapitána Barbossu, je srdečne pozvaný na palubu! 70% ()

DominikV

Ano. Jedná se o solidní a svěží pokračování. Dokonce mi ani nevadila neúčast Orlanda a Keiry. Jenže dle mého názoru film nepřináší nic nového. Jednička byla překvapení sama o sobě, dvojka přinesla super scénu s mlýnským kolem a trojka bodovala megalomanským finálem. Jenže zde není nic nového a převratného. I díky tomu jen 3*. ()

Jermann

V žádném případě nejsou Stranger tides průšvih, něco jim ale přece jen chybí .. Nechybí Jack, Barbossa ani tatínek Teague, nechybí Will a Elizabeth (nejsou, ale nechybí), nechybí akce, humor ani exotika.. Co ale chybí, je nějaká ta kouzelná špetka čehosi, co Verbinskeho Pirátům dodávala punc výjimečnosti, pocit z prožitého dobrodružství, do kterého se dalo krásně ponořit. Možná je to prostě rozpočtem, co já vím. Podtrženo sečteno .. moc hezky jsem se pobavil, viděl své oblíbené staré známé, málem se udusil pivem při pohledu na vykozenou Judi Dench, která je bezesporu nejmilejším překvapením filmu .. Ale na víc, než 3,5* to prostě není. Savvy? ()

RickDeckard

Když se Disney rozhodl po třetím díle pokračovat v „Pirátí“ sérii, navíc v dosti obměněné sestavě před kamerou a novým režisérem, říkal jsem si, že o tohle vážně nestojím, zvlášť po zklamání z překombinované a přeplácané trojky. A to první dva díly považuju za takřka dokonalé letní blockbustery kombinující velkolepé dobrodružství s pořádnou porcí humoru. Pak se ale objevil první trailer s hláškujícím Johnny Deppem a já si uvědomil, že se začínám zase nepokrytě těšit. Moje očekávání srazily sice první ne až tak pozitivní recenze, přesto jsem do kina vyrazil a nyní je čas zúčtovat. Především musím říct, že podle mě čtvrtému dílu výrazně prospěla jeho střídmější výprava, at už to byl tvůrčí záměr nebo důsledek seškrtaného rozpočtu. Film je díky tomu daleko pevněji ukotven v realitě (lokacemi, nikoliv dějem!) a nepůsobí tak přeplácaně jako Na konci světa. Scénáři pomáhá fakt, že vychází z literární předlohy, která má uzavřený kompaktní děj, jakkoliv do ní Sparrow a spol. museli být násilně naroubováni. Což nic nemění na tom, že leccos zůstane i tentokrát záměrně nedořešeno nebo nevysvětleno a především v závěru jsem u některých postav nechápal jejich motivace (Španělé – WTF?). Poslední pětiminutovka, jež má patrně tvořit oslí můstek k pátému dílu, mi přišla vyloženě zmatená. Čímž se přesouváme k režii, která je největší slabinou čtvrtých Pirátů. Rob Marshall narozdíl od Gora Verbinskiho postrádá hravost a nadsázku, chybí mu cit pro komediální načasování a vizuální gag, kvůli čemuž není Na vlnách podivna ani zdaleka tak vtipný a odlehčený film, jako původní trilogie. Scénář přitom obsahuje humoru evidentně zhruba stejné množství, většina ho ale na plátně nevyzní tak třeskutě jako to uměl Verbinski, nebo jsou Jackovy eskapády zabity tím, že jejich pointy už znáte z trailerů. Verbinski navíc dovedl vzdávat poctu pirátskému žánru tím, že bezostyšně porušoval jeho pravidla a diváky na to vtipně upozorňoval, Marshall se spokojil jen s poněkud sterilnějším, byť výpravným dobrodružstvím. Potíž jsou trochu i herci. V původní trilogii mohl být Sparrow v podstatě jen vtipnou plochou figurkou, neboť hlavní děj se motal kolem Orlanda Blooma a Keiry Knightley. V Na vlnách podivna se tvůrci pokusili sice přijít s náhradou za ně (kněz Phillip a mořská panna Sirena), jejich představitelé jsou ale natolik nudní a nevýrazní, že sami tvůrci patrně uznali, že je třeba posunout Jacka více do popředí a dopřát mu femme fatal. Nutno přiznat, že Penélope Cruz to samozřejmě sluší, její živočišnost do filmu výborně zapadá a chemie s Deppem vcelku obstojně funguje. Paradoxně nejlépe ale funguje chemie mezi Sparrowem a Barbossou. Právě neustále soupeření a jiskření mezi těmito dvěma piráty, kteří se stejnou měrou nenávidí jako potřebují a kteří se sice vzájemně trumfují, ale ve chvíli, kdy se objeví společný nepřítel, dokážou utvořit sehraný tým a táhnout za jeden provaz, je zdrojem nějvětší a nejvydařenější porce humoru v celém filmu. Depp i Rush jsou ve svých postavách pevně usazení a nebojí se hrát si nápaditě s každým gestem nebo mimikou. Asi není třeba dodávat, že v ILM vše otrikovali jako obvykle na výbornou a hudba Hanse Zimmera burácí skoro po celou stopáž a žene film kupředu pomocí osvědčených melodií i jejich povedených nových variací. Na filmu je toho spousta co kritizovat, přesto jsem nakonec dal velmi milosrdně 4*. Důvodem je, že se mi čtvrtí Piráti líbili nakonec přeci jen víc než megalomanský a nepřehledný předchozí díl, u nějž jsem vůbec nepobíral, kdo je vlastně s kým a proč, a který jsem ocejchoval třemi hvězdami, navíc podobných odpočinkových filmů zase ročně tolik nevznikne a Johnny Depp má pořád v roli Jacka Sparrowa co nabídnout. P.S.: Mimo vlastní recenzi si neodpustím vrazit několik políčků českému distributorovi. Předně nevím, kdo vymýšlel český překlad podtitulu „On Stranger Tides“, ale toto námořnické úsloví znamená v češtině „V neznámých vodách“. Na Slovensku mají název přeložen správně, u nás byl opět někdo přehnaně invenční a tak se plavíme „Na vlnách podivna“. Zadruhé, kvůli nesmyslnému rozhodnutí, že 3D kopie filmů budou v ČR vysílány JEN s dabingem, jsem upřenostnil 2D verzi s titulky a třidéčko tudíž nijak nehodnotím. Nicméně s ohledem na to, že dobrá polovina filmu se odehrává v noci a čestí kinaři stále 3D kopie nedostatečně prosvěcují, aby nezkracovali životnost lamp u promítaček, jsem nakonec ten třetí rozměr i docela rád oželel a myslím, že o nic světoborného jsem nepřišel. 70% () (méně) (více)

Ice123

Je to dobrý jako všechny díly, ale zatím nejhorší z celé tetralogie. Začátek mě někdy až nudil a místy to bylo zase až moc hrubý. Ale co jsem ocenil byla obměna herců a zařazení Penélope Cruz, ta se do filmu naprosto hodila a hudba Hanse Zimmera samozřejmě nezklamala. Co mi tedy vadilo asi nejvíce, byla absence Verbinskiho jemnosti pro celý koncept pirátů, je vidět, že Marshall s tímto žánrem ještě moc zkušeností nemá... 75%. ()

WolfR

Jak jsem měl Piráty z Karibiku rád, tak čtvrtým dílem se mi zprotivili. Tenhle průměrný, nic nového neukazující film že má pokračovat v té dobrodružné šíleně nadupané a vtipné sérii? Ale kdeže. A božský Johnny to sám prostě neutáhne. Dál, nový záporák není nic moc extra a starý dobrý Barbossa už také není, co býval. A jak sem byl celkem rád, že už neuvidím postavy Willa a Elizabeth, tak teď je chci zpátky. O starých dobrých Pintelem s Ragettim nebo panem Cottonem či Martym ani nemluvě. Jejich stopa mi v těchto Pirátech velmi chybí. Celkově mi Piráti připadají takoví oškubaní a ochuzení o většinu svého humoru a prostě o většinu dobrého co z nich dělalo mou velmi oblíbenou sérii. Tohle je tedy velká rána a ještě větší pád. Zklámaní, 2 hvězdy. ()

campix

''Pramen tě prověří. Pamatuj na má slova.'' Nový restart pirátské série se ani nijak výrazně nepovedl, ale Rob Marshall ho ani nijak výrazně nezkazil. Sází na osvědčené pirátské metody. Vše co bylo v první trilogii je i zde - atraktivní souboje, podivně přihlouplý, ale sympatický Johny Depp a téměř stejná hudba. O kterou se opět postaralo studio Hanse Zimmera. Někoho by to mohlo štvát, ale stále to funguje a hold u Disney sází na prověřenou věc a jisté peníze, než aby riskovali a pokoušeli se vytvořit něco nového. Docela mě mrzí ten přerod z špinavé pirátské černé komedie, kdy z pirátu šel strach a všechno vypadalo tak nějak vážně, na takovou lehčí fantasy pohádku. Naopak mě docela potěšila změna ženského elementu, jelikož Penelope Cruz má té ženskonsti a několik tříd víc nežli ''žehlící prkno'' Keira Knightley. Uvidíme co přinesou další díly. Ale jedno vím určitě i kdyby se povedli ještě méně nežli On Stranger Tides, stále vydělají obrovské peníze a Disney jen tak tuto sérii nepustí. Alternativy: předchozí trilogie. ()

Ketchi

Bylo tam pár pěknejch akčních scén a dva až tři dobrý vtipy. Ale opravdu musí Bruckheimer s Marshallem a jejich elitním týmem scénáristů toliko podceňovat divákovu inteligenci? Piráti mě přestali bavit hned po jedničce, tento snímek můj postoj nijak neovlivnil. 50%. ()

blitzer

Nad pirátskou sérií už definitivně lámu hůl. Tohle byla prostě čistokrevná nuda. Poslední půl hodina to sice trochu zachránila, ale jinak je captain Jack Sparrow vyčpělej jak 10x vymáchanej pytlík s čajem. A nevěřím, že ho zachrání opětovná změna režiséra, ještě hvězdnější obsazení nebo další svěcená voda. PS: Role kazatele byla opravdu neskutečně přiblblá, ale aspoň přinesla jednu dobrou hlášku "I support the missionary's position". To bylo podruhý (skoro na konci filmu) a naposledy za celou dobu, co jsem se zasmál. Poprvý to bylo při hlášce "There is a mistake! It's a life sentence! Not death!". ()

LenkaAK

Svezla jsem se na vlnách podivna a upadla do hlubin. Něco tak příšerného jsem už dlouho neviděla. Dvě a půl hodiny potácejícího se a huhlajícího Deppa, některé dialogy psali snad dva lidé a každý seděl v jiné místnosti. Roztomilý byl Depp snad jen v jedničce. Teď jsem přemýšlela, zda je opravdu opilý nebo to fakt jenom hraje. Pozitivy jsou jen hudba a scenérie. ()

papaJA21

Tak to je opravdu velké zklamání. Tady je úplně všechno špatně. Přepatlaný nezábavný děj, hlášky , co vůbec nefungují, Karibik ve kterém jen pořád prší a nebo je noc. To čím byla série atraktivní se úplně vytratilo. Věčně přiopilý Jack, slunce, krása Karibiku, romantická zápletka.... Musí být opravdu zábava jít do kina na 3D a čumět dvě hodiny do 3D tmy. ()

Hans.

Tato série má bohužel, co se týče kvality, neustálou sestupnou tendenci... Nejslabší díl. (zatím?) . ()

Mamie

Tomuhle snímku nepomohla už ani zvučná jména a perfektní Zimmerova hudba. Jsem zvědavá, s jak velkým (ne)úspěchem se setkají další plánované díly. ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

04.09.2017

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

25.01.2015

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, takže bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme pátého dílu. Jerry Bruckheimer jej sice dávno udal Joachimu Ronningovi a Espenu Sandbergovi (Kon-Tiki),… (více)

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku