Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

luka4615

J.J. Abrams to dokázal. Překonal svůj první film s lodí Enterprise a servíruje nám dokonalou, nepřepálenou akci v úžasně dynamickém střihu a barvách. Benedict Cumberbatch si roli záporáka očividně hodně užívá a donucuje posádku sáhnout si až na samé dno svých sil. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem odcházel z kina tak nadšený. Přesně tenhle pocit jsem u Rychle a Zběsile 6 a Pařbě na Třetí postrádal-ten pocit že tenhle film chci vidět ještě minimálně dvacetkrát a pořád ho nebudu mít dost. Tohle je ten pravý letní blockbuster na který se rozhodně vyplatí jít vícekrát. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „KHAAANNNN!“ ()

Lucasion

"I will walk over your cold corpses. Now, shall we begin?" Po čtyřech letech jsem opět usedl do kinosálu a měl trošku obavy, zda dokáže Abrams navázat na úspěch prvního Star Treku, který jsem si tak oblíbil. Natěšený očekávám úvodní znělku a plný vzrušení se nořím opět tam, kam se nikdo nevydal... Mé obavy rozptýlili úsměvné hlášky, výborný soundtrack, temný příběh a perfektní zpracování. Sledujeme příběh pomsty, kde John Harrison (Benedict Cumberbatch) je opravdu bezcitný intergalaktický bastard se vším všudy. Ničení a destrukce je na denním pořádku a slavná posádka Enterprise se opravdu noří do temnoty. "I am better. - Then what? - Everything." O tom že Kirk a Spock se špičkují by se dal napsat referát. Výborné obsazení jsem chválil už minule. Zkrátka mu není co vytýkat. Chris a Zachary je výtečná dvojka. Ovšem pozornost na sebe do třetice strhává i neskutečně výborný Benedict Cumberbatch. Jeho ztvárnění hlavního záporáka a teroristy je prostě mistrovský kousek. On je prostě ďábel a jeho charisma na sebe nenechá dlouho čekat. Brilantní logiku a bezcitnost cítíte každou chvíli a každým coulem. Pokud se rozdávají ceny za nejlepší zápornou roli, tak Ben je můj favorit. Jeho arogantní chování a chladné vystupování prostě žeru. Sympatie se během filmu přehazují mezi tímto triem a neskončí to ani titulky. Nový Star Trek je opravdu parádní epické pokračování, kterému nechybí zhola nic. J.J. Abrams to zvládl a basta! (98 %) ()

Sawy

Moc hluboko Do temnoty nás nakonec nový Star Trek nezavedl a pokud jej budu nemilosrdně srovnávat s prakticky dokonalým předchůdcem, kulhá při tom pokusu na obě nohy. Nicméně je třeba jej vnímat ve více souvislostech. Jako další, v nitru velmi sofistikovanou, součást trekovského univerza. Jako hardcore space operu, která tu zase dlouho nebyla. Jako letní blockbuster, který v této kategorii stále ční velmi vysoko nad velkou částí konkurence. Ze svého pohledu jej mohu hodnotit jen velmi přibližně, protože v rámci série mám značně omezený rozhled a nemám nejmenší tušení, jak bude film působit na člověka, který má nakoukané staré filmy i seriály. Každopádně mě mnohé stránky filmu zklamaly. Jak jsem poznamenal na začátku, slibovaná temnota a s ní spojené emoce nefungovala téměř vůbec, je to jízda na horské dráze se spoustou atrakcí, kterou nějakou tou osudovostí naplňuje jen maximálně fungující padouch. Oproti jedničce je sequel prázdnější, s mnohem slabším měřítkem. A konečně se napno nevyužije potenciál všech členů posádky (u Karla Urbana to zamrzí nejvíc). Pořád je tu ovšem Abramsův hladký režijní styl, který mnohé zachraňuje a díky němu, dobrému tempu i spolehlivé chemii mezi Kirkem a Spockem se stále jedná o navýsost nadprůměrný a spolehlivě zábavný blockbuster. Který jen zkrátka nepřekonal svého předchůdce a do puntíku nesplnil to, co nasliboval a co jsem od něj očekával. Podobný případ jako loni Temný rytíř povstal. 80 % ()

Morholt

Abrams pokračoval tam, kde skončil v prvním obrozeném Star Treku. Sestava zůstala stejná, jen jí vyšperkovala Alice Eve (nechápu ty protesty proti její póze v negližé - vypadala úžasně), akce je i tady dynamická a různorodá a změnila se tudíž jen zápletka a přibyl geniální padouch v podání Dominica Cumberbatcha. V závěru se sice na můj vkus až moc melodramatizovalo a samotný konec byl v pravdě americký, takže jsem byl rád alespoň za to, že v pozadí nevlály hvězdy a pruhy, ale to mi celkový dojem z filmu nemohlo příliš pokazit. Už se těším na další díl, který, jak doufám, přijde. 90% ()

EXpenza

Takovej ten lehkej úsměv na začátku filmu,když to začne a vy víte,že to bude stát za to! Vtáhnutí do děje od první vteřiny filmu s nadpozemskou hudbou v zádech a najednou konec a já v puse nedožvýkaný popcorn. Pan Abrams nám znovu ukázal,že Vesmír ted patří jemu! Klobouček dolu. ()

ScarPoul

Toto desaťročie sa bude niesť vo veľkom návrate sci-fi filmov. Všetky tie príbehy, ktoré som ako malý chlapec miloval sa teraz vracajú na filmové plátna v epickejšou a modernejšom háve. A nehovorím teraz o reštarte Star Wars, alebo o tom, že prídu nejaký tí Guardians of Galaxy a Avangers 2. Hovorím o všetkých filmoch, ktoré úspech týchto snímkov prinúti priživiť sa na vesmírnych dobrodružstvách. Aj keď je táto moja prognóza nepodložená a je to skôr také táranie do vetra, mám taký pocit, že je to prognóza celkom reálna. Ale teraz to podstatné. Druhé pokračovanie Star Treku. J.J. Abrams je režisér s veľmi sofistikovaným štýlom, ktorý nám v nejednom svojom filme a seriály dokázal ako sci-fi obľubuje. Rovnako je veľký zástanca dobre napísaných charakterov, má cit pre výber hercov a dokáže výborne zvládnuť akciu - či už je tá akcia vo vesmíre, alebo na Zemi. Scénaristi Orci a Kurztman spolupracovali s Abramsov na mnohých projektoch, mimo iné aj na veľmi úspešnom mysterióznom seriály Fringe u nás preloženom ako Hranica Nemožného a zabrúsili aj do 3 Mission Impossible. Star Trek dva nás okamžite - rovnako ako prvý diel vtiahne do deja. Jediný rozdiel je, že všetky postavy sú už zohrané, s ich charaktermi sme už oboznámený a tým pádom nám film umožňuje ísť u hlavnej dvojice(Spock - Kirk) viacej do hĺbky a rozvinúť ich priateľstvo - čo má za následok jednu z najemotívnejších scén filmu. A zároveň je to prístup rôznych členov k tejto dvojici. Tieto vzťahy sú často krát založené na vtipe a odľahčujú celý príbeh. Dostávajú ho do takej povestnej buddy roviny, kde každý každého pozná a nebojí sa mu do očí povedať, čo si o ňom myslí. Ja som osobne zástancom toho, že k prvotriednemu hrdinovi treba dať prvotriedneho záporáka. Inak by ten stret dobra zo zlom nefungoval. Hrdina musí o niečo prísť, musí sa za niečo obetovať a to sa skrátka nedá ak je to rukami a hláškami mávajúci gangster bez chrbtovej kosti. Tam kde Eric Bana v úlohe Nera sklamal na celej čiare, si to Benedict "Sherlock" Cumberbatch vynahrádza na celej čiare. Jeho Khan je sofistikovaný, takmer neporaziteľný a amorálny protivník. Jeho vzťah je skvelo v príbehu rozvitý, má niekoľko skvelých zvratov a rovnako ako si Khan hrá svoju hru s celou posádkou Enterprisse, tak si hrá aj svoju hru s divákom. V určitom zmysle mu to jeho konanie nemôžeme zazlievať. To čo hovorí je logické akoby povedal Spock, a predsa mu nemôžeme držať palce, pretože sa nedrží toho správneho ideálu ako hlavný hrdinovia. Ďalej je super, že Simon Pegg ako Scott dostal v tomto diely podstatne väčší priestor ako v prvej časti. Náramne si to užíva a rovnako ako vtipom obohacoval M:I:4, tak obohacuje aj Star Trek 2. Film funguje na osvedčenom princípe - deje sa strašne veľa vecí, ale vždy pred obrovskou katastrofou sa objaví niečo čo dá hrdinom nejaký čas, aby znova mohli čeliť smrteľnej situácií. Nemenný prístup z prvého dielu sa tak nemenný, ale funguje rovnako. Je zábavný, hlavne preto lebo postavy čo zachraňujú na to majú svoje dôvody a sú častokrát vysvetlené ešte pred danou akciou a záchranou. Tým pádom nepôsobia silene, alebo ako scenáristická výpomoc, ale ako úmysel, ktorým režisér a scenáristi budujú napätie a zábavu. A funguje im to. V konečnom dôsledku sa filmu nedá veľmi čo vytknúť. Hovorí sa že existujú len fanúšikovia Star Wars a fanúšikovia Star Treku. Ja som vďaka Abramsovi fanúšikom jedného aj druhého. Jeho poňatie vesmíru ma dokáže nadchnúť a zabaviť a núti ma to siahnuť po pôvodných častiach. Plus do toho zarátame Giacchiniho hudbu, ktorá krásne strieda v sebe pompéznosť akcie a zároveň emotívnosť, dostaneme ďalší prvotriedny Hollywoodsku blookbuster vybočujúci s radu hlúpostí a účelového primitivizmu a zároveň sa film stáva pomyselnou prvou lastovičkou pre nadchádzajúce 10ročie na poli Sci-fi žánru. () (méně) (více)

aniiicka

Prostě PARÁDA! Neumím to rozebírat jako mnoho skalních fanoušků odborníků nebo scifi znalců...jen vím, že vidět to v kině v 3D s původním dabingem byla prostě pecka! Ty efekty, výprava, herci...drama a napětí i občasné vtipné vsuvky - vše dohromady dává skvěle zábavný našlapaný snímek, u kterého se prostě bavíte. Stejně jako v prvním filmu se mi líbily postavy Spocka a Kirka a další rozmanití členové posádky - Chekov, Scotty nebo Bones :) Přiznávám, že jako fanoušek Sherlocka a tím i jeho hlavního představitele - Benedicta C. jsem se však těšila hlavně na jeho dlouho utajovanou temnou postavu...bác a byl to Khan! :) Myslím, že svou roli ztvárnil dokonale...vážně se v něm nedalo moc vyznat a nepůsobil celou dobu jako totální padouch, což naznačoval trailer...že přijde a vše vyhodí do povětří. Byl to takový taktický padouch :) a jeho postava byla skvěle propracovaná a moc zajímavá...nejdrsnější část byla ''You should have let me sleeeeep!!!'' - to mě fakt vyděsil :) Troška hrdinského patosu nesmí chybět ( část o přátelství se mi ale náhodou moc líbila - i slza ukápla). Závěrečné titulky s hudbou Michaela Giacchina byly super. :) Byla to holt kvalitka a není co řešit. I am better. At what? Everything! :) ()

Genero

Brandon, Dylan, Steve a Kelly (máš pravdu Gilmoure93) opět zachraňují širý kosmír, tentokrát před intergalaktickým Usámou, který je opravdu nebezpečný a vychcaný retard a po zásluze dostane přes piču. Skalní trekkies jistě velice překvapilo, že pan Spock šuká Uhuru, mě nejvíce překvapilo, že pan Spock šuká. Toto polidštění ale rozhodně potěšilo. I když jde o trochu horší pokračování vesmírných trampot než předchozí, excelentní díl, pořád je to koukatelné. Nejenže se tu jednotlivé postavy pohybují, ale dokonce sem tam dojde i k nějaké akci, což byla za deset miliard hodin všech filmů a seriálů věc nevídaná a u Star Treku mě vždy neodvratně zmohl spánek. Třešnička na dortu je samozřejmě lechtivá scéna Alice Eve, která se na dvě pikosekundy objeví v podprdě, ale nesmíte zrovna mrknout, vy úchyláci! I když určitě nevstoupím do fanklubu kapitána Kirka a o warpu jen tuším, že to je asi strašný fofr, musím zvolat v rodné klingonštině: batlh Daqawlu'taH! Teď už jen doufat, že se JJ chopí páčidla a opravdu natočí můj vysněný Poločas. ()

Lacike

Tak strasne by som sa chcel stat fanusikom novych Star Trekov, pretoze nova posadka mi uz od minula dokonale sadla, ale J.J. a jeho banda scenaristov mi to proste nechcu dovolit. Minuly diel najviac trpel tym, ze sa prilis dlho venoval predstaveniu posadky a na poriadny pribeh neostal cas. Tento diel ma sudrznejsi pribeh, ale ma prilis prehnanu stopaz. Keby sa skratil o polhodinu, tak by to mohlo perfektne fungovat. Napriklad cela ta bitka Spocka s Khanom na konci je uplne zbytocna a film neunosne natahuje. Khan mohol vybuchut na lodi vo vesmire a Kirka mohli zachranit z krvi zvysnych vylepsenych ludi, ktorych mali na palube neurekom. To nie je jediny logicky nezmysel, ktory mi pil krv. Uz hned na zaciatku ma nasrali s tym jak vsetci riesia porusenie hviezdnej smernice tym, ze zaostali mimozemstania uvidia Enterprise a preto Kirk vaha nad zachranou Spocka, ale uz nikoho vratane Spocka netrapi, ze k ovela zavaznejsiemu poruseniu primarnej smernice doslo tym, ze vôbec tych mimozemstanov zachranili. Tym padom Kirk vyzera ako hlupak a Spock sa zachoval nelogicky. Na chvilu ma napadlo, ze toto je alternativna linia Star Treku v ktorej plati ina zakladna smernica, ale hned na to ju samotny Pike ocituje, takze plati ta ista a Pike je tiez za vola, kedze je viac nasraty prave z toho, ze mimozemstania videli Enterprise. Môze sa to zdat ako prkotina, ale toto hlupe a nezmyselne Kirkovo rozhodnutie zo zaciatku sa taha celym filmom, cim ma znova a znova len zbytocne nasierali. Aspon, ze sa v tej chatrnej zapletke, ktora je väcsinu stopaze zaplnena vybuchmi na x spôsobov konecne nezabudlo aj na nejaku moralnu myslienku. Sice je primitivna a s Kirkom sa naucime, ze za ciny treba niest zodpovednost, ale aspon daco. Hlavny zaporak je znova len vykradacka minulych filmovych Trekov, takze sa na scenu znova vrati legendarny Khan. No a tento Khan je dost velky uboziak. Je pravda, ze Cumberbatch je pre mna najneznesitelnejsi herec sucasnosti, ale aj ten jeho herecky prejav, ked robi v dramatickych scenach divne grimasy za vela nestoji a pôvodny Khan ho zatieni jednym pohladom. Nastastie posadka je perfektne zohrata a mnozstvo vtipnych hlasok film do velkej miery zachranuje. Najviac ma tentoraz bavil Scotty. Konecne sa v novom Treku objavila aj pekna baba Alice Eve ako Carol Marcusova. Uvidime, ci v dalsich dieloch naplni svoj osud z pôvodnej serie. Potesi aj posledny vystup pôvodneho Spocka v celej serii. Akcne sceny su po technickej stranke dokonale, ale ku koncu sa mi uz prejedli a nejaky zmysluplnejsi dej bez logickych dier na ukor vybuchov by som prijal viac. Normalne sa tesim, ze toto je posledny Abramsov Trek a dufam, ze nabuduce sa uz konecne dockam noveho dobrodruzstva, ktore nebude vykradat starsie filmy a bude mat adekvatnu stopaz. 6/10. ()

maseer2

v podstatě ve všech ohledech (atmosféra, vizuál, hudba atd.) stejně dobré nebo i lepší než vynikající jednička, akorát po příběhové stránce, která se zde točí okolo Khana v podání geniálně ďábelského Cumberbatche, mě to vtáhlo o něco míň.. přece jen jednička nasadila se svými hrátkami s alternativní realitou laťku dost vysoko a zápletka vystavěná okolo všehovšudy jedné jediné záhadné postavy (byť sebelépe zahrané) tomu může horko těžko konkurovat.. silné 4* ()

Gwaihir

Vesmíná výprava do temnoty pokračuje v podstatě tam, kde začátek nového paralelního příběhu kapitána Jamese T. Kirka a jeho skvělé posádky skončil. Znovu se podařilo vytvořit audiovizuální jízdu plnou napětí, která oplývá nadhledem a jistou úctou k původnímu seriálovému počinu, na nějž také v mnoha ohledech výtečně odkazuje. Přes celkem předvídatelný děj se tak snadno člověk přenese, protože si prostě užívá báječnou atmosféru, na níž se opět významně podílí Giacchinova hudební stopa, krásně propojující obě epochy, a pak také přítomnost dokonale charismatického padoucha, dodávajícího všemu patřičnou vážnost, a které jen místy chybí nepatrně komornější přístup. 95% (Filmová noc ČSFD 2013) ()

Caszidy

Tak Damon Lindelof si to u mne po příšernosti jménem Prometheus trochu vyžehlil. Otázka je, nakolik jsou kvality druhého pokračování zrestartovaného Star Treku jeho zásluha a nakolik zásluha J.J.Abramse, hereckého obsazení, hudby Michaela Giacchina, kamery Daniela Mindela a tak dále a tak dále. Když už jsem zmínil tu kameru, tak tu bych naopak příliš nechválil, jelikož si tvůrce neodpustil oproti prvnímu dílu přehršel roztřesených záběrů. Celkově se dá říci, že se mi první díl líbil přeci jen o trochu více. Co však musím u Do temnoty vyzdvihnout, ba přímo označit jako trefu do černého je obsazení hlavního "záporáka" tedy Benedicta Cumberbatche. Každou jeho scénu jsem hltal takřka se zatajeným dechem. Samozřejmě skvělý casting hlavních postav posádky musím pochválit také, jako jsem to udělal už u prvního dílu. A když je nový Spock odsouhlasen i Dr.Sheldonem Cooperem, tak jednoduše není co řešit. Souhlasím však s názorem, že zcela nepostradatelnou postavou celého projektu restartu Star Treku je Scotty v podání Simona Pegga. Ten totiž rozbíjí určitý "hollywoodský" stereotyp a přináší do filmu něco navíc. Příběhově se nejedná o nějaké veledílo a autoři si mohli mimo jiné odpustit linku se sebeobětováním, stejně jako nám trochu více ukázat z "vojenské verze Enterprise" (opravdu musela být tak tmavá?), nicméně jako celek působí nový Star Trek více než dobře. Jen tak dál. ()

6thSun

Sice mám po zhlédnutí každého takového blockbusteru hlavu jako upraženej popcorn, uvnitř natvrdlej, ale diváckým štěstím křupající. A to mně stačí. 90% ()

BoPo

Veľkolepo pojaté vesmírne dobrodružstvo. Všetko vyzerá kvalitne, pekne. Príbeh má hlavu a pätu. Škodí tu ale fakt, že Vás neustále atakuje kapitán Kirk s výrazom smutného/nasraného šteniatka. Naopak veľké plus za zloducha v podaní Cumberbatche. Sci-fi, ktoré som si aj napriek určitým veciam užil, ale nemám chuť ho vidieť znova. ()

PROROK14

Je mi to ľúto, ale ku koncu ma to nudilo. Bolo to dosť natiahnuté. Ak by to bolo o pol hodinku kratšie, tak možno dám aj tú štvrtú *. ()

GeusX

Po dojmech z přechozího filmu jsem čekal, že mne to strhne přece jen o něco víc... Proto hodnotím o něco míň... ()

Hwaelos

Poznámky: Otrocké pokračování velmi příjemné jedničky. Scenáristicky tupé jak zlomená tužka, nabité akcí a speciálními efekty. Snaha o kýčovitou dojemnost mnoha scén je jak časostrojem přenesená z hollywoodského mainstreemu devadesátých let. Cumberbatch jako záporák k pohledání, přesto zajímavost jeho postavy trčí míle za zajímavostí předchozího bad mana. Táhnou to dvě věci: sympatická parta herců a zábavná akce. Čas v kině nebyl ztracený, ale jistému zklamání se ubránit nejde. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle