Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

Yardak

Abrams to znovu pořádně rozjel a nové dobrodružství posádky Enterprise do Vás pumpuje 130 minut bez možnosti zastavení na odpočinek. Benedict Cumberbatch zahrál perfektního záporáka a herecky si film ukradl, z velké části, pro sebe. Sestava mladé posádky i ve druhém snímku nezklamala, jen je veliká škoda, že Karl Urban nedostal větší prostor. Komu se líbil Star Trek z roku 2009, tak by si měl užít i Into Darkness. Nejspíš blockbuster roku! PS: Který scénárista vymyslel, že musejí zničit Alcatraz??!!:(( ()

Stanislaus

Druhé setkání se Star Trekem (po prvním Abramsově filmu) dopadlo opět na výbornou. Šel jsem do kina pro zážitek, kterého se mi tedy opravdu dostalo, takže jsem nadmíru spokojený. Star Trek: Do temnoty jsou neskutečně zábavné audiovizuální orgie s perfektním hereckým obsazením a scénářem. Z herců mě samozřejmě nejvíce bavil "bezemocionální" Spock v podání Zacharyho Quinta a "opravář do nepohody" Scotty v podání Simona Pegga. Benedict Cumberbatch byl jako Khan po čertech vypráskaný padouch a navíc má neuvěřitelný hlas, který jeho postavě dodával více na šťávě. Nějaké ty mouchy by se možná našly (poněkud více expresivní proslov Khana a pár nelogických scén, které jsou vlastně ve sci-fi dovoleny), ale na celkový dojem z filmu to nemá žádný vliv. Zkrátka úžasný vesmírný sequel, na který se opravdu vyplatí jít do kina. P.S. (Spoiler!) A to jsem si dvacet minut před koncem říkal, že asi nebude další pokračování, ale to by nebyl Hollywood, aby všechno během dalších pár okamžiků neobrátil vzhůru nohama - což mě ale vůbec nevadilo. Já chci pokračování! ()

VenDulin85

Nebude lehké okomentovat nový Star Trek, přestože spokojenost se usídlila na tom nejvyšším možném bodě. Musím totiž v sobě krotit a nejlépe udržet v izolaci svoji, jak to říct slušně, cumberbitchidní podstatu... Jelikož jsem předešlý díl viděla před týdnem, mám vše v živé paměti a vychutnávala jsem si pokračování "přátelského" vztahu Kirk - Spock, úžasné hlášky, kterými se častovali a ostatek posádky je nádherně doplňoval (Kostra, Scotty, Chekov). Za všechny bych asi vyzdvihla Simona Pegga, který byl jako vždy skvělý, a hádající se lingvistku Zoe Saldanu, jejíž postava přinutila Spocka vyjadřovat tolik zakázané emoce. Abych nezapomněla na děj, tak jedním slovem předvídatelný, ale to zde není na škodu, protože si užíváte všechny ty postavy, vychytávky, souboje a já-nevím-co natolik, že k malému zadrhnutí dojde až 10 minut před koncem a to se ve všem tom ostatním precizním toku ztratí... Well... little bit of Benedict... Vidět ho na plátně bylo velkolepé. Takhle by to nedokázal zahrát nikdo jiný, byl to padouch par excellence a každá scéna s ním byl umělecký zážitek. Na začátku toho všeho jsem na nový Star Trek chtěla jít jen kvůli němu, ale ve výsledku musím přiznat, že jsem díky tomu viděla dva Star Treky, ze kterých mám víc než jen dobrý pocit a polechtanou bránici. ()

heyda

Posledních 20 minut nakonec rozhodlo, že se přikloním k lepší variantě a to 3 hvězdy. Prostě Star Trek je krávovina a pro mě nepochopitelný kult milionů diváků, nicméně jako jednohubka se to dá snést a občas se člověk i zasměje. 50% ()

evulienka3

Nemala som prehnané očakávania a možno práve preto ma tento film v žiadnom prípade nesklamal. Nedá sa povedať, že to bolo brilantné, ale minimálne dobré. Jednoznačne je to film, ktorý je asi nevyhnutné vidieť v kine, aby si divák dokázal dokonale vychutnať, všetky tie efekty, ktorými sa to v celom filme neustále hemží. Samozrejme treba rátať s povrchným spracovaním príbehu a postáv, ktoré padali za obeť týmto efektom. Star Trek mám napozeraný najmä zo seriálovej verzie a čo to teda o postavách viem, čo bolo možno pri pozeraní z istého pohľadu prospešné, ale myslím si, že dej filmu bez problémov pochopí aj ten kto predtým o Star Treku ani len nepočul :-). Áno je to zjednodušené, akčné a plné efektov, ale priznám sa vôbec mi to nevadilo, naopak páčilo sa mi to !! ()

packa

Čtyři roky staré dobrodružství bylo tak skvělým filmem, že by bylo docela s podivem, kdyby ho tvůrci ještě překonali. Nebudu tedy čtenáře zbytečně napínat, nejnovější přírůstek do stártrekovic rodiny se ideálu slušně přibližuje, leč něco málo k dokonalosti mu chybí. Především bych vypíchnul nepříliš dobrou konverzi do 3D. Obličeje měly mnohdy prapodivné tvary a při pozorném pohledu si také nešlo nevšimnout občasných problémů s texturami. Když se k tomu přídá i nějaká logická chyba (POZOR SPOILER: ochromená loď se nachází blízko orbity Měsíce, ovšem z nějakého nepochopitelného důvodu začne padat k Zemi, to je neodpustitelný laps!), přes čtyři jít nemohu, přestože jsem se ani sekundu nenudil. Potěšil mě démonický záporák a v neposlední řadě i občasné pomrkávání na fanoušky ságy. Verdikt - svých 80% považuji za adekvátní známku, ale ani o chlup víc! ()

Flego

Dychberúca akčná jazda, kde niet času na výdych, okorenená neustále hrajúcou dynamickou hudbou, divokou kamerou a strihom a na rozdiel od prvého Abramsovho výletu aj lepším príbehom. ()

sharky

Spielberg kdysi ganialne poskladal vsechny spravne ingredience a vytvoril uzasnou serii o Indianu Jonesovi. Mnoho reziseru se to po nem pokusilo zopakovat, ale bez uspechu. Jediny, komu se to uz dvakrat povedlo je J.J. a jeho Star Trek. Doufejme, ze mu ta kondice vydrzi co nejdyl a nikdy nevzniknou dalsi Indy 4 nebo Valka svetu... jinak je to o krapitek slabsi nez jednicka, ale furt kulervouci. ()

BMW12

Star Trek nezklamal, opět vynikající film, asi lepší i než jednička. Výborný příběh, perfektní záporák Benedict Cumberbatch (a to jsem ho doteď neměl rád) a líbilo se mi, jak všechny postavy dostali dostatek prostoru jak ty hlavní (Pine, Quinto, Saldana), tak i ty vedlejší (Pegg, Urban, Yelchin, Cho). A nesmím zapomenout na fantastický soundtrack! ()

poz3n

Když jdu v roce 2013 do kina na sci-fi, které se holedbá skvělým hodnocením, rozhodně nečekám, že hlavní záporák, potažmo celý děj s ním spojený, bude tak plochý a z mého pohledu bez jakýchkoli motivací. Je to samozřejmě hezky natočené a v kině to opravdu dobře vypadá, ale jako bych z podobných blockbusterů postrádající vnitřní hloubku už dávno vyrostl. 6/10 ()

Roman.Ticka

Víc než ohraný téměř jalový příběh zaujala forma nesoucí bohaté atributy klidných vln na rozbouřeném moři, tzn. jemné do(na)ladění vzájemného působení dvou protichůdných pólů magnetu bez ohledu na hranice a přírodní zákony. Zdánlivě ohrané klišé, jelikož už z principu sériové návaznosti nejde vybočit ze zajetých kolejí, přesto jej lze vypilovat, doplnit citlivě zvolenou hudbu, sladit přesnou dávkou citu, vtipu, akce a napětí s adekvátními výrazivy herecké příjemné sestavy a takto se nechat svobodně teleportovat na křídlech fantazie napříč nekonečným vesmírem a bezbřehým světem tajných přání, jak jen si můžeme představit. To vše nám dává magická síla filmové továrny na sny a podle mě je to moc vděčný dar. ()

honajz

Byly chvíle, kdy mi cukalo dát tři hvězdy - a to jen proto, že konečně má tenhle Teenage Star Trek 2 nějaký smysluplný příběh a že Zachary Quinto a Benedict Cumberbatch hrají své party naprosto skvěle. Jenže pak se nad tím zamyslíte a příběh je vlastně jen vykradený díl TOS s názvem Vesmírné sémě, trochu zkombinovaný s druhým filmem Khanův hněv (Kdepak jsme asi viděli tu scénu v opačném gardu, že jeden umírá na ozáření, protože zachránil loď a druhý mu přes sklo klade ruku? Podle mne to není pocta, ale sprostá vykrádačka.). A negativa pokračují a převažují. Kapitán Kirk zaviní takových průšvihů, že ani jeho pocity by ho z toho nevykřesaly, a jeho sorry, folks na tom nic nemění. Má sice modrá kukadla, ale jinak být tohle můj kapitán, s hrůzou uteču a nechám se najmout na Titanic. Na co Kirk sáhne, to zmrví, když tak jen někde zmateně pobíhá, ale pro všechny je to prostě respektováníhodný kapitán. Film nedokáže vykřesat nějaké emoce, protože herci hrají, že hrají, do toho fidlá muzika jak z béčkových italských romantik raných 80. let, a s jakoukoliv logikou se můžeme jít vycpat. Přičemž otázek má člověk víc než dost. (Mně třeba nebylo jasné, když v jedné scéně Spock oznámí, že v lodi nefunguje gravitace, jak pak mohou Kirk a Scotty běžet chodbou? Nebo jak se může k přísně střeženým centrům Rady dostat cizí loď? Tajný agent a bojuje jako Rambo? Ve 23. století vědí, kdo nebo co je Superman, že to používají jako běžnou hlášku? Mobilem se dá volat bez zpoždění z galaxie do galaxie? Vymakané technologie budoucnosti lze zničit nebo opravit tím, že se za ně trhne, nebo se do nich kopne?) Akce jsou vůbec zhůvěřile natočené - nějaká logika střihu, nebo že by v záběrech bylo vidět, co se vlastně děje, na to by člověk musel být stroboskop, jak se obraz zběsilým střihem míhá, mění se úhly, a do toho vždy bliká nějaké světlo. A na to přílišné množství náhod a záchran v poslední chvíli by si tvůrci asi měli dát žádost do Guinessovy knihy rekordů. ()

HellFire

I když opět dobře natočeno, je to pro mě další blockbusterové zklamání letošního roku. Jak moderní doba diktuje, musí být každý pořádný film temný a hlavní hrdinové musí být zoufalí. To se nám v novém Star Treku vyplní, což je trochu smutná reflexe současnosti. Co však ubylo, je pořádná akce a podívaná, kvůli které by mi stálo za to, abych se na film podíval znovu. Závěr filmu nemusel být tak nuceně epický a v jistém bodě i předvídatelný. ()

Pítrs85

"Keptn on dze Bridž." Pořádná dávka sci-fi adrenalinu, s úžasným hlavním záporákem, nařachanými triky, fajn posádkou Enterprise a... Simonem Peggem, ofkórs :-) Druhý díl zrestartovaného Star Treku je zážitek, zážitek pro všechny, co nechají své hnidopišské já pěkně chrnět a zapnou mód "bavit se nehledíc na díry ve scénáři". Tady se totiž fakt nějaký hlubokomyslný scény snad ani konat nemohly, vše jde na ruku akci a spešl efektům, ty jsou ale na tak vysoký úrovni a následují v tak rychlém sledu po sobě, že to jednoho musí, ne jako fakt musí(!) strhnout. Takže zase jednou pětihvězdičkový zážitek a takový ten huráá pocit. ()

AlfaNumerO

Vizuální porno. Pro některé může přijít vyvrcholení hned v počátku při vynoření., jiní vydrží až do sladkého konce. Sci-fi orgie ()

Janek

Nedokážu si vzpomenout, kdy jsem se naposledy takto bavil v kině (tj. ani chvíli nenudil). Film má úžasné vnitřní napětí, originální režijní nápady a v rámci předvídatelné škatule funkční a zábavný scénář (včetně zamyšlení, jak nakládat s teroristickými útoky). Pro mě o celou koňskou třídu lepší než první díl. ()

JASON_X

Duchoprázdná, infantilní a přitom americky velkohubá a nabubřelá nuda vyplněná tak idiotskými a trapně patetickými kecy, jako kdyby dialogy psal nějaký senilní uslintaný kretén. Ony trapně patetické žvásty střídá občas řev, výbuchy, nervní kamera, a to vše je podbarveno zvuky toho nejnižšího a nejhnusnějšího druhu filmové hudby, jaký si umím představit (jen to klavírní sólo bylo pěkné). Na druhé straně pár dobrých efektů a Benedict Cumberbatch, víc nic. Jsem vděčný všem bohům, že jsem nikdy v minulosti nepropadl sledování dementních středoproudových sci-fi sraček pro mládež typu Star Trek nebo Star Wars, a neplkám teď tady nějaké sentimentální žvásty. Zlatá béčková Andromeda, ta byla aspoň zábavná a netvářila se tak (rádoby) vážně. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle