Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

bouncer

Chápu, že americký blockbuster musí být poměrně jednoduchý a přímočarý, útočit (podle) na city diváka a obsahovat určitou dávku patosu, ale tohle je Star Trek,kultovní sci-fi, a výše zmíněné bohužel obsahuje v míře větší než únosné, až to působí trochu nepochopitelně. Předchozí film vytvořila takřka stejná skupina tvůrců a byl to docela slušný výsledek. Zde se však něco pokazilo. Abrams jen pokračuje v přesvědčování mě, jaký je to břídil. Herci přehrávají a patos z některých scén přímo tryská až před pbrazovku. Kladně lze hodnotit jako obvykle technické zpracování (ale to v současné době asi nikoho neoslní) a postavu záporáka v podání Benedicta Cumberbatche. Zklamání a více než 2* ze mě nedostanete. ()

MoiJe

Nebola som sklamaná. Možno časom aj zvýšim hodnotenie na plné. A konečne som naplno ocenila Cumberbatchovu hereckú mimiku, inde býva (a má byť) podstatne jednoduchšia. ()

Terva

Tak jo, co napsat? Život jednotlivce nesmí být řazen nad život celé skupiny. Ano, to je Star Trek: Do temnoty. Je to prostě Star Trek a ani tento se nedá nazvat průlomový. Je to prostě jen další příběh z této série. Nic závratného, nic nečekaného, nic novátorského. Dobrá kamera, normální hudba, klasické situace a hlášky akorát je to okořeněno technologií 3D, která dle mého nebyla využita ani na 60%. Jediné co tak na příběhu je vynikající je ozvučení a .. věřte nevěřte .. příběh. Ano, kdo miluje tuto sérii nebude zklamán, dá mu přesně to co takový fanoušek potřebuje. CITÁT - Ty jsi mě nabonzoval??!!.................. A proto, že to není nic nového pod temným sluncem, nevidím důvod tomu dát za pět. Rozhodně si to, ale zaslouží čtyřku a takových 85%. CITÁT - Sulu, warpujem....................... ()

CiTrus007

Abrams zdánlivě pokračuje v duchu předchozího dílu, zkušený divák ale pozná, že trochu vyčáchleji a dospěleji. Nový díl postrádá mladickou dynamiku, dějovou nadupanost a vtip "jedničky". Místo nich se ale zaměřuje na nové, ještě lepší sci-fi vychytávky, úchvatnější záběry, kvalitu příběhové linie i hlavních postav; nechybí ani Mindelovy oblíbené lens-flares v každém druhém záběru. Novinkou je celkem velké množství odkazů a propojení s předchozím filmem (hlášky, recyklované záběry) a dalšími Star Trek filmy obecně. Ve scénáři mě (po jednodušším předchůdci) překvapilo více dějových zvratů a pomalejší složení všech kusů skládačky dohromady. K hereckým výkonům snad nemám výhrad, Pine-Quinto fungují opět dobře, větší prostor dostala Zoe Saldana a malé cameo Leonarda Nimoye nikdy nezklame. Ačkoli o jeho hereckých schopnostech nepochybuji, Cumberbatch v tomto snímku působí bez výrazu a trochu jako terminátor. Přesto se role záporáka zhostil dobře a svojí chladností a vypočítavostí konkuruje i samotnému Spockovi. Vyvrcholení a rozuzlení je ikonické a zčásti uspokojivé, přestože je jemně předvídatelné. Navíc, většina dobrých scén byla bohužel předem vyplácána na upoutávkách. Podtrženo, sečteno: "Dvojce" sice chybí drive "jedničky", nemusí vás to ale vůbec mrzet, protože vám to Abrams vynahradí jinak. 8/10 ()

Johny_fork

Podruhé a opět naprostý nářez. Vrchol letošní sci-fi sezóny. Abrams vlastně nedělá nic jiného, než že využívá staré dobré osvědčené způsoby, jak budovat napětí. K nim se mu daří vložit svůj talent toho, dát lidem, to co chtějí, to v co už třeba ani nevěří, že by se jim někdy mohlo dostat.. Rozjíždí doslova, nemohu si pomoct a použít své oblíbené slovní spojení, audiovizální orgie, kterými ukotví diváka do sedačky a pohraje si s ním jako kočka s myší. Nezbývá než utřít slinu a trpělivě čekat na další díl. ()

jh666

Po jedničce jsem se těšil, ale nevěřil jsem, že to jedničku překoná, alespoň ne o tolik. Děj skvěle odsýpá, nenašel jsem žádnou logickou chybu a ani Čechov není tolik slyšet. Všechno podtrhuje Benedict v hlavní záporné roli. Jako Sherlock Holmes je úžasný, ale jako záporák je ještě lepší. 100% ()

adamo_znk

Uplně stejně super, jako první díl. Jenom bych ještě víc vytěžil z Khana .... takhle ultimátního záporáka jen tak zase nenajdou a doufám, že se vrátí v trojce. ()

Idée_fixe

Nebýt té vyladěné hudby, dám o hvězdu méně. :-) Mít Zachary Quinto, potažmo ostatní členové posádky (ale aspoň on) vousy, dám o hvězdu více. ;-D Samej holobrádek (i ty, Bene?? :))), kdo se má na to koukati. :-DDD Kurňa ale, tu hudbu nemůžu dostat z palice (ne že bych se o to tedy pokoušela, hihi) ani víc jak hodinu po skončení filmu!! Znala jsem ji sice už dávno před shlédnutím filmu, ale teprve během něj se naplno rozvinul její účinek + dopad na mou duši, lačnící po umění. ;-D No tak dobrá, některé scény mne taky vzaly za srdíčko, nechyběla ani akce, napínavé momenty, či špetka romantiky. ;-) Po vizuální + zároveň choreografické stránce mne nejvíce zaujala scéna, jak Kirk uhání doslova jako o život k tomu vychýlenému jádru (či co to bylo) lodi, zavěsil se tam za jakousi tyč, a ze všech sil se snažil v luftě kopáním vycentrovati jakési tělesa s otvůrky do správné polohy. ;-) ()

PanCitron

Jednička sice naštvala pravověrné fanoušky vytvořením alternativního vesmíru, což myslím ani tolik nevadilo, jelikož to bylo na pozadí vcelku originálního příběhu. To už se bohužel nedá říct o jeho pokračování, které je v podstatě jen "dobře okecaný" remake. Ano některé odkazy potěšily a hlášky pobavily, Cumberbatch je výborný herec, ale hraje pořád to stejné co všude a nová "stará" posádka, té původní veskrze ostudu neudělala, ale v principu mi to přišlo, že sleduju strašně zbytečný film. ()

JohnCZ

Kvalitativně na stejné úrovni jako předchozí Star Trek. Nebudu zapírat, že původní Star Trek neznám a proto jsem ani neměl tušení, kdo je vlastně ten strašlivý záporák Khan. Jediný, co vím, je to, že byl fakt dobře zahranej - Benedict je prostě třída a charisma z něj sálalo na všechny strany. Jinak je Into the Darkness vcelku klasický blockbuster. Není ovšem hloupý, je zábavný, vypadá neskutečně dobře, poslouchá se neskutečně dobře a i herecky v ničem nezaostává. ()

joehot

Ideální popkornovka. Nicméně ne bez chyby, co se vyprávění týče. Na to, jakým způsobem je kolem Cumberbatchovy postavy vybudována aureola neporazitelností, je v závěru docela zapomínáno. Úvodní desetiminutovka zbytečná. Logických kiksů habaděj. Občasný patos a melodramatické kecy. Technicky dokonalé, střihově nápadité. Návštěvu IMAXu doporučuji. P.S. - Podle mě se digitální triky co do kvality už moc vyvíjet nemohou... ()

corpsy

Priznám sa, že som čakal horšie. Prvý Abramsov STAR TREK bol ( je ) totižto jedným z najväčších filmových prekvapení nového milénia. A nedúfal som, že pokračovanie na túto métu dosiahne. Pravda je, že dosiahlo. A možno aj ďalej. Je to akčná, emocionálna pecka, pri ktorej sa hlavne fanúšikom tohoto kultu budu triasť kolená a tlačiť slzy do očí. ()

Expendable

Vrátil jsem se z kina a já se snad podělám! Staré dobré Eugenické války, vždycky jsem chtěl vidět Khana v nějakém lepším filmu než Khanův hněv. Zde se mi dostalo úplně všeho. Efekty naprosto famozní, ty vesmírné lodě, efekty,výbuchy, demolice a co se týče herectví, zde není co vytknout, snad jen pochválit Pinea a Qunita, oni starou TOS dokonale nahrazujou, vlastně jsou hrdými pokračovateli tohoto prequelového seriálu z roku 1966. Navíc ve 3D naprostá pecka! Co se týče audiovizuálu jsem rád, že to není typická vykrádačka jako z ostatních takových filmů. Soundtrack má něco z původní série, ale není to nějaká odbytá vypalovačka ze syntetizátoru. Když to začne hrát a najednou vyletí Enterprise z oceánu vše se ve vás vzedme. Už abych to měl doma na pc a mohl se tím dosyta přežrat. ()

Revanx

Into Darkness je dobrý letný film, ale nie až tak dobrý Star Trek. Predsa len, bolo by fajn ak by v tom Star Treku bola aj nejaka tá, ako hovoria Vulkanci, logika. Abrams stvoril neblýskanú jazdu, ktorá nadá šancu nude, ale bohužial ak sa ten mozog nevypne, tak tie logicke zádrhely dokážu celkom nahnevať. Okrem toho, je smutné keď je viac ako hodinu pred koncom úplne jasné ako film skončí, hlavne z dôvodu, že záver nemá akýkolvek emočný dopad. A na dôvažok je smnutné, že Abram za dva filmy nedokázal v tak slávnej space opera predviesť ani jednu lepšie natočenú vesmírnu bitku. Aj z toho dôvodu som celkom rád, že odchádza od značky, ktorú sice prebral z hybernácie a spravil s nej modernú zábavu, ale tak nejako zabudol, že to čo natáča je jedna z najslávnejších space opier aké kedy uzreli svetlo v tejto galaxii. ()

draculca

V kině to byl perfektní zážitek. Nejsem si ale jistá, zda by moje hodnocení bylo tak vysoké, kdybych na to koukala doma :-) ()

ConanVJ

Na Druhý Star Trek jsem se hodně těšil. Jednička se povedla a dvojka je podle mě ještě lepší. Příběh je parádní, obsazení zůstalo zachované a efekty jsou skvělé. Hlavní záporák je opravdu těžký kalibr a dá hlavním hrdinům pěkně zabrat. Filmek má spád a ani chvíli jsem se nenudil. Opět jsou zde odkazy na původní seriál. Nová forma Star Treku, kterou J.J. Abrams přinesl prvním filmem jde dál svou cestou. Do Temnoty je hodně akční, vizuálně našlapaná podívaná, kterou doprovází skvělý soundtrack. Za mě 98% a zatím nejlepší sci-fi letošního roku. :) ()

salisbury

Mezigalaktická pompéznost vizuální ekvilibristiky s makabrózním koncertním doprovodem. Jsem velmi nadšen z těchto počinů, které podtrhují stále vzrůstající kvality filmových triků. Mám poslední dobou výraznou oblibu v díla oprášená a znovu nablýskaná v krásně vyrýsovaný skvost. Trošku mě zamrzel závěr, který si myslím, že by mohl býti trošku lépe zpitvořen, ale i tak věřím v to, že příště se opět velmi rád proletím vesmírem s hvězdným korábem nosíc označení Enterprise. ()

Haluzz

Jedno z nejgeniálnějších a nejpropracovanějších žánrových cvičení a plně funkční hra s fikčními světy, kdy se místo prožívání srdcem prožívá hlavou a "jen" se odškrtávají kolonky... ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle